Honda je s serijo motociklov NC pred leti ponudila svežo linijo, ki ne razočara nikogar in je kmalu postala ljubica množic. Začetnikom ponujajo vse, kar imajo največji, izkušene motoriste pa presenetijo z zmogljivostjo, opremo in uporabnimi lastnostmi. Sesedel sem se, ko sem slišal kolega, izjemno izkušenega dirkača, razlagati, da s tem motorjem bi se pa kar vozil in vozil. Zato sem jo moral na en krog zapeljati tudi sam.
Za njó ti zapne okó
Pustolovka je zasnovana tako moderno, kot so bili še pred nekaj leti oblikovani le motocikli v najdražjem segmentu. Agresivno koničast prednji del spominja na ptico ujedo, mišičast osrednji del pa gosti pod trebuhom nameščen ležeči vzporedni dvovaljnik, ki so ga zasnovali kar tako, da so za osnovo vzeli polovičko motorja iz avtomobila Honda Jazz. Trebušček ima ojačan, da kakšni kamenčki na terenu ne škodujejo njenim notranjim organom. Linija proti koncu postane seksi, vitka in postavna, futurističen sedež pa se zaključi v agresivno prirezan zadek, pod katerim kraljuje rdeč reflektor. Pogleda ne zmoti nič, kar je odlično, saj je pri motociklih vizualna estetika pogosto še bolj v ospredju – vozniki motorjev so pač v te naprave pogosto tako zaljubljeni, da bi si najraje fotografijo dali v denarnico (na telefonu pa jo ima skoraj zagotovo vsak).
Na njej
Ergonomija je zastavljena udobno, tudi vozniki največjih mer se ne bodo pritoževali, ko bodo svoj gluteus posadili na udoben sedež (ki pa na dooolgih vožnjah vseeno daje vedeti, v katerem cenovnem segmentu smo), sopotnice pa bodo imele zadaj dovolj prostora, a bi utegnile na katerem večjem potovalniku vseeno bolj uživati. No, v tem segmentu je paket vseeno odličen.
Krmilo je udobno, pohvalno je, da ima zavorna ročica nastavljivo oddaljenost od ročice za plin, da si lahko glede na velikost dlani prilagodimo optimalen zavorni mehanizem. To bi si želeli tudi pri ročici sklopke, a to je vendarle ena od lastnosti dražjih ali pa bolj agresivno naravnanih motociklov.
Digitalni prikazovalnik ni revolucionaren, razvaja pa s prikazom prestave, v kateri teče motor, kar je še ena uporabna reč, ki se je na motocikle za vsak dan prebila iz dirkaških krogov. Sicer pa prikazovalnik vsebuje vse standardne lastnosti, kot so osnovni potovalni računalnik, čitljiv digitalen prikaz hitrosti, grafičen prikaz vrtljajev motorja, uro in osnovne signalne lučke.
Med stegni se tokrat ne znajde posoda za gorivo, ki so jo inženirji preselili pod sedlo. Spredaj pa – luknja! Vanjo lahko spravite čelado (če ni XXXL) kadar parkirate, ali pa morda za skok do obale tja spravite brisačo, sendvič, liter vode, japonke in kopalke, pa še kakšno majčko, recimo. Nadvse dobrodošla je tudi za skakanje po mestu, ko notri mimogrede spravite torbico z iPadom in drugimi urbanimi nujnostmi!
Neskončen dan na cesti in prijatelj menjalnik
Na cesti je prva ugotovitev – hej, tole je pa povsem nevtralno, brez agresivnih izbruhov, kar je večinoma čisto OK! Motor ima lastnosti nizko-srednjekategornega dizla – potegne dovolj, a ne preveč, tudi v visokih obratih pa adrenalin ne bo brizgal iz očesnih jamic. Skratka, če s čim, verjetno z ročico plina na tem motorju ne morete narediti usodne napake, saj vas ne bo nikoli presenetil divji udarec izpod sedla.
Sorazmerno nizka moč, a zato dovolj navora, zagotavlja zmogljivosti za normalno vožnjo v dvoje, je pa res, da je treba takrat tu in tam že preračunati kakšno prehitevanje kamiona s priklopnikom po klancu navzgor – k sreči tega ni veliko. S tole Hondo se boste še nekoliko bolj spoznali z menjalnikom, saj boste z njim lažje izkoriščali njen potencial. Zavore so primerne namenu motocikla, seveda ABS omogoča tudi sunkovito močno zaviranje brez skrbi. Vzmetenje je udobno in ne povzroča preglavic na nobenem terenu – seveda pa tisti X v imenu ne pomeni, da lahko z njo drvite čez peščene sipine ali se preganjate po Pohorju. Tole je za asfalt in malo makadama.
Ker ni hiperagresivna, tudi ne rabi veliko, da je zadovoljna – po specifikaciji 3,46 litra na 100 kilometrov, na testu pa to številko vendarle hitro spraviš čez 4 litre, če nisi ravno zaspane, ali pa tehtaš več kot 60 kilogramov.
Prvi motor?
Idealna kot prvi motor, s servisi na 12.000 km in nizko porabo varčna. Ena tistih, ki jih ne pozabiš nikoli. Sploh pa, če vzameš tako z avtomatskim menjalnikom, ki je na voljo za dodatnih 800 evrov!
Nasvet #5 za cestno sožitje: Predvidevajte nepredvidljivo
Cesta je tisto področje, kjer je komunikacija med soudeleženci omejena, ni napovedi dejanj in zato prav zares ne moremo nikoli 100-odstotno vedeti, kaj bo nekdo naredil. Seveda, imamo pravila cestnega prometa, celo uzakonjena so – a kaj, ko papirnati zakoni veljajo na papirju, v življenju pa veljajo bolj tisti življenjski. Zato velja na cesti, ko na istem območju sobivata avtomobilist in motociklist, pravilo – pričakuj tisto, česar ne pričakuješ. Avtomobilisti: pričakujte, da vam lahko izza ovinka nasproti pridrvi motorist po vašem voznem pasu, da lahko dohitite motorista, ki je še čisto svež in pred vsakim ovinkom zavira, kot da bo konec sveta, ali pa, da vam bo nenadoma, le 5 centimetrov od vašega vzvratnega ogledala, priletel projektil iz Bologne, ki vas bo prestrašil s hrupom, njemu se bo pa vse skupaj zdelo maksimalno zabavno in povsem normalno. Seveda lahko motociklisti pričakujemo isto – da bo kak manj osredotočen avtomobilist pripeljal po sredini ceste, ker ravno nastavlja radijsko postajo ali tipka po telefonu, da bo morda avtomobilist s stranske ceste zapeljal na glavno, čeprav bo motociklist oblečen v fluorescentno oranžno opravo in bo imel na glavi še dodatno rotacijsko luč, ali pa, da bo avtomobilist skušal nujno dokazati, da njegov štirikolesnik s 70 kilovati zmore prehiteti dvokolesnika s 100 kilovati in štirikrat manjšo maso.
Skratka – če lahko vizualizirate vse to, bo vaša naravna reakcija kmalu optimalna. Postali boste previdnejši, manj agresivni, predvsem pa bolj obzirni do soudeležencev.
No, še drobec za filozofsko debato s Slavojem Žižkom … Najlažje bi bilo reči: »Ne pričakujem, da bodo vsi vozili po pravilih in 100-odstotno varno – prav zato bodo vsi vozili po pravilih in 100-odstotno varno!«
Besedilo in foto: Simon Ručigaj
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Honda NC750X – Pustolovska ljubica"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Praktična lepotička,malo premalo KM,za moja pričakovanja,teža pa 220kg.Moj starček pri enaki kubikaži ima 170 kg in samo 72 KM,ki še kar nekaj dajo od sebe.