Nekaj dni pred svetovno premiero na avtosalonu v Parizu sem si lahko v miru, brez direndaja številnih obiskovalcev, ogledal novi Renault 4. Francozi so spoznali, da so nekateri kultni modeli iz Renaultove pretekle ponudbe vredni, da se jih obudi. Po Renaultu 5 je prišel na vrsto še drugi, ki je imel posebej močan vpliv na slovensko javnost. Katrco so namreč med leti 1973 in 1992 proizvajali tudi v Novem mestu ter v tem času proizvedli več kot pol milijona avtov. Postala je naša, pa ne samo slovenske proizvodnje, temveč tudi zaradi svojih unikatnih lastnosti, ki so močno nadgradile njeno uporabnost.
Še en zelo všečen električni model

Tesno je povezana tudi z mano. Še danes imam zaradi njenega zadnjega odbijača brazgotino na roki. Ravno smo gradili hišo, Katrca pa je bila očetova izbira številka 1. Ker je bila gradnja na klančku, so bili prevozi gradbenih materialov v zimskem času pravi izziv. Zgodilo se je, da je bila na nekem delu cesta preveč poledenela. Bil sem premajhen, da bi vozil, a še vedno dovolj star, da sem lahko skočil z zadnjega sedeža in pomagal s porivanjem v klanec. V nekem trenutku se je Katra premaknila naprej, meni pa je zdrsnilo. Z roko sem udaril po odbijaču in s Katro do konca življenja spletel krvno vez.
Petindvajset let kasneje sva se ponovno srečala. Ne na poledenelem klancu pri Kamniku, temveč v deževnem Parizu, v zaprtem industrijskem objektu pod sojem žarometov. Podobna je svoji predhodnici, a povsem drugačna. Vsekakor pa zelo všečna in pozitivno oblikovana, zagotovo bo našla precej simpatij (podobno kot novodobni Renault 5).
O njenih oblikovnih posebnostih smo pisali že pred časom, ko je Renault uradno potrdil, da bo na avtosalonu v Parizu javnosti po tridesetih letih premora zopet predstavil Renault 4.
- podolgovata maska ima osvetljen rob, ki obkroža okrogla prednja LED žarometa – Renault 4 E-Tech electric je prvo znamkino vozilo z osvetljenim emblemom;
- ime modela je zapisano z emblemom štirice na prtljažnih vratih;
- tridelne zadnje luči v obliki tablete z modela 4L so preobrazili v novo podobo in sodobne tehnologije, poudarjale naj bi karakter modela, s sijoče črnimi obrisi pa dodale še kanček prefinjenosti;
- Renault 4 E-Tech electric ima še vedno značilna trapezoidna okenca, ki so nameščena nad zadnjimi kolesi in podaljšujejo stranske steklene površine, kar je bil eden od prepoznavnih oblikovnih detajlov Katrce;
- plastična zaščita kasnejših generacij 4L na boku so oblikovalce navdahnile za tri vzporedne linije Renault 4 E-Tech Electric – njihova velikost naj bi bila ravno prava in naj bi strukturirala profil avtomobila;
- nalepka, ki se razteza od stranic vetrobranskega stekla do blatnikov, spominja na značilne prednje blatnike originala;
- oblikovalci so se poklonili tudi izvirni obliki strehe Renaulta 4, spojler pa dodatno poživi silhueto avtomobila;
- eden od prepoznavnih znakov je tudi naklon prtljažnih vrat, ki se konča v izredno nizkem nakladalnem pragu;
- kromirane odbijače in gumijaste odbojnike iz leta 1960 sta nadomestila sprednji in zadnji odbijač z navpičnimi zaščitnimi elementi;
- tudi v izbranih električnih različicah Renaulta 4 E-Tech bo na voljo platnena streha za neprimerljiv občutek svobode v vožnji.
Dimenzijsko podobno velik kot Captur
Renault 4 ostaja kompaktnih mer, v dolžino meri 4,14 metra. S tem je 9 centimetrov daljši kot Clio in 9 centimetrov krajši kot Captur. Medosna razdalja meri 2,62 metra, z 1,57 metra pa je enako visok kot Captur. Največja razlika med modeloma je pri oddaljenosti od tal, ki je pri Renaultu 4 z 18,1 centimetra za 1,2 centimetra višja kot pri Capturju.
Pri Renaultu se še kako dobro zavedajo, kakšno revolucijo je v svet avtomobilov prinesel prvotni Renault 4. Izrazito pokončna prtljažna vrata, tri vrste velikih stranskih stekel, odsotnost osrednjega tunela in nadpovprečna prostornost so poskrbeli, da je Katra postala eden najbolj priljubljenih modelov v Evropi. Oblikovalci so sicer ohranili zadnje tretje steklo za stebričkom C, a so obenem želeli zadržati tudi prepoznavno strma prtljažna vrata. Pri tem so uporabili nekaj novih prijemov, saj bi bil nakladalni rob v običajnih razmerah enostavno previsok. V prvih prototipih so podaljšali prtljažna vrata, a kot so nam povedali, so bila enostavno prevelika in je vizualno vse skupaj delovalo zelo neusklajeno. Potem so prišli na idejo, da bi kar na prtljažna vrata dodali plastični del, ki je enak kot spodnji del odbijača. Tako prtljažna vrata delujejo razmeroma majhna, s to rešitvijo pa so znižali nakladalni rob, ki je visok vsega 61 centimetrov oziroma 10 centimetrov nižji kot pri konkurentih.
420 litrov prtljažnika
Če ste pred nekaj tedni prebrali poročilo s prve vožnje Renaulta 5, ste verjetno zasledili, da zadaj ni prostora na pretek. Pri Renaultu 4 je prostora zadaj precej več. Po navedbah proizvajalca naj bi bilo prostora za kolena zadaj 16,4 centimetra, kar je povsem enako kot pri Capturju ob zadnji klopi pomaknjeni povsem nazaj. Ko sem sam sedel na zadnjo klop, sem bil tam bistveno bolj zadovoljen kot v Renaultu 5. Prostora za stopala pod voznikovim sedežem je bilo dovolj, tudi za kolena velja enako. Nekoliko le zmoti manjša odprtina za vstopanje in izstopanje na zadnjo klop. Je pa po drugi strani prtljažnik res velik. Ima 420 litrov, priročno odpiranje dvojnega dna in sedeži se zložijo v ravno dno. Povsem se zloži tudi sovoznikov sedež, v notranjost pa naj zaradi tega spravili predmet s skupno dolžino 2,2 metra.
Do sprednjih vzglavnikov je potniška kabina enaka kot v Renaultu 5. Dva digitalna zaslona, veliko je kvalitetnih materialov in odlagalnih prostorov. Hiter pregled menijev je razkril, da zna vozilo tudi slovensko. V ospredju je sicer individualizacija po meri vsakega posameznika. Kar 670 različnih kombinacij obstaja, ni vrag, da ne bi še tako posebna duša našla nekaj zase.
400 ali 300 kilometrov dosega
Tudi pogonsko sta Renault 5 in 4 povsem enaka. Osnovo obeh modelov tvori najnovejša namenska arhitekturi Ampr Small. Ta prinaša možnost vgradnje dveh baterijskih paketov z zmogljivostjo 40 in 52 kilovatnih ur. Močnejša baterija deluje v kombinaciji z elektromotorjem s 110 kilovati moči in dosegom po WLTP do 400 kilometrov. Manj zmogljiva baterija deluje v kombinaciji z elektromotorjem z 90 kilovati, kar zadostuje za nekaj več kot 300-kilometrski doseg. Polnjenje poteka z močjo do 110 kilovatov, sama baterija pa tehta manj kot 300 kilogramov. Sestavljena je iz štirih segmentov, njena kemijska pa temelji na tehnologiji nikelj-mangan-kobalt.
Za zdaj ne vemo kaj dosti o cenah. Glede na dimenzijsko rast v primerjavi z Renaultom 5 lahko pričakujemo nekoliko višjo ceno, a za zdaj konkretnih podatkov še nimamo. Vemo pa, da bo iz francoskega proizvodnega obrata električni Renault 4 v Slovenijo zapeljal sredi prihodnjega leta.
Besedilo, fotografije in video: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
25 komentarjev za "Katrca je nazaj: lahko preseže uspeh originala?"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Od spredaj mi bolj deluje kot golf enka in ne katrca, predvsem zaradi oglate maske.
Primerjava stare in nove oblike: zlati časi brezčasnega oblikovanja so mimo, pa funkcionalnosti oblike tudi. Mi je kar žal, da rinejo čisto nov model v staro zgodbo o uspehu. Je tudi Renaultu zmanjkalo idej za nove modele?
Slavno katrco so kupovali običajni ljudje kot so delavci, kmetje, študenti, kurirji. Našteti zdaj živijo od plače do plače in se komaj prebijajo skozi življenje. Novo katrco bodo kupovali žene od odvetnikov, zobarjev, politikov in hopsterji z bogatim družinskim zaledjem.
Projekt je obsojen na propad že zaradi cene in stroškov lastništva. Če bi katrca uspela, bi to pomenilo preporod za Reno. Najprej je treba dizajn zunanjosti in notzranjosti približati prvotni katrci, izločiti elektro motrorje in vgraditi učinkovit atmosferec, vrniti ročni menjalnik na armaturo, ki je glavni prepoznavni znak katre, dejansko je treba samo učinkovito modificirati retrodizajn in avto cenovno približati srednjemu razredu.
Kot kaže je menedžment v vseh avtokoncernih popolnoma izrojen in indoktriniran z zeleno agendo. Za nami potop.
V razmislek – potop bo za nami v vsakem primeru tudi če ostanemo na fosilcih.
Glavno vprašanje je samo – kdaj?
Eno hipotetično vprašanje vsem poznavalcem:
Ali bi se evropska avto industrija opomogla in zadržala primat na Stari celini, če bi se odpovedali elektriki, hibridom, etc. in proizvajali samo klasična vozila na notranje izgorevanje za ceno električnih kitajcev? Pod pogojem seveda, da EU komisija opusti agendo 2035 za nedoločen čas + emisijske standarde ustavili pri sedaj veljavnih ali šli celo korak nazaj (ne vem koliko je 6 ali 7?).
Evropski trg je premajhen za vse obstoječe evropske proizvajalce, za ceno električnih kitajcev pa ne bo denarja za razvoj, niti za dobiček zaradi premalo prepoceni prodanih avtov, ker je evropski trg premajhen za vse…(in to ciklira v nedogled).
Kako se fura brez razvoja in brez napredka pa lahko pogledamo primere v preteklosti: Trabant, Wartburg, v manjši meri tudi Zastava…
Zgleda preoblečen Cactus. Pa še največji revež si gre danes po tisto na smrt dolgočasno oktavijo na leasing. Tako da je po današnjih standardih oktavija nova katra. Čeprav je imela originalna katra dušo, generična oktavija je pa za žakle gnoja na vrtičke dostavljat genav
Pomoje ne bo presegla originala… ker to ni več “katra”. Katra je predstavljala sinonim za nezahtevno, preprosto, cenovno dostopno, uporabno in praktično vozilo. Kar pa tale dvomim, da je… 🙁
Je*em ti slovnico! Katrca je NAZAJ ?!?! Ne, Katrca je naprej!
Po slovensko bi bilo: Katrca se vrača, ne pa da je nazaj. Ne kažite svojo nerazgledanost in neukost in nehajte prevajati direktno iz angleščine!
če smo že pri slovnici…kje ste pozabili rodilnik?
Morda ne zapišemo vedno vsebin v najlepšem slogu, se pa trudimo. Tudi popravimo, ko nas kdo opozori na očitno napako, pa še opravičimo in zahvalimo se običajno pozornim bralcem. Katrca se po našem mnenju ne vrača, ker je serijski model že tukaj, torej se je lahko samo že vrnila iz avtomobilske zgodovine. Zagotovo pa ni nobene potrebe po nesramnosti in grobosti, tudi če smo vas z naslovom razjezili.