Testi

Mazda 2 Sport 1,3i TE Plus

Poraba 5,4/9,4/7,9 l/100km Največja hitrost 172 km/h Cena 13.850 eur
Plusi
  • dinamična zunanja podoba
  • bogata serijska oprema
  • dobra preglednost
  • dovolj udobno vzmetenje
  • predvidljiva lega na cesti
  • dovolj živahen motor
Minusi
  • majhna posoda za gorivo
  • nekateri deli plastike v kabini so zelo "plastični"
  • sistem vstopanja na zadnjo klop deluje le na sovoznikovem sedežu
  • skromen prtljažnik
  • (pod)povprečne luči
  • ob priganjanju požrešen motor

Zgolj nekaj tednov po uradni, domači predstavitvi trivratne izpeljanke Mazde2 je v uredništvo, na test zapeljala »ta bolj dinamična mazdina dvojka«.

Tudi pri motorjih sta si tri in petvratna različica podobni. Pri obeh je namreč moč dobiti bencinska motorja z 1,3 in 1,5 litra prostornine. Testno vozilo je poganjal prvi; t.j. 1,35 litrski štirivaljnik, ki razvije 63 kW. Moči in tudi navora, ki pri 3.500 v/min seže do največ 122 Nm, je za manj kot tono težko vozilce, če res nismo zelo zahtevni, dovolj. Slabih 13 sekund do 100 km/h in preko 170 km/h končne hitrosti ni nič posebnega, a če držimo motor »na vrtljajih«, smo tudi na odprtih cestah dovolj urni. Moti nekaj slabša odzivnost pri nižjih vrtljajih, navdušuje pa dobra kultiviranost in zvok, ki tudi v višjih vrtljajih ne postane moteč. Testno povprečje porabe, kljub relativno neutečenemu motorju, je s slabimi osmimi litri (vseeno) visoko. Tudi ob zelo umirjeni vožnji smo le enkrat vozili z manj »na sto«, kot za skupno povprečje navaja proizvajalec (5,4 l/ 100 km), hitra vožnja po avtocestah, sploh, če je avto polno naložen, pa porabo dvigne tudi proti desetim litrom na sto. Celoten čas testa pa smo ugotavljali, da mora biti s pokazateljem količine za gorivo verjetno nekaj narobe. Kljub podatkom, da lahko v tank natočimo preko 40 litrov, namreč, tudi ob le nekaj deset kilometrov dosega, ki ga je kazal potovalni računalnik in sočasno goreči lučki za rezervo, nismo nikoli uspeli natočiti več kot dobrih 30 litrov. V vožnji

Mazda2 ima dodatek »sport« v imenu, a to ne pomeni nujno, da se tako tudi pelje. Vzmetenje je sicer naravnano prej čvrsto kot mehko, a na srečo nikoli ni neudobno. Električno-hidravlični servo volan ponuja še ravno dovolj informacij, da vemo, kaj se dogaja pod kolesi, lega in smerna stabilnost je nevtralna, tudi pri višjih hitrostih in v ovinku in moč si je privoščiti tudi pozn(ejš)a zaviranja. Podvozje in vzmetenje si mazda2 sport namreč deli s petvratno različico, kar seveda ni nič narobe, a vseeno je to daleč od športnosti. Pohvalno je, da so zavore učinkovite in da je vožnja, tudi pri višjih hitrostih, tiha. Hvalimo majhen obračalni krog, dobro preglednost na vse strani, lahkotno prestavno ročico s kratkimi hodi in odlično delujoč senzor za dež. Manjši minus so si »prislužile« luči, saj, tako zasenčene kot dolge svetijo s slabotnim snopom svetlobe.

Pod črto

Pri Mazdi načrtujejo, da bo trivratna mazda2 predstavljala desetino skupne prodaje. Načrti se zdijo celo pesimistično naravnani. Zakaj? Mazda2 sport nas je prepričala s simpatično in dovolj samosvojo in dinamično zunanjostjo, bogato opremo, še dovolj prostorno notranjostjo, pa tudi s suverenostjo in nekaj veselja v vožnji ter z zmogljivim, čeprav ne prav varčnim motorjem. Res pa je, da »sport« pa ni.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Živahen motor in dober menjalnik.
    8
  • Notranjost
    Povprečno prostorna, a urejena, posrečeni detajli, povprečni materiali.
    8
  • Opremljenost
    Praktično vsa oprema je na voljo že serijsko.
    9
  • Vozne lastnosti
    Nič razburljivega; a (zelo) zanesljiva lega, dobro vzmetenje in zavore.
    8
  • Gospodarnost
    NIč kaj varčen motor in nabavna cena v razrednem povprečju.
    7
  • Zmogljivost
    Kljub sorazmerno skromni moči in navoru je skoraj vedno \"dovolj\".
    8
  • Sklep
    Opazen in (prikrito) dinamičen mestni avto za mlade.
    8

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 13.490
cena testnega vozila (€) 13.850
dolžina × širina × višina (mm) 3.900 x 1.695 × 1.475
dovoljena masa vozila (kg) 1.485
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 3 leta/12 let/3 leta/10 let 
gibna prostornina (cm3) 1.349
kompresija (1:) 10,0
masa praznega vozila (kg) 1.030
medosna razdalja (mm) 2.490
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 172
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 63 (86) pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 121 pri 3.500
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 9,8
pnevmatike 195/45 R16 6,5J x 16
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,4/9,4/7,9
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,9/4,6/5,4
pospešek 0-100 km/h (s) 12,9
prostornina posode za gorivo (l) 42,8
prostornina prtljažnika (l) 250-787
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 74,0 × 78,4
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/bobnaste
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

12 komentarjev za "Mazda 2 Sport 1,3i TE Plus"


Grega_
16 leta 3 meseci nazaj

Takšen sistem vstopanja ima mazda že ves čas. Enako je bilo že pri Mazdi 323C iz leta 1996. Voznikov sedej že fiksen. Količina goriva se meri na digitalnem prikazovalniku (malo nerodno ampak se navadiš), v glavnem zadnja črtica začne utripati, potem začne utripati še E in ko zgine zadnja črtica je šele rezerva (ne vem če sem čisto točno napisal ampak vse je razloženo v navodilih za uporabo). Ko je motor hladen sveti modra lučka, ko se segreje na delovno temperaturo lučka ugasne (se pravi 90 stopinj). Je pa super avto.

chevy
16 leta 3 meseci nazaj

Zanimivo. Sem preletel nekatere članke Japonskih in Korejskih vozil. @sašo5 je napisal ''jajca'' sledečim vozilom: Chevrolet Lacetti, Mazda (vse serije), Honda Accord…še jih je – te sem si najbolje zapomnil.
Se vidi, da ni vozil nič razen Audi-ja.

Polo78
16 leta 3 meseci nazaj

@Sašo5, če praviš da so vse mazde jajca, potem milo rečeno nimaš pojma o avtomobilizmu! Ko bodo razni precenjeni "dojče-superduper-vagni" tako zanesljivi kot japonci in predvsem mazde, potem se oglašaj…

16 leta 3 meseci nazaj

to je očitno problem japoncev… škoda je samo da so zdaj ti vsi mali avteke isti,… niti za enga ne morm rect ta pa je lepsi, bolj svez oz drugace…vse po istem kopitu.

surda
16 leta 3 meseci nazaj

Sistem vstopanja na zadnjo klop deluje le na sovozniškem sedežu pomeni, da je tam vstopiti/premakniti sedež naprej/nazaj lažje in preprosteje. Voznikov sedež pa gre naprej, a manj in ko ga pomaknemo nazaj ne skoci v prvotni polozaj.

 
Volvo C30 2,0D Powershift Summum
Ford Focus ST