Mazda CX-80 si kar nekaj karoserijskih delov deli s CX-60, vključno z identičnim sprednjim delom, a ima daljše medosje ter podaljšan zadnji previs. S profila tako močno spominja na ameriški CX-90, nekoliko bolj pa se od manjšega CX-60 loči po daljših zadnjih vratih, spremenjenemu steklenemu delu in debelejšemu kromiranemu okviru na zadnjih steklih. Na zadku je spet moč opaziti več podobnosti s CX-60; luči si delita, a so prtljažna vrata pri CX-80 drugačna.
Impozantna pojava na naših cestah

Navkljub očitni podobnosti CX-80 z dolžino petih metrov vzbuja precej spoštovanja na cesti. Že velikanska maska spominja na dimenzijsko zajetne modele, ki so del ameriške cestne kulture. Na račun 25 centimetrov daljšega medosja je ključna sprememba v primerjavi s CX-60 možnost vgradnje sedmih sedežev.
In to je tudi največja sprememba v primerjavi z modeloma. Praktično celotno notranjost si modela med seboj delita, vključno z večopravilno enoto in postavitvijo stikal. Majhna, a kot se je izkazalo kasneje velika programska nadgradnja pa močno spreminja umetno pamet CX-80. Enako različico programske opreme je sicer že imela vgraja prenovljena Mazda3, že takrat pa sem zapisal, da so z njo bistveno bolje uredili delovanje nekaterih varnostnih sistemom ter naučili Mazdo slovenščine.

CX-80 je na račun nove programske pameti postala predvsem bolj zanesljiva pri delovanju polsamodejnih načinov vožnje. Radarski tempomat ne zavira samodejno pred kamioni, kot je to pogosto počel CX-60. Tudi situacije, ki niso nevarne, a jih je CX-60 zaznal kot izrazito tvegane, zato je naglo zaviral, so pri Mazdi rešili in lahko potrdim, da CX-80 ne reagira več panično v podobnih situacijah. Bralnik znakov je zdaj bolj zanesljiv, čeprav se še vedno kdaj zmoti. A to ni le težava Mazde, s težavami nepravilno zaznanih omejitev hitrosti se v Sloveniji srečujemo praktično pri vseh znamkah.
Obljubili so udobno sedenje do 170 centimetrov, niso se zlagali
Pri Mazdi so se zavedali, da ne smejo le raztegniti CX-60 in v zadek namestiti dodatna dveh sedežev. V zadnjem delu je zato strešna linija v primerjavi s CX-60 višja za 24 milimetrov, kar olajša vstopanje in izstopanje. Obenem so s tem vsaj za odtenek pripomogli k udobnejšemu sedenju odraslih potnikov. Na prvih vožnjah in predstavitvah so zatrjevali, da v tretji vrsti lahko relativno udobno sedijo potniki do višine 170 centimetrov.

Niso lagali. Z mojimi 183 centimetri bi na daljši vožnji že zdavnaj zahteval menjavo sedeža. Na krajše razdalje bi še potrpel, a vožnja ni prijetna, če se ne moreš zravnati. Če bi bil kakšnih deset centimetrov nižji, pa bi se dokaj udobno počutil tudi v tretji vrsti.
Je pa dostop do tretje vrste res enostaven. Stranska sedeža druge vrste se odpreta ročno ali pa elektronsko s pritiskom na stikalo. Pomakneta se dovolj naprej, da ni težav pri vstopu in izstopu. Tudi ob pomaknjeni drugi sedežni vrsti naprej je zadaj prostora za kolena vsaj približno dovolj. Takrat pa je seveda prtljažnik bistveno manjši, kar je povsem pričakovano.
Zračenje v tretji vrsti

Potnika v tretji vrsti čaka še nekaj dodatnega udobja. Na obeh straneh je nameščen dvojni prostor za pijačo in celo prezračevalne šobe. Slednje so sicer vgrajene precej nizko in pihajo v predel kolen, a je tudi to vsaj nekaj. Potnike v drugi vrsti čaka bistveno več udobja. Mazda ponuja tri različne izvedbe postavitve druge vrste: klasično (sedežna klop za do tri potnike) oziroma z dvema ločenima sedežema, med katerima je lahko priročna široka sredinska konzola (doplačilo 850 evrov) ali pa je prazen prostor namenjen lažjemu prehajanju potnikov med drugo in tretjo vrsto.
Pri ločenih dveh sedežih je za več prilagodljivosti in udobja dodana možnost vzdolžnega pomika do 12 centimetrov in nastavitve naklona naslonskih delov od 13 do 33 stopinj. V drugi sedežni vrsti je nameščena še kontrolna enota tripodročne klimatizacije. In še to: hvala Mazda, da ste stikala za ogrevanje sedežev in priključka USB iz osrednjega naslona preselili na zadnji del osrednjega grebena. Tako ni potrebno vedno spuščati sredinskega naslonjala za dostop do teh funkcij.
Pogled na oznako na boku vedno poskrbi za voznikov nasmeh

Pred sprednjimi vrati, na blatniku je lično postavljen zapis INLINE 6. Slednji jasno sporoča, da je v izrazito velikem prostoru spredaj nameščen vrstni šestvaljnik. Gre za 3,3-litrski vrstni šestvaljni dizel, ki deluje s pomočjo tehnologije blagega hibrida. Težko je ostati ravnodušen, ne le ko bereš tovarniške podatke, tudi v praksi elektrificiran dizel pusti vrhunski vtis. Naj omenim le 550 njutonmetrov navora, ki je v celoti na voljo že pri 1.500 vrtljajih.
Poraba se po podatkih tovarne ustavi pri 5,8 litra, kar je skoraj nepredstavljivo glede na število valjev, prostornino motorja, štirikolesni pogon in nazivno moč. Dokaz, da se tudi z današnjimi rigoroznimi evropskimi direktivami da marsikaj narediti drugače. Še podatek o porabi. Po avstrijskih avtocestah, kjer so omejitve hitrosti večinoma okoli 110 kilometrih na uro, je CX-80 porabil 5,8 litra. In to v 2.240 kilogramov težkem modelu, ki ima vgrajen 3,3-litrski motor. Kaj naj rečem, samo zaploskam lahko in se globoko poklonim. Na koncu testa se je kombinirana poraba ustavila pri 6,3 litrih. Res sem hvaležen, da si pri Mazdi upajo biti drugačni ter dokazujejo avtomobilskemu svetu, da se z inženirskim znanjem da storiti marsikaj.

Odlično opremljena testna Mazda CX-80 stane 71 tisoč evrov. Veliko? Veliko, nedostopno večini. A večina niti ne potrebuje tako velikega avtomobila. Tisti, ki si ga želijo, pa bodo ob primerjavi s konkurenco (beri: nemško konkurenco) prijetno presenečeni. Ne pravim, da je CX-80 poceni, ker vsekakor ni. Dobiš pa res, res veliko avtomobila za to ceno. Le moraš si upati pogledati stran od uveljavljenih tekmecev.
Besedilo in foto: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Konkurira evropski premijski smetani"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Ekran je obupen, enostavno premajhen za tak avto, design dolgočasen, vse Mazde so enake zunaj.. Se vprašanje, ko prižgeš avto, gre takoj iz P v D al je treba mal počakat?
Če bi si želel kaj takega, definitivno prva izbira. Končna hitrost je omejena?
No vsaj enkrat se strinjava, Ni pa Toyota ane.