Podobnost je očitna

Razred E je rezultat nove oblikovalske filozofije, ki jo je začrtal prvi mož zunanjega oblikovanja pri Mercedes-Benzu, Robert Lešnik. S prepoznavnimi čistimi linijami, brez ostrih potez, tvori povezavo z ostalimi modeli, predvsem razredoma C in S. Za 43 milimetrov daljša limuzina lahko s pomočjo treh različnih paketov opreme spremeni svoj status – se nagne na stran elegance ali športnosti. Večja platišča in kromirana zaključka izpušni cevi pripadajo paketu Avantgarde, ki prinaša dinamičen videz; paket Exclusive bo navdušil podjetnike, ki cenijo udobje in prestiž; najbolj prepoznaven pa je zagotovo paket AMG Line, ki prinaša športen zunanji videz in ekskluzivno potniško kabino.
Bo 62,4 centimetra dovolj?

Toliko namreč meri največji digitalni zaslon, ki je v ležečem položaju nameščen na armaturno ploščo. Command Online prinaša dva visokoresolucijska zaslona (vsak 31,2 centimetra), kjer voznik izbira med različnimi prikazi. Upravljanje poteka s pomočjo polja, občutljivega na dotik, preko govornih ukazov, stikal, občutljivih na dotik, na obeh straneh volana in preko tipk na sredinski konzoli. Kombiniran zaslon na levi strani prikazuje vse potrebne informacije za voznika, na desni strani pa služi kot multimedijski prikazovalnik. Voznik ima na voljo tri načine prikaza – klasičnega, športnega in progresivnega. Komur veliki ekrani niso všeč, lahko izbira med osnovnim manjšim ekran(čkom) ali večjim 31,2-centimetrskim ekranom z analognimi števci.
Po nekaj deset odpeljanih kilometrih se težko opredelim glede uporabnosti velika zaslona, lahko pa zlahka potrdim, da je razred E udoben, kot že dolgo ne. Neravnine je požiral kot za stavo, zvok motorja in šum vetra pa sta skoraj nezaznavna. Prav tako sem zlahka sedel na zadnjo klop, kjer je ob moji nastavitvi sedeža zadaj ostalo dovolj prostora tudi za tiste z najdaljšimi nogami.
Avtonomna vožnja je na dosegu roke

Novi razred E je pod hladno kovino nabit s številnimi inovacijami in novimi tehnologijami. Slednje so povod za prihodnje generacije vozil, razred E pa je zopet pionir in vsaj v tem trenutku je to vozilo, v katerem sem do sedaj videl najboljši približek avtonomni vožnji. Za Mercedes-Benz je bistvenega pomena posodobljena varnostna tehnologija Pre-Safe, ki v novi razred E prinaša napihljive zadnje varnostne pasove in zadnja sedeža, ki v primeru čelnega trka s pomočjo napihljive blazine v bočnem delu hrbtišča premakneta potnika za nekaj centimetrov izven smeri udarca in s tem preprečita najhujše. V sklopu varnostnega sistema Pre-Safe je tudi novi Pre-Safe Sound, inovacija, ki zaradi intenzitete glasnosti pri trku ščiti naš bobnič pred poškodbo.
Ključnih devet tehnologij

Vseh devet tehnologij sem spoznal že na prvi predpremieri modela in jih tudi podrobno predstavil, zato sedaj sledi le kratka obnova. Dve izmed najbolj prepoznavnih novosti, parkiranje preko mobilnika in odklepanje vozila s pomočjo NFC tehnologije, v Sloveniji za zdaj ne delujeta. Zaradi omejitev z omrežjem mora Mercedes-Benz s slovenskimi ponudniki brezžičnega mobilnega interneta doseči dogovor in premagati počasna kolesa slovenske birokracije. Tretja ključna novost so novi pametni žarometi LED.
V modelu CLS so nameščeni žarometi s 24 LED diodami, novi razred E pa jih ima kar trikrat več – 84. Več diod LED pomeni bolj natančno merjenje svetlosti, torej bolj natančno določanje sektorjev, ki osvetljujejo dele ceste. Prilagodljivi so tudi zadnji žarometi LED, ki se bodo ponoči zatemnili zadaj vozečemu vozilu in s tem vozniku prihranili neprijetnosti. Tehnologija LED je uporabna do 450 metrov in naj bi v vseh razmerah ponujala optimalno svetilnost.

Slovenci smo za zdaj prikrajšani tudi za varnostni sistem SOS, ki deluje preko mobilnega omrežja. Razred E trenutno uporablja radijski sistem Car-to-X, ki iz oblaka prejema informacije o nesrečah na naši poti. Sistem za preprečitev trka odslej sodeluje z volansko asistenco, kjer računalnik pomaga pri izogibanju nesreči s pomočjo dodatnega zasuka volana.
Intiligentni pogon prinaša avtonomno vožnjo bližje realnosti, saj sistem deluje do hitrosti 210 km/h, vse do hitrosti 130 km/h pa za avtonomno vožnjo niti ne potrebuje belih smernih črt. Računalnik samodejno zaznava in upošteva omejitve hitrosti. S pomočjo prepoznave prometnih znakov ali omejitev, določenih v navigacijski napravi, lahko razred E samodejno zmanjša hitrost v urbanem območju in joenako poveča ob koncu omejitve. Mercedes-Benz je razširil tudi sistem za preprečitev naleta, zato bo novi razred E prepoznal tudi pešce, ki so nepričakovano stopili na cesto, ali pa vozilo, ki je prevozilo rdečo luč
Dva dizla in en bencinar
Danes sem preizkusil le novi dvolitrski štirivaljni dizelski agregat 220 d, ki navduši s svojo elastičnostjo in tihostjo. S pomočjo aluminijaste zasnove ima za 0,2 litra manjšo prostornino, od predhodnika je lažji za 35 kilogramov in proizvede 18 kilovatov moči več. Številka se ustavi na 143 kilovatih in 400 njutnmetrih navora. Drugi dizelski agregat je trilitrski šestvaljnik 350 d s 190 kilovati. Bencinsko stran predstavlja osnovna različica E200, ki prinaša 135 kilovatov. Vsi motorji so serijsko povezani z novim 9-stopenjskim samodejnim menjalnikom 9G-Tronic.
Tokrat bom o cenah kratek. Osnovni E200 stane po ceniku 47.720 evrov, za najbolj priljubljeni E220 d bo potrebno odšteti vsaj 49.590 evrov in za najmočnejšega predstavnika 350 d vsaj 63.580 evrov.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen