Takoj me je prevzel
Tale C5 je resen avtomobil. Tak francoski. Atraktiven gotovo. Z dvema izpuhoma na zadku celo agresiven. Bela barva mu, ob veliko stekel kontrastno temnejših tonov, odlično pristaja. Všeč so mi platišča – tako oblika, kot dejstvo, da z nizkopresečnimi pnevmatikami dodobra zapolnijo odprtine v blatnikih. Sem kaj pozabil? Sem. Tovarniške »značke« pripadnosti so velike in to mi je všeč. Odločno pokazati od kod si in kdo si.
Spredaj top, čeprav…
Na izdatno električno nastavljivih in ogrevanih sedežih, ki znajo celo masirati, sem sedel dobro, čeprav tudi v spodnjem položaju nekam visoko. Sedeži so mi nudili obilico podpore na pravih mestih, lahko pa bi imeli daljše sedalo. Nekaj samosvojosti volana sem se hitro privadil (čeprav nisem pristaš te rešitve), odlične preglednosti merilnikov pa praktično takoj. Stikal je, tako na volanu kot armaturni plošči, precej, preveč. In namesto, da bi pobrskal po knjižici z navodili, sem nastavitve raje preizkušal sam – in posledično v prvem poizkusu včasih kaj napak pritisnil. A večjih težav vseeno nisem imel.
»Čeprav« v podnaslovu pa se nanaša na vrh sredinske konzole, kjer (pričakovano) ne kraljuje velik ekran serijske navigacije, temveč precej neugleden zaslon, ki sicer zna prikazati morje podatkov, pa vendar… Navigacija, čeprav nisem njen pristaš, v takšno vozilo sodi. in še en pomislek: zaradi ogromno možnosti odlaganja v razne predale sem občasno precej časa iskal, kam sem pospravil parkirno kartico.
Zadaj top, pa vendar…
Sedi se udobno, sedeži niso premehki, a to lahko zapišem le, če vztrajam v tezi, da pri Citroenu takšni morajo biti. Kaj pa prostor? Nič kaj rad nimam, da je moja glava tako blizu strehi – in to še v karavanu, kjer je streha višje. Nad urejenostjo nimam pripomb.
Povsem zadaj top…
Električno odpiranje in zapiranje prtljažnih vrat deluje »fancy«, a je v praksi zelo praktično. Tak je tudi sistem nastavljanja višine nakladalnega roba. Z najnaprednejšim sistemom vzmetenja je tega moč spustiti za šest centimetrov, ob vključitvi kontakta se vrne v izhodiščni položaj. Praktičen in enostaven za rokovanje je tudi prtljažni rolo. Prostornine, čeprav ne največ med primerljivimi, je (tudi pri obilnih romanjih na ali z morja) dovolj. Povečevanje na račun tretjinsko sklopljive zadnje klopi je lahkotno in prinese skoraj trikratno osnovno prostornino.
Oprema, oprema, oprema
Varnostne serijske opreme je zelo veliko. Tiste za udobje tudi. Doplačati je moč veliko, po mojem mnenju je smiselno vse, kar je zajeto na seznamu doplačil v višini dobrega tisočaka (sistem za pomoč pri parkiranju spredaj z merilcem razpoložljivega prostora, samozatemnitvena ogledala ter smerni ksenonski žarometi). Manjka le navigacija.
Nočem pametovati, ampak..
Tale motor se zdi najboljši sploh. Za takšen avto. Z 2,2 litra prostornine, kar je več od običajnega povprečja v razredu, za še več navora in moči v nižjih vrtljajih. Res, da ni povsem brez »razmišljanja« čisto spodaj, a se po drugi strani tudi ne brani »zažiganja v rdeče«. Suverenost pogona se najbolj kaže od srednjih hitrosti dalje, ko npr. na avtocestah nabira hitrost kot za šalo. Je pa res, da mu več kot nekaj »vetra« vzame lagodno delujoč samodejni menjalnik. Kaj nekaj, precej! A to ni pravi minus (tukaj moje »pametovanje«), le pomislek. Z ročnim menjalnikom bi bil ta avto skoraj preuren. Ker avto že v osnovi ni lahek, pa še zaradi menjalnika, ki dviguje porabo, ni šparovček. Žeja, razen ob priganjanjih ali v mestu, vseeno ni pretirana.
Mat’r je udoben tale avto…
To je generalno mnenje prav vseh, ki so se z mano peljali. Moj vtis pa je, da je (za Citroena) na trenutke celo trd. Aktivno vzmetenje zadnje generacije pozna več možnosti nastavitev trdote in odzivnosti, a ne glede na režim, je vožnja zmeraj lagodna in udobna. Hvalim zgledno smerno stabilnost, a se obenem pritožujem nad posrednim volanom, ki ne prispeva k lahkotnejšemu usmerjanju vozila po zavitih regionalkah. V mestu je manj okreten, vzrok pa je velik rajdni krog – čeprav je res, da sem C5-tko, zaradi odlično delujočega sistema parkirnih tipal, stlačil v tako majhen parkirni prostor, da še sam nisem mogel verjeti. Še kaj? Ja, ob ostrih zaviranjih se sprednji del precej poseda, takrat je občutek na pedalu sklopke manj suveren, kot bi si želel, čeprav je pojemek odličen in tak, tudi po večkratnih zaviranjih, ostane.
V petih mislih
Skoraj najboljši karavanski C5 (obstaja še močnejši dizelski šestvaljnik) je ravno prav. Udoben. Ravno prav prostoren. Ravno prav opremljen. Ravno prav zmogljiv in ravno prav vpadljiv. Kupil bi ga takoj, če bi mi srce igralo za »ta pravim« Francozom. Oprostite, naj se prekršim in zapišem še: le cena je kar precej premium.
Tekst in fotografije: surda
Uradna stran proizvajalca: Citroën C5 Tourer
Mnenja uporabnikov
6 komentarjev za "Citroën C5 Tourer 2,2 HDi – To je pravi Francoz!"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Strinjam se glede sistema proti nagibanju v ovinku, kot ga je imela Xantia. Vozil tudi tisti model in res je bila opazna razlika nagiba, v tem primeru nenagiba v ovinku. Vsi C5 imajo serijski snow motion sistem. Je pa res, da samodejni menjalnik vzame nekaj iskrivnosti ob speljevanju in na suhi cesti razlike ni cutiti. Pozna pa se na mokri cesti, ko, ob preveliko plina, sploh pod obremenitvijo in v ovinku ASR (in ESP) odreagira malenkost kasneje, saj sistem snow motion dopušča več “prostega” prenosa moči na cesto. Pravi preizkus bi bil le ledeno/sneženo cestišče, ker pa smo vozilo testirali poleti, to, glede na naše zmožnosti tokrat ni bilo mogoče
Škoda, da nima več 6 stopenjskega ročnega menjalnika, kot prejšnja 173 KM verzija, bi ga rajši imel, še rajši pa kakšnega s dvojno sklopko, ampak dopovedat jim je pa že druga zgodba. Strinjal bi se tudi glede satelitske navigacije.
In pa škoda, da nimajo sistema proti nagibanju v ovinkih, kot ga je npr. imela Xantia Activa:
http://singletrackworld.com/forum/topic/citroen-xantia-activa
Vprašanje za surdo, ali je imel ta C5 snow motion sistem in kakšen efekt je imelo to na voznost, ker zadeva je uporabna tudi za vožnjo po suhem itd.
http://www.motorevija.si/l3.asp?L1_ID=39&L2_ID=851
Pozdrav. Seveda gre za lapsus. Gre za pedal zavore in ne sklopke.
Citat iz testa: “Ja, ob ostrih zaviranjih se sprednji del precej poseda, takrat je občutek na pedalu sklopke manj suveren, kot bi si želel”
Srčno upam, da je tole samo lapsus… ker če je pisec tale avto vozil s sklopko, bogi tisti za njim…
sem. popusta je ogromno, nikakor toliko, kot navajaš. In to daje vozilu zelo veliko konkurenčnost.