Predstavitve

Audi A6 – slovenska predstavitev

Audi je pripravil novo orožje za boj v poslovnem razredu. Novi A6 bo, najprej v limuzinski v, nato pa še kot karavan – avant, nadomestil uspešnega predhodnika, ki je v sedmih letih v Sloveniji našel kar 1.800 kupcev.

Malenkost manj kot pet metrov dolga limuzina ohranja silhueto z rahlo ošiljenim zadkom, po kateri šestico poznamo že dobro desetletje. Njene glavne oblikovne poteze pa so, kot smo že vajeni iz preteklosti, povzete po ostalih novejših hišnih modelih. Tokrat sta to predvsem A8 in A7. Osebno pa se mi zdi šestica zelo posrečena mešanica obeh.

V notranjosti je občutek že videnega še nekoliko močnejši, saj je armaturna plošča skoraj v celoti povzeta po tisti iz A7. Ob stilski obliki so torej v ospredju odlična ergonomija in kakovostni materiali. V vseh različicah bomo našli samodejno klimatsko napravo, gumb za zagon in zaustavitev motorja in priročni sistem MMI radio z upravljanjem na sredinski konzoli. Zato, da ne bi kazil elegantnega izgleda, se 6,5-ali 8-palčni osrednji prikazovalnik diskretno skrije v armaturno ploščo. Za razliko od sedmice, ki je v drugi vrsti radodarna predvsem s prostorom za noge, ga A6 ponuja veliko tudi za glave zadaj sedečih. Njegov klasični limuzinski prtljažni prostor meri 530 litrov.

Motorno ponudbo ob začetku prodaje sestavljajo dva bencinska in trije dizelski motorji. Pri bencinskih najdemo 2,8-litrski šestvaljnik FSI s 150 kilovati (204 KM) ter 3,0-litrski TFSI, ki zmore 220 kilovatov (300 KM). Prvi je serijsko sparjen z menjalnikom multitronic, drugi pa s sedemstopenjskim menjalnikom z dvojno sklopko S tronic.

Med dizli najdemo vstopni 2,0-litrski TDI, ki je tudi edini štirivaljnik v ponudbi in razvije 130 kilovatov (177 KM). Le-temu so namenili šeststopenjski ročni menjalnik. Stopničko višje se uvršča 3,0-litrski šestvaljni TDI s 150 kilovati (204 KM) in sedemstopenjskim manjalnikom S tronic, na vrhu dizelske ponudbe pa trenutno najdemo 3,0-litrski TDI, ki razvije 180 kilovatov (245 KM) in je prav tako sparjen z menjalnikom S tronic. Konec leta bo motorno paleto razširil še močnejši 3,0-litrski dizel, ki s pomočjo dveh turbo polnilnikov zmore 230 kilovatov (313 KM).

Najmočenjši bencinar in najmočemnjši dizel sta na voljo zgolj s štirikolesnim pogonom quattro, medtem ko sta osnovni bencinski model in šibkejši 3,0-litrski dizel na izbiro tudi v dvokolesno gnani različici.

Za kar se da strnjen povzetek tehničnega napredka, ki ga nova generacija A6 prinaša v primerjavi s predhodnikom, moram omeniti 16-odstotno povečanje togosti karoserije, za 80 kilogramov manjšo maso, za 10 odstotkov manjši zračni upor in 7-odtstotno povečanje moči in navora motorjev.

Tu pa so seveda še druge pogruntavščine, kot so nastavitev “efficiency” v okviru sistema Audi drive select, ki z vplivanjem na delovanje klimatske naprave, motorja in menjalnika ter podvozja skrbi za najučinkovitejšo in posledično manjšo porabo goriva.

Med sistemi, ki skrbijo za varnost in so v pomoč vozniku pa velja omeniti zlasti Audi pre sense (na voljo v štirih različicah, od katerih je prva serijsko vgrajena), prilagodljivi tempomat Adaptive cruise control s funkcijo Stop&Go, asistenco za nočni vid, projekcijski sistem zaslona (Head-up display) ter parkirni sistem s samodejnim krmiljenjem.

Domišljija pa lahko kar odtava po spisku dodatne opreme. Tam na primer najdemo navigacijsko napravo z MMI touch, ki omogoča upravljanje preko na dotik občutljive površine (touch pad), sedeže s prezračevalno in masažno funkcijo, ali pa vrhunsko ozvočenje Bang & Olufsen.

Cene novega A6 se gibljejo od 39.990 do 61.369 evrov, pri čemer med opremo osnovnega modela najdemo zavorni sistem ABS, sistem za nadzor stabilnosti ESP, komfortno samodejno klimatsko napravo, MMI radio, samodejno odpiranje pokrova prtljažnika in sistem za nadzor tlaka v pnevmatikah.

V letošnjem letu jih želijo pri slovenskem uvozniku kupcem dobaviti vsaj 120.

besedilo: Borut Fakin,  foto: Borut Fakin

Mnenja uporabnikov

21 komentarjev za "Audi A6 – slovenska predstavitev"


toMmy
13 leta 20 dni nazaj

In kako veš, da se ne gre samo za podobnost v dizajnu? Tudi če je en del podoben, je vse toliko spremenjeno, da sploh ne vidim, kaj je tu zate tako “kritičnega”, da bi se kdo obrnil stran? Za Golfa VI si recimo napisal, da je nov avto, pa je od tega A6 (če je slučajno še kaj istega ostalo) konstrukcijsko doživel precej manj sprememb.

lizard
13 leta 20 dni nazaj

Ti se kar poglabljaj. A če pogledaš prvega A6, drugega A6 in sedaj tega A6 – postane vse jasno. Siecr pa še 1x – imaš sliko od uporabnika drugmirko v temi do aktere sem dal link malo više, ki pove več kot 1000 besed. Prvi in drugi A6 sta bila ne glede na vse vidno in jasno različna, in to na vsakem koraku, zadnja dva sta pa pač ista, nov je sicer pod kožo precej nadgrajen, to pa je tudi vse.

toMmy
13 leta 20 dni nazaj

@lizard: Pa si ga ti vsaj videl že v živo? Drugače ima pa od predhodnika daljšo medosno razdaljo in je tudi širši, recimo 3.0 TDI Q je 80kg lažji, volanski mehanizem je drugačen in tudi drugače nameščen, “spaceframe” je delno aluminijast, drugačna razporeditev teže itd. Nikjer ne najdem natančnih podatkov o platformi, se pa povsod omenja ASF II. Vglavnem razen podobnosti bočne linije niti enega znaka, da bi se šlo samo za izboljšan stari model, pri toliko spremembah dvomim, da bi se jim sploh splačalo. Bolj ko se poglabljam v podrobnosti, bolj jasno mi je, da si brcnil v temo.

a_sist
13 leta 20 dni nazaj

končno spet nekaj lepega na uč, po fiasku z A1 in A7…

xandrej
13 leta 20 dni nazaj
 
Lexus CT 200h – slovenska predstavitev
Ford focus – mednarodna predstavitev