Testi

Kljubovanje času

Audi Q5 2.0 TDI Clean Diesel Quattro Bussines Plus

Poraba 8,0 l/100km Največja hitrost 210 km/h Cena 51.030 eur
Plusi
  • motor in menjalnik
  • izolacija potniškega prostora
  • ergonomija voznikovega prostora
  • uravnotežene vozne lastnosti
  • ohranjanje vrednosti
Minusi
  • osnovna oprema brez nekaterih samoumevnih kosov opreme
  • cena doplačil

Uspešno kljubovanje času je dosežek, ki ga srečamo le redkokje. O dovolj učinkoviti odpornosti proti staranju bi tako lahko govorili pri zimzelenem Noriakiju Kasaiju med smučarskimi skakalci, zgovorni Svetlani Makarovič med strupenimi jeziki, izkrivljenem slovenskem kulturnem boju med opranoglavimi ideologijami ter pri mičnem Audijevem Q5 med športno uporabnimi vozili.

Dosežek

Ko so v jesenskih mesecih leta 2008 Audijevci spravili na trg svoje novo športno uporabno vozilo kompaktnejših mer, najverjetneje niti v svojih najbolj norih sanjah niso pričakovali, da bo Q5 postal skorajda tolikšen prodajni hit kot vzmetnica Dormeo. Kljub temu, da je luč sveta ugledal ravno v času pričetka globalne finančno gospodarske krize, ki je sicer precej prizadela avtomobilski trg, so (premožnejši) kupci planili nanj s takim entuziazmom kot Francozi na posebno izdajo častnika Charlie Hebdo. Tudi zaradi tega, ker s svojimi še dovolj prikladnimi ter časom primernejšimi zunanjimi proporci nikakor ni deloval preveč nastopaško. Ter je hkrati znal še vedno ponuditi podobno mero luksuza kot prestižni SUV-i »dinozavrskih« mer (beri: Q7, Touareg, Cayenne).

Audi Q5 je v tem času tako postal celo eden najbolj prodajanih modelov znamke iz Ingolstadta (za A3, A4 in A6), ki je sicer dobila ime po velelniški obliki latinske besede »poslušati« (audire – audi) in naj bi se menda nanašala na priimek ustanovitelja družbe, Augusta Horcha (höre – poslušaj nem.). V razredu višje nasajenih štirikolesnikov je Q5 postavil precej visoka merila v voznosti, udobnosti ter praktičnosti. In ne le to, tudi po sedmih letih svojega obstoja, ko model že počasi odhaja v zaslužen pokoj, deluje še vedno tolikanj prepričljivo in sveže, da zna zbujati pri veliki večini inženirjev konkurenčnih proizvajalcev podobne nočne more kot Mohamedova karikatura pri članih Al Kaide.

Ekološka osvežitev

Audijevi Q5 je v tem času dihala za ovratnik zgolj peščica konkurentov iz Münchna (BMW), Stuttgarta (Mercedes-Benz), Göteborga (Volvo) ter Whitleyja (Range Rover) ter jo znala občasno tudi pošteno zasmraditi s svojim zadahom (nova generacija BMW X3). In ker ravno slednji polterenski Münchenčan po zadnji kozmetični prenovi predstavlja zimzelenemu Ingolstadtčanu še največjo grožnjo pri prepričevanju kupcev prestižnejših mehkih terencev, so morali tudi pri Audiju svojo prodajno uspešnico podvreči rahlemu motornemu »dopingu«.

Po zadnji obsežnejši kozmetični prenovi izpred dobrih dveh let so tokrat modifikacijo izvedli pri dvolitrski turbodizelski motorizaciji, ki sicer velja za najpogostejšo izbiro pri nakupu Audijeve terenske petke. Po novem se tako lahko pohvali z radodarnejšo »konjenico« (zaradi dodatnih 13 »konj« se sedaj po moči izenačuje s – kako prikladno! – BMW-jevim dvolitrskim agregatom), za 20 Nm višjo vrednostjo motornega navora ter »čistejšim dizelskim Euro6 izpustom, pri čemer bodo slednjega še najbolj veseli respiratorni bolniki ter klimatološki dušebrižniki, malce manj pa dacarji.

Brž je potrebno dodati, da tokratne »anabolne steroidizacije« agregata povprečen voznik Audijevega SUV-a v realnosti ne bo kaj prida občutil – primerjalno s prejšnim motorjem se sicer po tovarniških podatkih ponaša s šest desetink krajšim pospeševanjem do najvišje dovoljene hitrosti po tirolskih avtocestah ter 10 km/h višjo končno hitrostjo. Tehnični podatki hkrati navajajo malce imaginarno 5,7-litrsko porabo črnega zlata na 100 kilometrov, pri čemer se pričneš spraševati, če niso Audijevci uvedli povsem svojo prostorninsko enoto – »ingolstadski liter«. Na tokratnem preizkusu je sicer testni primerek zahteval za pljunek manj nafte, kot 177-»konjska« verzija na testu pred dvema letoma (8,0 l/100km : 8,3 l/100km), a je znal navdušiti na relacijskih poteh (med 6,5 in 7,5 l/100km).

Tresljajsko uglajen ter zvočno vljuden agregat bo zadovoljil najširšo množico voznikov, pri čemer je v večini voznih režimov kakršnakoli motorna anemičnost vsaj toliko prisotna, kot krščanski misijonar v džihadistični Islamski državi. Sedemstopenjska menjalniška avtomatizacija, ki sliši na ime S-Tronic, je zgolj za drobcen odtenek manj športno ambiciozna (beri: odzivna) od konkurenčnega BMW-jevega osemstopenjskega Steptronica, a še vedno navdušuje z odlikami švicarskih politikov – neopazno delovanje, pa kljub temu vse skupaj »štima«.

Gube

Vseeno Audijeva prodajna uspešnica svojih zrelih let le ne more povsem uspešno zakriti. Tako se rahla »nagubanost« že kaže pri malce bolj arhaični grafiki (doplačilne) navigacijske naprave ter nekaterih bistroumnostih pri serijski (in malo manj serijski) opremi. Tako nekatere ideje, ki so morda pred slabimi sedmimi leti še »pile vodo«, v dandanašnjih časih pri 50 evrskih tisočakih vrednem premijskem vozilu delujejo rahlo … arhaično. Pa najsi gre za zgolj enoconsko serijsko avtomatsko klimatsko napravo, reže za SD kartici (namesto že povsem samoumevnega USB) ter obvezno doplačilo za prostoročno telefonsko povezavo. Ob tem, da je potrebno doplačati celo za osvetlitev kozmetičnih ogledalc, pa tudi pojem »premijskosti« že počasi izgublja svoj pomen …

Kljub temu se še vedno lahko pohvali z izvrstno ergonomijo voznikovega prostora, ki bi lahko bila za vzor tudi pri avtomobilskih modelih, ki prihajajo na trg leta 2020. Suverene vozne lastnosti, z opazno redukcijo značilnega športno terenskega prečnega nagibanja, so še vedno prepričljive ter nedosegljive veliki večini konkurentov. Požiranje neravnin je dovolj vzorno že pri serijskem podvozju (za dodatnega »jurja« in nekaj drobiža je na voljo še uravnavanje blaženja). Volanska komunikativnost sicer ni tako izvrstna kot pri konkurenčnem  Bavarcu, a je še zmeraj odlična. Zunanja ogledala pa so še vedno hvalevredno ogromna.

Chanometer

Audijev Q5 je v razredu srednje velikih športno uporabnih terencev, ki sicer vidijo neprehoden teren tako pogosto kot sumo borec svoje mednožje, še vedno ena izmed najboljših izbir. In kljub temu, da je na trgu že toliko časa, da so imeli pri Applu priložnost predstaviti že kakšnih šest novih telefonskih modelov, se še zmeraj precej uspešno bori proti staranju – pri čemer mu posebej dobro denejo občasni »anti-age« tretmaji.

Strupeni jeziki bi sicer dejali, da uspešno kljubuje času deloma tudi zaradi svoje »brezčasne« oblike, ki se nič kaj drastično ne spreminja niti pri novejših Audijevih modelih, avtomobilska paleta znamke iz Ingolstadta pa počasi postaja skupek klonov. A kakorkoli že, model Q5 je še vedno eden izmed najbolj bleščečih Audijevih kronskih (okej, če želite, lahko poimenujete tudi »klonskih«) draguljev, ki se bo s prihodom druge generacije prihodnje leto najverjetneje še bolj lesketal.

Več o Q5 pa na uradni strani.

Tekst in foto: Chan

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Modifikacija že poznanega dvolitrskega turbodizelskega agregata je prinesla dizelsko Euro6 čistost ter nekaj dodatnih »žrebcev«. Odlično intuitivna in nezaznavno delujoča sedemstopenjska avtomatika povsem sovpada s filozofijo prestižnega višje nasajenega štirikolesnika.
    9
  • Notranjost
    Audijevsko pregovorno urejena, z nekaterimi prvimi starostnimi gubicami (grafika navigacijske naprave). Še dovolj družinsko uporaben in izvrstno obdelan prtljažni prostor.
    9
  • Opremljenost
    Testni primerek, ki je s svojo ceno presegel 50 evrskih tisočakov, je ob pomanjkanju nekaterih osnovnejših sestavin (dvoconska klima, osvetlitev kozmetičnih ogledal, USB) deloval kot nedeljsko kosilo brez goveje juhe.
    7
  • Vozne lastnosti
    Suverene vozne lastnosti, z opazno redukcijo značilnega športno terenskega prečnega nagibanja, so še vedno prepričljive ter nedosegljive veliki večini »polterenskih« konkurentov.
    9
  • Gospodarnost
    Zadnji pomlajevalni poseg je prinesel tudi za odtenek manj požrešno konjenico pod motornim pokrovom ter ohranil dovolj »prestižno« ceno vozila. Ob skorajšnjem slovesu prinaša nekatere racionalnejše opremske pakete (Bussines Plus pri tokrat testiranem primerku).
    8
  • Zmogljivost
    Zgolj pri polno naloženem avtomobilu bi si človek (na primer med preganjanji po nemških avtocestah) zaželel navorsko radodarnejšega ter milozvočneje brbotajočega šestvaljnika pod motornim pokrovom. V vseh ostali voznih režimih pa je 190 turbodizelskih »konjičev« več kot zadostnih – kljub ne preveč majhni masi vozila!
    9
  • Sklep
    Kljub zadnjem stadiju življenjskega cikla Audi Q5, tudi zaradi precej uspešno izvedenih pomladitvenih kur, še vedno ostaja eden izmed najbolj bleščečih kronskih draguljev znamke iz Ingolstadta.
    8.5

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 51.030
dolžina × širina × višina (mm) 4.629 x 1.898 x 1.655
dovoljena masa vozila (kg) 2.460
emisija CO2 (g/km) 149
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 (podaljšano jamstvo za 3. in 4. leto)/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.968
kompresija (1:) 15,5
masa praznega vozila (kg) 1.925
medosna razdalja (mm) 2.807
menjalnik/pogon sedemstopenjski S-Tronic/stalni štirikolesni quattro
največja hitrost (km/h) 210
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 140/190 pri 3.800-4.200
največji navor (Nm pri vrt/min) 400 pri 1.750-3.000
namestitev motorja spredaj vzdolžno
napake med testom
osnovna cena vozila (€) 49.560
pnevmatike 235/65 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 8,0
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,4/5,3/5,7
pospešek 0-100 km/h (s) 8,4
prostornina posode za gorivo (l) 75
prostornina prtljažnika (l) 540
število valjev/ventilov 4/16
vrtina × gib (mm) 81,0x95,5
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Med varčnim in vročim
Naj …