Že na prvi pogled je GT obilnejši od vitkega športnega bratca, a to ni nujno slabo. Obilje na skuterju pomeni več protivetrne zaščite, več oblazinjenja na sedežu, več prtljažnega prostora in večjo silhueto – torej več mehkih kolen mimoidočih mladenk. Veliko ostalega je povsem enakega – okvir, vgrajen dvovaljni motor s 44 kW (60 KM) in drugi vitalni deli, zato priporočam branje obeh testov.
A vendarle je C 650 GT tako po videzu kot tudi po občutku, ki ga ponudi med vožnjo, dovolj drugačen. Pa da ne bo pomote – še vedno dokaj odličen!
Kaj ti bo veter mimo gležnjev?
Boljša zaščita proti vremenskim vplivom – kdo pa to rabi? Saj se skuterji uporabljajo v glavnem poleti, ko je tako ali tako vroče? Nak, napaka!
Saj ste že bili kje v velikih mestih, kjer vse brenči? Verjemite, tam je skuter marsikdaj bolj optimalna izbira od avta in je v rabi tudi spomladi in jeseni, včasih celo pozimi. Zaščita proti vetru, predvsem hladnem, je bistvena, prav tako pa lahko pride prav v deževnem vremenu.
Nenazadnje je smiselna tudi v vročem poletju – saj veste, tudi topel veter zna biti zoprn, sploh v predelu sklepov spodnjih okončin. Na tem področju je GT torej solidna izbira in zagotovo boljša od poskočnega Sporta.
Kraljevski sedež
Udobno oblazinjenje – zakaj le, saj to ni fotelj. Spet napaka! Točno to je – drveči fotelj za hitre opravke po mestu, s katerim mimogrede skočite iz Goričkega v Piran, če se vam to ravno zahoče.
Pri tem je pozicija sedenja dovolj udobna in prostora za kolena in noge ravno prav, da lahko med vozakanjem in skakanjem naokoli med sedežem in krmilom tapkate različne dvonožne bobnarske kombinacije, trenirate najnovejše nogometno preigravanje ali pa uprizarjate klasični footloose – tudi tisti, ki nosite čevlje velikosti 47 …
Všečno pri tem grandioznem primerku ergonomskega luksuza je odmerjen tudi zadnji del sedeža – tisti, kamor lahko udobno in povsem nestresno namestite sopotnico, poljubne širine ali siceršnje voluminoznosti, ali pa zajetnega kompanjona, ki rabi prevoz na šiht.
Res pa je, da sem se spraševal ali bi utegnila kakšna zares suhljata in drobnorasla morda potarnati v drugo smer – da je sedež preveč potratno odmerjen in da bi na njem raje ležala …
Po dolgem in počéz
Najprej sem seveda zadevo odpeljal en krog po mestu, da se je privadim in da vidim, kako sede pod mojo zadnjico (čisto OK, čeprav sem visok in širok, z dolgimi hodilnimi rekviziti), nato me je pot vodila na malo daljši popoldanski izlet. Tam se lepo vidi, koliko je pravzaprav v tem GT-ju pravega grandtourizma in koliko marketinškega leporečenja.
Zadostuje za prevoz, tudi za užitkarske kilometre – a kdor želi redne nekajstokilometrske turneje, naj vendarle pogleda še vsaj v BMW-jevo konjušnico tistih bolj robatih, manj dnevni sobi podobnih »zaresnih motociklov«. No, pa saj tudi tam ponujajo garsonjere na dveh kolesih, ki pa so resda potem še bistveno dražje od tegale ne najcenejšega, a zelo zabavnega, krasno voznega ter vzorno izdelanega bavarsko-korejskega rekvizita.
Za, proti, zadržano, glas ljudstva in odločitev direktorja?
Občutki ob preživljanju časa z njim pravzaprav zares niso slabi – odličen paket udobja (ogrevan sedež in ročice, konstrukcija), veliko prostora za drobnarije in prtljago (nima fleksibilnega prtljažnika, je pa zato že v osnovi zajetnejši od tistega pri Sportu), zelo zmogljiv motor, varnostni mehanizmi proti blokiranju zavor in zdrsavanju koles, potovalni računalnik, tipala tlaka v pnevmatikah, odlična obdelava in direktorsko udobje … le kdo ne bi imel vsega tega?
Vendarle pa tu in tam kakšna malenkost zmoti (le toliko, da ga ne morem zares samo hvaliti) – ogledala denimo preveč vibrirajo, sedež se na dolgih poteh izkaže za sprejemljivo udobnega, vendarle pa ne ponuja takšnega dolgoprogaškega uživanja kot je standard pri klasičnih potovalnih motociklih, nenazadnje pa je vozilo dokaj drago (glede na to, da ga še vedno prištevamo med skuterje) in tudi ni med najbolj varčnimi (kar glede na težo in udobje ter zmogljivost, ki ju ponuja, lahko upravičimo).
Nasvet #4 za cestno sožitje: Ne sekajte ovinkov
To je univerzalen nasvet, ki bi ga morali upoštevati vsi. A najbolje ga lahko ilustriramo z motorističnim – ali pa skuterističnim – primerom. Si predstavljate, da lagodno, po predpisih, sproščeno peljete po lepi regionalni cesti, ki tu in tam zavije za kakim kupom zemlje ali skalnatim previsom? No, tako uživate, nikomur nič hudega ne želite, ko naenkrat v desnem nepreglednem ovinku proti vam zapelje avto, tovornjak ali kaj tretjega – in to tako, da je s polovico karoserije na vašem voznem pasu. Vozniki terencev na tem mestu verjetno doživijo mini orgazem, saj bodo končno lahko preizkusili, kdo je močnejši, kdo ima večjega in bolj trdega – voznik motorja pa na tej točki v trenutku odžebra se molitvice. Če je dober voznik, ima seveda v vsakem primeru pripravljena vsaj dva izogibalna manevra in se je zato sposoben avtomobilu umakniti tudi po levi strani, če bi ocenil, da je tako prav.
Skratka – še najbolje je, da vozite vsi, avtomobilisti in motociklisti, vedno po svojem pasu. Nikoli vam ni treba sekati ovinka.
PS: Si predstavljate, kako sem nekoč pogledal, ko sem takole za desnim ovinkom dohitel tovornjak, ki je imel na zadnjem koncu cerade natisnjeno reklamo za neko slovensko avtošolo – reklamo, ki je bila sestavljena praktično le iz fotografije prednjega konca tovornjaka? Prisežem, da sem se prav na hitro pokesal za vse grehe in milo pogledal v nebo …
Besedilo in foto: Simon Ručigaj
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "BMW C 650 GT – Drveči fotelj"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
edina napaka je da je preajhen v fizičnem smislu. izdelat bi morali bivši policijski bmw rt 1200 z automatsim menjalnikom. tak oda bi res ieml vetrno zaščito. plus ABS in esp, plus tisto zaviranje z eno ročko za obe koli. pol pa bi se lahko sli.