Testi

Opel Astra OPC – Atraktivna zver

Poraba 11,1 l/100km Največja hitrost 250 km/h Cena 38.189 eur
Plusi
  • Atraktiven zunanji izgled
  • Odlična sprednja sedeža
  • Zvok
  • Vozne lastnosti
  • Odziven motor
  • Mehanska zapora diferenciala
Minusi
  • Brez parkirnih pomagal
  • Brez ksenona in LED pozicijskih luči
  • Doseg varnostnega pasu
  • Masa vozila

S privlačno zunanjostjo navduši mimoidoče, voznika pa nagradi še z 280 “konji” in odličnimi voznimi lastnostmi. Z glasno zvočno kuliso daje vedeti, da gre za pravo zver, ki zahteva spoštovanje in izkušenost voznika za brezkompromisno vožnjo.

Potne roke

Po štirih dneh dežja je končno napočil suh dan. Ceste so se posušile, asfalt se je malenkost ogrel. Končno je prišel čas za kakšen hitreje odpeljani zavoj. Čas, da se Astro OPC preizkusi v vsej njeni veličini. Že njena agresivna zunanjost daje vedeti, da z njo ni šale. Štiribatne zavorne čeljusti Brembo z ogromnimi zavornimi koluti, na katere so nataknjena 20-pačna platišča, le še dodajo k športnemu izgledu.

Skozi serijo zavojev se pelje kot pravi tank, brez podkrmiljenja in brez oklevanja. V voznikovem sedežu z obilico ledvene in bočne opore sediš kot v gokartu. Ob pritisku na stopalko za plin začutiš surovo moč. Med pospeševanjem se v notranjosti odvija prava simfonija zvokov. Kot uvertura na začetku skozi izpušno cev prihaja globok zvok, ki se ob višanju hitrosti in obratov prelevi v piskanje in hrumenje. Športna ekstaza, ki jo doživi voznik, je neverjetna. S pomočjo mehanske zapore diferenciala se Astra OPC skozi zavoje pelje še hitreje, še bolj suvereno. Kot ubogljiv otrok sledi vozniku in poskuša ubogati vsak njegov gib. Toda zaradi njene precejšnje mase (1.550 kg) je vožnja vse prej kot lahkotna in nepripravljenega voznika hitro preseneti. Po nekaj odpeljanih krogih sem si hudomušno rekel: ”Obožujem avte, zaradi katerih dobim potne roke.”

Bonbončki

Eden izmed najbolj priljubljenih bonbončkov, kot jim pravim, je gumb OPC. Pritisk nanj spremeni Astro OPC v brezkompromisno športno vozilo. Trši blažilniki, še bolj natančen volanski mehanizem in v hudičevo rdečo obarvani merilniki hitrosti ti dvignejo stopnjo adrenalina na življensko nevarno raven. Da lahko uspešno krotiš vso konjenico, poskrbijo odlične zavorne čeljusti. Školjkasta sedeža sta močno prilagodljiva. Poleg že standardnih nastavitev naprej/nazaj in gor/dol, ponuja tudi natančno nastavljanje širine sedalnega in ledvenega dela.

Primerna tudi kot vsakdanje vozilo?

Z določenimi kompromisi je primerna tudi kot prvo in edino vozilo. Dvolitrski turbobencinski motor je v nižjih obratih lahko popolnoma kultiviran in umirjen. Tudi zvok, ki ga oddajata izpušni cevi, je ob umirjeni vožnji nemoteč. Vožnja je vsekakor trša in se nikakor ne more primerjati z vožnjo običajne različice Astre. Kljub temu je še vedno odličen kompromis med udobnostjo in športno trdnostjo. Za še večjo splošno uporabno vrednost je tukaj tudi šeststopenjski menjalnik. Astra OPC z njim (predvsem) pridobi na bolj uglajeni vožnji po avtocesti, ki je pri 130 km/h presenetljivo mirna. Otepati se boste morali le prepotentnih lastnikov drugih vozil, ki bi na vsak način radi z vami divjali in si s tem božali svoj ego.

Tokrat se nad prevelikim številom gumbov na sredinski konzoli ne bom pritoževal. Zaradi uživanja v zvoku, ki ga povzroča, sem imel več čas ugasnjen radio in potrebe po iskanju prave tipke niti ni bilo. Potožil pa bom nad zelo slabo vidljivostjo nazaj. V določenih primerih sem pogrešal parkirna tipala, ki bi olajšala vzvratno parkiranje predvsem tam, kjer so postavljeni visoki robniki. Astra OPC jih zaradi svoje ”prizemljenosti” naravnost sovraži.

Astra OPC je naredila ogromen preskok in upravičeno poskrbela za strah pri konkurenci. S strupenim zunanjim izgledom, z največ konji v svojem razredu in mehansko zaporo diferenciala je prava zver. Očitamo ji lahko le visoko lastno maso, zaradi katere je vožnja skozi zavoje bolj zahtevna in na trenutke naporna. Tekmeci se je lahko upravičeno bojijo, a ima vsak izmed njih svoje prednosti in slabosti. Za katerega se odločiti? Izbira je vaša.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Odličen bencinski agregat z največ "konji" v razredu je ob nižjih vrtljajih še vedno lahko uglajen (v mejah normale), ob pritisku na plin pa postane prava pošast. S 6-stopenjskim ročnim menjalnikom se odlično razumeta. Menjalniku zamerim le malce preveč dolge hode prestavne ročice.
    9
  • Notranjost
    Vrhunski voznikov sedež je pravi balzam za voznika, z obilico nastavitev se popolnoma prilagodi vsaki obliki. Čeprav je gumbov na sredinski konzoli enostavno preveč, sem imel radio večino časa izključen, zato me tokrat to ni motilo.
    8
  • Opremljenost
    Dodatne in serijske opreme je na pretek, a ob slabi vidljivosti nazaj ne morem preboleti pomanjkanja zadnjih parkirnih senzorjev.
    8
  • Vozne lastnosti
    Odlične vozne lastnosti, ki navdušijo na razgibanih cestah. Zaradi mehanske zapore diferenciala je vožnja še boljša in razburljivejša. Pripomba leti le na visoko maso Astre, ki malce pokvari popolno podobo.
    9
  • Gospodarnost
    Kot pričakovano višja nakupna cena in večja poraba poskrbita za nizko gospodarnost. Toda tisti, ki kupi Astro OPC, mu ni mar za večjo porabo, saj sam užitek v vožnji odtehta višje stroške.
    6
  • Zmogljivost
    Najmočnejši bencinski agregat v razredu "hot-hatchev", ki navduši z odzivnostjo in poskočnostjo. V nizkih obratih je še vedno kultiviran, nad 3.000 obrati pa postane prava zver.
    8
  • Sklep
    Ekstremen videz, odličen bencinski motor in mehanska zapora diferenciala so glavni aduti Opel Astre OPC. Skozi zavoje drvi brezkompromisno in hitreje od konkurence, a zaradi lastne mase ne dopušča napak in zahteva tudi nekaj vozniških spretnosti. Še vedno je uporabna tudi kot vsakdanji avto, ki nase vleče poželjive poglede mimoidočih.
    8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 38.189
dolžina × širina × višina (mm) 4.465 x 1.840 x 1.480
dovoljena masa vozila (kg) 1.945
emisija CO2 (g/km) 189
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.998
masa praznega vozila (kg) 1.550
medosna razdalja (mm) 2.695
menjalnik/pogon ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 250
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 206 (280) pri 5.300
največji navor (Nm pri vrt/min) 400 pri 2.400-4.800
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom Brez napak.
obračalni krog (m) 11,4
osnovna cena vozila (€) 37.730
pnevmatike 245/35 R20
poraba goriva na testu (l/100 km) 11,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 10,8/6,5/8,1
pospešek 0-100 km/h (s) 6,0
prostornina posode za gorivo (l) 55
prostornina prtljažnika (l) 380–1.165
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
zavore spredaj/zadaj prisilno hlajene kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

25 komentarjev za "Opel Astra OPC – Atraktivna zver"


igor13
10 leta 7 meseci nazaj

kakorkoli obrneš, pa če ima zlate feltne je še vedno samo OPEL ASTRA. preprosta logika. Za isti denar dobim malo rabljen audi S6,MB E, BMW 530D. če pa že mora bit nov pa se da dobit tudi Audija a6 2.0 tdi z 180 konji. kar pomeni da je avto 2 ranga višje. in vse kar k temu priteče. jaz ne vidim smisla v tem vozilu? to je zame zelo slabo vozilo. jaz bi mu pridodal naslednje minuse. 1.znama,2 3 vrata 3. prenizek. 4. takšno ovzilo lahko das sestavit za skoraj 15000 e manj. pa gre sito in ima isto opremo ali bolj sportno kakovostno in vzdrzljivo. 100 krat raje mb c 320 cdi ali navadan 350. in to rabljen. da o menjalniku v tej astri ne govorim.

kamela
11 leta 5 meseci nazaj

Tole je pa res brutalno. Me zanima kako se obnese proti meganu RS..

gasolinedream
11 leta 5 meseci nazaj

Tudi jaz ne vem kaj počenjajo da so Opli tako težki. Je pa svojevrsten občutek pri insignii na avtocesti, predvsem zaradi teže – manj premikov zaradi vetra, boljši občutek pri hitrosti ipd. Pri hot hatchu pa ne vidim potrebe po tem:) Sicer pa, konj ima dovolj, peljala naj bi se dobro.. in potem očitno ta teža tudi ni tak problem.

toMmy
11 leta 5 meseci nazaj

Z novimi generacijami se zmanjšuje teža in povečuje togost karoserije, zvezdice na crash testih gredo pa načeloma tudi gor… to menda pove vse! 😉

peroRS
11 leta 5 meseci nazaj

To, da se teža pozna pri varnosti je precej zastarelo razmišljanje. Kateri avto je bolj varen? VW Phaeton ali Audi A8 istega letnika?

 
Kia Cee’d SW 1.6 CRDi LX Champion ISG – Cee’d med karavani
Mercedes-Benz CLA 220 CDI – Odklon