Testi

Navidezna mladost

Opel Astra GTC 1.6 Turbo OPC Line

Poraba 8,7 l/100km Največja hitrost 230 km/h Cena 29.782 eur
Plusi
  • Privlačen videz, tudi z rumenim barvnim odtenkom
  • Nov bencinski agregat
  • Pelje se kot po tirnicah
  • Intellilink je korak naprej
Minusi
  • Predolgi hodi menjalnika
  • Teža vozila
  • Potrebno je nekaj časa, da se znajdeš med številnimi stikali
  • Preglednost nazaj
  • Nerodno nameščena zaključka izpušnih cevi
  • Težko dosegljiv varnostni pas

Opel Astra GTC ni več med najnovejšimi izdelki nemškega proizvajalca vozil, vendar se z atraktivnim zunanjim videzom, novim bencinskim agregatom s 147 kilovati, ki je bil prej nameščen izključno v brezstrešno Cascado, in novim lepotnim paketom OPC Line zaenkrat še lahko spopada z mlajšimi in naprednejšimi tekmeci.

Zadnji poskus pred upokojitvijo?

Pri Oplu so že uradno naznanili prihod nove, že enajste generacije Astre, ki bo javnosti prvič predstavljena jeseni na avtomobilskem salonu v Frankfurtu. Lažja, z novimi agregati in manjšimi dimenzijami bo ostala najpomembnejši predstavnik znamke, obenem pa bo, tako kot številne generacije do sedaj, trn v peti številnim konkurentom v segmentu C.

Kot da bi pri Oplu želeli pokazati, kaj znajo in kaj lahko septembra pričakujemo, so v salon pripeljali že tako atraktivno Astro GTC in jo opremili še z novim bencinskim agregatom ter posebnim paketom OPC Line. S tem so poskrbeli, da testna Astra ni le hitra, temveč izredno mična gospodična. Le redko kdo bi ji lahko očital njena leta, saj bolj spominja na mladenko, ki na portoroški plaži v rumenih kopalkah pobira poglede mimoidočih.

Iz Cascade v Astro GTC

Če iz enačbe odštejemo Astro OPC, je testna Astra GTC z vgrajenim 1,6-litrskim bencinskim štirivaljnikom trenutno najhitrejša Astra v ponudbi. Že iz njenega imena lahko razberemo, da gre za prisilno polnjen agregat, ki proizvede 147 kilovatov in ima 280 njutnmetrov navora. Novi agregat je od predhodnika močnejši za 30 odstotkov,  po podatkih tovarne pa je bolj varčen in proizvede za 13 odstotkov manj škodljivih CO2 emisij.

Za svoje delovanje uporablja dvojno ravnotežno gred in poleg množice izboljšav prinaša bolj mirno in uglajeno delovanje. Slednje lahko potrdim iz prve roke, saj je delovanje bencinskega agregata, kljub večji moči, mirno in na trenutke celo pretiho. V prostem teku je skoraj neslišen in marsikaterega uporabnika lahko prelisiči s svojim umirjenim značajem, ki pa se seveda hitro transformira ob pritisku na stopalko za plin. Glasnost zmerno narašča ob dvigovanju obratov, a kakšnega blaznega  hrupa iz izpušnih cevi ne pričakujte; voznik se na trenutke celo lahko počuti malce trapasto, saj bi ob takšnem videzu kdaj pa kdaj bilo celo primerno, da bi Astra konkretno zatulila in nase opozorila tudi na drugačen način.

Prepovedano za mlajše od 18 let

Napis, ki odganja predvsem mladoletne pri nakupu alkoholnih pijač, je tokrat namenjen predvsem Astrinemu videzu, ki se z visokimi boki, izrazitimi linijami in nizko strešno linijo nežno obrača v smer avtomobilske pornografije. Rumena barva videz še smiselno nadgradi in mu doda piko na i. V osnovi so 18-palčna platišča konkretno velika in se večina običajnih uporabnikov zgrozi ob ceni posamezne pnevmatike, v Astrinem primeru pa so – zaradi nabitih blatnikov in širših kolotekov – videti smešno majhna. Za smiselno dopolnitev videza bi morali namestiti vsaj palec večja platišča, a bi verjetno ocena stroškov prinesla glavobol in skrbi. Paket OPC Line za doplačilo 1.390 evrov prinaša anteno v obliki plavuti morskega psa, drugačna praga, spojler, meglenke in malo drugačno masko hladilnika.

Ker ima vsaka palica dva konca, izrazito športen videz na drugi strani prinaša omejitve, ki jih najbolj občutijo potniki na zadnji klopi, kjer je na trenutke prav klafstrofobično; visoki boki in majhne line pri zadnjih sedežih pa niso po volji  niti vozniku. Uporaba zadnjih parkirnih tipal je skorajda obvezna, uporaba stranskih ogledal pa nujno potrebna.

Vozniško odlična …

… a največjo težavo predstavlja masa, ki s 1.550 kilogrami ni med nižjimi. Podvozje je nastavljeno izredno kompromisno in le najbolj občutljivi se bodo pritoževali nad neudobnostjo. Blažilniki dobro požirajo neravnine in grbine, obenem pa presenetijo tudi ob dvigovanju hitrosti. Preko trikrakega športnega volana voznik dobi dovolj informacij in Astra GTC se skozi serijo zavojev premika kot po tirnicah, a le do neke meje. Zaradi višje mase hitreje pride do podkrmiljenja in rutinski prehod iz zavoja v zavoj postane otežen. Potrebna je večja mera znanja in potrpljenja, da se voznik spoprijatelji z njo.

Kljub precejšnji moči je masa odločilen faktor tudi pri pospešku, Astra GTC je poskočna vse od približno 1.500 vrtljajev na minuto naprej, a žal njena moč ravno na račun mase ne pride do pravega izraza.

Potniška kabina ustreza namenu

O hibah smo že pisali, zato tokrat samo kratka obnova. Tipk na osrednji konzoli je precej, zato je potrebno nekaj časa, da voznik osvoji najbolj osnovne in največkrat uporabljane. Največja pridobitev je IntelliLink, ki z obilico pametnih rešitev predstavlja uporabniku prijazno okolje, največji plus pa so zagotovo doplačilni športni sedeži. Slednji niso školjkasti, vendar nudijo dovolj bočne in ledvene opore, obenem pa presenetijo s svoju odobnostjo.

Potniki na zadnji klopi imajo, tudi na račun daljše medosne razdalje, prostora za noge dovolj, le najbolj klavstrofobični se lahko ustrašijo majhnih stekel in nizke strešne linije. Med bolj moteče spada tudi položaj varnostnega pasu in potrebno je kar nekaj gimnastičnih vaj, da uspešno pridemo do njega, tistim z malo večjim trebuhom in manjšo gibljivostjo pa bo takšen manever še toliko bolj naporen.

Veliko za veliko

S ceno malce pod trideset tisočaki testna Astra ni med najcenejšimi, vendar jo krasi dolg spisek dodatne opreme. Z nekaj manj opcijami se cena zlahka spusti pod petindvajset tisočakov, ohrani pa se ekskluzivnost in odličen bencinski agregat. Z 8,7 litra povprečne porabe ni med najbolj varčnimi, a v umirjenem ciklu zlahka poraba manj kot sedem litrov, po drugi strani pa ob pretežki nogi zlahka preseže mejo desetih litrov. Astra GTC v tej opremi in s tem motorjem prinaša res veliko in od odličnega jo loči le prevelika masa ter nekaj malenkosti. Z nadgrajenim videzom zasveti v polnem sijaju, tekmeci pa le nebogljeno capljajo v svoji dolgočasni sivini.

Več o Astri GTC na uradni strani.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Zmogljiv bencinski agregat ustreza videzu in karakterju vozila, menjalnik svoje delo opravi dobro, le hodi ročice so občutno predolgi, kar pride do izraza predvsem pri bolj dinamični vožnji.
    8
  • Notranjost
    Tipično oblikovana armaturna plošča, ki jo krasi večopravilna enota Intellilink, je enaka kot v petvratni Astri, zato kritike ostajajo enake. Zaradi visokih bokov in majhnih zadnjih stekel je močno onemogočena vidljivost nazaj.
    8
  • Opremljenost
    Testni primerek je bil opremljen z novim paketom opreme OPC Line, ki prinaša številne dodatke k zunanjemu videzu, na doplačilni listi pa so se znašli tudi bi-ksenonski žarometi. Seveda je obvezna oprema avtomatska klimatska naprava, boljši športni sedeži in večopravilna enota Intellilink.
    9
  • Vozne lastnosti
    Astra GTC upraviči svoj videz in voznika nagradi z dobrimi voznimi lastnostmi, kompromisno nastavljeno podvozje omogoča dokaj udobno vožnjo in obenem nudi dobršnjo mero športnih užitkov.
    8
  • Gospodarnost
    Vedno ko govorimo o močnejšem bencinskem agregatu in športnem značaju vozila, ne moremo mimo višje povprečne porabe goriva. S ceno malce pod trideset tisočaki se nevarno približi konkurenci, ki ponuja bolj športno orientirane modele, hkrati pa so njihovi agregati lahko tudi bolj varčni.
    7
  • Zmogljivost
    Novi bencinski agregat zadovolji s svojo močjo in bo pravzaprav dovolj močan za večino uporabnikov, za najbolj zahtevne pa je tukaj Opel Astra OPC.
    8
  • Sklep
    Opel Astra GTC s paketom opreme OPC Line in vgrajenim 147-kilovatnim bencinskim agregatom jasno sporoča svoj namen. S ceno in močjo se uvršča pod Astro OPC, zato je idealen sopotnik za tiste, ki si še vedno želijo atraktivno vozilo, z dobrimi voznimi lastnostmi, vendar obenem potrebujejo vsakodnevno uporaben avtomobil za prevoz do službe in nazaj.
    8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 29.782
dolžina × širina × višina (mm) 4.466 x 1.840 x 1.482
dovoljena masa vozila (kg) 2.020
emisija CO2 (g/km) 154
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.598
kompresija (1:) 10,5
masa praznega vozila (kg) 1.550
medosna razdalja (mm) 2.695
menjalnik/pogon Ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 230
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 147/200 pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 280 pri 1.650
namestitev motorja Spredaj prečno
napake med testom Brez napak.
obračalni krog (m) 11,4
osnovna cena vozila (€) 22.780
pnevmatike 245/50 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 8,7
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,3/5,6/6,6
pospešek 0-100 km/h (s) 7,9
prostornina posode za gorivo (l) 56
prostornina prtljažnika (l) 380-1.165
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja Turbobencinski
vrtina × gib (mm) 79,0 x 81,5
zavore spredaj/zadaj Kolutne hlajene/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Navidezna mladost"


mavrica
9 leta 10 meseci nazaj

vzorna poraba, na spritmonitorju se vrtijo tudi precej višje številke

xxl
9 leta 10 meseci nazaj

Mater,7,9 do 100 s 200 KM!Skrajnji čas je za novo.Poraba je pa dobra,avto lep,cena pa previsoka,tudi 25k evra je preveč,ker za ta denar dobimo cca 250KM in čez pri konkurenci.Kateri tekmeci so dolgočasna sivina?

 
Fasada
Absolutno nujno