Nevidni, vendar zelo pomembni

AirGators je majhna skupina marljivih ljudi, ki skupaj s piloti potuje od prizorišča do prizorišča in na vseh možnih lokacijah postavlja tekmovalna vratca. Zveni preprosto. A medtem ko piloti pridno trenirajo, nabirajo kondicijo in se mentalno pripravljajo na naporen vikend, se delo za AirGatorje prične že teden dni prej. Kot je povedal vodja ekipe AirGators, Avstrijec Holger Leprich: ” Na prizorišče tekme pridemo že 12 dni prej, saj potrebujemo teden dni, da postavimo vse pilone, celotna proga pa mora biti pripravljena na prihod tekmovalcev.”
Koliko dela imajo, nazorno pove tudi podatek, da so AirGatorji med dirko v Rovinju morali zamenjati kar 48 pilonov.
Razvoj že od leta 2003 naprej
Prvi prototip slavnih pilonov je leta 2003 razvilo podjetje Belutti Protection Systems, po vzoru ustanovitelja dirke in veleuma, Madžara Petra Besenyeia. Po obsežnih testiranjih na letališču blizu njegovega doma, je Besenyei prvič namerno ”trčil” s pilonom. Natančno takšni piloni so bili kasneje uporabljeni na premierni dirki v Zeltwegu v Avstriji.
Po letu 2003 so pri razvoju pilonov uporabili trideset različnih materialov in tkanin ter s tem skrbeli za ustreznost na dirkah. Podobno se dogaja tudi danes, saj je potreben nenehen razvoj opreme in materialov za maksimalno varnost pilotov. ”Pred leti smo imeli za napihovanje pilona le dva motorja s tremi konjskimi močmi. Kljub temu, da smo odrezani del zamenjali v 45 do 60 sekundah, je trajalo tri minute, da se je pilon napolnil. Zdaj, z novim sistemom, napolnimo stolp v trinajstih sekundah, vse skupaj pa nadzoruje računalniški sistem.”
Trdni, a obenem ranljivi

Pilon mora kljubovati vsem vremenskim razmeram, zoperstaviti se mora močnim sunkom vetra, dežju ali močnemu soncu, Vedno mora biti v pokončnem položaju, vendar se mora ob najmanjšem dotiku strgati. Prvi primerki so ustrezali zadnji zahtevi, a so bili nevarno nestabilni v vetrovnem vremenu.
Od leta 2014 so piloni obarvani v prepoznavne belo-rdeče barve in so v primerjavi s predhodniki bistveno izboljšani. Narejeni so iz lahkega in fleksibilnega materiala, celoten sistem pa drži pokonci agregat s 120-litrsko posodo za gorivo. Pilon je v primerjavi z letom 2010 višji za pet metrov in sedaj meri neverjetnih 25 metrov. Ob pogledu z oddaljene tribune delujejo majhni, a ob bližnjem srečanju, zaradi njihove velikosti, človeku hitro upade ego. Notranji del vratc je s prihodom novih pilonov postal raven in tvori idealno vstopno točko za letala. ”Na začetku smo porabili za menjavo pet minut, vendar je bilo s prihodom televizije potrebno čas menjave zmanjšati. Z vsako prihranjeno minuto menjave prihranimo televiziji dodatno minuto za prenos tekme.”
Devet delov za lažjo menjavo

Vsak pilon je sestavljen iz devetih delov, zato je menjava poškodovanega dela sila preprosta. Ob prerezu določenega dela tako ekipa AirGators zamenja le poškodovani del in s tem prihrani na stroških in času.
Ekipa je na tekmi razdeljena v tri skupine po pet članov. Na tekmi uporabljajo tri vozila, v popravilo poškodovanega pilona pa je vključena celotna petčlanska ekipa. Dva nadzorujeta motor v notranjosti, druga dva menjavata odrezan vrh in zadnji AirGator preveri končno stanje ter prižge zeleno luč za nadaljevanje dirke. ”Pred, med in po dirki se nenehno vozimo po progi in pregledujemo stanje pilonov. Pregledujemo stanje motorjev, napolnjenost posode z gorivom”.
“Ko pilot zadane pilon, pridemo do njega in v 90 sekundah popravimo stožec,” je povedal vodja ekipe AirGator Holger Leprich.
Rdeči del ima le tri kilograme
Zgornji rumeno-rdeči del pilona, ki je največkrat poškodovan med dirko, tehta le tri kilograme, medtem, ko beli del tehta 90 kilogramov. Za prikaz razlike med masama služi podatek o višini, saj je beli del enako visok kot rdeči del, dvanajst metrov in pol. ” Med menjavo je izredno pomembno, da je odrezani del lahek, saj ga tako lahko zamenjam sam.”
Najbolj ranljivi del pilona tehta neverjetnih 45 gramov na kvadratni meter – za primerjavo: običajen pisemski papir tehta 80 gramov, torej je podatek še bolj neverjeten.
Tri nastavitve za tri režime delovanja

Motor, ki poganja zrak v notranjost pilona, ima možnost treh režimov dela. Ob mojem obisku je bil sistem nastavljen na vzdrževanje, ob začetku dirke pa vsak motor ročno zaženejo in preverijo njegovo delovanje, saj mora delovati na najvišji stopnji. Le takrat so vrata dovolj napihnjena, da se zoperstavijo vremenskim razmeram in stojijo v enakem položaju pri vseh tekmovalcih. Vmesna stopnja je namenjena pripravi na tekmovanje, z njo stabilizirajo pilon in ob tem nadzorujejo odziv na vremenske razmere.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen