Začetek zgodbe Citroëna C3 sega v leto 2001, ko je francoski avtomobilski proizvajalec na frankfurtskem avtomobilskem salonu predstavil prvo generacijo, ki je nastala v duhu koncepta Lumiere.Kot petvratno kombilimuzino kompaktnih mer so ga pričeli prodajati leto zatem, oktobra 2005 pa so mu, da bi lažje dočakal prihod druge generacije leta 2009, namenili nekaj kozmetičnih in tehnoloških sprememb. Za uradno predstavitev druge generacije so pri francoski znamki ponovno izbrali avtomobilski salon v Frankfurtu in ji leta 2013 namenili osvežitev, tri leta zatem pa je sledila predstavitev tretje generacije. Pričetek trenutnega desetletja je prinesel novo osvežitev, s prihodom aktualne četrte generacije pa se je model C3 (vsaj za nekaj časa) poslovil od zaobljenih linij in se približal segmentu mestnih križancev.
Preobrazba za sodobne čase
S prihodom nove generacije se je Citroënov mestni model ne le oddaljil od svoje ustaljene kombilimuzinske zasnove, ampak tudi izgubil del oblin, saj so mu nadeli odločnejše in ostrejše poteze, ki so skladnejše s sodobnimi trendi. Nova zasnova z nekoliko večjo oddaljenostjo od tal olajša vstopanje in izstopanje, kar bodo znali ceniti mlajši in starejši vozniki. Še naprej ostaja kompaktnih mer in ohranja okretnost, a v kabini, tudi na račun višine, daje občutek večjega vozila ter obenem vozniku ponuja dobro preglednost v vseh smereh.
Notranjosti nove generacije modela C3 so Citroënovi oblikovalci ob prečiščenih linijah namenili preprosto zasnovo brez pretirane dekoracije. Čeprav na prvi pogled ne dobimo takšnega vtisa, je kar precej površin iz trde plastike, ki ni preveč prijetna na otip, nekaj več pozornosti pa bi lahko namenili tudi uporabnosti odlagalnih površin v kabini. Zasnova križanca ob kompaktnih zunanjih merah pričakovano prinaša boljši izkoristek prostora v notranjosti, dovolj prostora za glavo pa imajo sedaj tudi višjerasli potniki na zadnjih sedežih. Kljub omejenemu prostoru za noge, ne bodo čutili prevelike utesnjenosti, prtljažnik pa premore dovolj prostora za prevoz prtljage na vsakdanjih poteh.
Čeprav je Citroën C3 z novo generacijo na nek način izgubil simpatično “jajčasto” zaobljenost, ki je veljala za enega njegovih zaščitnih znakov, se bo verjetno večina kupcev, ki se ozirajo po tem modelu, razveselila vtisa večje prostornosti v primerjavi s prejšnjimi generacijami. Voznikov delovni prostor je urejen zgledno in ni težko najti ustreznega položaja za volanom, vsa stikala za upravljanje najbolj pogostih nastavitev pa so logično razporejena in na dosegu roke. Načelo “manj je več” je opazno tudi pri zasnovi in prikazu instrumentne plošče pred voznikom, ki so jo namestili v ozkem zgornjem pasu armaturne plošče, kjer prikazuje zgolj osnovne podatke, pa še za te bi si občasno zaželel številko ali dve večjo pisavo. Preprost prikaz instrumentne plošče in prečiščena vsebina izbirnikov na osrednjem zaslonu informacijsko-multimedijskega sistema pa ne bi smela povzročati preglavic niti manj tehnološko podkovanim uporabnikom, ki niso (ali ne želijo biti) podrobno seznanjeni s tehnološkimi novitetami v avtomobilih sedanjosti.
Na sredinsko nameščenem zaslonu informacijsko-multimedijskega sistema lahko dostopamo do večine razpoložljivih informacij in nabora nastavitev, a so prikazi in možnosti posameznih izbirnikov tudi tukaj dokaj omejene – kar pa ni nujno vedno slabo. Sam bi si sicer želel še kakšno dodatno možnost nastavitve – recimo vsaj glasnost posameznih opozoril, če že ni možno izbirati opozorilnih zvokov, zaradi katerih sem se včasih počutil, kot da sem sredi kakšne arkadne videoigre, takšne, kot smo jih igrali na tistih majhnih igralnih konzolah iz moje mladosti. Glede na, če ji lahko tako rečem, digitalno analognost in preprostost, ki so jo namenili temu avtomobilu, bi tudi pri izbiri zvokov pričakoval bolj klasičen pristop – lahko bi se zgledovali po kateri od sestrskih znamk znotraj skupine Stellantis, kjer so poskrbeli, da so zvoki obveznih opozori manj nadležni in vsaj nekoliko prijetnejši za uho.
Doda nekaj poskočnosti
Vstopno motorizacijo predstavlja 1,2-litrski trivaljnik, ki ob podpori turbine razvije 74 kW moči in trenutno predstavlja edino opcijo z ročnim menjalnikom, saj so se pri Citroënu očitno odločili z novo generacijo iz ponudbe različic modela C3 umakniti motorje brez podpore turbinskega puhala. Kupci z željo po menjalni avtomatiki lahko izberejo še blago-hibridni pogonski sklop z enako močjo in 6-stopenjskim robotiziranim menjalnikom z dvema sklopkama, novi C3 pa bo sicer na voljo tudi z električnim pogonskim sklopom s 83 kW moči in baterijo kapacitete 44 kWh.
Bencinski trivaljnik z relativno nizko maso avtomobila nima prevelikih težav, saj je avtomobil poskočen in dobro pospešuje, Ročnemu 6-stopenjskemu menjalniku pa, razen morda predolgih hodov prestavne ročice, ne morem očitati nobenih pomanjkljivosti, saj je prestavljanje tekoče in brez zatikanja. Motor ob pomoči turbine ponuja dovolj prožnosti, da ni potrebe po prepogostem poseganju po prestavni ročici, ob solidni zvočni zatesnjenosti motornega prostora pa ga je slišati le ob priganjanju v višje vrtljaje.
Poraba se je vrtela okrog pričakovanih vrednosti, saj se je na koncu po prikazu potovalnega računalnika ustalila pri 5,9 litra bencina na sto prevoženih kilometrov – približno dve tretjini voženj je potekalo pri avtocestnih hitrostih, ostalo pa po mestu in regionalnih cestah. Na ustaljeni trasi, na kateri preverjam najnižjo porabo testnih avtomobilov, je ta znašala 4,8 l/100 km, tekom avtocestnih voženj in v mestni gneči pa se lahko dvigne do 6,5 litra neosvinčenega bencina na sto prevoženih kilometrov, zato se z vidika prihranka pri porabi ponovno sprašujem (seveda če ni želje ali potrebe po samodejnem menjalniku) o smiselnosti nakupa blago-hibridne kombinacije, za katero je potrebno odšteti dodatnih 3.500 evrov.
Vgrajeno vzmetenje s progresivnim hidravličnim omejevalnikom poskrbi za manj tresljajev in uravnotežene vozne lastnosti, kljub ne najboljši povedni informaciji volana o dogajanju pod kolesi pa voznik ves čas ohranja nadzor nad vožnjo brez nepredvidenih reakcij avtomobila – tudi v primeru hitrejše vožnje med ovinki, ki jo motorne zmogljivosti brez dvoma omogočajo.
Nov začetek
Citroën C3 s četrto generacijo in zunanjo preobrazbo odpira naslednje poglavje skoraj četrt stoletja stare zgodbe tega mestnega modela, ki je našel svoje mesto tudi v številnih slovenskih garažah. Ob usihanju ponudbe manjših kombilimuzinskih modelov bo najverjetneje v novem formatu požel dovolj zanimanja med kupci, ki se ne bodo odločili za večji in seveda dražji C3 Aircross. Odločali se bodo lahko med tremi pogonskimi opcijami in tremi nivoji opremljenosti, pri katerih že srednji opremski paket prinaša večino pripomočkov, ki postajajo nova normala (zakonsko predpisana ali ne) sodobnih avtomobilov.
Avtomobilizem.com (Besedilo in foto: Matjaž Zupančič.)
Mnenja uporabnikov
11 komentarjev za "Simpatičen in preprost"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Izrazito nizka poraba na testu, sam sem imel precej vecjo, ceprav imam pri nekaterih avtih ponavadi nizjo kot na testih.
Razen tega ste pozabili omeniti da se zelo nagiba, pa ne samo bocno ampak tudi vzdolzno, pri pospesevanju ali zaviranju, nekako nisem navajen tega pri avtomobilh ze dolga leta…
Grozno grdi so teli Citroeni zadnje čase. Totalno so se zgubili. Ko primerjaš dizajn recimo zadnje C5ke in tole… Pol vidiš kako nizko so padli. Tudi prejšna C3 je precej bolj lična kot tole. Tole je kr nekej, brez repa in glave.
Se strinjam. Vsaka naslednja generacija kateregakoli Citroena deluje slabše oz. gre v smeri nizkocenovnosti.
Danes sem videl C3 un ta star ene 2003 letnik. Prisežem, takih usnjenih foteljev ne vidiš v avtih visjega cenovnega razreda. Nisem mogel verjet svojim ocem, da je obstajal c3 s takimi zici
Cena velikega servisa za tak motorček (menjava verige) na uradnem servisu ?
Žalostno (ali pohvalno), da je zadaj bolj prostoren kot Junior, Avenger, Fiat 600. Sem preveril v salonu. 3500€ doplačila za MHEV je absurdno. Potem pa jočejo, da jim ni uspelo doseči izpustne norme.
Ja ni Toyota pa ti ne paše.
Ta motor ima sedaj verigo, počakajmo da vidimo kako se obnese – upam da je pravilno dimenzjonirana.