Le dobrih 600 kilometrov od slovenske prestolnice leži četrto največje slovaško mesto, Žilina. S 85.000 prebivalci je tako, po Bratislavi in Trnavi, tretje mesto v državi, kjer so svojo tovarno zgradili tuji proizvajalci vozil. Volkswagen v Bratislavi izdeluje tri različne športne terence (Volkswagen Tourareg, Audi Q7 in Porsche Cayenne), štirikolesni pogon Syncro za Golfa in tri mestne malčke (Volkswagen up!, Škoda Citigo in Seat Mii), medtem ko Peugeot v svoji tovarni, ki je iz Bratislave oddaljena 60 kilometrov, izdeluje pretežno model 208.
Lahko bi rekli, da je leta 2004 slovaška vlada izvedla posel stoletja. Z nizom pametnih olajšav in državne pomoči v treh stopnjah so veljake pri Kii prepričali, da je Slovaška prava država za izgradnjo povsem nove tovarne za proizvodnjo vozil, ki se danes razteza na zavidljivih 223 hektarih. Eden izmed glavnih razlogov za izgradnjo tovarne v mestu Žilina je bila finančna pomoč države v vrednosti 133 milijonov evrov, kar je pomenilo, da je dobila Kia zemljo, kjer danes stoji tovarna, praktično zastonj. Drugi sklop državne pomoči je bil vreden 32 milijonov in se je nanašal na dvig proizvodnje na 300.000 vozil letno. Zadnji, tretji sklop državne pomoči v višini 15 milijonov evrov bo poskrbel, da bo Kia plačala manj davka. Lansko leto je namreč Kia na Slovaškem pridobila ”pohvalo” kot podjetje, ki je plačalo največ davka. Do danes je država Kii namenila 180 milijonov evrov, a se je vložek že povrnil, saj je Kia do leta 2013 državi plačala že 320 milijonov davka.
Poleg ekonomskih je ena izmed najbolj očitnih prednosti zaposlenost v regiji. Poleg 3.800 zaposlenih Kiina tovarna posredno skrbi še za 20.000 ljudi, ki na različne načine sodelujejo s tovarno. Kar 32 avtobusov skrbi za prevoz delavcev (tudi iz 100 kilometrov oddaljenih krajev), ki od lanskega leta naprej svoje delo opravljajo v treh izmenah. V državi, kjer je stopnja brezposelnosti višja od desetih odstotkov, je regija dobila nujno potrebna delovna mesta in kapital, nujno potreben za nadaljnji razvoj celotne regije.
Skoraj vsako minuto iz tovarne v Žilini zapelje eno Kiino vozilo, ki je že prodano. Kot so se pohvalili, vozil ne delajo na zalogo, temveč izdelujejo vozila, ki so jih distributerji po celotni Evropi naročili za svoje stranke. Dnevno tako izdelajo 1.350 vozil, letna kapaciteta tovarne pa je 300.000 vozil, kar so lansko leto, z dodano tretjo izmeno, presegli in izdelali 313.000 vozil. Letos, na račun delavnika ob sobotah, načrtujejo, da bodo ta dosežek še presegli in izdelali 320.000 vozil.
Kia trenutno v tovarni izdeluje tri različne modele (Cee’d, Venga in Sportage) v petih karoserijskih različicah. Kar 344 robotov poskrbi za popolno avtomatizacijo varilnega postopka, s katerim ima Kia Cee’d kar 5.750 varov skozi celotno karoserijsko zgradbo. V tovarni se nahaja tudi 360-stopinjska potopna kopel, kjer poskrbijo za antikorozijsko zaščito, za barvanja pa je na voljo še 77 robotskih rok, ki delo opravijo karseda brezhibno. Po koncu proizvodnega procesa vsako izdelano vozilo odpeljejo na poligon, kjer ga temeljito preizkusijo. Za nadzor kvalitete skrbijo tudi z naključnim izborom izdelanega vozila v vsaki izmeni. Podvržejo ga večurnim robotskim testom, kjer ugotovijo, ali je izdelek v okviru dovoljenih odstopanj. Celotna proizvodnja linija dopušča možnost izdelave kar osmih različnih modelov, a se korejski proizvajalec trenutno osredotoča le na osrednje tri modele.
V kompleksu Kia izdeluje tudi šest različnih bencinskih in dizelskih motorjev, ki jih pošilja tudi na Češko v tovarno vozil, kjer izdelujejo vozila Hyundai. Lansko leto so izdelali 491.046 motorjev, skupaj pa so do danes izdelali že preko 2,4 milijona motorjev.
Verjetno se, ne samo meni, postavlja večno vprašanje, ali bi se lahko tudi v Sloveniji uspeli dogovoriti za podoben projekt, ki bi nedvomno rešil regijo pred rdečimi številkami. Ali je slovenska država sposobna ujeti, obdržati in končati projekt takšnih razsežnosti, pa je že druga zgodba. Slovenski dobavitelji so na hišnem sejmu v tovarni Kia Žilina zagotovo dokazali, da sodijo v sam vrh proizvajalcev avtomobilskih delov.
V spodnjem kratkem posnetku si lahko ogledate cikel varjenja karoserije s pomočjo robotov.
Besedilo, fotografije in video: Gašper Pirman
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Kia svojo mojstrovino postavila v Žilini na Slovaškem"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
V Mb ko je TAM po razpadu juge šel pa pa je hotel mercedes tukaj delati avtobuse pa so jih odsloviji iz strani mercedesa ker so hoteli bajne vsote za vseskup. Kot vemo mercedes dela tdaj v turčiji avtobuse. ZASTONJ bi jim morali dat firmo takrat za 1 tolar to je to… Zdaj pa je noter polno ljudi ki hale prodajajo kako so prišli do teh hal nikomur nikoli nebo jasno!
Saj je bila pred leti možnost, da bi v Sloveniji tovarno postavil Hyundai (mislim, da v Mariboru) pa je takratna lokalna oblast rekla češ, da je to premalo prestižna znamka, da moramo ciljat na znamke kot so Mercedes ipd. Tako je to v naši zaplankani, zbirokratizirani deželi, kjer nam take in drugačne poslovne priložnosti polzijo skozi prste, zabitim kravatarjem pa je bolj pomembno, da furajo nek kvazi imidž namesto, da bi z obema rokama zgrabili priliko. Kmetavzarska logika prve klase! Odgovarja pa itak nikoli nihče. Welcome to Slovenistan Banana republic.
Prvo bi se 100x skregali kje bo taka tovarna stala, seveda potem nobenemu nebi pasalo, tretje bi prišči okoljevarstvaniki, rdeči, plavi, zelani in še kaj, nato bi bila speljana korupcija, podkupovanje in problemi… Pa še pa še… Itak naša država ne pa propada naša država je OBSOJENA na propad!