Kubistično
Dandanašnje Audije opredeljuje dokajšnja podobnost med posameznimi modeli, katere vse po vrsti krasijo »objokane« sprednje LED luči. Tako lahko na cesti, ob pogledu na sprednji del vozila, mimogrede zamenjamo A4 za A5, A6 za A8 ali pa celo za A7 (sicer govorimo o modelih znamke iz Ingolstadta, ne o produktih bližnje papirnice Mladinska knjiga). Nekako tako, kot če bi gledali objokane člane nekdaj uspešne družinske glasbene skupine Kelly Family, kjer enostavno ni bilo moč ugotoviti, kdo je kdo.
Zgodba je pri SUV-jevski Audijevi paleti malenkost drugačna, saj je med tremi trenutno obstoječimi modeli Q razlika bolj očitna, saj vsak kaže dovolj samosvojosti. Tako ne moremo govoriti o kakšnem preprostem oblikovalskem receptu, pri katerem bi najstarejšega in največjega brata Q7 oprali na 60 stopinj, z namenom ustvarjanja manjšega Q5. Ter kasneje dodali še prekomerne količine mehčalca, ki bi izpljunil ven še manjšega Q3.
Tako je moč, podobno kot v kakšnem kubističnem umetniškem delu, prepoznati v posameznih elementih najmanjšega Q različne Audijeve modele. Kljub temu delujejo dovolj svojstveno in mu dajejo poseben karakter. Zunanjost je tako edinstvena že pri prepoznavni obliki zunanjih LED luči ter pri dokaj kupejevskem zadku. V največji meri pa bi bila lahko ravno oblika zadka kamen spotike. Vendar pa so bili že stari Rimljani toliko modri, ko so dejali: »De gustibus non est disputandum*.« (*O okusih se ne razpravlja – lat.). Tako je velikokrat bolje biti modro tiho ter se ugrizniti v jezik ob kakšnem kubističnem Pablu Picassu, ki je večini všeč le in samo zaradi … mondenega imena.
Kurjaško
Test je tako pokazal in deloma dokazal, da so veliki večini Audijevi prstani na maski avtomobila še vedno najbolj »kurjaški« ter predstavljajo najmočnejši magnet, ki privablja poglede mimoidočih. Pa četudi bi za volanom sedel kakšen groteskno degeneriran lik: »My precious, my pride …«.
Še največjemu nakurjencu pa bi v notranjosti avtomobila odpadel zadnji dvom, saj zna Audi tudi v svojih manjših modelih poskrbeti za precej prestižno počutje. Testno vozilo so tokrat krasili usnjeni sedeži tople rjave barve, z asociacijo na Chanomedov kožuh, električno pomični v vse možne strani ter, kljub enormni ceni doplačil, brez skorajda obveznega ogrevanja. Kurjenje zadnjice je žal odpadlo. Srce je kljub temu ogrel pogled skozi ogromno panoramsko steklo proti polni luni ter odlična LED osvetlitev notranjosti. No ja, slednja zna ob doplačilu 284 evrov pogreti tudi malce drugače!
Odlična ergonomija ter občutek za detajle si nedvomno zaslužita vse pohvale. Ugaja enostavnost upravljanja avdio in navigacijskega sistema, pregledni merilniki, brezhibni materiali ter zadovoljiva prostornost zadnje klopi. Še vedno pa je dovolj prisotna razlika z večjim ter še malenkostno prestižnejšim bratom Q5, kakor tudi v nasprotno smer, z bolj plebejskim in cenejšim VW Tiguanom. Nekako tako, kot je presrečni zaročenki na pravkar dobljenem prstanu takoj viden bolj bleščeč lesk briljanta od prijateljičinega, ki ima manj karatov.
Kultivirano
Pri Audiju so malce pobrskali po policah znotraj matičnega koncerna ter si pri kreiranju Q3 vzeli za osnovo Tiguana, ki je v matični deželi skorajda že toliko ponarodel, kot Auto Bild-ovi primerjalni testi. Zatorej pri (trenutno) najmanjšem Audijevem Q ne čudijo izvrstne vozne lastnosti, ki pa delujejo, za razliko od VW, še za odtenek bolj kultivirane in v katerih je moč čutiti malenkostno boljše požiranje neravnin. Štirikolesni pogon quattro, v primeru Q3 s Haldex sklopko, ki je nameščena pred zadnjim diferencialom, poskrbi za odlično trakcijo ter na kakšnem makadamu za dovolj igriva doživetja. Električno podprt servo volanski mehanizem je za razred športno uporabnih vozil še vedno dovolj komunikativen, da je voznost in vodljivost Q3 moč oceniti z bistveno boljšo oceno, kot komunikacijo vlade ob združitvi kulturnega ministrstva z ostalimi.
Testni primerek se je tokrat ponašal s precej prepričljivo dizelsko motorizacijo 177 konjev, sicer z dokaj robatim zvokom motorja, ter odlično delujočim in precej hitrim dvosklopčnim sedemstopenjskim menjalnikom S Tronic. Kljub temu, da bo omenjena kombinacija najverjetneje deležna manjšega povpraševanja kupcev, pa prestižnemu pedigreju avtomobila izjemno pristaja. Pri vsakodnevnem režimu vožnje tako prepriča z dokaj »kulturno« porabo, ki se giblje malenkost nad 7 litri. Ter bistveno bolj navduši s svojimi performansami (pospešek 8,2 sekunde do 100 km/h), kot poslušanje performansa jodlarja Lojza (pospešek 8,2 sekunde do prvega stranišča).
Chanometrove razočarane gospodinje
Po dopoldanskem nakupovanju dizajnerskih kosov najnovejše spomladanske garderobe je čas za sproščen klepet s prijateljico. Njej se zaupa, kako se že sedaj načrtuje naslednji smučarski dopust v prestižnem švicarskem letovišču. Na roki se blešči predrzno prevelik briljant, izjemne čistosti. V torbici se skriva ključ s štirimi prstani.
Izbrala ga je sama. Zanimiv ji je bil še BMW-jev X1, morda tudi Range Rover Evoque. Želela si je SUV-ja renomirane in poznane znamke. Vendar ni smel biti prevelik. Z bočnim parkiranjem ima namreč še vedno velike težave. Za vsak slučaj je dodala še odlično delujočega parkirnega pomočnika. Kljub kar 14.500 evrov doplačila za dodatno opremo, pa slednja k imidžu avtomobila več kot pristaja. Znesek bi lahko sicer poplačal njen »običajen« dopust na Bora Bori ali pa vse sosedove kreditne obroke, namenjene nakupu novega korejskega avtomobila.
Prijateljici velikokrat razočarano potoži, da se sedaj njen dragi skorajda rajši pelje z njenim avtom kot s svojo veliko limuzino. Menda, da je priročnejši. Prijateljica ji lahko le apatično odvrne: »Pa naj gre v …«.
Več o Q3 na uradni strani ter forumski temi.
Tekst in foto: Chan
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Audi Q3 2.0 TDI quattro S Tronic – Pojdite vsi v ku … tri!"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Eh to, da so si modeli podobni med sabo se pojavlja pri več znamkah, ampak pač sama osnovna oblika mi pri tem nikakor ne potegne.
Res je da so si audiji v zadnjih letih malce podobni po prednjih maskah. ampak če gledamo primerjavo audiji izpred 10 let in danes postavite jih enega ob drugega in videli boste velike napredke npr. bmw so si prav tako vsi podobni. postavite jih prav tako enega ob drugega od spredaj ne veš če je nov ali star ni napredka teh 2 krogov se držijo in v tem je napredek da spremenijo samo odbijač če pa sta star al pa nov obadva m optika pa tak ne ločiš.
Btw, mi je zelo všeč pristop k pisanju testa – navadno beremo v testih le suhoparne podatke. 🙂
Meni je za razliko od ostalih kar všeč, cena je res kar visoka, ampak bolje ne preveč drezat v njo, da se ne vname kreg. =D Za prvi avto se ga pa res ne bi branil! 😛
Grdoba