Testi

Talent za zabavo!

BMW F 800 R

Poraba 5 l/100km Največja hitrost 200+ km/h Cena 10.870 eur
Plusi
  • lahkotnost
  • vodljivost
  • pedigre
  • možnosti opreme
Minusi
  • slaba vetrna zaščita
  • malo odlagališč za drobnarije

Potem ko sem se zabaval z BMW-jevim super bokserjem R 1200 R, sem rit prestavil na podoben, a bistveno drugačen model. Še vedno naked, še vedno dvovaljni – a bistveno bolj »bazičen«. Osnova, torej – ampak v čisto drugačnem smislu, kot zveni. Nisem vedel, kaj naj pričakujem – solze sreče ali zmerno žalost?!

Gre za kompakten goli motocikel, ki pa včasih kar lepo preseneti – je lahek, okreten in lepo vodljiv, z dovolj moči za zabavo in potovanja ter vsemi emocijami, ki jih prinaša značka BMW. In teh ni malo – čeprav so zapakirane v čisto minimalistični paket.

Vgrajen vzporedni dvovaljnik zmore dovolj eksplozivnosti, da na njem ni dolgčas, hkrati pa je s svojimi 66 kilovati (90 konji) pri 8.000 vrtljajih dovolj mehek in predvidljiv, da je težko kar mimogrede narediti kakšno neumnosti. No, vsaj takšno, ki bi jo potem opravičevali s »preveč potegne!«. A pojdimo od začetka …

Nova oblika, nekaj dodatnih konjičev, še prenovljen spojler pod trebuhom in dooolg seznam opcij, ki jih lahko dokupimo – to so stvari, ki najprej padejo v oči. Med njimi je tudi sistem za nadzor zdrsavanja zadnjega kolesa (čeprav ga pri tej moči morda ne rabi, je to vseeno dobrodošla dopolnitev), pa tipke za nastavitev vzmetenja, če jih doplačate, in lepi kovčki, ki omogočajo stilsko dovršene skoke do najbližje plaže … Aja, seveda ne spregledamo lepo oblikovanega pokrova motorja tam, kjer je običajno posoda za goriva – ta se tokrat skriva pod udobnim sedežem, ki z lahkoto gosti dve osebi na zabavni furci.

Prednje vilice tipa USD (obrnjene na glavo) so na pogled in po zasnovi sodobne in v koraku s časom, v tehnikalije pa se nisem zelo poglabljal. Vse, kar mi je jasno, je, da so motocikli s takimi vilicami videti bolj dinamični in da so jih nekoč uporabljali v glavnem na dirkalnih ali visokozmogljivih motociklih. Na spodnjem koncu vilice ga po novem krasijo štiribatne radialne zavorne čeljusti, s standardnim ABS-om pa je motocikel tudi bistveno bolj varen. Prenovljeni prenosi olajšajo bivanje v prvi in drugi prestavi, saj sta krajši in zato motocikel bolj poskočen. Še največ sprememb voznosti je doživel zahvaljujoč novi šasiji.

A bodi dovolj marketinga.

Se zadeva dobro pelje?

Itak!

(Kot verjetno vsak BMW.)

Gre za enega tistih motociklov, na katerega sedeš, ga zaženeš – tokrat kar s ključem v ključavnici, saj testni primerek ni bil opremljen z radijsko tehnologijo – daš v prvo prestavo, priviješ plin in odpelješ … in marsikdaj plin še kar držiš odprt, saj pospešuje lepo, a ne preveč brutalno, pri tem oddaja nič kaj krotke, a vendarle prijazne zvoke, in tam nekje pri potovalni hitrosti počasi popustiš ročico, ne da bi bil kaj nervozen zaradi kakršnegakoli incidenta. Pa to ne pomeni, da speljuješ počasi, ali pa, da si komu v napoto – bognedaj! Moč, ki jo zmore dvovaljnik, je taka, kot so jo pred leti premogli bistveno bolj »prsati« stroji.

Največji navor doživi nekje blizu 6.000 vrtljajev in potem ta krotki pesjanar ne izpusti kosti vse do 8.000 vrtljajev, ko doseže še drugi vrh – največjo moč. Tresljajev ni preveč, a jih je dovolj, da je jasno da gre za dvovaljnik, čeprav vzporedne zasnove.

Lega v zavojih je odlična, zahvaljujoč prenovljeni šasiji in tudi prednjim vilicam. Z bočno dinamiko tu ni nepredvidljivih plavanj in marsikdaj se človek vpraša, zakaj bi sploh posegel po dražjih modelih.

Med vožnjo

Surovi koncept golega motocikla omogoča stalno zavedanje, kako hitri smo. Vetra je dovolj, tudi zato, ker je nameščen kompakten enojni žaromet. Potegne dovolj, da  ne pusti ravnodušnega, zvok je veselo robat, upravljanje pa enostavno, brez težav in nenaporno. Motocikle v tej seriji krasi veriga, za razliko od kardanov, ki so zaščitni znak bokserskih motociklov iz iste tovarne, ali jermenov, ki jih uporabljajo izbrani modeli.

Pozicija voznika je udobna, široko krmilo in sproščena lega nog pa omogočata tudi daljše »skoke« izven domačega kraja.

Minimalna oprema armaturne konzole ponuja osnovne informacije, a tudi dobrodošlo prikazuje, v kateri prestavi je menjalnik, omogoča pa še štoparico časa vožnje.

Kaj sem pogrešal

Zahtevnejši vozniki na krmilu pogrešajo možnost nastavitve oddaljenosti ročic sklopke in zavore od cevi krmila, morda bi prav prišlo tudi kaj predalov za kakšno drobnjarijo – a tega motociklu »naked« pač ne moremo očitati. Kdor hoče, si lahko nanj pripne lično oblikovane potovalne kovčke (ki niso med največjimi na svetu), v katere lahko spravi komplet oblačil, morda tablico in kakšne superge ter brisačo za na plažo.

Za koga?

Motocikli te baže niso ravno za vsakogar, čeprav bi vsakomur privoščil vsaj enega. Nekateri bodo želeli več zaščite pred vetrom, drugi več odlagališč za drobnjarije, tretji morda vendarle zajetnejši agregat, ki bo povzročal še kanček več adrenalina. A s tem modelom je tako, kot s kabrioleti – ko ga imaš, te ne moti prepih ali to, da v prtljažnik ne moreš vreči recimo treh žakljev krompirja … Odpelješ in uživaš!

Nasvet #12 za cestne užitke: Ne pretiravaj

 

“Cesta ni igrišče in gozd je poln pasti!” mi odzvanja v glavi vsakič, ko med vožnjo razmišljam o tveganjih in tem, da je treba biti previden – ne le zase, pač pa tudi za druge, ki so soudeleženi v prometu okoli mene. To še posebej velja na motociklih in v okoljih, kjer navidez ni nobene nevarnosti. Prav tak je tale BMW F 800 R – lep, po specifikacijah “nenaporen”, milo rečeno, in po občutku med vožnjo vodljiv, nadzorljiv, obvladljiv, primeren skorajda za tiste, ki se bojijo tudi bicikla. A resnica je daleč, daaaleč … Namreč: prav ta občutek, da je vse OK in da se ne more nič zgoditi, odpira priložnosti za nezgodo. Če razmišljaš, da motor ne bo kar naenkrat potegnil in da lahko ročico za dodajanje eksplozivne mešanice zraka in goriva obrneš kar do konca in jo tam tudi držiš, si že na pol poti v težave. Podcenjevanje zmogljivosti neke naprave je najhujša past, v katero lahko stopimo. Spremlja pa jo pogosto tudi malomarnost do samega sebe in do drugih.

 

Zato se nasvet glasi – ne pretiravajte pri obračanju ročice za plin, a tudi ne pretiravajte z ležernostjo. Tudi kdor se vozi počasneje od pričakovanega na cesti, se izpostavlja tveganju. Kaj lahko se zgodi takole: “In sem vozil čisto počasi, komaj sem se premikal, lahko sem malce pogledal okoli, po travnikih … in kar naenkrat sem začutil, da me vleče v jarek …”

 

Skratka: izkoristite svoje in zmogljivosti motocikla v taki meri, da bo “ravno prav” 🙂

Tekst: Simon Ručigaj. Foto: Gašper Pirman

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Motor in verižni pogon sta povezana z dobro preračunanim menjalnikom.
    9
  • Notranjost
    Notranjosti skoraj nima. Je pa obdelava delov na dokaj visoki ravni.
    8
  • Opremljenost
    Opremljen je z ogrevanimi ročicami, osnovnim potovalnim računalnikom in prikazom prestave, varnostnimi elektronskimi elementi in električno nastavljivim vzmetenjem ... Luštkano!
    8
  • Vozne lastnosti
    Vožnja je nenaporna, vodljivost odlična. Vzorno!
    9
  • Gospodarnost
    Sprotni stroški so nizki, vendar je nakupna cena dokaj visoka.
    8
  • Zmogljivost
    Ni med najmočnejšimi izdelki na trgu, a ponuja dovolj, da dodatne moči ne boste prav hitro pogrešali.
    8
  • Sklep
    Kdor se hoče zabavati z motociklom, pa ne bi rad pretiraval z močjo ali opremo, mora nujno preizkusiti tudi ta stroj. Seveda pa bodo potem računica in postavke pri opremi pretehtale v eno ali drugo smer!
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 10.870
dolžina × širina × višina (mm) 2145 x 860 x 1235
dovoljena masa vozila (kg) 405
gibna prostornina (cm3) 798
kompresija (1:) 12,0
masa praznega vozila (kg) 188
medosna razdalja (mm) 1526
menjalnik/pogon 6-stopenjski
največja hitrost (km/h) 200+
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 66(90)/8000
največji navor (Nm pri vrt/min) 86 / 5800
napake med testom brez napak
osnovna cena vozila (€) 9250
pnevmatike 120/70 ZR 17; 180/55 ZR 17
poraba goriva na testu (l/100 km) 5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 3,6 l (90 km/h)
prostornina posode za gorivo (l) 15
število valjev/ventilov 2
vrsta motorja vodno hlajeni, 4-taktni, vzporedni dvovaljnik, 4 ventili na valj
vrtina × gib (mm) 82 x 75,6
zavore spredaj/zadaj dva koluta spredaj, radialno nameščene, plavajoče, 4 bati, 320 mm / 265-mm kolut zadaj, en bat, plavajoče
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Dodaj plin!
Deloholik