Testi

Opel Astra Sedan 1.7 CDTi Cosmo – Udobje na kvadrat

Poraba 5,3 l/100km Največja hitrost 202 km/h Cena 26.858 eur
Plusi
  • Udobje
  • Položaj za volanom
  • Veliko dodatne opreme
  • Zvočna izolacija
  • FlexRide
  • Varčen motor
Minusi
  • Turbo luknja
  • Pričakoval bi več prostora na zadnji klopi
  • Preveč gumbov na centralni enoti

Vsakič ko vidim limuzinsko različico avtomobila, se mi v mislih ustvari domneva, da v njej sedi uspešen podjetnik. Tako se je Opel Astra Sedan tudi odrezala. Je udobna, velika in prepoznavna – kot se za poslovni avto spodobi.

4.658 milimetrov

Trenutno se na slovenskem trgu za nakup limuzinske različice odloči zelo malo kupcev. Čar podaljšane karoserije in njene prestižnosti je sčasoma izgubil v tekmi z razredoma kombilimuzin in karavanov. Tisti, ki se želijo pokazati svetu kot uspešni in premožni, pa se zadnja leta raje odločajo za nakup SUV.

Astra Sedan je od ”običajne” Astre daljša za približno 20 centimetrov.  Njen dolg zadek deluje zelo prepričljivo in se za spremembo lepo poda sami obliki avtomobila.  Razen podaljšanega zadka je v osnovi ta karoserijska različica identična ostalim Astram. Celo medosna razdalja je ostala nespremenjena.

Manj je več

Tudi v notranjosti ni razlik. Na armaturni plošči je še vedno preveč gumbov, ki nekoliko otežijo splošno uporabo. Tudi po nekajdnevnem prilagajanju sem tako med vožnjo zmedeno iskal pravega. Prepletajo se gumbi za radio, prezračevanje in upravljanje avtomobila.

Vendar ne smem pozabiti poudariti odličnega položaja za volanom. Vožnja je udobna in tudi po daljšem potovanju stopiš iz avtomobila pripravljen za nove podvige. K temu seveda pripomore tudi dobra zvočna izolacija in kar nekaj dodatne opreme. S programoma Sport in Tour pa si trdoto volanskega obroča in podvozja lahko prilagodimo svojim željah in trenutnemu razpoloženju.

V kombinaciji z dizelskim agregatom je Astra Sedan pravi “šparovček”. V kombinirani vožnji med preizkusom tako poraba ni presegla 5,5 litrov na prevoženega kilometrskega stotaka. Še boljše se je odrezala na avtocesti, kjer ni porabila več kot 5 litrov, kar je lastnikovi denarnici prijazen rezultat.

Kot se za avto takšnega razreda spodobi, je kvaliteta materialov v notranjosti izbrana. Med vožnjo pri višjih hitrostih se v notranjost potniške kabine prenaša le malo zvokov s cestišča in iz motornega prostora, kar je odlično popotnica za ljudi, ki prevozijo veliko pretežno avtocestnih kilometrov. Naša testna Astra je bila opremljena še s sistemom Start&stop, ki dodaja k optimizirani porabi avtomobila.

Manjša luknja – več prostora

Kljub težjemu dostopu ima Astra Sedan ogromen prtljažni prostor. Vanj ne boste spravili le aktovke in ročne prtljage, temveč še obilico drugih stvari. Tako ni uporaben le za poslovno rabo, v njej se bodo dobro počutile tudi družine, ki potrebujejo več prostora.

Zakaj ne navadna Astra?

Zakaj pa? Astra Sedan kljub podaljšani liniji izgleda odlično in predvsem drugačno od številnih Aster, ki se vozijo po naših cestah. Ima večji prtljažnik in je navsezadnje videti bolj prestižno. Za nakup odlično opremljene limuzine kljub temu ne boste porabili pravega bogastva. Meni je všeč predvsem zaradi njene drugačnosti, ki jo jasno loči od številnih podobnih na naših cestah.

Več na uradni strani.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dizelski agregat je tih in poskočen, v kombinaciji s šeststopenjskim menjalnikom je potovanje prijetno in uglajeno.
    9
  • Notranjost
    Dober položaj za volanom najdeš brez težav, tudi kvaliteta materialov je na visokem nivoju. Na centralni enoti je sicer preveč gumbov, zato potrebuješ kar nekaj časa, da v zmedi veš katerega pritisniti.
    7
  • Opremljenost
    Odlično opremljena, vključno z gretjem sedežev in volana. Parkirni senzorji so pri tej karoserijski različici pomemben dodatek.
    9
  • Vozne lastnosti
    Zaradi velikosti manj primerna za divjanje skozi zavoje, a še vedno dovolj stabilna in uporabna. Njena prednost se pokaže na avtocesti, kjer je udobna, poskočna in tiha.
    8
  • Gospodarnost
    Poraba je bila med vožnjo na avtocesti vseskozi pod petimi litri na prevoženih sto kilometrov. V kombinirani vožnji pa ni presegla 5,5 litrov. Zaradi ogromno dodatne opreme se cena dvigne k nekoliko bolj prestižnim vozilom.
    8
  • Zmogljivost
    Ravno prav konjev za normalno vožnjo, tudi za hitrejše potovanje po avtocesti je moči dovolj. Za nezahtevne voznike bi lahko v poštev prišla tudi šibkejša različica, a ji 130-"konjski" dizel do potankosti ustreza.
    8
  • Sklep
    Odlična kvaliteta notranjosti in udobna vožnja na vseh cestah. Preseneti z majhno porabo, še posebej na avtocesti. Za vse, ki imate radi udobje, nizke stroške in velikost, hkrati pa vam ne pomeni veliko, da avto ne izvira iz prestižnega razreda.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 26.858
dolžina × širina × višina (mm) 4.658x1.814x1.500
dovoljena masa vozila (kg) 1.935
emisija CO2 (g/km) 114
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.686
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.503
medosna razdalja (mm) 2.685
menjalnik/pogon ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 202
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 96/130 pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 300 pri 2.000–2.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom Brez napak.
osnovna cena vozila (€) 22.000
pnevmatike 225/50 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,3/3,6/4,2
pospešek 0-100 km/h (s) 10,5
prostornina posode za gorivo (l) 56
prostornina prtljažnika (l) 460–1.010
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja Dizelski
zavore spredaj/zadaj kolutne hlajene/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "Opel Astra Sedan 1.7 CDTi Cosmo – Udobje na kvadrat"


cashy
11 leta 8 meseci nazaj

a stanuješ v oplu astri? :p

11 leta 8 meseci nazaj

Lej k svojo bajto vidm 😛

kamela
11 leta 8 meseci nazaj

Huda je. Razen v notranjosti je tudi meni preveč gumbov.

frgo
11 leta 8 meseci nazaj

Imam sicer karavansko s tem motorjem, pa se z marsičim tukaj napisanim ne strinjam. Poskočen ta motor ni, pa tudi pije ne malo. Imam samo precej počasno in umirjeno vožnjo po ac, pa vidim 5.5 porabe samo če imam veliko srečo. Lahko, da je v teži in aerodinamiki dovolj razlike, da se to opazi. Po drugi strani se mi gumbov nikakor ne zdi preveč, ampak so za nekaj časa celo zabavni, ko z njimi odkrivaš kaj vse se skriva v menijih. Zmedli pa me niso niti na začetku.

 
Renault Megane RS Red Bull Racing RB8 – Samo leteti je lepše!
Opel Meriva 1.4 Turbo LPG Active – FLEXibilnost