Predstavitve

Citroën Jumper: slovenska predstavitev

Te dni se ukvarjamo z dostavniki, po uvodu s sorodnim Boxerjem z emblemom leva, smo se danes posvetili še četrti generaciji Citroënovega Jumperja.


Citroënov dostavnik je svojo prodajno pot z imenom Jumper začel pred dvajsetimi leti, skupaj s Peugeotom Boxerjem in Fiatom Ducato v tovarni Sevel Sud (Société Européenne de Véhicules Légers) v italijanski Atessi, ki je nastala kot rezultat skupnih vlaganj skupin PSA in Fiat že leta 1981. V prvem obdobju poslovanja so sicer izdelovali modele z nekoliko drugačnimi tržnimi imeni: Citroën C25, Peugeot J5, Alfa Romeo AR6 in Talbot Express. Njihove proizvodne zmogljivosti še danes skrbijo za izdelavo modelov vseh treh znamk, pri čemer so kapacitete pravično razdeljene med obe skupini.

Znanje in izkušnje pri delu  koristijo tako poslovnim uporabnikom, ki so v večini primerov kupci lahkih gospodarskih vozil, kot tudi Citroënu, ki v razvoju modela sledi zapovedim trga, kar že leta dobro obvladuje. V tokratni generaciji so razdelili svojo pozornost na štiri pomembne skupine: obliko, udobje, tehnologije in kakovost ter z njo povezane stroške uporabe.

Oblikovanje je sodobno, a prvenstveno pogojeno z uporabno notranjostjo. Jumper je opremljen z novimi žarometi z LED dnevnimi lučmi, pokrov motorja ima izrazite izbočene linije, na vozilu je nameščen zaščitni odbijač, še bolj pomembno pa je, da se ponaša z dvema dimenzijama, ki izstopata med podobnimi: odprtina tovornega prostora med blatniškimi koši je široka 1,42 m, zadnja vrata pa v višino merijo do 2,03 m. Zunanjosti primerna je tudi notranja uporabna prostornina, ki znaša, glede na izvedenko, od 8-17 m3.

Jumper je opremljen s pnevmatskim zadnjim vzmetenjem, ki omogoča prilagajanje višine za do 7 cm, njegov nakladalni prag pa najdemo med 49,3 cm in 60,2 cm. Poleg zadnjih vrat, ki omogočajo odprtino kota do 96° (razširitev do 180° in za doplačilo do 270°) ima nameščena še bočna drsna vrata, ki so lahko široka do 1,25 m. V svojih  osmih karoserijskih različicah je na voljo s tremi višinami, štirimi dolžinami in tremi medosnimi razdaljami, kot furgon, šasija 1+2 oziroma 1+6 ali kot kombi, najpopularnejša različica pa je L2H2.

Dostavniki že nekaj časa niso več zgolj opustošene škatle z volanom in neudobnimi sedeži, trend pa se nadaljuje v smer, ko jih po udobju želijo izenačiti z osebnimi avtomobili. Poleg tega jih z  nameščanjem sistemov povezljivosti spreminjajo v priročno mobilno pisarno. Temu dodajmo še vse sodobne tehnologije za prikaz podatkov, vodenje in varnost, pa, z izjemo velikosti, pravzaprav ne moremo več najti bistvenih razlik na področju udobja in praktičnosti.

Jih je pa zato kar nekaj, ko govorimo o voznih obremenitvah, trpežnosti in trajnosti – a v korist dostavnikov. Jumper je na primer med testiranji za sabo pustil kar 4 milijone kilometrov ter opravil nabor dodatnih testov, kjer so med drugim prevozili 30.000 km po slabih cestah (s praznim in polno natovorjenim vozilom za preverjanje strukture podvozja), 1.000 km čez plitvine z globino vode 10 cm (preverjanje tesnosti), opravili vožnje skozi pršenje slane vode (korozija), na podlagah s slabim oprijemom (lega na cesti) ter kar polmilijonkrat zaprli njegova vrata, kar je primerljivo z (zlo)rabo v desetletnem obdobju. Med izboljšanje elemente tako spadajo nosilci amortizerjev, kanal za deževnico pod vetrobranskim steklom, ojačani tečaji, vrata in struktura karoserije, sistem vbrizgavanja pri motorjih HDi 110, 130 in 150 ter sistem zaviranja.

Stroški vzdrževanja in uporabe so v veliki meri povezani s pogonskimi agregati – Jumper ima v svojem naboru štiri dizelske: HDi 110 (81 kW), HDi 130 (96 kW), HDi 150 (110 kW) in HDi 180 (130 kW); vsi so opremljeni s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom. Nadgradnja s tehnologijo Stop&Start je na voljo pri motorjih HDi 130 in HDi 150, ki zato pred svoj naziv dobita oznako “e-“, v uporabi pa sta opazno varčnejša z gorivom. Servisni interval je omejen na 48.000 prevoženih kilometrov ali dve leti.

O cenah ne bi kaj dosti, ponje se raje odpravite kar v salon, saj so podobno nepredvidljive kot pri levčkih. Uradni cenik pa daje vedeti, da stane najcenejša furgonska različica 30 Confort L1H1 HDi 110 24.803 evre (z vključenim DDV), najdražja kombi različica Exclusive 33 L2H2 HDi 180 pa 37.430 evrov.

In za konec še misel za vse, ki se sprašujete, v čem je sploh razlika med Boxerjem in Jumperjem ter nenazadnje tudi Fiatovim Ducatom. Roland Van Ro, direktor znamke Citroën na slovenskem trgu, je danes prav simpatično povedal: “Le Jumper vas bo zjutraj, ob začetku delovnega dne, na parkirišču pričakal z nasmehom.”*

Besedilo in foto: Urška Radolović

*podoba prednje maske in žarometov spominja na nasmejan obraz

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Citroën Jumper: slovenska predstavitev"


srcnik
10 leta 10 meseci nazaj

na zadnji sliki izgleda k kitajc

 
Peugeot Boxer: slovenska predstavitev
Peugeot 308 SW: slovenska predstavitev

Več vsebin

Predstavitve

Citroën Jumper: slovenska predstavitev