Testi

Volkswagen Beetle Cabriolet 50’s 1.6 TDI – Retro veselje

Poraba 6,0 l/100km Največja hitrost 178 km/h Cena 29.391,87 eur
Plusi
  • prepoznaven videz
  • retro pridih
  • premišljeni detajli
  • učinkovita protivetrna zaščita
Minusi
  • izbira motorja

Po prenasičenosti zaradi pretirane avtomobilistične personalizacije z nešteto barv laka, dvobarvnih kombinacij in bolj ali manj posrečenih folij sem z veseljem pozdravila model z eno razpoložljivo barvo laka in platnene strehe. Črna zunanjost, usnje, krom in retro videz so elementi, ki delajo serijo 50’s povsem drugačno, celo nekoliko uporniško.


Nekajkrat sem poslušala zgodbe, zakaj bi bilo smiselno imeti več različnih cestnih motornih prevoznih sredstev naenkrat. In če sem še razumela motoriste, da se občutek na motorju ne more primerjati z vožnjo v avtomobilu, mi je zmanjkalo razumevanja pri lastnikih kabrioletov. Zakaj bi bila vožnja z odprto streho tako zelo drugačna od tiste pod zaprto, da bi si moral človek omisliti dva avtomobila? Pa so mi rekli, da zato, ker je kabriolet pozimi v garaži.

Letni časi

Zgornja teorija je še bolj šibka, odkar so kabrioleti zaradi kvalitete materialov in izdelave postali avtomobili za vse štiri letne čase, s čimer so se pohvalili tudi pri Volkswagnu. Pa pustimo ob strani dejstvo, da se nam število letnih časov počasi zmanjšuje. Toplotna in zvočna izolacija ter tesnjenje so dejavniki, za katere nas načeloma pri avtomobilih novejše izdelave ne bi smelo več skrbeti ali celo odvrniti od njihovega nakupa.

Pri sodobnih kabrioletih z mehko streho je zato eden največjih poudarkov na njeni strukturi in mehanizmu. Koliko je slojev, kakšni so izbrani materiali in njihova debelina, kakšna končna obdelava in v kakšni meri so materiali odporni na dejavnike narave – vse to so vprašanja, ki jih lahko zastavite prodajalcu, ko se odločate za nakup kabrioleta, saj bo v dobršnji meri vplivalo na vaše zadovoljstvo z avtomobilom. Če vam seveda ne gre le za bahaško razkazovanje z odpro streho.

Temperaturno okno

Kabrioletski hrošč se ponaša s troslojno platneno streho, ki se je med testom dobro izkazala na področju zvočne izolacije, pri toplotni pa je bilo v obdobju temperatur nad 35 stopinj Celzija pravzaprav težko realno oceniti stanje. Ob dvignjenem platnu dobiš rahel občutek utesnjenosti v prostoru, ko ti črnina zapre pogled na sinje nebo – čeprav po drugi strani občutiš neverjetno olajšanje, da se lahko skriješ pred žgočim soncem, kjer ne pomagajo ne sončna očala ne pokrivalo.

Poletno preizkušanje z odprto streho je zaradi sil narave omejeno na jutranje in večerne vožnje. Mehanizem zložljive strehe se med vožnjo odpre pri hitrostih do 50 km/h – za odpiranje ji zadostuje le 9,5 sekunde, zapre pa se v 11 sekundah.

Manevri

Po pravici povedano se mi časa odpiranja in zapiranja ne zdita posebej pomembna in ne bi vplivala na mojo nakupno odločitev, saj ne gre za manever, ki bi ga človek izvajal vsakih deset minut. Je pa na primer prijazno, da si ob stisku gumba deležen predhodnega elektronskega opozorila o skorajšnjem prenehanju delovanju mehanizma že pri hitrosti 45 kh/h, pozabljivčki pa smo opozorjeni tudi na to, da imamo čez platneno streho morda nameščeno zaščitno prekrivalo.

Saj res, zaščitno pokrivalo. V primeru, ko ga nisem imela nameščenega na spuščenem strešnem platnu, se je znašel v prtljažnem prostoru. In kljub temu, da spuščena streha ne zmanjšuje prostornine prtljažnika, 225 litrov hitro skopni, ko vanj porineš še pokrivalo. Seveda je še vedno dovolj prostora za par manjših torb in se ni bati, da bi morali potovati zgolj z zobno ščetko in kreditno kartico.

Če ni velik, je vsaj priročno organiziran. V primeru, da si izberete opcijsko protivetrno zaščito, jo lahko zložite pod strop prtljažnika v za to namenjeno držalo. Na njem je lepo označeno, kaj in kako ga je treba odpirati, da ne bi česa polomili. Bolj me je skrbelo, kako pregibanje in nameščanje dolgoročno prenaša mrežica protivetrne zaščite, ki je bila pri testnem vozilu že nekoliko natrgana. Morda je bil kdo od predhodnikov le nekoliko nespreten pri njenem zlaganju in nameščanju.

Hrošči brenčijo

Zadnje čase v testnih avtomobilih koncerna pod pokrovom kar pogosto naletim na dizelski 1.6 TDI, ki v vseh pogledih, tudi s 5-stopenjskim ročnim menjalnikom, ustreza normalnim pričakovanjem voznikov običajnih avtomobilov, kar sem o njem že tudi zapisala.

A zame Beetle Cabriolet ni povsem običajen avto. In ker ne pričakujem, da bi z njim letno prevozila preko 30.000 kilometrov, kot to delam z zaprtimi strehami, bi se pred kakšno resnejšo odločitvijo zagotovo s spuščeno streho peljala še v kakšnem bencinskem 1.4 TSI, ki je enako cenovno pozicioniran, morda pa bi zadoščal tudi dva tisočaka cenejši 1.2 TSI primerljive moči s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom.

Kadar modrujemo o voznih lastnostih preizkušanih avtomobilov, se nam rado zapiše, da ni pomembno samo priti na cilj, temveč tudi potovanje v smislu užitka v vožnji. Ta zahteva se v primeru kabrioleta nekoliko odmakne od tipičnih pričakovanj na ravnih ali ovinkastih cestah. Zakaj? Ker vožnja z odprto streho kar sili v bolj zložno potovanje, uživamo pa bolj v okolici ter manj v popolno odpeljanih ovinkih.

In ravno zadnje je zame bistvo in smisel nakupa kabrioleta. V njem ne boste doživeli razsvetljenja zaradi fenomenalnih voznih lastnosti, temveč neskončno uživali v odkrivanju sveta in družbi ljudi, s katerimi potujete. Če si poleg njega lahko privoščite še en avto za bolj dinamično vožnjo, toliko boljše, boste pa tudi zgolj s tem retro lepotcem povsem dobro preskrbljeni.

Več na uradni strani.

Besedilo: Urška Radolović. Foto: Barbara Mihelič, Urška Radolović.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    O motorju 1.6 TDI s 5-stopenjskim menjalnikom smo napisali že veliko dobrega. Tokratni avto pa bi z veseljem preizkusila še s kakšno od bencinskih izvedb.
    8
  • Notranjost
    Čeprav ne odstopa dosti od navadnega Beetla, ji omejitev barvnih kombinacij dobro pristoji. Prevladujočo črno lepo razbije bleščeč krom in usnjeno oblazinjenje nevtralne bež barve. Retro je šik!
    9
  • Opremljenost
    Zagotovo bi jo ocenila slabše, če ji ne bi dodali opcijske klimatske naprave. In boljše, če ne bi ostali brez funkcije prostoročnega telefoniranja. Za vse letne čase pride prav zimski paket z gretjem usnjenih prednjih sedežev ter šob za pranje žarometov.
    8
  • Vozne lastnosti
    Primerne za uživaško potepanje in ne za vratolomno preganjanje čez ovinke.
    8
  • Gospodarnost
    Zaslužila bi si višjo oceno, a je začetna cena le malo pod tridesetimi evrskimi tisočaki, kar sploh ni malo in se težko oceni kot racionalen nakup.
    7
  • Zmogljivost
    Pričakovane in v skladu z motorizacijo pod pokrovom.
    8
  • Sklep
    Meni je prirastel k srcu, otroci pa ga obožujejo in kar niso mogli razumeti, zakaj starši bolj pogosto ne kupujemo takšnih avtomobilov. Brezčasna ikona, ki simbolizira užitek v življenju.
    8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 29.391,87
dolžina × širina × višina (mm) 4.278x1.808x1.473
dovoljena masa vozila (kg) 1.850
emisija CO2 (g/km) 124
emisijski razred Euro 5
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/2 leti (neomejeno ob vzdrževanju na pooblaščenem servisu)
gibna prostornina (cm3) 1.598
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.462
medosna razdalja (mm) 2.540
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 178
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 77 (105) pri 4.400
največji navor (Nm pri vrt/min) 250 pri 1.500-2.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,8
osnovna cena vozila (€) 27.554,88
pnevmatike 215/55 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,0
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,6/4,3/4,7
pospešek 0-100 km/h (s) 12,1
prostornina posode za gorivo (l) 55
prostornina prtljažnika (l) 225
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 79,5x80,5
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

11 komentarjev za "Volkswagen Beetle Cabriolet 50’s 1.6 TDI – Retro veselje"


hahehihoh
10 leta 6 meseci nazaj

Meni osebno najlepši VW. Pa ta platišča… 🙂

10 leta 6 meseci nazaj

Meni maksimalno všeč. kot teenager sem vozil črnega starega käfera z dvojnim izpuhom, rdečimi žametnimi sedeži in majhnim športnim volanom, brez klime, z ročno dvižnimi šajbami … seksi je bil, grleno je predel tudi, ko smo ga priganjali v iberture in na koncu je izdihnil po cirka 20 km vožnje z belim dimom iz mašine. Generalka bokserja je bila poceni in novega kupca je dobil za 1200 mark, toliko, kolikor je stal že v štartu.

Tale me spominja na tistega, le da mi ni tako zelo všeč fancy armatura, me pa kupi s sedeži (ki bi morali biti rdeči) in predvsem s feltnami – tam se mi pokaže lučka “I LIKE” nekje v zatilju.

Zgleda, da bo treba sprobat naslednjo sezono … 😀

kamela
10 leta 6 meseci nazaj

V 50ih zagotovo niso poznali vse te piano plastike, ki je zdaj povsod :/ Še na vrata so jo obesili, da se še tam nabirajo prstni odtisi in prah.

 
Ford C-MAX 1.0 EcoBoost Titanium – Ni vse v velikosti
BMW C 650 GT – Drveči fotelj