Vsaka znamka ima svojega vlečnega konja. Včasih je ta hkrati zastavonoša, pogosto pa se zgodi, da se največje prodajne številke obračajo v kompaktnem razredu. Pri Nissanu je že tako; Qashqai je ob prvem nastopu leta 2007 definiral segment srednje velikih križancev, 17 let in več kot štiri milijone proizvedenih primerkov kasneje pa je model, ki bistveno vpliva na končno uspešnost poslovanja Nissana.
Iz Clarka Kenta v Supermana

S temi besedami je oblikovno prenovo označil Matthew Weaver, podpredsednik zunanjega oblikovanja pri Nissan Europe. Morda je malce pretiraval, a Qashqai na prvi pogled nedvomno deluje bolj izrazito in odločno, v notranjosti pa je zaznati premišljen izbor kvalitetnih in lepo obdelanih materialov v različnih barvnih odtenkih in strukturah. Najbolj izstopa spremenjena prednja maska, ki jo sestavljajo številni tridimenzionalni elementi v obliki vejice v črni barvi visokega sijaja – poklon starodavnim japonskim bojnim oklepom. Spremenjen je tudi svetlobni podpis spredaj in zadaj, kjer so ob ponovljenem motivu vejice in izrazito rdeči barvi zadnjih luči prvič na voljo tudi sekvenčni smerniki. Na boku izstopajo atraktivno oblikovana platišča dimenzij od 17 do 20 palcev, barvna paleta pa je razširjen s tremi novimi odtenki: belo Pearl, črno Pearl in modro Deep Ocean. Med opremskimi paketi je ob znanih različicah Acenta, N-Connecta, Tekna in Tekna + po novem na voljo še N-Design.
Google v ozadju

Infozabavni sistem NissanConnect v prenovljenem Qashqaiu prvič (tudi pri znamki Nissan) v ozadju dopolnjujejo storitve Google, ki omogočajo povezljivost voznika z vozilom in spletnimi informacijami v realnem času. Ob usmerjanju z Google Maps je v sistem vključena tudi govorna podpora (Google Assistant), kar vozniku olajša upravljanje in dostop do informacij med vožnjo.
Poleg tega so pri znamki nadgradili tudi vozniška pomagala. Sistem za nadzor okolice vozila (Around View Monitor) ima zdaj funkcijo 3D, s katero si voznik lahko ogleda avtomobil iz enega od osmih zunanjih pogledov za boljši nadzor. Na voljo je še t.i. “pogled skozi pokrov motorja”, s katerim je omogočen pogled na položaj sprednjih koles, kot bi jih gledal od zadaj, kar omogoča natančnejše manevriranje na tesnih mestih.
Nespremenjena pogonska paleta

Vstopna različica ostaja 1,3-litrski bencinski blagohibridni pogon v dveh različicah moči (103 kW/138 KM in 116 kW/156 KM). Medtem ko je šibkejša na voljo zgolj s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom, je pri močnejši na voljo izključno samodejni brezstopenjski menjalnik X-Tronic, opcijsko pa si lahko kupci omislijo tudi štirikolesni pogon. Pogonski sklop e-Power sistemske moči 140 kW (188 KM) sestavljajo zmogljiva baterija (1,8 kWh), 1.5-litrski bencinski motor (116 kW/163 KM) s spremenljivim kompresijskim razmerjem, električni generator, inverter in elektromotor.
Cene za prenovljeni Qashqai se začenjajo pri 28.600 evrih za paket Acenta 1.3 DIG-T Mild Hybrid 140 2WD 6MT, medtem ko je trenutno potrebno največji kupček denarja pri praviti za paket Tekna + e-Power (41.400 evrov). Podrobnosti najdete v priloženem ceniku.
Besedilo in foto: Urška Radolović.
Mnenja uporabnikov
5 komentarjev za "Obsežno prenovljen"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
res zelo lep avto
Samo bencin v ponudbi, ga res želijo pokopati…
Tako kot večina. Nekaj dizelov se je vrnilo, verjetno ga ponujajo tisti, ki še ne presegajo, s strani EU, določene skupne izpuste svoje flote.
Sicer vemo za razliko pri motorju dizel – bencin (manjša poraba, večji navor), ampak če daš na drugo stran “vage” še kompleksnost dizel motorja za doseganje današnjih emisijskih norm, dilema ni več enostavna.
Razočarani lastniki dizlov to bolje razumejo.
Je pa res, v ponudbi bi dizel lahko bil. Ali še bolje – kot nekoč – več različnih kubatur.
Lastniki dizlov so razočarani kvečjemu zaradi vseh norosti, ki prihajajo s strani EU birokratov. Kot nekoč, ko je bilo potrebno čez noč ukiniti prodajo žarnic na nitko…