Testi

Zvezdni utrinek

Mitsubishi Space Star 1.2 Intense

Poraba 5,5 l/100km Največja hitrost 180 km/h Cena 10.340 eur
Plusi
  • živahen motor
  • menjalnik
  • cena vozila
  • spodobno bogata oprema
  • serijska petvratna izvedba
Minusi
  • obilica cenene plastike v notranjosti
  • sedeži brez bočnega oprijema
  • upravljanje potovalnega računalnika med merilniki
  • občutljivost na bočni veter
  • zapleteno prostoročno povezovanje telefona

Pravijo, da ti lahko zvezdni utrinek prinese srečo – a le, če ga uspeš uzreti. Tako bi znala tudi Mitsubishijeva »vesoljska zvezda« izpolniti željo vsem tistim voznikom, ki iščejo dovolj poceni mestni avtomobilček za vsakodnevno skakanje po ozkih ulicah – a le, če ga bodo v množici oblikovno mikavnejših konkurenčnih mini avtomobilov, ki postajajo iz leta v leto čedalje bolj »cortkani«, sploh uspeli opaziti.

Zvezdica zaspanka

Pri »novem« Mitsubishiju Space Star, ki se je na slovenskih cestah znašel dokaj pozno, šele po treh letih od svetovne predstavitve (oziroma po dveh letih od vstopa na nemški trg), je že po bežnem ogledu zunanjih karoserijskih oblin moč ugotoviti, da gre za vozilo, ki ne bo pobralo vseh titul z lepotnih tekmovanj. Pri čemer obstaja precejšnja bojazen, da bo zaradi svojih  bolj rezerviranih linij, ki bi bile morda popularne pred kakšnimi desetimi leti, ostal med potencialnimi kupci spregledan. Še posebej v časih, ko se na trgu pojavlja nezanemarljivo število izjemno všečnih dizajnerskih malih avtomobilov, ki pihajo na emotivne duše (prvenstveno evropskih) kupcev.

In čeprav je njegova zunanja oblika, povsem skladno s sodobnimi smernicami, dodobra podrejena aerodinamiki (enormen zadnji spojler, širši sprednji kolotek od zadnjega), zaradi česar se lahko pohvali z izjemno nizkim količnikom zračnega upora (0,27), pa vseeno deluje med najbližjo konkurenco (Twingo, Aygo, i10), kot da je prišel z neke druge zvezde. Tako se bodo za 3,71 metra dolgim avtomobilom, ki je nastalo v okviru Mitsubishijevega projekta Global Small, s katerim želijo povsem prenoviti modelno paleto znamke iz Tokia, mimoidoči obračali zgolj in samo zaradi kakšnega živahnejšega karoserijskega odtenka.

Kar pa nikakor ne pomeni, da ni prodajno zanimiv! Nenazadnje je bil avtomobilček tajske proizvodnje v prvih dveh mesecih letošnjega leta med racionalnimi danskimi kupci celo peti najbolj prodajan model.

Purizem

Racionalni kupci Mitsubishijevega vozila, ki izven Evrope sliši na ime Mirage, tako vidijo prednosti  na drugih področjih, med drugim tudi v, za ta razred dokaj radodarno odmerjenih, notranjih merah. Konec koncev se Space Star s svojimi zunanjimi proporci že nežno spogleduje z razredom višje (segment B), kar se posledično kaže v notranji prostornosti, pri čemer lahko s prtljažnim volumnom (235l) užene v kozji rog marsikaterega bližnjega rivala (Twingo: 188l, Aygo: 168l).

Tako bosta tudi spredaj sedeča povsem zadovoljna nad prostornostjo, medtem ko bosta zadnja potnika morda že nekoliko negodovala zaradi prenizkega stropa. Prav vsi pa bodo tožili zaradi pomanjkljivega sedežnega bočnega oprijema, pri čemer je zadnja klop ravna kot Paris Hilton.

Oblikovna nepretencioznost se, podobno kot pri zunanjih linijah, nadaljuje tudi v njegovi notranjosti, pri čemer ima funkcionalnost prednost pred formo. A vseeno bi lahko njihovi oblikovalci odšli na kakšno dodatno izobraževanje v Torino, da bi se naučili, kako je možno s posameznimi dizajnerskimi detajli olepšati celo najbolj poceni avtomobilske modele (npr. Fiatova Panda).

Obilica trdih plastičnih oplat, ki zna na luknjastih cestiščih izvesti pravo »čričkovo simfonijo«, je sicer v tem razredu precej standardna, precej manj pa razkošnost opreme pri avtomobilu, ki se ceni pod 10 evrskih tisočakov (brezstični ključ, padavinski senzor, senzor za osvetlitev, samodejna klima, večfunkcijski usnjen volan, tempomat, …). Negativno oceno si zasluži upravljanje potovalnega računalnika med merilniki, še bolj živce parajoče pa je precej zamudno spajanje avtoradia s telefonom, saj je možno zgolj in samo (!) s pomočjo angleških govornih ukazov: »Possible commands are …«

Lahka kategorija

Pri predstavnikih japonske avtomobilske industrije smo velikokrat navajeni, da svoje prave adute skrivajo pod obličjem. Tako je tudi pri globalnem Space Staru moč brž ugotoviti, da je njegov daleč najboljši del 1,2-litrski trivaljnik; 80 »konjski« agregat kaže voljo do življenja že pri nizkih vrtljajih, kar se izkaže za hvalevredno lastnost v mestni vožnji, ter se zna zavrteti vse do 6.500 vrtljajev. Ker Mitsubishijev lahkokategornik na tehtnici pokaže zgolj 845 kilogramov (za primerjavo: Yugo Koral 45 je tehtal 750 kg), je omenjena motorizacija v večini voznih režimov več kot prepričljiva (11,7 sekund od 0-100 km/h). Nenazadnje se (za ta rang vozila, seveda!) precej suvereno obnaša tudi pri najvišji dovoljeni avtocestni hitrosti, pri čemer pa je zaradi nizke mase precej občutljiv na bočni veter.

Ob skupku paketa ClearTec, v katerem je moč najti sistem start&stop, močnejši alternator, regenerativno zaviranje ter nizkokotalne pnevmatike, zna biti prijazen tudi pri porabi goriva. S svojim precej majhnim obračalnik krogom (9,2 metra) navdušuje v mestih, pri čemer bodo nežne ročice vesele tudi močno servo ojačanega volanskega mehanizma. A žal je bolj redkobeseden pri podajanju povratnih informacij s cestišč in še zdaleč ni tako komunikativen, kot pri kakšnemu Vokswagnovemu meščanskemu triu (Up!, Citigo, Mii).

Chanometer

Površnemu opazovalcu se morda zdi, da je Space Star rojen pod manj srečno zvezdo.  V teh časih, ko se je med proizvajalci malih mestnih avtomobilov razvnela prava mala vojna,  in zmagovalna taktika zapoveduje čimbolj simpatično oblikovane proizvode, bo s svojimi nekoliko dolgočasnimi zunanjimi linijami znal prepričati le redke.

A Mitsubishijev model, ki na evropskih trgih zamenjuje Colta, ponuja svoje najmočnejše adute pod pločevinastim površjem, pri čemer si še največje pohvale zasluži živahen trivaljnik. Hkrati zna prepričati tudi z dovolj mikavno ceno, ki že konkretno skače v rang Dacie. In že zaradi tega bi znala mala »vesoljska zvezda« izpolniti želje vsem tistim racionalnim kupcem, ki iščejo dovolj uporaben (drugi) družinski avto, brez da bi se jim kolcalo po modnih oblikovnih personalizacijah ter (ne)uporabnih sodobnih elektronskih pripomočkih.

Več o Mitsubishijevem Space Staru pa na uradni strani.

Tekst in foto: Chan

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Ena najboljših lastnosti malega Mitsubishija je kombinacija 1,2-litrskega trivaljnika, ki navdušuje z delavoljnostjo že pri nižjih vrtljajih, ter precej natančnega in mehkega petstopenjskega menjalnika.
    8
  • Notranjost
    Že bežen pogled v njegovo puristično notranjost razkrije, da je Space Star na trgu že več let.
    5
  • Opremljenost
    Opremski paket Intense je sicer precej bogat za ta rang avtomobilov, a je še vedno oropan nekaterih sodobnejših pripomočkov, ki jih že ponujajo bližnji rivali (zaslon na dotik, zadenjska kamera, sistem city safe, …).
    7
  • Vozne lastnosti
    Še največ točk si je prislužil zaradi izjemne mestne okretnosti, pri čemer mu je v pomoč eden izmed najmanjših obračalnih krogov (9,2 metra).
    6
  • Gospodarnost
    Tajski Japonec je ena izmed ugodnejših alternativ v razredu malih mestnih vozilc, ki zna biti cenejša celo od Korejcev (i10, Picanto) ter indijskih Japoncev (Micra). Dobra poraba goriva.
    9
  • Zmogljivost
    Živahen motorček je dovolj prepričljiv tako pri skakljanju med semaforji, kakor tudi na avtocesti.
    7
  • Sklep
    Mitsubishijeva »vesoljska zvezda« bi znala izpolniti želje vsem tistim racionalnim kupcem, ki iščejo dovolj uporaben drugi družinski avto, brez da bi se jim kolcalo po mikavnejših zunanjih linijah ter najsodobnejših elektronskih pomagalih.
    7

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 10.340
dolžina × širina × višina (mm) 3.710 x 1.665 x 1.505
dovoljena masa vozila (kg) 1.340
emisija CO2 (g/km) 100
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 5 (100.000km)/12/3
gibna prostornina (cm3) 1.193
masa praznega vozila (kg) 845
medosna razdalja (mm) 2.450
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 180
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 59/80 pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) spredaj prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 9,2
osnovna cena vozila (€) 9.990
pnevmatike 175/55 R15
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,0/3,9/4,3
pospešek 0-100 km/h (s) 11,7
prostornina posode za gorivo (l) 35
prostornina prtljažnika (l) 235-912
število valjev/ventilov 3/12
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 75 x 90
zavore spredaj/zadaj kolutne/bobnaste
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Zvezdni utrinek"


pskoda
9 leta 10 meseci nazaj

A to je nov ali star model

xxl
9 leta 10 meseci nazaj

ponuja tako dobro (odlično) razmerje med vloženo-dobljeno,da bi mu še spregledal ta “retro” videz

frgo
9 leta 10 meseci nazaj

izgleda kot da je pobegnil iz leta ’99

 
Sloves
Stroj za osrečevanje