Kjer šteje prtljažnik
Karavan pridobi prednost pri nakupu pred limuzinsko serijo 5 predvsem zaradi dodatnih in precej bolj uporabnih litrov v zadku. Ker se obe in hkrati edini karoserijski različici med seboj praktično ne razlikujeta, mora karavan zadostiti visokim pričakovanjem poslovnežev, ki ga potrebujejo tako za družinske potrebe kot tudi za službene obveznosti. Prtljažni prostor se v primerjavi s predhodnikom, kljub dodatnim 36 milimetrom v dolžino, 8 milimetrom v širino in 10 milimetrom v širino, po prostornini ni veliko povečal (10 litrov).
Je pa po drugi strani s pomočjo aluminija in jekla velike trdnosti avtomobil izgubil kar 100 kilogramov lastne mase, pri čemer je sama karoserija lažja za 70 kilogramov.
V osnovni postavitvi sedežev meri prtljažnik razmeroma skromnih 570 litrov. Skromnih? V primerjavi z nekaterimi tekmeci je prtljažnik manjši, podobno prostornino pa dosežejo tudi karavani razreda nižje, zato v teoriji o ogromnem prtljažniku ne morem govoriti. Je pa slednji nadpovprečno smiselno zasnovan, saj so predalčki in spodnji nivo premeteno izkoriščeni ter nudijo dodatno uporabno vrednost.
Med bolj impresivne podatke spada tudi nosilnost, ki se je v primerjavi s predhodnikom povečala za 120 kilogramov, tako da lahko po novem v zadek zložimo kar 730 kilogramov tlakovcev – če nas to seveda veseli. Ob tem bo, kot že pri prejšnji generaciji, zadnje zračno vzmetenje samodejno poravnalo avtomobil in preprečilo, da nova, polno naložena serija 5, na cesti ne bo dajala vtisa posedenega avta.
Na tem mestu lahko omenim še priročen predal za pospravljanje prtljažnega roloja. Poleg tega je, kot pri seriji 3, mogoče odpreti samo zadnje steklo in lažje ter bistveno hitreje v prtljažnik odložiti manjše predmete.
Ne le prostornost zadka
V primerjavi z limuzino je vzmetenje nastavljeno nekoliko udobneje, področje, na katerem me je testni primerek naravnost osupnil. Kljub 21-palčnim platiščem z nizkopresečnimi pnevmatikami je bilo udobje na zavidljivo visokem nivoju. Ob preklopu voznega programa v Comfort se serija 5 Touring z aktivnim vzmetenjem še za odtenek približa udobnejšima tekmecema, Mercedes-Benzu razred E model T in Volvu V90.
A če serija 5 Touring še vedno ni tako udobna kot oba najbližja tekmeca, po drugi strani ponuja bistveno boljše vozne lastnosti na drugem, športnem koncu. Že v običajnem načinu, skupaj s štirikolesnim pogonom xDrive, preseneti, ob preklopu v vozni program Sport pa se celoten sistem podredi športni vožnji, kjer trilitrski vrstni šestvaljnik končno pokaže svoj pravi značaj. Zaradi nekoliko drugačne zasnove vzmetenje, spremenjene porazdelitve mase in nižje postavljene strukture karoserije, se karavan pelje prav tako dobro kot limuzina, dodatno maso in dimenzije pa več kot odlično skriva.
Udobno za dva, pogojno za tri
Saj vem, gre za poslovni avtomobil, kjer praviloma zadaj sedita največ dva potnika, a še vedno sem mnenja, da bi lahko pri BMW-ju nekoliko znižali grbino na srednjem sedežu in tja dodali tretji Isofix. Tako je mogoče zadaj pripeti le dva sedeža, hkrati bosta udobno sedeli le dve osebi, tretji potnik pa bo zaradi izbokline na sredini zadovoljen le na krajših poteh.
So pa po drugi strani, kljub nekoliko foteljski zasnovi sedežev, nastavki Isofix zlahka dostopni, pohvalo pa si zasluži tudi udobje sedežev, vključno z zadostnim številom potovalnih pripomočkov (mizice, naslon za roke, držala za pijačo in ambientalna osvetlitev).
Motorni dragulj
Boj industrije z mesti, oblastmi in zaupanjem uporabnikov na račun dizelskih agregatov se nadaljuje. Sloves in prihodnost dizelskih agregatov je nejasna, saj so proizvajalci vozil pod plazom kritik. Tudi sam bi sicer običajno veliko raje v nosu videl bencinski agregat. Moje prepričanje pa je v tem primeru popolnoma spremenil trilitrski vrstni šestvaljni agregat s 195 kilovati moči in kar 620 njutnmetri navora.
Gre za dragulj, ki praktično v vseh pogledih poskrbi za širok nasmeh na obrazu. Za začetek moram poudariti, da je kljub šestim valjem presenetljivo miren in uglajen, povrhu tega pa prepriča še z elastičnostjo, saj z bogatim navorom vleče praktično od ničle. Gre za izredno hvaležen motor, ki bo v umirjenem ciklu porabil manj kot sedem litrov, po drugi strani pa zna hitro poskočiti in dvigniti hitrost v oblake. Res je kar dvanajst evrskih tisočakov dražji kot primerljivi 520d, a je razlika v vožnji neprimerljiva. Še jaz, večni cenovni racionalist, bi tukaj prikimal in odobril nakup dražjega, močnejšega, skoraj enako žejnega in tišjega agregata, ki mi je vrnil upanje v dizelske agregate. Še zanimiv podatek – na koncu testa se je poraba ustavila na sedmih litrih. Ja, šestvaljnik z 265 ”konji”, ki do stotice prišprinta v 5,4 sekundah, v povprečju porabi sedem litrov goriva. Impresivno!
Preizkušena, z nekaj bonbončki
Potniška kabina sledi ustaljenim oblikovnim smernicam predhodnika in ostalih BMW-jevih vozil. Ponovno bi izpostavil odličen položaj za volanom, do sedaj še vedno enega boljših sistemov za upravljanje večopravilne enote in razmeroma športno utesnjenost. Nič novega torej. Med pomembnejše novosti sodijo digitalni merilniki, ki so pregledni, ravno prav prilagodljivi in v sončnem vremenu slabše vidni. Druga novost je seveda upravljanje s kretnjami. Zanimiva stvar, predvsem, če želiš očarati sopotnike. A na žalost potrebuje še nekaj nadgradenj, predvsem pa bi si želel nekoliko bolj natančnega uravnavanja glasnosti.
Tretja in ena izmed ključnih novosti je pametni ključ. Na njegovo velikost se hitro navadiš, tudi polnjenje ni težavno, saj je baterija zdržala praktično cel teden. In ja, veliko sem se igral ter praktično vsakemu prikazal samodejno parkiranje ter ostale funkcije, ki jih omogoča. Parkiranje z uporabo pametnega ključa je zanimiva rešitev za ljudi, ki imajo ozko garažo, a je bilo v mojem primeru bolj prikaz tehnološke naprednosti kot česa drugega. Še največkrat sem uporabil vklop klimatske naprave na daljavo oziroma njen začetek delovanja ob določeni uri v dnevu. Praktično, učinkovito in preprosto.
Popoln paket z eno (veliko) napako
Tako opremljena in gnana serija 5 je ena boljših kombinacij v avtomobilskem svetu. Že nekaj časa me kakšen avtomobil ni navdušil na številnih področjih in me razočaral le z nekaj malenkostmi. Tisti, ki si ga lahko privošči, bo v njem nedvomno užival. Sam pa sem za 110 tisoč evrov raje zgradil hišo.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
6 komentarjev za "Vsestranski igralec"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Nič kaj dobra uvrstitev BMW-ja (tudi AUDI-ja) v Angleški raziskavi… https://www.youtube.com/watch?v=u76SMKCT_0k&feature=youtu.be premium my ASS, ni vse zlato kar se sveti…se strinjam, da delajo dobre avtomobile ampak bistveno bistveno predrage…pa kolikor sem gledal za ceno tega BMW-ja dobiš volvota V90 pa še enih 50 jurjev ti skoraj ostane…OMG…pa pustimo motor na miru (vem, da ima 6 valjnika, Volvo pa ne), zdaj pa me naj eden prpriča, da raje vzamem to 5-ko kot pa Volvota V90 LOL
99% teh kupcev bo itak na lizing na firmo, in najbrž nikoli ne bodo odplačani.
Kdo pri zdravi pameti v Sloveniji bi dal toliko za avto iz svojega žepa.
Tipično za Nemce, pri ceni 56 000, še toliko za dodatno opremo. Mislim….
Samo, če pa že daš 110 jurjev za BMW potem bi pa absolutno vzel 6 cilinderski bencinski motor in ne dizla…vsaj jaz, če bi imel toliko in gledal takšne avte…sicer bi pa sam verjetno raje izbral katero drugo znamko za 110 jurjev kot pa BMW-ja.
Dobro napisano, tole o šestvaljnem dizlu jaz vedno govorim, ampak zastopi samo un, ki ga je dejansko preizkusil. Folk raje kupuje štirivaljne 520d in misli, da vozi luksuriozni bmw, ker gledajo na značko. No ja…