Poraba 7,0 l/100km Največja hitrost 193 km/h Cena 34.935 eur
Plusi
  • zvočna izolacija
  • vozne lastnosti
  • notranja prostornost
  • matrični žarometi
Minusi
  • skopa motorna izbira
  • upravljanje klimatske naprave preko zaslona na dotik
  • posamezni asistenčni sistemi ob doplačilu (radarski tempomat, zaznava mrtvih kotov)
  • brez štirikolesnega pogona v ponudbi

Naj se sliši še tako presenetljivo, a Fordova prodajna uspešnica naj bi že čez dobri dve leti doživela podobno usodo kot roza vozniško dovoljenje, bencin za en evro ter revija Playboy. Model Focus, ki je bil še pred desetletjem celo najbolj prodajan model na zemeljski obli, naj bi namreč že leta 2025 odšel v zaslužen pokoj, saj ga čedalje bolj izpodrivajo modni križanci. Avtomobil, ki postaja čedalje bolj izven fokusa potencialnih kupcev. Še preden se poslovi, pa je zadnja generacija priljubljenega modela doživela korenito kozmetično preobrazbo.

Pred pokojem

FORD FOCUS ACTIVE 03Neverjetno, kako se avtomobilski svet spreminja v zadnjem času. Ford Focus, ki je veljal kar dve leti zapored (2012 in 2013) za model, ki je na celem svetu najpogosteje zapeljal iz prodajnih salonov, naj bi namreč v tej obliki že v kratkem odromal na smetišče zgodovine. Prepoznavni predstavnik z znakom modrega ovala, ki ga sicer poznamo že vse od leta 1998, pa naj bi dobil – povsem pričakovano – električno gnanega naslednika v verjetno malce bolj modno naravnani »esjuvijevski« obliki. Sicer je ob tem le potrebno priznati, da je bil fokus kupcev v zadnjih letih čedalje manj osredotočen na omenjenega Fordovega kompaktneža, kar kažejo tudi prodajne številke. Tako jih je bilo lani v Evropi prodanih kar petkrat manj kot pred dvajsetimi leti*, kar je – roko na srce – precejšen upad.

A še preden bomo lahko Focusa občudovali zgolj na parkiriščih trgovcev z rabljenimi vozili in v zgodovinskih knjigah, so pri Fordu poskrbeli za detajlno prenovo aktualne generacije. Na zunaj boste prenovljeno verzijo lahko prepoznali po novi prednji maski, ki optično poveča dolžino sprednjega dela, novi namestitvi znamkinega emblema (na sredini maske) ter po drugače oblikovanih LED žarometih.

FORD FOCUS ACTIVE 06Obenem je še vedno na voljo tudi malce bolj avanturistično navdahnjena različica Active, ki nagovarja vse tiste aktivne posameznike, ki bi radi imeli nekoliko bolj robusten avto, a ne marajo ravno športno uporabnih križancev. Priznam, da so lahko tovrstne »treking« izpeljanke precej bolj uporabne od tolikanj cenjenih SUV-jev. Pa še cenejše so. Focus Active se od običajnih različic loči po obilici plastičnih oblog ter višje nasajenemu podvozju (spredaj za 3 cm in zadaj za 3,4 cm), zaradi česar ga boste z lažjim srcem zapeljali po malce bolj razritem makadamu. No, le pretiravati ob tem ne smete.

Vozniku sta na voljo tudi dva (že znana) vozna programa (»Slippery« in »Trail«), ki nadzorujeta delovanje medkolesne elektronike na spolzkem ter neutrjenih podlagah. Predvsem prvi se še kako izkaže na mokrem, saj zelo dobro kroti spredaj gnan kolesni par, da se ne vrti v prazno. Opcija štirikolesnega pogona? Pozabite. A vendarle ne bi bilo napak, če bi bil v ponudbi, saj ga konkurenca ponuja (npr. Octavia Scout, Golf Variant Alltrack).

Naj bo … veliko

FORD FOCUS ACTIVE 18Ob prvem stiku s prenovljeno Focusovo notranjostjo bo veliki večini najverjetneje najprej padel v oči povsem nov zaslon osrednje multimedije Sync4 z diagonalo 33,5 centimetra. Resnično velik zaslon na dotik, ki menda velja za največjega v razredu, si zasluži precej boljšo oceno od predhodnika, ki ni mogel več skriti, da je že rahlo v letih. Nenazadnje že pri sami odzivnosti, ki je opazno boljša, a še vedno ne ravno vzorna. Še največjo pomanjkljivost predstavlja upravljanje klimatske naprave preko omenjenega zaslona, kar pač – to sedaj že dobro vemo – ne velja ravno za priročno in varno početje.

Focus se obenem ponaša z eno bolj prostornih kabin v tem segmentu, kar bodo še posebej cenili potniki z daljšimi nogami, saj bodo zadaj precej lažje sedeli kot npr. v konkurenčnem Peugeotu 308 ali Oplovi Astri. Medgeneracijsko lepotičenje je pri karavanu poskrbelo še za novo tkanino s krajšimi vlakni v prtljažnem prostoru, ki se menda lažje čisti, pod dvojnim dnom pa se nahaja tudi odlagalni prostor za mokre stvari. Slednjega ne bodo veseli zgolj ljubiteljski ribiči ter potapljaški navdušenci, temveč tudi prenekatera rekreativno aktivna družina, ki se domov vrača z obilico blatnih oblačil. Slednji bodo zelo zadovoljni z več kot 630-litrsko prtljažno praznino, pri čemer se sicer kar nekaj litrov skriva pod dvojnim dnom, kar bi le stežka našli v podobno dragem križancu. Če sploh!

Vsa ostala notranja arhitektura je več ali manj že poznana iz predhodne verzije, kjer bi le stežka našel kakšno večjo zamero. Izbor materialov je korekten, digitalni merilniki dovolj simpatični, odlagalnih prostorov v kabini pa dovolj.

Okrnjen izbor

Morda se zdi malce presenetljivo, a so pri novem Focusu zaenkrat na voljo zgolj in samo tri motorne različice. Če povsem odmislim brutalno ST verzijo, ki je tako ali tako namenjena le tistemu krogu kupcev, ki se jim pretaka bencin po krvnem obtoku, boste namreč na ceniku našli le eno dizelsko in eno turbobencinsko verzijo. In to je to. Nobenih električno gnanih alternativ ali vsaj kakšnega priključnega hibrida.

FORD FOCUS ACTIVE 26Pa saj povprečen kupec novega Focusa več tako ali tako niti ne potrebuje. Nenazadnje se že osnovni litrski Ecoboost bencinski agregat, ki ponuja 125 KM največje moči, izkaže z zelo solidno odzivnostjo ter prožnostjo, da nekako ni posebne potrebe po številčnejši konjenici. Motorček, ki se ponaša z elektrificirano pomočjo (48-voltni sistem blagega hibrida z integriranim jermensko gnanim zaganjalnikom/generatorjem), namreč preseneča z zadovoljivim veseljem do življenja, pa četudi želite od avtomobila iztisniti malce več (npr. med malce bolj intenzivnim avtocestnim potepom). V kombinaciji z dobro delujočim in solidno hitrim 7-stopenjskim Powershift menjalnikom je na tokratnem testu pustil kar dober vtis, pa čeprav od njega ne smete pričakovati, da vam bo pričaral vozniško ekstazo. Je pa vsekakor dovolj korekten, ni kaj. Nenazadnje tudi pri sami porabi goriva, ki se je tokrat gibala okrog 7 litrov.

Pri Fordovih vozilih smo obenem že od nekdaj vajeni, da je vozna dinamika zapisana v njihov genih, kar je moč potrditi tudi pri zadnji generaciji Focusa. Morda ni več toliko očitna, kot smo tega bili vajeni pri njegovih predhodnikih, a se še vedno lahko pohvali, da gre za enega bolj vozno orientiranih predstavnikov razreda. Podvozje, ki je sicer pri verziji Active višje nasajeno, je še vedno dovolj čvrsto nastavljeno (brez kakršnegakoli prečnega nagibanja), a obenem navduši z zelo dobrim požiranjem neravnin. Volanski mehanizem je natančen, a se vseeno zdi, da ne omogoča tiste prepoznavne igrivosti, kakršne smo bili včasih vajeni pri Fordih.

Konec nekega obdobja

FORD FOCUS ACTIVE 02Fordov Focus, kakršnega smo ga poznali zadnjih 24 let, naj bi nas že v kratkem zapustil. Kakšen bo duhovni naslednik enega najbolj prepoznavnih modelov znamke, poimenovane po legendarnem ameriškem industrialcu, zaenkrat ni znano. Vsekakor pa naj bi bil korenito drugačen od dosedanjih.

Vsekakor škoda, ker dosedanja generacija velja za enega bolj korektnih predstavnikov kompaktnega razreda ter ponuja izjemno dobro alternativo križancem. Nenazadnje tudi cenovno, čeprav se zdi, da Focus ne spada med najcenejše primerke, kar smo ugotavljali že pri verziji pred kozmetično prenovo. Pa saj tudi bližnja konkurenca ni prav nič drugače cenovno pozicionirana ter je Fordovo nekdanjo prodajno uspešnico s ceno že dohitela in tudi prehitela.

Čeprav Focus očitno postaja še eden v vrsti avtomobilskih upokojencev, to nikakor ne pomeni, da bi bil že za staro šaro. Nikakor!

Tekst in foto: Urban Acman.

* 101.066 prodanih Focusov v letu 2021 ter 543.378 leta 2001 (vir: Carsalesbase)

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Če odmislimo strupeno ST verzijo, je litrski Ecoboost agregat, ki ponuja 125 KM največje moči, edina bencinsko gnana opcija v ponudbi. Vseeno ponuja v kombinaciji z zelo dobro delujočim 7-stopenjskim dvosklopčnim menjalnikom dovolj radoživih občutkov, da se bo le malokomu kolcalo za kakšno konkretnejšo motorizacijo.
    8
  • Notranjost
    Kozmetična prenova je poskrbela za resnično ogromen zaslon multimedijske naprave, ki je precej bolj moderen od prejšnje (Sync3). Prostorna notranjost, soliden izbor materialov ter odlično prilagodljiv prtljažnik z novim oblazinjenjem in predalom za umazanijo.
    9
  • Opremljenost
    Paket Active X prinaša vse tiste elemente in pripomočke, ki jih pričakujemo v tem razredu, a je vseeno še vedno potrebno razbiti varčevalnega pujska za nekatere samoumevne asistenčne sisteme (radarski tempomat, zaznava mrtvih kotov).
    9
  • Vozne lastnosti
    Zelo uravnoteženo podvozje, ki je še vedno malce bolj dinamično nastrojeno, ter soliden volanski mehanizem ustvarita iz Focusa enega bolj vozno orientiranih karavanov C segmenta.
    9
  • Gospodarnost
    Zadnjo generacijo Focusa je ob začetku prodaje pestila precej samozavestno nastavljena cena, kateri pa se je bližnja konkurenca v zadnjem času dodobra približala. Solidna poraba goriva.
    7
  • Zmogljivost
    Litrski Ecoboost, v katerem brca 125 »žrebčkov« sicer na začetku ne navdaja s pretiranim optimizmom, a zelo pozitivno preseneti v praksi. Dovolj suveren v večini vsakodnevnih voznih situacij.
    7
  • Sklep
    Zadnja generacija Focusa, ki naj bi se čez dve leti menda dokončno poslovila, še vedno velja za enega bolj korektnih predstavnikov kompaktnega razreda ter ji le stežka očitaš kaj resnejšega. Škoda, da je zaradi novodobne norije križancev fokus kupcev čedalje manj osredotočen nanj. Povsem nezasluženo.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 27.610
cena testnega vozila (€) 34.935
dolžina × širina × višina (mm) 4.672 X 1.825 X 1.487
dovoljena masa vozila (kg) 2.005
emisija CO2 (g/km) 125-149 (WLTP)
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 999
kompresija (1:) 10,5
masa praznega vozila (kg) 1.376
medosna razdalja (mm) 2.700
menjalnik/pogon 7-stopenjski samodejni / spredaj
največja hitrost (km/h) 193
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 92/125 pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 170 pri 1.400-4.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
osnovna cena vozila (€) 32.130
pnevmatike 215/55 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,0
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,5-6,6 (WLTP)
pospešek 0-100 km/h (s) 10,4
prostornina posode za gorivo (l) 52
prostornina prtljažnika (l) 635-1.653
število valjev/ventilov 3/12
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 71,9x82
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

12 komentarjev za "Izven fokusa"


2 leta 5 meseci nazaj

A prav vidim, da neka vrečasta prevleka zakriva zgornji del volanskega stebra (vidi se na eni od slik), pod delom s števci?

wildbliw
2 leta 5 meseci nazaj

Verjetno prašna zapora. Ki pa ponavadni ni prav lepa.

2 leta 5 meseci nazaj

avto sam kot tak se nebi smel prodajati v sloveniji, ker ne za slovensko ! žalostno
en tak produkt ki se nebi smel je tudi ”amreiški” in sicer ”jaztelefon”..

golfko-di-zlodko
2 leta 5 meseci nazaj

Pa dobro … mislim … a se hecajo ali kaj!?
Koliko pa potem stane 2.0 TDI, avtomatik? Nekaj čez 40000€?
Privoščim ga vsakomur, samo sebi ne.
Srečno na poti vsem.

wildbliw
2 leta 5 meseci nazaj

Ko bi avto vsaj znotraj izgledal vsaj malo nečemu podobno, … potem bi še nekako rekel. Iz boka mi deluje prav simpatično, športno in dinamično. Malo ga kvarijo prednje luči, ki so preveč masivne in posledično deluje to malo ceneno. Temu oblikovalskemu pristopu to ne paše (za razliko so veliki žarometi odlično pristali na prvemu C4 Picasso). Ne moti me tako dolžina, kot predvsem višina. Maska vse skupaj še malo bolj pokvari. Je zastarela, neizvirna, … naj se malo učijo glede tega od drugih znamk, vseh po vrsti. Zadaj pa spet isti problem pri lučeh; rahlo medlo. Če nekateri avtomobili šepajo pri bočnih linijah, ta definitivno spredaj in zadaj.
O notranjosti pa raje ne bi izgubljal besed, saj je za moj okus polomija.

2 leta 5 meseci nazaj

Mene bolj kot cena mučijo tile motorji. 2.0 in več je že “big block” dandanes… In ne, nočem (še) hibrida oz. električarja.

2 leta 5 meseci nazaj

prvo sprobaj potem šinfaj
to je kot da bi jaz rekel, disli so za v traktor ne pa za v avto

 
Monaška princesa
ID.ealist