Evropska unija se s številnimi uzakonjenimi pravili močno trudi povečati varnost na cestah. Proizvajalcem nalagajo številne obveze, ki jim morajo slediti z vgradnjo najrazličnejših varnostnih elementov. Obstaja pa tudi področje, kjer proizvajalci avtomobilov močno prehitevajo zakonodajalce, kar znamo uporabniki izjemno ceniti – to so tehnično napredni in odlično svetilni žarometi. Vsaj zame je to eden ključnih delov opreme avtomobila, ki je hkrati nepogrešljiv za varno vožnji ponoči in v razmerah slabše vidljivosti.
Matrični žarometi kot eden ključnih varnostnih elementov
V zadnjih letih smo na tem področju priča velikemu napredku, zaradi katerega se kvalitetnejše izvedbe svetil iz najprestižnejših in največjih avtomobilov končno selijo tudi v cenejša in manjša vozila. Za razliko od nekaterih varnostnih sistemov, ki s svojim nezanesljivim in včasih motečim delovanjem pogosto motijo voznike, znamo odlične žaromete izjemno ceniti. Še več, pogosto slišim od ljudi, ki so zamenjali avtomobil po daljšem času, da prav to nadgradnja, ki jih je najbolj presenetila in se jim zdi izjemno koristna.
Matrični LED žarometi so verjetno prav zato postali pomemben razvojni element avtomobilskih proizvajalcev, v okviru skupine Volkswagen pa že več kot desetletje ravno na tem področju premikajo mejnike. Vse je začelo z Audijem R8, ki je leta 2004 kot prvi velikoserijski model dobil dnevne luči LED, leta 2013 pa je Audi A8 svetu premierno praktično prikazal prednosti matričnih žarometov LED. Prednost sodelovanja znamk v okviru skupine je tudi deljenje naprednih rešitev in tako so pri Volkswagnu za modele Touareg, Tiguan in Tayron v zadnjih letih razvili in implementirali novo generacijo najbolj naprednih matričnih žarometov, ki so jih poimenovali IQ.Light HD.
Kako ukrotiti roj sijalk LED?
Značilnost IQ.Light HD matričnih žarometov v tehniki LED je poseben modul, ki zagotavlja bistveno natančnejšo porazdelitev svetlobe ter posledično do dvakrat večjo osvetljenost ceste in okolice. Srce tehnologije je čip velikosti nohta na otroški roki (natančneje 9×4 milimetra), na katerem je 19.200 posamično upravljanih mikrosvetlobnih LED diod. Ob matričnem modulu (v žarometih gre za notranji svetilni del) je nameščen še drugi modul, ki je namenjen pomožnim funkcijam žarometa. Sestavlja ga 6 LED diod za zasenčene luči in 12 LED diod za dolg snop svetlobe, ki prav tako delujejo v prilagodljivem načinu in so zmožne spremeniti noč v dan na razdalji do 600 metrov.
Zdi se neverjetno, a napredni sistemski krmilnik lahko upravlja z vsako izmed 19.200 svetlobnih točk ločeno; nadzoruje njeno delovanje in po potrebi prilagaja svetilnost vsake LED mikrodiode. Posledično lahko na cesti izredno natančno upravlja s svetlobnim žarkom in njegovo smerjo. Vsak matrični modul je opremljen z LED gonilnikom velikosti 12,8 x 3,2 milimetra, ki upravlja s svetlobnim snopom, optični leči pred ohišjem pa sta brušeni pod različnimi koti, da omogočata različne kote osvetlitve. Izhodna svetloba iz obeh modulov se med seboj prekriva, kar omogoča bolj intenzivno osvetlitev v osrednjem delu in s tem boljšo osvetlitev neposredno pred voznikom. Izjemna razdrobljenost pa je tista, ki dovoljuje, da žarometi pod določenimi pogoji delujejo kot nekakšen projektor in v prostor pred vozilom zarišejo črte ali pa kar celo svetlobno preprogo.
Razlika v oznaki HD

Le dve dodatni črki v imenu v resnici prinašata ogromno razliko v načinu zasnove in delovanja Volkswagnovih naprednih matričnih žarometov. Če sem v prispevku opisoval zgradbo in delovanje matričnih žarometov IQ.Light HD, je na primer Volkswagen Passat opremljen z LED matričnimi žarometi IQ.Light, ki imajo v matričnem modulu “le” 36 LED diod, po 18 za zasenčene in dolge luči. Tudi te se v nočni vožnji izkažejo odlično in imajo veliko različnih funkcionalnosti, ki združujejo delovanje segmentiranega zasenčenega in dolgega svetlobnega snopa. Prav tako znajo zasenčiti spredaj ali nasproti vozeče vozilo, dinamično slediti zavojem in premikom drugih vozil ter dodatno osvetliti okolico v smeri zavoja v mestni, primestni ali avtocestni vožnji. Pomembna razlika, ki jo prinaša oznaka HD, pa je po 19.200 diod v vsakem žarometu, kar omogoča neprimerljivo natančnost pri nadzoru svetlobe – zato lahko HD žarometi projicirajo oziroma “rišejo” oznake, senčenje drugih vozil pa je bistveno bolj precizno ter sledi njihovim obrisom. Kot da bi skušali ustvariti enako sliko s čopičem ali piksli.
S kamero vidi na drugo stran avtoceste

V teoriji so bili matrični žarometi tudi v preteklosti pravi mali tehnološki čudež, delovali so dobro, a so imeli vsaj v mojih očeh nekaj pomembnih slabosti. Še najbolj moteče je bilo slabo ali zakasnjeno zaznavanje nasproti vozečih avtomobilov na avtocesti. Če sistem ni v realnem času prepoznal, da z dolgo lučjo moti nasproti vozeče voznike, si jih nenamerno zaslepil, oni pa so ti vrnili z enako motečim “blendanjem”. Namesto da bi izkoristil odlično svetilnost vgrajenih naprednih matričnih žarometov LED, sem po avtocesti pogosto raje vozil kar samo z zasenčenim svetlobnim snopom in po potrebi ročno preklopil na dolge luči.
Prav zato sem bil v nočni vožnji po avtocesti zelo pozoren na ta element delovanja. Žarometi v Tayronu so pravočasno prepoznali vozila na drugi strani avtoceste in samodejno zatemnili snop, ki je segal na levi del vozišča – na zadovoljstvo voznikov na drugi strani. Obenem je bil snop na sredini mojega voznega pasu nekoliko svetlejši, kot bi pričakoval, žarometi pa so obenem še zasenčili v isto smer vozeča vozila spredaj in ob strani.
Prometni znaki niso več odbojnik svetlobe
Ker danes praktično ni več novega večjega avtomobila brez zadnje in sprednje kamere, je s programskimi rešitvami bistveno lažje zaznavati okolico avtomobila. Seveda to znajo tudi Volkswagnovi modeli z vgrajenimi opcijskimi matričnimi žarometi IQ.Light HD. Računalnik preko sprednje kamere zazna močan odboj svetlobe, hitro vrne signal računalniku v žarometih, ki zatemni LED diode v omejenem predelu ter s tem prepreči neprijetno bleščanje.
Sprednja kamera ima obenem funkcijo zaznavanja različnih oznak za delo na cesti, kar je običajno povezano s preusmerjanjem in ožanjem voznih pasov. V Volkswagnu Tayron sistem deluje v povezavi z dolgim snopom ter dinamičnim usmerjevalnikom snopa. Na tleh pred vozilom izriše približno širino vozila ter s pomočjo močneje osvetljenih stranskih črt vozniku pomaga pri orientaciji; posledično poskrbi za večjo varnost v zahtevnejših pogojih.
Namesto rdeče se pokaže svetlobna preproga

Žarometi z oznako HD, ki so nadgrajena izvedba žarometov IQ.Light, ponujajo še eno zanimivo rešitev – poudarjeno osvetlitev voznega pasu pred vozilom. Tudi tokrat ima ključno vlogo pri zaznavanju voznega pasu kamera, vgrajena pred vzvratnim ogledalom. Sistem sicer deluje samo na avtocesti, saj vozniku pomaga slediti voznemu pasu pri višjih hitrostih. Škoda, da svetlobna preproga ne deluje še na podeželskih cestah, verjetno je tam le preveč zavojev in bi lahko prihajalo do motečega kratkotrajnega slepljenja voznikov iz nasprotne smeri.
Svetlobna preproga sega vse do spredaj vozečega avtomobila, tam pa se pokaže kontrasten zatemnjen del, ki zelo odzivno in natančno sledi njegovim premikom, hkrati pa dinamično prilagaja osvetlitev okolice. V vožnji se Tayron ni zmotil niti enkrat, kar se mi je zdelo še posebej imenitno.
S ptičje perspektive
Človek se razvadi – in to zelo hitro. Že po dnevu ali dveh se ponoči voziš po cesti in nisi več pozoren na vse trike, ki so jih zmožni pokazati matrični žarometi IQ.Light HD. Nekaj vsakdanjega je, ko poskrbijo, da ti gromozanski rumeni obcestni znak ne odbija svetlobe v oči, ali ko v trenutku prilagodijo dolg snop svetlobe hitrosti vožnje in okolici. Pravzaprav premalo ceniš, kaj ponujajo, dokler ni čas za vračilo avtomobila in se vrneš v pregovorni temni vek.
Ko sem z dronom ponoči poskusil posneti, kako svetijo in prilagajajo snop svetlobe, so me pri tem (kljub pozni uri) redno motili drugi avtomobili. In šele ko sem doma na računalniku pregledoval posnetke, me je čakalo posebno presenečenje, saj sem na zaslonu takoj opazil neverjetno razliko med osvetlitvijo Tayrona v primerjavi z neznanim avtomobilom s halogenskimi žarometi. Kot da bi cesto osvetljevala sveča. Tudi v primerjavi z modernejšim avtomobilom, kjer so cesto in okolico razsvetlile tehnično naprednejše luči, je bila razlika več kot očitna. S prave perspektive lažje opaziš, kako zelo pomembni so dobri žarometu, če govorimo o prometni varnosti. Povrh vsega nič ne piskajo in so vozniku v pomoč, namesto da bi ga nenehno opominjali na vsak njegov premik, ki ni v skladu z zapisanim algoritmom obnašanja. V tišini noči delujejo povsem samodejno in brez napak.

Besedilo, fotografije in video: Gašper Pirman, Urška Mihelič Radolović.
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Volkswagnov svetlobni preskok: ko nočna vožnja ni več naporna"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
pri matričnih žarometih lako menjaš led module, ne rabiš menjati cele luči.
Napišite še koliko te “ledice” stanejo, ko jih je treba menjat.
To manjka. Tile napredni led žarometi oziroma matrični so fajn… Dokler delajo. 😀
Ko pa odpove samo določen del žarometa pa je potrebno menjat jasno celega.
Takrat pa denarnica oziroma račun trpi. 😀
Sem jaz predlani menjal eno ampak je šlo na srečo preko zavarovalnice.
Me je ličar vprašal če so iz zlata ko je naročil. 1500€ za eno luč. Haha.
In niti pod razno ne preživijo dobo avtomobila.
Enkrat jih je treba menjati. Ja luksuz se plača. Tako, da moj naslednji avto ni nujno, da mora imeti matrične luči. Gre tudi brez njih.