Poraba 6,9 l/100km Največja hitrost 220 km/h Cena 41.068 (s hišnim financiranjem 32.675) eur
Plusi
  • paket opreme RXH ni pogojen z nakupom hibrida
  • založenost z opremo
  • cena
  • udoben na vsakem koraku
  • videz
Minusi
  • velik obračalni krog
  • preveč moder ton LED žarometov
  • poskočen, a športnost ni njegova največja vrlina
  • že ob mraku je vzvratna kamera le pogojno uporabna
  • pomanjkanje odlagalnih površin

Peugeot je poskusil in ni uspel. Dizelsko hibridna fuzija se je izkazala kot preslab nadomestek običajnemu dizelskemu agregatu, zato so se pri proizvajalcu na srečo odločili, da paket RXH z vrha ponudbe ponudijo tudi v kombinaciji z najmočnejšim dizelskim agregatom, zraven pa dodajo še šeststopenjski samodejni menjalnik in konkurenčno ceno.

Presenečenje

Peugeot 508 RXH 2.0 BlueHdi_10_Preden sedem za volan testnega vozila, že približno vem, kam pes taco moli. Vem, kaj pričakovati, vem kje iskati hibe in dobre stvari, v glavi pa si po prvih nekaj kilometrih ustvarim okvirno cenovno mejo testiranega vozila. Tudi pri 508 RXH je bil postopek enak. Zadnja generacija dizelskih agregatov BlueHDi se je dokazala že v prejšnjih srečanjih, 6-stopenjski samodejni menjalnik sem spoznaval na dnevih avtomatike, dozdevalo se mi je tudi, da paket RXH resnično prinaša veliko dodatne opreme. Moj ego se je nevarno ojačal, saj sem vedel pravzaprav vse, a me je – na srečo – na realna tla spravila končna cena.

Pred pregledom specifikacije vozila sem si rekel, da se bo cena vrtela okoli dobrih 40 tisoč evrov – nisem se zmotil. Spet. A sem kmalu presenečeno ugotovil, da se cena ob upoštevanju hišnega financiranja spusti na konkurenčnih 32 tisočakov.

Res je: financiranje je pogoj, ki mogoče komu ne diši, toda podobno opremljena in motorizirana Opel Insignia stane čez 43 tisočakov, bratski C5 CrossTourer 35 tisočakov, Škoda Octavia Scout gladko čez 42 tisočakov, Volkswagen Passat, z bistveno manj opreme in šibkejšim agregatom, stane nekaj čez 33 tisoč evrov, tudi ostali konkurenti pa od te cene odstopajo za vsaj nekaj tisočakov ali več.

Zlahka spregledan

Peugeot 508 RXH 2.0 BlueHdi_5
Prenova je doletela le sprednji del vozila.

Francozi so po štirih letih naposled le osvežili svoj največji model. Gre za prenovo suhoparne narave, bolj kot jo gledaš, manj novih stvari vidiš, a je navsezadnje novosti kar nekaj.

Karavanska različica se od predhodnika razlikuje po prirastku 16 milimetrov v dolžino in 11 milimetrov v širino. Poleg izdatnejših dimenzij je največja novost prednja maska, v kateri se po novem nahaja Peugeotov emblem, obenem pa je bolj kockasta maska hladilnika postavljena pokončneje. Dizajn luči ostaja enak, drugačna je njihova tehnologija. Prepoznavno moder ton luči LED ostaja podpis 508, a je zaradi nove tehnologije zgornji rez izpeljan bistveno boljše, kot pri predhodniku, kar močno izboljša vidljivost.

Peugeot 508 RXH, podobno kot sodobni, terensko navdahnjeni karavani in terenci, stavi na robusten videz, s povečano oddaljenostjo od tal pa je zmožen celo prebroditi kakšen bolj zahteven teren. Nikakor ne morem govoriti o pravih terenskih sposobnosti, a je za večino kupcev dovolj že terenski značaj. Izključitev hibridne tehnologije odstrani možnost štirikolesnega pogona, kar niti ni slabo, saj se poveča doseg, obenem pa se zniža cena za več kot sedem tisočakov.

Pogum

Peugeot 508 RXH 2.0 BlueHdi_25
Dizelski štirivaljnik proizvede 133 kilovatov in 400 njutnmetrov navora.

Peugeot o umiku dizelsko-hibridne tehnologije zaenkrat molči, a smo o tem, da je precej zgrešena kombinacija,  že pisali. Poleg malenkost nižje povprečne porabe je prinašala še štirikolesni pogon, ki pa resnici na ljubo ni deloval v skladu s pričakovanju. Baterija je do izpraznjenja poganjala zadnji kolesni par, s tem pa uporabniku na krajših odsekih ali strmih klancih omogočila uporabo štirikolesnega pogona.

Skupaj s pomanjkljivim robotiziranim menjalnikom je njegova prednost ostala le na papirju, zato velika pohvala Peugeotu, da je naposled terensko usmerjen RXH odprl še ostalim agregatom. No, do tega trenutka je ob nakupu paketa RXH na voljo le en agregat, dizelski štirivaljnik BlueHDi s 133 kilovati in 400 njutnmetri navora. Neobremenjen z baterijo in dodatnim pogonom je od predhodnika lažji za konkretnih 200 kilogramov. Ravno zaradi nižje mase bi veljalo pogledati po šibkejšem dizelskem agregatu, toda po drugi strani najmočnejši dizel v ponudbi ponuja zlato razmerje med močjo in udobjem v vožnji.

Olajšan za nekaj kilogramov deluje bolj športno, poskočno in je na trenutke kot mali šolarček. Kljub temu, da je na lestvici prioritet najvišje udobje in želi predvsem razvajati, ne zameri, če se z njim zapodimo v kakšen ovinek ali dva. Njegovemu karakterju ustreza tudi klasični 6-stopenjski samodejni menjalnik – ni najhitrejši in najpametnejši, a ne gojim večjih zamer. Deloval je popolnoma zgledno in pričakovano, kot sem izvedel na dnevih avtomatike, pa je njegova zasnova bistveno manj kompleksna in zato v primerjavi z dvosklopkovnimi menjalniki bistveno cenejša.

Majhen predalček enostavno ni dovolj

Peugeot 508 RXH 2.0 BlueHdi_16
Majhen predalček je premajhen, zato je potrebno telefon in denarnico odlagati v vratni predal.

Če ne morem zameriti ničesar pogonskemu sklopu in zunanjemu videzu, pa se vse skupaj ustavi v potniški kabini. Slednja je konzervativna, kvalitetno izdelana, toda ne brez napak. Iskreno povedano sem z vsakim dnem bolj pogrešal kakšen odlagalni predal več v osrednji konzoli. Tam je nekakšen majhen predalček, kjer je dovolj prostora za čigumije, za ključe ga recimo že zmanjka.

Druga večja hiba je kamera iz devetnajstega stoletja, ki svojega dela ne opravlja niti več ob mraku, kaj šele ponoči. Tretja pomanjkljivost pa je zaslon na dotik. Z njegovim delovanjem sem se spoznal že pri 208 in 308, a tudi tokrat ne navduši. Upravljanje je sicer možno preko stikal na volanu, a bi za piko na i zagotovo rabil vrtljivo stikalo na osrednji konzoli, ki jo ponujajo nekateri tekmeci.

Peugeot 508 RXH 2.0 BlueHdi_10__
S terenskimi dodatki je bistveno bolj opazen.

Pomemben igralec na slovenskih tleh

Peugeot 508 je zaradi svoje umirjene narave neizstopajoč, a s pomočjo paketa RXH pogumno stopi v ospredje in z dizelskim agregatom širi ponudbo navzgor. Podprt z dolgim spiskom opreme in privlačno ceno ima vse možnosti, da postane resna alternativa v tem segmentu.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Pred prenovo je bila različica RXH na voljo le v hibridni tehniki, zdaj pa je kupcem na razpolago dvolitrski dizelski agregat. Oznaka BlueHdi sporoča, da gre za zadnjo generacijo motorja, ki nudi odlično ravnovesje med močjo in vsakodnevno uporabnostjo. Sodeluje s 6-stopenjskim samodejnim menjalnikom, ki kljub temu, da ni dosklopkovni svoje delo opravi zadovoljivo. Včasi zna le presenetiti s prehitrim prestavljanjem.
    8
  • Notranjost
    Potniška kabina je izdelana z veliko mero natančnosti. Uporabljeni materiali so dobri, prav tako počutje v sprednji in zadnji vrsti. Zaslon na dotik prinaša svežino, a se je potrebno na njegovo uporabo navaditi, predvsem pa se je potrebno nenehno stegovati in umikati pogled s ceste. Zame je največja pomanjkljivost manko pametnega predala v osrednjem grebenu. Na voljo je eden, ki je premajhen za telefon, ključe, denarnico.
    8
  • Opremljenost
    Paket RXH prinaša res dolg spisek opreme, a je v primerjavi s hibridnim pogonom izgubil štirikolesni pogon. Še vedno ostajajo glavni elementi povišano vzmetenje, karoserijski dodatki, žarometi LED, panoramska streha in dolg list ostale, uporabniku bolj ali manj pomembne opreme.
    9
  • Vozne lastnosti
    Njegovo prvo poslanstvo je udobna vožnja, ki prevladuje nad športnostjo. Tam se konkurenca odreže bolje, žal ga tudi povišano podvozje in karoserijski dodatki ne naredijo terenca. Sicer bo vožnja po kakšnem makadamu ali neurejeni poti malce lažja, a bo še vedno hitro počepnil pred bolj zahtevno oviro.
    8
  • Gospodarnost
    Pri gospodarnosti sem vedno kritičen glede previsoke končne cene testiranega avtomobila, tokrat pa sem ostal odprtih ust. Sicer je potrebno 508 RXH kupiti preko hišnega financiranja, a je končna cena lahko le malce nad 32 tisoč evrov. Za tako motoriziran avto, s samodejnim menjalnikom in res dolgim številom dodatne opreme je cena konkurenčna in presenetljivo nizka. Poleg tega je vozniku prijazna tudi povprečna poraba, vedno je bila pod sedmimi litri, ob previdni vožnji pa se je lahko znižala tudi za liter.
    10
  • Zmogljivost
    DIzelskih 133 kilovatov je dovolj tudi ob zasedenih vseh petih sedežih in polnemu prtljažniku. Ker je za malce več kot 200 kilogramov lažji od hibrida, pride moč še bolj do izraza.
    9
  • Sklep
    Peugeot 508 RXH se je znebil hibridnega pogona, izgubil štirikolesni pogon ter 200 kilogramov mase, vendar pridobil odličen dizelski agregat. Vse skupaj nadgradi res kvalitetno sestavljena potniška kabina, ki s svojim konzervativnim videzom deluje odraslo, žal pa ga od popolnosti oddaljujejo predvsem nekatere malenkosti, kot so pomanjkanje odlagalnih površin, nezanesljiva vzvratna kamera in zapletena uporaba zaslona na dotik.
    8.7

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 24.076
cena testnega vozila (€) 41.068 (s hišnim financiranjem 32.675)
dolžina × širina × višina (mm) 4.828 x 1.864 x 1.525
emisija CO2 (g/km) 119
emisijski razred Euro 6
garancija (splošna/lak/prerjavenje/mobilna) 3/12/3/3
gibna prostornina (cm3) 1.997
masa praznega vozila (kg) 1.717
medosna razdalja (mm) 2.817
menjalnik/pogon 6-stopenjski samodejni/spredaj
največja hitrost (km/h) 220
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 133 (180) pri 1.750
največji navor (Nm pri vrt/min) 400 pri 2.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,9
pnevmatike 235/45 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,9
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,2/4,2/4,6
pospešek 0-100 km/h (s) 9,7
prostornina posode za gorivo (l) 72
prostornina prtljažnika (l) 660–1.865
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
zavore spredaj/zadaj kolutne prisilno hlajene/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

6 komentarjev za "Dobrodošli v kraljestvu leva"


Ivan36
8 leta 2 meseci nazaj

Sem videl prvič oba 508 skupaj pa je RHX čisto drugo vozilo! Od prednje maske je bolj impozantna in odbijači so za polovico večji, do podvozja.

emozul
8 leta 2 meseci nazaj

Pa napaka je, pri prostornini prtljažnika!

metor
8 leta 2 meseci nazaj

Zakaj je moder ton full led žarometov pod minus. Jaz ne vidim, kaj bi bilo s tem narobe. Razen, če komu na videz to ni všeč, to pa ne okrni uporabnosti/svetilnosti žarometov.

RedBaron
8 leta 2 meseci nazaj

Mogoče zato, ker je topla (rumenkasta) barva očem bolj prijazna.

 
V iskanju navdiha
Citroën? DS!