Testi

Napredek

Citroën Jumper Kombi Seduction 33 L2H2 HDi 150

Poraba 9,8 l/100km Največja hitrost 160 km/h Cena 43.858 eur
Plusi
  • Številni varnostni sistemi
  • Udobna vožnja
  • Natančen ročni menjalnik
  • Pregledna avtomatska klimatska naprava
  • Številne odlagalne površine
  • Obilica prostora v sprednji, kot tudi zadnjih dveh vrstah
  • Enostaven prehod med sedeži zaradi dovolj prostora
Minusi
  • Voznikov predal je postavljen prenizko
  • Šuma v notranjosti je še vedno veliko
  • Preveč plastična notranjost
  • Multimedijska enota je na trenutke počasna
  • Končna cena kupcu znana šele ob obisku salona

Odkar pomnim se naša celotna družina vsaj enkrat na leto zbere v rojstnem kraju moje matere. Moram priznati: že od nekdaj nas je bilo veliko, z leti pa nas je vedno več. Ko sem bil še majhen, smo se s staršema in sestro “napokali” v avto in odšli. Sčasoma sva s sestro odrasla, prišli so partnerji, zato smo kmalu na pot odšli v dveh avtomobilih. No, zadnje čase, po prihodu otrok, pa smo na pot odšli celo s tremi avtomobili. Testni termin potniškega Jumperja je tokrat prišel ravno ob pravem času za letno družinsko srečanje. Kljub temu, da Jumper v osnovi spada v kategorijo lahkih gospodarskih vozil, je za tisti dan postal ‘Pirmanov voz’, kot smo se radi šalili med dvourno vožnjo.

Trikrat P – Prostorna, pregledna in plastična

Citroënov Jumper je tovorni prostor v različici Kombi zamenjal za potniške sedeže. V tem primeru jih je bilo osem, torej sedem za potnike in eden za voznika. Kljub temu je težko pričakovati, da si bodo velikoštevilne družine za prevoz izbrale potniško različico Jumperja. Ob poplavi večjih terencev in enoprostorcev, ki kot doplačilo ponujajo dodatna sedeža, obenem pa poskrbijo za bolj uglajeno ter tišjo vožnjo, to ni prav verjetno.

Za začetek bom nekaj besed namenil voznikovemu prostoru, ki se vse bolj oddaljuje od ‘dostavniškega’ videza. Je svetel, pregleden in, s pomočjo odličnega sedeža, tudi udoben. Naslonjalo za roke je nameščeno idealno glede na sredinsko postavljeno ročico menjalnika, v kombinaciji s tempomatom pa je vožnja, tudi na daljše razdalje, nenaporna. Multimedijska enota je jasna, na trenutke le prepočasna, zato lahko preusmeri pogled voznika s ceste. Žal je armaturna plošča še vedno preveč plastična in neokusna, a je, resnici na ljubo, narejena v skladu s poslanstvom vozila – torej vzdržljiva, preprosta za čiščenje in z obilico odlagalnih površin.

Zadaj tudi za tiste z dolgimi nogami

Zadnji dve vrsti ponujata šest individualnih sedežev, v katerih bo udobno sedelo prav toliko potnikov. Tistimi z daljšimi nogami naj preventivno raje uporabijo drugo vrsto, ki ponuja malce več svobode nogam, a bodo (z malce prilagajanja in potrpežljivosti)  lahko sedeli tudi v zadnji vrsti. Ena izmed najbolj dobrodošlih pridobitev so naslonjala za roke, k zračnosti prostora pa pripomorejo velike steklene površine, zaradi katerih potniki nimajo občutka klavstrofobičnosti.

Ogromen prtljažni prostor je dovolj velik, da vase sprejme zajeten kup prtljage. Dobrodošla je tudi trda polica, na katero lahko zložimo dodatno prtljago, ki je ne spravimo več v prtljažnik. Največja kritika leti na glasnost potniškega prostora, kjer je za medsebojen pogovor potrebno malce dvigniti nivo glasnosti. Še ena stvar, ki zmoti potnike, je rosenje stranskih stekel. Kljub individualni nastavitvi klimatske naprave za zadnji potniški so se ob večih potnikih rosila stranska stekla. Situacije ni rešilo niti maksimalno pihanje iz zračnih rež.

Moči je dovolj tudi ob ‘polni hiši’

Dizelski 2,2-litrski agregat s 110 kilovati je varna izbira, saj postreže z dovolj moči, nizko porabo in razmeroma nizkimi zavarovalnimi stroški; 350 Nm navora je na voljo že dokaj kmalu, vožnja je zato nenaporna, tudi ob polni kapaciteti.

Nikakor ne morem mimo prevelike glastnosti motorja, ki v notranjost potniške kabine, poleg hrupa, prenaša tudi precejšnjo mero vibracij. Že res, da gre še vedno za ‘delovni’ kombi, vendar je pri konkurenci teh vibracij in hrupa manj.

Nič več le običajna škatla

Tako kot bratski Boxer in Ducato, se tudi Jumper vse bolj spogleduje z rešitvami iz osebnih vozil. Potniška kabina je v novi generaciji kvalitetnejša, bolje izolirana in nudi obilico dodatne opreme, ki smo jo do sedaj poznali le iz osebnih vozil. S sprednjimi dnevnimi LED žarometi se ti Jumper nenehno smeji, smeji pa se tudi potnikom, ki sedijo v zadnjih dveh vrstah. Prostora je res veliko, sedeži so individualno nastavljivi, poleg vsega pa je vsak opremljen še z naslonjalom za roke. Citroën Jumper Kombi ni brez napak, vendar je v primerjavi s predhodnikom naredil ogromen skok naprej, zato mu kakšno pomankljivost, ki neposredno ne vpliva na udobje vožnje, oprostim.

Več informacij na uradni strani Citroën.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dizelski agregat s 110 kilovati ponudi lepih 350 Nm navora, kar je povsem dovolj tudi ob večjemu številu potnikov. Šeststopenjski ročni menjalnik je natančen, dobro sodeluje z motorjem, obilica navora pa je na voljo že od 1.750 obratov. Celotna kombinacija se v praksi obnese dobro, le dizelski agregat bi lahko bil pri svojem delovanju malenkost tišji.
    8
  • Notranjost
    Potniški prostor je velik, prostoren in svetel. Zaradi velikih oken se potniki na zadnji klopi ne počutijo klavstrofobično, dovolj prostora pa je tudi na voznikovem sedežu. Kljub svoji velikost je Jumper pregleden, s pomočjo velikih stranskih ogledal je vzvratna vožnja povsem nezahtevna. Največji očitek leti predvsem povečani glasnosti in še vedno preveč plastični notranjosti.
    8
  • Opremljenost
    Številni varnostni sistemi so se preselili iz osebnih vozil v Jumperja, zato se lahko tudi v potniški različici pohvali z bogato dodatno opremo. Poleg avtomatske klimatske naprave in multimedijskega zaslona na dotik so koristni dodatki tudi tempomat, pnevmatsko vzmetenje zadaj in elektronski nadzor pogona.
    9
  • Vozne lastnosti
    Podvozje je kljub mehkejši nastavitvi udobno in zlahka požira neravnine. Tudi v hitreje odpeljanih zavojih nima težav z stabilnostjo.
    8
  • Gospodarnost
    Visoko začetno ceno nižajo popusti, kar pa še vedno pomeni višje zavarovanje. Dizelski agregat je varčen, v umirjenem ciklu lahko porabi manj kot devet litrov na sto kilometrov, v vsakodnevnih okoliščinah in z nekaj avtocestnih hitrosti pa se ta dvigne na deset litrov.
    7
  • Zmogljivost
    Ob izpraznjenih obeh zadnjih vrstah in prtljažnem prostoru je bilo moči na pretek, tudi ko je bilo v Jumperju pet potnikov in delno zapolnjen prtljažni prostor pa je bilo, tudi za avtocesto, moči povsem dovolj. Žal iz prve roke ne morem trditi, kakšen bi bil občutek ob povsem napolnjenem potniškem in prtljažnem prostoru, a bi rekel, da mu tudi v tem primeru ne bi zmanjkalo moči.
    8
  • Sklep
    Citroën Jumper Kombi kljub svoji velikosti prevzema številne elemente iz osebnih vozil. Posodobljen zunanji videz in LED dnevne luči ga naredijo bolj igrivega, a bistvo se skriva notri. Njegovi največji aduti so obilica prostora, nastavljivi sedeži, številni varnostni sistemi in udobna vožnja.
    8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 43.858
dolžina × širina × višina (mm) 5.413 x 2.050 x 2.524
dovoljena masa vozila (kg) 3.500
emisija CO2 (g/km) 184
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 2.198
masa praznega vozila (kg) 2.375
medosna razdalja (mm) 3.450
menjalnik/pogon Ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 160
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 110/150 pri 3.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 350 pri 1.750
namestitev motorja Spredaj prečno
napake med testom Brez napak.
osnovna cena vozila (€) 34.530
pnevmatike 215/70 R15
poraba goriva na testu (l/100 km) 9,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,2/6,3/7,0
prostornina posode za gorivo (l) 90
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja Turbodizelski
zavore spredaj/zadaj Kolutne/Kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "Napredek"


ucmanster
10 leta 2 meseci nazaj

men je super

mavrica
10 leta 3 meseci nazaj

sem vozil hdi 3.0 naloženega s pohištvom v Turjaški klanec.… kaj to dela navor, sem mislu še prihitevat avtomobile

Ivan36
10 leta 3 meseci nazaj

Tole je samo zunanja osvežitev modela+ motorji pa kak bonbon, notranjost je ista že od leta 2007. Tudi rokonasloni na zadnjih sedežih so bili za doplačilo že takrat. V galvnem so svetlo plastiko spredaj armaturna plošča dali v črno zadaj pa je enako sivo.

Firediver
10 leta 3 meseci nazaj

Hvalabogu, da je končna cena znana ob obisku salona, saj bi marsikdo kupil tak kombi kar preko interneta, napol nag v domačem fotelju recimo? Toliko različic, toliko konfiguracij in nenazadnje toliko variant toliko spreminjajočih popustov je, da verjamem, da se ne da vsega preko interneta pregledno predstavit.

 
1.400 kilometrov
Odraščanje