Glavni cilj pri razvoju pogona xDrive je bil: zagotovitev najboljšega možnega oprijema pogonskih koles ne glede na vozne okoliščine, kar se med vožnjo kaže v še boljši vozni dinamiki in stabilnosti ter posledično seveda tudi varnosti vožnje.
Zvezno nastavljiv
Za razliko od starih BMW-jevih štirikolesnih pogonov, kjer je bila izvedba delitve pogona med prednjo in zadnjo osjo toga in nespremenljiva, je le-ta zdaj elektronsko zvezno nastavljiva. Sam sistem je razvit oziroma nadgrajen iz BMW-jevega standardnega zadnjega pogona. To pomeni, da je avto v osnovi še vedno zadaj gnan, štirikolesni pogon pa le po potrebi dovaja pogonsko silo tudi prednjemu pogonskemu paru koles. Pri tem je možna delitev pogonske moči od 0:100 v korist zadnje osi (povsem odprta sredinska sklopka) do 50:50 (togo sklenjena sredinska sklopka).
Srce: elektronsko krmiljena večlamelna sklopka
Glavni element xdrivea, ki omogoča tovrstno zvezno uravnavanje pogona, je elektronsko krmiljena večlamelna sklopka, vgrajena ob sredinskem diferencialu. Krmiljenje slednje je izvedeno z elektromotorjem in posebnim mehanizmom, ki lamele bolj ali manj stiska. Velikost sile stiskanja lamel se odraža v stopnji zdrsa sklopke, ta pa posledično v količini pogonske sile, ki se skozi njo prenaša na prednjo os. Pri tem velja naslednja odvisnost: bolj so lamele stisnjene, manj zdrsa dovoljujejo in s tem prenašajo več pogonske moči na prednji kolesi par.
Hitra in natančna
Opisana regulacija je zelo hitra in tudi natančna, saj je zmožna preiti iz povsem odprtega stanja sklopke do povsem zaprtega ali obratno v le 100 milisekundah. Kot primerjavo naj navedemo čas, ki je potreben od pritiska na stopalko za plin do dejanskega porasta pogonske sile v pogonskem sklopu, saj traja v povprečju še enkrat dlje, torej 200 milisekund.
Vsaka vozna okoliščina svoj pogon
Regulacija pogona se med vožnjo stalno prilagaja voznim razmeram. Tako je avto pri vožnji pri večjih hitrostih po avtocesti dejansko gnan samo z zadnjim pogonom, kar ima pozitiven vpliv na zmanjšanje porabe goriva. Enako je avto večina samo zadaj gnan tudi pri manevriranju pri nizkih hitrostih in parkiranju (izdatno sukanje volana), kjer se s popolno ali skoraj popolno odprtostjo sredinske sklopke zmanjšajo notranje napetosti v pogonskem sklopu na minimum ter s tem olajša tudi samo manevriranje. V večini ostalih voznih okoliščin pa xdrive prenaša v osnovi 40 odstotkov pogonske sile na prednjo os in 60 na zadnjo, s čimer se občutno zmanjša možnost zdrsa pogonskih koles in s tem poveča stabilnost ter varnost vožnje.
DSC ga nadgrajuje
Med dinamično vožnjo je zmožen xdrive vplivati tudi na podkrmarjenost in prekrmarjenost avta. Tako recimo pri povečanem siljenju avta z nosom iz ovinka (podkrmarjenje) z odpiranjem sredinske sklopke zmanjša pogonsko silo na prednji osi, v primeru prekrmarjenosti (povečan prečni zdrs zadnjih koles) pa poveča zaprtost sredinske sklopke ter s tem „razbremeni“ zadnjo os.
Kadar xdrive ni dovolj, mu priskoči na pomoč še sistem DSC. Slednji ima namreč poleg standarde stabilizacijske funkcije avtomobila tudi nalogo simuliranja zapor prednjega in zadnjega diferenciala. Ta funkcija stopi v veljavo v primerih, ko se eno od pogonskih koles na posamezni osi zavrti v prazno. Takrat namreč DSC preko zavornega sistema ustrezno zavre v prazno vrteče se kolo in s tem prenese pogonsko silo na drugo kolo z boljšim oprijemom.
Povezan s številnimi drugimi sistemi
Da bi lahko xdrive „mislil v naprej“ uporablja podatke številnih drugih sistemov. Podatke kot so zunanja temperatura (bližina temperature zmrzišča vode pomeni povečano možnost poledice in snega), delovanje brisalnikov (zaradi dežja mokro in bolj spolzko cestišče), podatki stabilizacijskega sistema DSC (pod-/ prekrmarjenje avta) in sukanje volana elektronska pamet zbira in jih stalno preračunava v en sam podatek, stopnjo zaprtosti sredinske sklopke.
Vedno bolj številna družina x
xDrive je danes na voljo v seriji 3, 5 ter obeh X-ih. V X3 in X5 je seveda del serijske opreme, pri čemer je združen z vsemi motorji v ponudbi. Na drugi strani je xdrive v seriji 3 in seriji 5 na voljo samo v povezavi s šestvaljnimi motorji, pri čemer so izjeme modeli 325d, 335d, 523i, in 535d, kjer xdrive-a ni možno doplačati.
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "BMW štirikolesni pogon xDrive"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
@sriple tix: nissanov all-mode je tega zmozen, sej si ze vrjetnu vidu reklamo kaku mu iz feltn robotki vn skocjo pa opazujejo teren.
Menimo, da je članek napisan tako, da ga lahko bralec s povprečnim znanjem razume. Pri pisanju gledamo na to, da so naši članki strokovno podkovani, obenem pa razumljivi tudi širšemu občinstvu. Veseli smo vseh komentarjev, še zlasti takrat, ko so le-ti konstruktivni.
"Za razliko od ostalih štirikolesnih pogonov je xdrive zmožen predvidevati vozne okoliščine in se jim ustrezno prilagoditi še preden pride do zdrsa pogonskih koles."
Resno me zanima, kako to deluje?
Mar pogon petdeset metrov pred makadamom pomisli; "Opa, drselo bo, na vse stiri bo treba preklopiti!"
Avtor clanka bi moral vsaj malo pomisliti, kako podnaslavlja svoje ugotovitve…
opa