Reportaže

Lahko kateri izmed slovenskih dobaviteljev očara Kio?

Slovenski dobavitelji se prvič predstavljajo Kii in skušajo s svojimi inovacijami in tehnološkimi rešitvami prepričati korejskega velikana. Tovarna v mestu Žilina na Slovaškem letno izdela okoli 300.000 vozil, za izdelavo sestavnih delov pa se večinoma zanašajo na podjetja v radiju 500 kilometrov, ki so sposobna razviti in izdelati tehnološko najbolj napredne avtomobilske komponente.

Dvanajst slovenskih dobaviteljev avtomobilskih delov, vključenih v združenje ACS (Automotive Cluster of Slovenia – Slovenski avtomobilski grozd) so v torek v Žilini, kjer izdelujejo vozila Kia, vodstvu in zaposlenim predstavili svoje izdelke ter jih poskusili prepričati o ustreznih kompetencah. Za Kio je bila to prva tovrstna predstavitev tujih izdelkov v njihovih prostorih, zato so bila pričakovanja na obeh straneh precejšnja. Srečanje so organizirali Veleposlaništvo Republike Slovenije, združenje ACS in agencija Spirit.

Slovenski avtomobilski grozd je na srečanju zastopal predsednik Dušan Bušen, ki je poudaril pomembnost tovrstnih predstavitev za slovenske dobavitelje kot tudi za avtomobilske proizvajalce. S sodelovanjem in povezovanjem različnih panog in tehnologij so številna slovenska podjetja povsem konkurenčna tujim, s pomočjo interesnega združenja pa se lažje dogovorijo za predstavitev svojih izdelkov. S proizvajalcem vozil Kia so se za srečanje usklajevali vse od aprila in uspešno izvedli predstavitev v začetku novembra. Avtomobilski grozd pod svojim okriljem združuje 63 podjetij, katera ustvarijo 3,5 milijarde evrov prihodkov in 80 odstotkov svojih izdelkov izvozijo v tujino, kar predstavlja dobro petino (21 %) slovenskega izvoza.

Kljub temu, da je to za Kio prva tovrstna izkušnja predstavljanja izdelkov, ima združenje ACS za sabo kar nekaj izkušenj. Podoben “hišni sejem” so prvič naredili pri proizvajalcu vozil BMW, sledila je predstavitev pri Škodi in Fiatu ter pri AutoVAZ-u v Toljatiju. Že peta predstavitev, ki jo je tokrat gostila Kia, je izredno pomembna za slovenske proizvajalce avtomobilskih delov, saj je sodelovanje z azijskim trgom slabo. Slovenija ima, poleg odličnih tehnoloških rešitev, med drugim tudi ugodno zemljepisno lego in pomembno povezavo preko Luke Koper. Po prepričanju avtomobilskega grozda se lahko slovenski dobavitelji prebijejo na azijske trge preko Rusije, ki je obenem najpomembnejši trg za Kiina vozila.

Na dogodku je svoje produkte predstavilo podjetje Boxmark Leather, ki se ukvarja z izdelavo sedežnih oblek in dnevno ustvari preko 2.000 prevlek za avtomobilske sedeže. Med predstavljenimi podjetji je tudi Cimos, ki številnim avtomobilskim proizvajalcem ponuja komponente vozil (podvozje, pogonski sklop, karoserija …). Tretje predstavljeno podjetje je Emo Orodjarna, ki ponuja stroje za obdelavo kovin. Med manjšimi podjetji je podjetje Filc s ponudbo tekstilnih produktov. Stroje za izdelovanje kovinskih delov izdeluje Gorenje Orodjarna, naslonjala za roke in glavo podjetje Grammer Automotive Slovenija, dele pogonskega sklopa in šasije pa podjetje MLM. Oprema Ravne nudi industrijske rešitve za proizvodnjo in sestavljanje vozil, SD Automotive ima celovito rešitev za elektronske naprave in LED svetila, podjetje Siliko proizvaja artikle iz gume, silikona in plastičnih mas. Med predstavljenimi podjetji sta še TPV, kjer se ukvarjajo s proizvodnjo sestavnih delov karoserije, ter Unior, ki je poznan po proizvodnji orodij in strojev za izdelavo različnih sestavnih delov.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Prvi mednarodni Goodyearov dan varnosti v cestnem prometu
Kia svojo mojstrovino postavila v Žilini na Slovaškem