Je 96 kilovatov dovolj?
Fiat Ducato ima pod pokrovom motorja nameščen 2,3-litrski dizelski agregat, ki postreže z zmernimi 96 kilovati. Ker gre za lahko gospodarsko vozilo s povečano medosno razdaljo in povišanim nakladalnim delom, se lahko pri večini uporabnikov pojavi predvidljivo vprašanje – ima dovolj moči za nenaporno vožnjo, tudi ko je naložen do svojih maksimalnih zmogljivosti?
Dizelski agregat postreže z obilico navora že od nizkih obratov, je poskočen in se zlahka kosa z ostalimi udeleženci v prometu. Med testom ga seveda nisem polno obremenil, vendar sem v keson naložil paleto s težo malce pod štiristo kilogrami. Klavrn poskus, vem, vendar še vedno dovolj, da sem vsaj do neke mere preizkusil prožnost dizelskega agregata. Slednji se je dokazal in mi zaprl usta, saj je kljub povečani teži zlahka opravljal zastavljene naloge.
Uconnect prinaša v tovorna vozila zabavo
Večopravilno enoto Uconnect sem do sedaj spoznal že v drugih vozilih grupacije FCA, od malega 500L Trekking do športno nabrite Alfe Romeo Giuliette QV, svoj prostor pa je našla tudi v tovorno naravnani potniški kabini Ducata.
Slednja ostaja zvesta svojim koreninam – je plastična, preprosta in vzdržljiva, še vedno je največja zamera prevelika glasnost, vibracije ter dejstvo, da bi na nekaterih področjih lahko kljub vsemu uporabili malce kvalitetnejše materiale.
Večopravilna enota svoje delo opravi dobro, je preprosta, pregledna in zaslon na dotik deluje tekoče. Zaradi povečane glasnosti v potniški kabini je potrebno pri prostoročni povezavi mobilnika malce bolj glasno govoriti, ob doseganju višjih hitrosti pa je seveda obvezen premik glasnosti za stopnjo ali dve višje.
Uporabnik bo cenil veliko število odlagalnih površin, največji predal v vratih pa vase zlahka sprejme 1,5-litrsko plastenko. Številni varnostni pripomočki so izredno dobrodošli, še posebej sistem za pomoč pri speljevanju v klanec in sistem za varno spuščanje po klancu, zelo uporaben pa je tudi sistem T+, ki s spremenjim razmerjem ESP izboljša sposobnost vozila v oteženih razmerah.
Za vse dejavnosti
V 13,3 kubičnega metra velikem tovornem prostoru bi lahko pripeljali slona, prostor pa je dovolj širok, da vanj zlahka naložimo tudi evro paleto. Z nosilnostjo 1.400 kilogramov bo zadovoljil predvsem samostojne podjetnike, ki jih ta podatek kar očara. Z dvema načinoma odpiranja vrat je olajšan dostop z viličarjem, seveda pa so uporabniku na voljo tudi aluminijaste zaklopke za pritrditev prostora, teh je skupno kar petnajst. Tovorni prostor je odet v golo kovino, brez olepšav sporoča, da je primarno namenjen delu in samo delu. To seveda olajša skrb za čistočo: v primeru, da se umaže, so dovolj tri minute, curek vode in že je čist. S posebnim premazom dna tovornega prostora so poskrbeli za zmanjšanje drsenja naloženega tovora.
Ducato 35H je konkretno velik zalogaj kovine, ki s svojo velikostjo vzbuja strahospoštovanje vseh udeležencev v prometu. Svojo prijaznost izkazuje z oblikovanjem nosu vozila, ki se nasproti vozečim prikupi z masko in LED dnevnimi lučmi ter daje vtis, da se nenehno smeji.
Bolje se počuti naložen
Zaradi svoje velikosti se seveda najslabše znajde v urbanih središčih, običajni parkirni prostor je zanj premajhen, zato je še toliko bolj uporaben za službene dejavnosti, nekoliko manj pa za osebno rabo in skok v Ikeo – k sreči je švedski velikan svoje trgovine postavil na obrobjih mest.
Z njim se splača biti še posebej previden v naseljih, kjer je močno omejen pogled nazaj desno, a je ravno tam vožnja vseeno najbolj prijetna. Nižje hitrosti, manj hrupa in mirna vožnja poskrbijo za majhno povprečno porabo goriva; samozavestno se bo počutil na avtocesti, le poraba bo zrasla nad deset litrov in glasnost v kabini bo večja.
Konkurenca je huda
V zadnjih letih je v segmentu lahkih tovornih vozil kraljeval Peugeot Boxer, a Jumper in Ducato nenehno prežita nanj ter si želita povzpeti na sam vrh. Fiat se v boju s konkurenco ponaša z odličnim dizelskim agregatom, ki obljublja nizke obratovalne stroške, zanesljivost in majhno povprečno porabo, vse skupaj pa nadgradijo izboljšane vozne lastnosti in pametna večopravilna enota Uconnect. V tekmo najbolj priljubljenega gospodarskega vozila je vstopil tudi Ford s Transitom, torej je dirka v polnem razmahu. Lahko Fiat iz nje pride kot zmagovalec?
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen