Testi

Can-Am Spyder RT Freedom S

Poraba 8,1/11,5/9,6 l/100km Največja hitrost 175 km/h Cena 25.790 eur
Plusi
  • izgled
  •  bogata oprema
  • elektronski varnostni sistemi
  • prtljažni prostor
Minusi
  • motor oddaja veliko toplote
  •  količina tresljajev pri vožnji čez neravnine
  • poraba goriva
  • cena

Najverjetneje se boste strinjali, da v zadnjem času cestni križanci niso več prav nič posebnega. To gotovo velja za križance med različnimi vrstami avtomobilov, ki z mešanjem različnih slogov postajajo bolj uporabni, obenem pa tudi bolj zanimivi in privlačni. Precej bolj redka pa so vozila, ki združujejo značilnosti povsem različnih svetov, kot sta avtomobilski in motociklistični. Eno izmed njih je Can-Amov spyder, ki smo ga preizkusili v potovalni različici RT. Test.

Bolj avto, ali bolj motocikel? To je sedaj vprašanje.

Z avtomobiliskim svetom ga povezuje dejstvo, da ga je moč voziti z vozniškim dovoljenjem B kategorije. Tehnično pa je z avtomobili povezan njegov sprednji del, ki z z dvema kolesoma meri nekaj več kot pol drugi meter v širino. To pomeni, da se z njim ne moremo smukati med preštevilčno pločevino v mestnem prometu, ali pa izkoriščati bolj ali manj uradne parkirne prostore, do katerih avtomobilih nimajo dostopa. A s tem se ne smemo obremenjevati, saj to ni njegovo poslanstvo.

Bolj nenaravno in vsaj na začetku precej moteče pa se zdi, da se ta zverina v vožnji obnaša tako kot avtomobil, pa čeprav jo (z nekaj izjemami) upravljamo natanko tako kot klasičen motocikel. Imamo torej klasično krmilo z vrtljivo ročico za plin na desni strani, na levi pa ročico sklopke ter klasičen nožni menjalnik. Ena od izjem, ki bo zmotila predvsem tiste, ki so vajeni vožnje z motocikli, so sicer zmogljive kolutne zavore. Te so namreč povezane (tako sprednje kot zadnje) z nožnim pedalom. To lahko (vsaj na začetku) daje občutek, da imamo ob pritisku na nožno zavoro na voljo še učinkovitejši pritisk na ročico sprednjih zavor, zmogljivosti katerih pa smo v resnici že izkoristili. A tudi to je zgolj stvar navade.

Bolj težko se bo motociklist, zato pa veliko lažje avtomobilist, navadil na destvo, da se spyder v ovinkih ne nagiba. Pri hitrejši vožnji skozi ovinke mora voznik zato vložiti kar nekaj energije za sukanje krmila ter razporejanje teže. In čeprav se lahko vse skupaj zdi precej nerodno in nevarno, v resnici še zdaleč ni tako. Kolesa so namreč ves čas prilepljena na podlago. Poleg same zasnove, ki daje občutek, da sypder dobesedno leži na cesti, za varnost namreč skrbi skupek elektronskih naprav VSS, ki vključuje zavorni sistem ABS, sistem proti zdrsu koles TCS in sistem za nadzor stabilnosti SCS. Zato na poti do točke, kjer gre lahko kaj narobe, v dogajanje vedno poseže elektronika, ki bodisi motorju odvzame moč, bodisi zavre katero od koles in tako onemogoči izgubo ravnotežja in prepreči morebitno prevračanje. Varnost je jasno na prvem mestu, a elektronika ima v tem primeru zelo veliko vlogo in brezkompromisno izključi možnost adrenalinskih vložkov. Na slabše vzdrževanih cestah se s spyderjem težko izognemo luknjam in drugim poškodbam ter posledično različnim tresljajem. Po drugi strani pa je vožnja po avtocesti, zahvaljujoč dobri smerni stabilnosti, tudi pri višjih hitrostih nenaporna in prijetna. Za udobje, ne glede na obtežitev zadnjega dela, na katero lahko poleg sopotnika vpliva tudi prtljaga, je na voljo tudi električna nastavitev trdote vzmetenja.

O tem, da gre za pravi potovalnik, ob visokem krmilu in udobnem širokem sedežu, ki sopotniku ponuja tudi naslon za hrbet, priča tudi njegova oprema. Veliko vetrobransko steklo je električno nastavljivo in v najvišjem položaju ponuja zelo dobro zaščito. To, zlasti v vročih dneh, tudi pri višjih hitrostih omogoča prijetno vožnjo z odprtim vizirjem čelade. Hladnim dnem je namenjeno gretje ročic na krmilu ter tistih za sopotnika, za udobje in zabavo pa skrbijo še radio, priključek za iPod, potovalni računalnik z barvnim prikazovlanikom in celo tempomat. Za na pot jeseveda nepogrešljiv prostor za prljago, ki ga spyder v nosu, zadku in bokih skupaj ponuja 155 litrov

Potovalnega »pajka« poganja Rotaxov litrski dvovaljnik, ki razvije 71 kilovatov (97 KM) pri 7.500 vrtljajih. Njegovo hrumenje spominja na kakšne precej bolj dinamične dvokolesne sorodnike (aprilia RSV 1000) in kar vabi k dodajanju plina. Ob tem nas nagradi z odzivnostjo in veliko količino navora, ki doseže svoj višek pri 5.500 vrtljajih na minuto. Dobrih 400 kilogramov težka trikolesna zverina se lahko požene od 0 do 100 kilometrovv dobrih petih sekundah ter doseže končno hitrost 175 kilometrov na uro. Moči in navora pa je toliko, da se lahko zadnje kolo (povsem avtomobilskih mer) ob naglem dodajanju plina na bolj gladkem asfaltu tudi z lahkoto zavrti v prazno. Testni primerek je bil opremljen s klasičnim nožnim petstopenjskim menjalnikom, ki vključuje tudi vzratno predstavo. Ta sicer dobro opravlja svojo nalogo, a je uglajeni potovalni zasnovi morda bolj pisan na kožo petstopenjski polsamodejni menjalnik, pri katerem za prestavljanje zadostuje enostaven pritisk na »ušesce« na krmilu. Slednji je na voljo s 1.500 evrov pribitka h končni ceni.

Za konec

Ob spyderju se ni moč izogniti mešanim občutkom. Motociklistom se bo najverjetneje zdel preveč podoben avtu, marsikateri ljubitelj vetra v laseh na štirih kolesih pa bo ugotovil, da si lahko za ceno spyderja privošči že prav spodoben roadster. Do takega zaključka smo prišli tudi sami, a to ne pomeni, da spyder ne more navdušiti. Kot naročen je za tiste, ki se jim motocikli zdijo nevarni in neudobni, avtomobili zgoraj brez pa premalo razburiljivi in neposredni. Kanadska stvaritev je točno nekje vmes med tema svetovoma. S posebno podobo, ki ji ni para, pa poleg tega ponuja eklskuzivnost, ki se ji nekateri finančno preskrbljeni kupci preprosto ne bodo mogli upreti.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Potovalni zasnovi bi se bolje podal bolj uglajen štirivaljnik.
    7
  • Notranjost
    Potovalni zasnovi bi se bolje podal bolj uglajen štirivaljnik.
    1
  • Opremljenost
    Težko si zamislimo še kaj več.
    9
  • Vozne lastnosti
    Posebna vozna dinamika, pri kateri so vozni užitki podrejeni varnosti.
    7
  • Gospodarnost
    Premikanje skoraj pol tonske gmote zahteva svoje.
    6
  • Zmogljivost
    Na pol poti med avtomobilom in motociklom.
    8
  • Sklep
    Draga igrača za redke izbrance.
    6.3

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 25.790
cena testnega vozila (€) 25.790
dolžina × širina × višina (mm)  2.667 1.572 1.510
dovoljena masa vozila (kg) 661
garancija (splošna) 2 leti
gibna prostornina (cm3) 998
kompresija (1:) 12,2
masa praznega vozila (kg) 421
medosna razdalja (mm) 1.708
menjalnik/pogon 5-stopenjski nožni/zadaj
največja hitrost (km/h) 175
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 71 (97) pri 7.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 104 pri 5.500
namestitev motorja vzdolžno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) n.p.
pnevmatike 165/65 R 14, 5 J×14; 225/50 R 15, 7 J x 15
poraba goriva na testu (l/100 km) 8,1/11,5/9,6
poraba goriva po ECE (l/100 km) n.p.
pospešek 0-100 km/h (s) 5,5
prostornina posode za gorivo (l) 25
prostornina prtljažnika (l) 155
število valjev/ventilov 2/8
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 97,0 × 68,0
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "Can-Am Spyder RT Freedom S"


Šarlatan
14 leta 8 meseci nazaj

Saj MX-5 ni neposredna konkurenca – mislim, da je želel avtor poudariti, da lahko celo za par tisočakov manj dobiš zelo spodobnega kabrioleta.
Je pa zanimiva, inovativna igrača.

GrEgEcN95
14 leta 8 meseci nazaj

Zakaj bi bila pa mazdra mx-5 konkurenca?
Edina konkurenca mu je isti Can-Am Spyder rs

14 leta 8 meseci nazaj

uf sam tale črn je prav grd..ta rumen je hud ko poper 😉

belkaena
14 leta 8 meseci nazaj

Takrat ko pa to kupiš pa sosed res vidi, da imaš denarja za stran metat.

 
Volvo C30 1.6D DRIVe Start/Stop Momentum
Fiat sedici 2.0 Multijet 4×4 Emotion