Predstavitve

Renault Twingo: slovenska predstavitev

Za nekatere je najpomembnejši dan v letu rojstni dan, za druge spet božič ali silvestrovo. Za slovenski Renault letos ni nobenega dvoma: najpomembnejši dan v letu bo jutri, ko bodo kupcem tudi uradno predstavili svoj mali mestni Twingo.

Danes sem imela srečo, da sem si z njim lahko v miru privoščila prve razgibane cestne kilometre – kam drugam, kot proti njegovemu domu, v Revoz. Redko se zgodi, da se za vrati dvorane, v kateri poslušamo predstavitev modela, skriva tudi njegova proizvodnja, skozi katero smo se lahko kasneje sprehodili.

Twingo je brez dvoma novomeški otrok, mestu in širši okolici daje pozitivno energijo, upanje, da se bo po dokončni zapolnitvi proizvodnih zmogljivosti druge izmene odprlo še več delovnih mest. Že v začetku leta smo napisali nekaj o rezultatih in napovedih Revoza in Renaulta za letošnje leto, zdaj pa se zaključeni projekt Edison, ki bo najverjetneje nekoliko presegel napovedano vrednost investicije v višini 450 milijonov evrov, tudi uresničuje v obliki sodobne in učinkovite proizvodnje Renaulta Twingo in Smarta forfour.

Renault Twingo je s svojim prihodom na trg leta 1992 na nek način spremenil definicijo malega mestnega avtomobila, ki je z njim postal preprost, simpatičen in prostoren. Francozi so prepričani, da si lahko povrne staro slavo in prvo mesto v segmentu malih mestnih avtomobilov le tako, da je povsem drugačen od konkurentov. Na prvo mesto so postavili okretnost v mestu, mu kolesa pomaknili na skrajne robove, pogon pa premestili nazaj, s čimer so zaradi drugačne namestitve motorja lahko izkoristili tudi prednost bistveno povečanega kota gibljivosti prednjih koles (45 stopinj, povprečje v segmentu je okrog 30 stopinj) ter posledično dosegli zavidljiv obračalni krog 8,6 metrov. Ideja o zadnjem pogonu v Renaultu ni nova, je pa, zahvaljujoč sodelovanju z Daimlerjem, končno postala tudi stroškovno sprejemljiva in s tem izvedljiva v realnosti.

Novi Twingo je od predhodnika krajši za 10 centimetrov, medtem ko se je njegova medosna razdalja podaljšala za 12 centimetrov, pri čemer imajo koristi tako potniki kot tudi prostor za prtljago. Vozilo je tudi opazno višje (+ 8 centimetrov), za dodatna 2 centimetra so zvišali tudi položaj voznika, ki s tem dobiva povsem nov pogled na cestišče. Prtljažni prostor, ki pod sabo skriva za 49 stopinj obrnjen motor TCe 90 oziroma šibkejšo atmosfersko izpeljanko SCe 70, premore 188 dm3, ob podiranju naslona zadnjih sedežev pa se lahko poveča na 980 dm3. Nekaj več prilagodljivosti prtljažnega prostora omogoča še 10-centimetrski pomik naslona zadnjih sedežev v bolj pokončen položaj ter sklapljanje sovoznikovega sedeža, ki privede do 2,31 metrov dolžine za prevoz daljših predmetov. Maso vozila so inženirji razporedili bližje idealom: 55 % zadaj in 45 % spredaj.

Twingo je v novi generaciji prvič na voljo s petimi vrati, kar povečuje njegovo uporabnost, prednji del z velikim emblemom na črni podlagi pa ga vidno uvršča med ostale Renaultove modele. Med verjetno najbolj prepoznavne elemente zunanjega oblikovanja spadajo prednje dnevne luči v LED tehniki. Sicer pa je precej verjetno, da bo prav vsak Twingo na cesti zgodba zase, za kar bo poskrbela pestra izbira barvnih kombinacij zunanjosti in notranjosti ter dodatkov za individualizacijo avtomobila.

Za dostopanje do podatkov o vozilu in stik s svetom bosta v Twingu poskrbeli dve multimedijski napravi: izboljšanemu R-Linku se bo pridružil še sistem R&Go, ki ima poleg radijskega sprejemnika s povezljivostjo Bluetooth nameščen še univerzalni nosilec za pametni telefon, na katerega boste namestili namensko aplikacijo za dostop do najbolj uporabnih funkcij vozila (telefon, navigacija, multimedija in vozilo). Med drugim boste z lastnim telefonom lahko pričarali tudi prikaz merilnika obratov, ki ga sicer v novem Twingu ne boste našli.

Kar se tiče varnosti in asistenčnih sistemov, Twingo ne zaostaja za večjimi modeli, v že izvedenem preizkusu posledic trčenja Euro NCAP pa je po novi metodologiji prejel štiri zvezdice. Sistem R-Link v novi generaciji s seboj prinaša tudi kamero za nadzor vzvratne vožnje ter pomoč pri parkiranju, voznik pa si ob tem lahko omisli še sistem opozarjanja ob nenamernem zapuščanju voznega pasu. Vsak mestni malček ima serijsko vgrajeno pomoč za strme klance, kjer bodo vozniki poslej vozili s pomočjo sistema za speljevanje navkreber.

Najcenejši Twingo združuje nivo opreme Authentique z motorjem SCe 70 (52 kW, 5-stopenjski ročni menjalnik) za 8.990 evrov, medtem ko na primer bolj zanimiva izvedenka Expression Energy TCe 90 Start&Stop (55 kW, 5-stopenjski ročni menjalnik) stane 10.990 evrov. Najdražji na ceniku je trenutno Twingo Dynamique z motorjem TCe 90 in sistemom Start&Stop za 11.990 evrov, kar se bo še nekoliko spremenilo v prihodnjem letu, ko bodo kupcem ponudili 6-stopenjski menjalnik EDC. Zdaj pa še nepogrešljiva informacija: vse navedene cene lahko nemudoma zmanjšate za 500 – 1.000 evrov, kolikor vam bodo v salonih ponudili za dobrodošlico v družino novega Twinga, še posebej, če se boste odločili za hišno financiranje nakupa.

Besedilo in foto: Urška Radolović

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Renault Twingo: slovenska predstavitev"


kamela
10 leta 7 meseci nazaj

Pozabil – ne vem kaj so mislili s sistemom za odpiranje havbe, ki je naravnost grozen. Najbolj prodajan del na servisu bodo ziher tisti veliki plastični čepki 🙂

kamela
10 leta 7 meseci nazaj

Meni je super. Za okoli 10 tisoč dobiš že zelo spodobno opremljenega in poskočnega. Je pa za ene 1000% lepši kot zadnji model.

 
Citroën C4 Cactus: slovenska predstavitev
Toyota Aygo: slovenska predstavitev