Majhen avto, visoke cene
Za novi EX30 je znamka ob razkritju zapisala, da je majhen, a mogočen. Predstavili so ga kot prvi mali premijski SUV, ki širi njihovo modelno paleto izključno baterijsko-električno gnanih vozil Volvo. Ob razkritju je bilo napovedano, da naj bi se evropske cene gibale okvirno od 36 evrskih tisočakov dalje, danes pa smo na žalost izvedeli, da so cene za naš trg občutno višje, saj se pričenjajo tik pod 40 evrskimi tisočaki. To očitno ne moti pretirano najbolj zagnanih kupcev, ki so po informacijah zastopnika že vplačali prvih petnajst rezervacij.
Zanimiv je tudi pogled na izhodiščne cene v konfiguratorjih Volvo EX30 v izbranih drugih državah članicah EU. Najnižja cena za fizične osebe je v Nemčiji (34.805 evrov), sledijo ji Italija (35.900 evrov), Španija (36.770 evrov), Nizozemska (36.795 evrov), Avstrija (36.950 evrov) in Francija (37.500 evrov). Drži sicer, da obstajajo med državami članicami razlike v stopnji davka na dodano vrednost, a je do 39.732 evrov še kar nekaj razlike, med prej naštetimi državami pa se omenjena stopnja giblje med 19 % (Nemčija) in 22 % (Italija).
Prve testne avtomobile v Sloveniji pričakujejo januarja prihodnje leto, naročila kupcev pa naj bi začeli izpolnjevati od februarja dalje. Trenutno trgovci ne morejo naročati vozil za zalogo, saj pri Volvu pričakujejo, da bodo prve kvote modela, ki ga izdelujejo v obratu Zhangjiakou na Kitajskem, hitro razprodane. Proizvodne kapacitete bo v letu 2025 dopolnil obrat v belgijskem Ghentu.
Prepričljivi aduti
Pri Volvu ne skrivajo, da je EX30 za njih izjemno pomemben model, saj ob uspešnem vstopu na trg električnih avtomobilov lahko prinese konkretne prodajne številke. Eden od prodajnih argumentov, ki ga ne pozabijo izpostaviti, je zagotavljanje visokega nivoja varnosti v okviru nabora tehnologij SafeSpace, kar kupci od Volva tudi pričakujejo. Drugi, morda preveč izpostavljen za potrebe urbanega avtomobila, je dejstvo, da je s pospeševanjem iz mirovanja do hitrosti 100 km/h v zgolj 3,6 sekunde celo najhitrejši model znamke do zdaj.
Oblikovno najmanjši družinski član tako zunaj kot znotraj sledi prepoznavnim smernicam. Prednji del zaznamujejo žarometi LED v obliki Thorovega kladiva in zaprta maska. Silhueta kaže tipična novodobna razmerja z veliko medosno razdaljo in kratkima previsoma, ki jih dopolnjujejo velika kolesa ter plastične zaščite spodnjega dela, dinamiko pa stopnjuje črna kontrastna streha. Zadek ima specifično oblikovane deljene zadnje luči, ki so pomaknjene navzgor ter s tem zagotavljajo boljšo vidnost.
EX30 v številkah – dolžina: 4.233 mm, širina: 1.836 mm, višina: 1.555 mm, medosna razdalja: 2.650 mm, odmik od tal: 165 mm, prostornina prtljažnika: 318-904 l + frunk.
V notranjosti uporabnika pričaka prečiščena ureditev v za Volvo tipičnem skandinavskem slogu. Visokotehnološki pristop odraža sredinski pokončno nameščen 12,3-palčni zaslon na dotik, ki deluje kot središče dogajanja v potniški kabini. Razvojniki naj bi veliko pozornosti namenili izpopolnjevanju infozabavne platforme, pri oblikovanju uporabniške izkušnje pa so sodelovali z znanimi tehnološkimi imeni, kot so Google, Apple in Qualcomm.
Izbrani materiali notranjosti v veliki meri sledijo trajnostnim principom proizvodnje EX30, hkrati pa so se oblikovalci potrudili, da čim bolj izkoristijo prostor v potniški kabini. Sredinski del med voznikom in sopotnikom so zapolnili z naslonom za roke, ki ima vgrajen praktičen izvlečni predal, namestitev zvočnega sistema Harman Kardon v pasu širine celotnega zgornjega dela armaturne plošče pa je sprostila precej odlagalnega prostora v vratih. Poseben ambientalni čar prispeva velika panoramska streha, ki pripomore k občutku prostornosti in zračnosti.
Eden ali dva elektromotorja
Pri izbiri pogonske različice se verjetno najbolje pokaže, kako (ne)racionalni so kupci malega električnega EX30. Prvi dve sta zasnovani z enim elektromotorjem moči 200 kW, ki ga dopolnjuje LFP baterija nazivne kapacitete 51 kWh oziroma uporabne kapacitete 49 kWh (standardni doseg do 344 km po WLTP) ali pa NMC baterija nazivne kapacitete 69 kWh oziroma uporabne kapacitete 64 kWh (podaljšan doseg do 476 km po WLTP). Tretjo, precej ekstravagantno izvedbo pogonskega sklopa s štirikolesnim pogonom tvori kombinacija dveh elektromotorjev sistemske moči 315 kW in NMC baterije nazivne kapacitete 69 kWh (doseg do 450 km po WLTP). V vseh treh primerih je končna hitrost omejena na 180 km/h.
EX30 ima za polnjenje, v odvisnosti od nivoja opreme, vgrajen 11-kilovatni (Core, Plus) ali 22-kilovatni (Ultra) polnilnik AC. Različica Twin Motor z večjim dosegom ima zmogljivost DC polnjenja do 153 kW, pri vozilih s standardnim dosegom pa ta znaša do 134 kW. V najboljšem primeru se na hitri polnilnici baterija od 10-80 odstotkov kapacitete dopolni v 26 minutah.
“Don’t need much? Don’t buy much!”* v enem od predstavitvenih videov za EX30 pravi izvršni direktor Volva Jim Rowan. Njegov komentar se sicer nanaša na možnost izbire različnih pogonskih sklopov, da kar najbolj ustrezajo željam in potrebam uporabnikov. Meni pa, glede na pogumno zastavljeno ceno vstopnega električnega modela, daje precej širši okvir za razmišljanje.
Besedilo in foto: Urška Radolović.
*Ne potrebujete veliko? Ne kupujte veliko.
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Majhen, pameten in precej drag"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Ta zaprta maska mi nekako ne sede. Bi rajši nek klasičen odprti gril. Drugače pa všečna zunanjost. Notranjost pa um eee… malo boljša od tesle.
Ojoj kako sem pihnil mimo ob napovedani ceni 36K – za 42-43K dejansko dobis celo DRUGI najbolj oskubljen model, in ne najbolj oskubljenega.
V primeru nemške cene minus subvencije, bi ta avto že padel pod prag 30k€, kar bi bilo veliko bolj privlačno za širšo publiko. Oh kako daleč smo še od EV za 20-25k.