Nova, bolj dinamična oblikovna usmeritev pa še zdaleč ni edina novost. Novi focus je nastal na novi platformi, ki bo osnova kar desetim modelom. Novost je tudi, da gre tokrat za globalni avto, ki je enak denimo tudi na ameriškem trgu, na prodaj pa bo v več kot 120 državah sveta.
S čustvi nad racionalnost
Dinamična zunanjost je zadnja evolucija že znanega Fordovega kinetičnega dizajna, ki želi prebuditi emocionalno plat kupcev. Tako sprednja žarometa dajeta občutek tridimenzionalnosti, bočna linija pa se dviguje proti zadku, kjer namesto ravnih pokončnih žarometov kraljujeta novi luči, ki se zajedata v boka avtomobila.
Na čustveni element pa so Fordovi možje igrali tudi pri snovanju notranjosti. Voznikov prostor je namreč zasnovan po vzoru kokpita, ki objema voznika. Vsa stikala so pri roki, bolj priročno pa je po novem nameščena prestavna ročica.
Na področju prostornosti novi focus ne prinaša revolucije. Prostor za noge v drugi je vrsti povsem spodoben, za glave pa zgolj povprečen. Z velikostjo se ne more hvaliti njego prtljažni prostor, ki v primeru rezervnega kolesa normalnih mer meri zgolj 277, v primeru pribora za popravilo pnevmatik pa 363 litrov.
Skrbi za vse
Ena od številnih odlik novega focusa so gotovo njegovi izostreni čuti. S sistemom Lane Keeping Aid voznika opozarja ob nenamerni zapustitvi voznega pasu, sistem Blind Spot Assist nas z lučko v vzvratnem ogledalu opozarja na vozila v mrtvem kotu, sistem Active City Stop lahko pri hitrosti do 30 kilometrov na uro pred oviro samodejno zavre do zaustavitve, sistem Traffic Sign Recognition pa prepoznava prometne znake in nam sporoča, kakšne so omejitve hitrosti. Na spisku dodatne opreme seveda ne manjka niti parkirni pilot s samodejnim krmiljenjem, ki smo ga spoznali že pri novem C-MAX-u.
Ob vseh novostih lahko z veseljem potrdim, da je focus ohranil zelo dobre vozne lastnosti. Ob splošnem občutku kompaktnosti je za dobro vodljivost zaslužen sistem Torque Vectoring, ki s preprostim principom blagega zaviranja notranjega gnanega kolesa v ovinku zmanjšuje možnost podkrmiljenja.
Kar z devetimi
Bencinsko ponudbo bodo sestavljali štirje motorji. Vstopna bosta 1,6-litrska atmosferska agregata z močjo 77 in 92 kilovatov (105 in 125 KM), bolj zanimiva in gotovo bolj užitkarska pa bosta 1,6-litrska prisilno polnjena stroja Ecoboost s 110 oziroma 134 kilovati (150 in 182 KM).
Še nekoliko širša pa bo dizelska motorna paleta, kjer bomo našli pet strojev. Prvi je 1,6-litrski TDCi s 70 kilovati (95 KM) ki mu različica s 85 kilovati (115 KM). Nad njiju se uvršča 2,0-litrski TDCi s 85 kilovati (115 KM) ter dvosklopkovnim menjalnikom Powershift. Stopničko višje bomo našli 2,0-litrski TDCi, ki razvije 103 kilovate (140 KM). Ta bo na voljo tako s šeststopenjskim ročnim, kot z menjalnikom Powershift. Na vrhu dizelske ponudbe pa bo 2,0-litrski stroj s 120 kilovati (163 KM), ki bo prav tako na voljo z obema menjalnikoma.
Na predstavitvi sem preizkusil najmočnejšega bencinarja in najmočnejšega dizla, ki jima v kratkem druženju lahko naštejem veliko vrlin in bolj malo slabosti. Dokazala sta, da sta primerno zmogljiva, ali sta tudi primerno varčna pa bosta morala v bolj objektivnih razmerah pokazati na testu.
Pred poletjem, ko bi naj novi focus prispel v Slovenijo bosta ob petvratni izvedbi nared tudi limuzinska in karavanska različica, za osnovni model pa bo potrebno odšteti približno 15.000 evrov.
besedilo: Borut Fakin, foto: Borut Fakin
Mnenja uporabnikov
13 komentarjev za "Ford focus – mednarodna predstavitev"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
meni izgleda odlično.
Enostavno povedano: Prelepo! Čisti primer, kako mora sodoben avto izgledat.
Zunanjost mi je še kar všečna, motijo me edno zadnje luči, ki so tako močno zarezane v bok.
Še največja zamera gre na račun sredinske konzole, in sicer zakaj hudiča uporabljajo to gladko, svetlečo plastiko, ki meni deluje tako ceneno. Zakaj raje ne uporabijo mat variante, ki deluje prestižneje. Da ne govorim o prstnih odtisih in bleščanju na soncu!!
je kar lep, ima svoje pluse…. vprasanje pa je kaj dobis za teh 15.000eur. 1,6 16V pa ročno klimo ? malo opreme ?
Ne žalit Bravota, je precej lepši od tega! =P