Podiranje stereotipov
»Golf je postal dostopnejši«. »Caddy je namenjen več ali manj le profesionalcem«. »V pričakovanju hitre devetke«. Kljub temu, da ste morda najprej pomislili na izdelke druge avtomobilske znamke, govorimo o eni najbolj klasičnih športnih disciplin, pri kateri je potrebno z udarci s palico spraviti žogico v luknjo na zeleni trati. Morda omenjena dejavnost deluje marsikomu na prvi pogled sila dolgočasno in statično ter zaradi vseh možnih pravil tudi zapleteno. Med populacijo pa je obenem razširjeno še mišljenje, da gre zgolj za šport starejših in petičnežev. Pri čemer je zelo znano ime iz slovenskega športa pred leti celo izjavilo, da »golfa ne igra, ker je še vedno … dovolj aktiven v postelji«.
A je resnica precej drugačna! Golf se je v zadnjih nekaj desetletjih dodobra razširil, saj je postal precej bolj dostopen, na svetu pa ga igra že več kot 70 milijonov posameznikov in sicer na kar 35.000 igriščih. Ter – kar je morda še najvažnejše – privošči si ga lahko precej široka množica ljudi. Če se jim seveda da prehoditi več kot 10 kilometrov v eni igri ter ob tem ne izgubiti živcev, ko bodo kar nekajkrat neuspešno izvedli udarec s palico, zaradi česar bi jo najraje vrgli v bližnji ribnik. A o tem morda kdaj drugič …
Prva različica golfa naj bi se pojavila že pred dvema tisočletjema v rimskem imperiju med legionarji, ko so s palico udarjali s perjem natlačeno usnjeno togico, igra pa naj bi se imenovala paganica. Sodobna različica golfa izvira s Škotske, kjer je nastal prvi zapis o igri leta 1457. Najstarejša ohranjena pravila golfa so bila sestavljena marca 1744 za Company of Gentlemen Golfers in sicer v Leithu na Škotskem, prvi turnir pa je bil odigran leta 1860, prav tako na Škotskem. Zato je dandanes med ljudmi precej razširjeno mnenje, da je ravno Škotska zibelka tega zanimivega športa.
In na Slovenskem? Prvo igrišče je nastalo na željo diplomatov že leta 1938 na Bledu, kjer je bila letna rezidenca jugoslovanskega kralja, istega leta pa je bil ustanovljen tudi prvi klub. Po vojni je igrišče potonilo v pozabo, a so ga ponovno oživili sredi 70-ih let 20. stoletja. Kasneje se je šele v samostojni Sloveniji dodobra razmahnila popularizacija omenjenega športa, ki ga je dandanes moč igrati na 17 igriščih.
Golf je obenem tudi olimpijski šport, pojavil se je na petih Olimpijskih igrah. Na zadnji olimpijadi v Parizu je imela Slovenija dve predstavnici, med katerima je najboljšo uvrstitev dosegla mlada Pia Babnik z 22. mestom.
Morda zgolj koristna informacija: med eno igro golfa boste izgubili vsaj 2.000 kalorij, ki pa jih boste zlahka nadoknadili na »devetnajsti luknji« (beri: klubska hiša z barom).
Kako začeti?
Kdor se odloči, da bo igral golf, bo kaj hitro ugotovil, da ga ne stane dosti več kot nekdaj toliko ponarodelo smučanje. Vse, kar potrebujemo na samem začetku, je obvezen 8-urni tečaj v šolah golfa, včlanitev v enega izmed klubov (v Sloveniji jih je trenutno 44), nakup oblačil in obutve, ki – tako med prijatelji – zna biti na razprodajah v trgovskih centrih cenovno precej ugodna (primerna oblačila, golf obutev z gumijastimi žebljički, vodoodporna oprema) ter vsaj štiri osnovne palice za začetek, po možnosti kar rabljene. In kar je najvažnejše – ob tem seveda ne pozabite še na žogice.
Ko boste vsaj malce osvojili osnovno znanje golfa, se boste z učiteljem odpravili na prvo igro »devetke« (igrišče z devetimi luknjami) ter si ob tem privoščili še celoten komplet za golf. V torbi se bo tako znašel skupek igralnih palic (lesovi, železa, wedges, pater), ki jih je sicer lahko na tekmovanju največ 14, klinček (tee), marker, svinčnik s števno kartico, »vilice« za popravilo lukenj v zelenici in rokavička.
Znamka BMW je že več kot 40 let vpeta tako v amaterski kot profesionalni golf ter sodeluje kot partner pri marsikaterem tekmovanju oziroma turnirju. Med najprestižnejše turnirje tako spadajo BMW International Open v Nemčiji, ki je letos potekal že 35-tič, ter BMW Golf Cup, največja mednarodna serija turnirjev za amaterske golfiste.
In koliko vas bo stalo vse skupaj? Tečaj nekje od 100 evrov naprej, rabljen komplet 7 palic (kar povsem zadošča za začetek) tudi okrog 100 evrov, članarina v klubu od 60 evrov letno dalje, igra na igrišču z 9 luknjami pa 32 evrov oz. 44 evrov na igrišču z 18 luknjami (Golf igrišče Trnovo – cene veljajo za člane). Okej, seveda pa lahko gredo cene – podobno kot pri jeklenem konjičku, v katerem boste prevažali vašo golf opremo – tudi v precejšnje višave.
Poslovni razred
Golf obenem velja za šport poslovnežev, saj marsikdo omenjeno dejavnost, ki se dogaja v sproščenem in naravnem okolju, izkoristi za sklepanje takšnih in drugačnih poslov. Bog ve, koliko takšnih in drugačnih dogovorjenih javnih naročil v zdravstvu je bilo sklenjenih na zelenicah doma in v tujini?!? Zato ne čudi, da boste na parkiriščih golf igrišč uzrli kar nekaj avtomobilov poslovnega razreda, na katerih se bleščijo malce bolj imenitni logotipi.
Med tovrstne imenitneže se že vrsto let uvršča tudi BMW-jeva serija 5, ki je v lanskem letu dobila že svoje osmo generacijsko nadaljevanje, v letošnjem letu pa še karavansko izvedbo. Zaščitni znak proizvajalca iz bavarske prestolnice v Touring izvedbi prvenstveno nagovarja (uspešne) poslovneže z aktivnim življenjskim slogom, ki želijo imeti v svojem avtomobilu tudi dovolj prostora za svoje prostočasne aktivnosti. In ne le za prevoz službenega prenosnika ter obešalnika s suknjičem.
V 570-litrski prtljažnik bodo tako brez težav spravili celotno kolekcijo svojih palic, skupaj z vso pripadajočo opremo. Žal pa manjših kosov ne bodo več mogli nalagati skozi zadnje steklo, ki se je pri prejšnjih generacijah odpiralo ločeno. Obenem je prtljažnik izjemno lepo obdelan ter obložen z mehkimi oblogami, da vanj nikakor ne sodijo vreče s cementom.
Komur 570-litrska praznina v prtljažniku nove petice ne zadošča, mu pri bavarskem proizvajalcu med dopolnilno opremo nudijo tudi originalne strešne kovčke. Na tokratnem testnem primerku se je znašel čudovito moder 420-litrski strešni kovček s ključavnico in obojestranskim sistemom odpiranja s stransko masko v titan srebrni barvi, ki je bil celo prejemnik oblikovalske nagrade Red Dot. Še posebej pride prav, ko se v avtomobilu znajdejo štirje navdušeni golfisti, ki želijo imeti dragocene palice v prtljažniku, umazane vozičke pa lahko pospravijo v kovček, brez da bi mazali lično urejen prtljažni prostor.
Preudarni poslovneži bodo obenem preračunavali, ali se jim bolj splača električna verzija, ki je označena s črko »i« ter pri kateri jim ni potrebno plačevati bonitete, ali za kakšno dizelsko verzijo, ki zna biti pravi »šparovček« (6,7 l/100 km je bila tokratna poraba pri verziji 520d xDrive). Za slednje se bodo vsekakor odločali tisti, ki preživijo večino službenega časa na avtocestnih poteh, zaradi česar jim ostaja premalo časa za spoznavanje razširjenosti polnilnih javnih polnilnih postaj.
Le pri rabljenih primerkih ni pretirane dileme, saj bodo dizli med kupci še kar nekaj let vsaj toliko zaželeni, kot Hertini zvarki med gledalci slovenskih televizijskih kanalov. Pri čemer bi se znala velika večina zadovoljiti že z osnovno verzijo z oznako 520d, saj ponuja dovolj prepričljivih 197 KM največje moči (sicer najšibkejša v celotni motorni ponudbi), med opremo pa naj se znajde vsaj še zračno vzmetenje (prilagodljivo podvozje Professional), ki poskrbi za izjemno vozno doživetje.
Boljši hendikep
Če bi se golfisti pogovarjali o avtomobilih, bi verjetno dejali, da ima najnovejša BMW-jeva karavanska petica malce boljši hendikep od najbližje konkurence (Mercedes-Benz razreda E in Audi A6), saj ponuja zelo dobro vozno izkušnjo ter voznika razvaja z najboljšim notranjim okoljem in ergonomijo. Okej, Audiju se morda že poznajo malce leta, pri Mercedesu pa se morajo vsekakor malce pogovoriti z notranjimi dekoraterji, ki so očitno nekoliko zaspali na lovorikah stare slave. A to so le nianse, saj gre pri vseh treh primerkih za izjemno dodelane predstavnike visoke avtomobilske mode.
BMW 520d xDrive Touring v številkah – dolžina: 5.060 mm, širina: 1.900 mm, višina: 1.515 mm, medosna razdalja: 2.995 mm, prostornina prtljažnika: 570-1.700 litrov, največja moč: 197 KM pri 4000 vrtl./min., največji navor: 400 Nm pri 1.500-2.750 vrtl./min., največja hitrost: 220 km/h, pospešek od 0 do 100 km/h: 7,5 s, osnovna cena: 67.000 eur, cena testnega vozila: 98.123 eur.
V tistih dneh, ko sem s pomočjo enega najbolj vozno orientiranih karavanov na trgu spoznaval sila zanimivo igro, ki jo je dodobra populariziral Tiger Woods, sem se znašel pred zanimivo dilemo. Kaj ponuja večji užitek? Igranje z BMW-jevo ali Callawayjevo petico***? Sam bi se vsekakor prvenstveno odločil za bavarsko mojstrovino. A bi me verjetno znala dokaj podobno navdušiti tudi ena najbolj gosposkih športnih iger na planetu – a le, če bi lahko začetniški tečaj ter prvo igro na igrišču z devetimi luknjami odigral na kakšnem rajskem otoku sredi Indijskega oceana.
Tekst in foto: Urban Acman.
* driver – najdaljša golf palica za najdaljše udarce / slengovski izraz za voznika
** železo (iron) / wood (les) – poimenovanje različnih palic za golf
*** petica – palica za golf (wood) št. 5
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Za takšne in drugačne »driverje«*"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Prehudo si sel s HDR in vseskupaj zgleda slabse kot generirano z AI.