Testi

Opel Meriva 1.4 Turbo LPG Active – FLEXibilnost

Poraba 10,1/6,2/7,6 l/100km Največja hitrost 188 km/h Cena 19.690 eur
Plusi
  • Plinska inštalacija
  • Robustna notranjost
  • Udoben položaj za volanom
  • Prilagodljivost zadnje klopi
  • Inovativen izgled
  • FlexDoors
Minusi
  • Preveliko gumbov na centralni konzoli
  • Daljinec odklene/zaklene avto iz zelo kratke razdalje
  • Premajhna žepa na hrbtnem delu
  • B-stebriček omejuje pogled bočno nazaj
  • Na nekaterih delih površna izdelava notranjosti (plastika)

Še preden me je zjutraj zbudila budilka, sem iz otroške spalnice zaslišal znan napev: ”Mi gremo pa na morje se plavat naučit, da bomo plaval kakor rib’ce, žab’ce al’ pa kit …” Ni minilo deset sekund, ko sta dva navihanca skočila na posteljo in veselo poskakovala po meni. Tako so se pričele priprave in odhod na dolgo zaslužen dopust.


Kako uporabna so vrata FlexDoors?

Po radiu že zgodaj zjutraj opozarjajo na zastoje na primorski avtocesti , otroka sta že celo jutro hiperaktivna, punca pa komplicira ob vsaki najmanjši stvari. S tem v mislih se lotim zlaganja ogromnih potovalk v dokaj velik prtljažni prostor (400-1.500 litrov), ki ga spretno povečam s pomikom zadnjih sedežev naprej.

Res je – zadnja vrata so videti nekoliko čudno, kadar so odprta. Poleg tega se velikokrat zmotiš in iščeš kljuko na ”pravi” strani, toda v praksi se izkažejo za domiselno potezo. Namestitev otroških sedežev je sila preprosta, njihovo uporabnost pa hitro spoznaš tudi med pripenjanjem malčkov v sedeže ter med vstopanjem in izstopanjem z zadnje klopi. Končno sta otroka  pripeta, punca pomirjena, ostane nam le še obisk bencinske črpalke in že bomo na poti na morje. Hura!

38 litrov proti 54 litrom

Tokrat sem prvič vozil avto s tovarniško vgrajeno plinsko inštalacijo, o kateri smo nekaj več napisali že v predstavitvi Oplove LPG palete. Zato so bila tudi pričakovanja glede porabe in smiselnosti dotične vgradnje mešana. A prvotni strah se je hitro razblinil. Preklop z bencinskega na plinski pogon ( in obratno) je miren in neopazen. Vrsto goriva, ki bo v uporabi  med vožnjo,  izbiramo z  enostavnim pritiskom na gumb, rezervoar za plin pa je nameščen v prostoru, ki je sicer namenjen rezervnemu kolesu.

Tako kot večino, je tudi mene najbolj zanimala poraba in morebitne razlike, ki se pojavijo med vožnjo. Plinski rezervoar sem izpraznil v 380 kilometrih s povprečno porabo 9,5 litra. Pri vožnji na bencin pa je se je poraba zaustavila na 7,5 litra na prevoženih sto kilometrov. A kljub višji porabi se je vožnja na plin izkazala kot cenejša, zato sem raje večino časa vozil na plin ter se namesto točenja bencina odločil za polnjenje plinskega rezervoarja. Bencin sem uporabljal le takrat, ko mi je zmanjkalo plina in ob zagonu motorja. Na žalost Meriva ni imela možnosti samodejnega računanja porabe, zato sem jo moral računati “na roke”  – po pravilu: toči do polnega rezervoarja in dotoči toliko, kolikor si porabil.

Robustna in kvalitetna notranjost

Notranjost je primerna značaju vozila, saj se zdi, kot da so pri Oplu računali na družinsko uporabo  in primerno prilagodili trpežnost materialov. Armaturna plošča je postavljena bolj položno in daje prijeten vtis med vožnjo . Zmoti preveliko število gumbov na multimedijski enoti, kjer je skoraj nemogoče v naglici hitro najti želeno tipko. Tudi B-stebriček je nekoliko preširok in zastira pogled zadaj bočno. Zadnja tridelna sedežna klop je nekakšen križanec med posamičnimi sedeži in klopjo. S pomikom naprej lahko preprosto povečamo prtljažni prostor ali s pomikom nazaj pridobimo več prostora za noge.

Velik plus je ogromno število predalčkov in odlagalnih površin, še posebej pa  se mi je v spomin vtisnil pomičen sredinski naslon za roko z ogromnim predalom. Tako sem si ga lahko namestil tja, kjer mi najbolj ustreza in mi je med dolgotrajno vožnjo močno olajšal pot. Kljub temu, da Meriva vstopa v srednji razred enoprostorcev, se zdi, da je namenjena  največ štiričlanski družini. Z enim potnikom več hitro postane premajhna in neudobna – sem štejem tudi prtljažni prostor, ki ni med največjimi v razredu.

Velikokrat sem se spraševal, zakaj se več proizvajalcev ne odloči za podoben sistem odpiranja zadnjih vrat, kot jih vidimo na Merivi. So praktična in zelo uporabna, predvsem v družinski rabi. Imajo sicer tudi nekaj slabosti, a še vedno prevladajo tiste pozitivne. S svojo robustno izdelavo se zdi notranjost avtomobila primerna za manjše otroke in njihovo nepazljivost. S številnimi predalčki prednjači v svoji funkcionalnosti. v preizkušeni različici pa je velik plus tudi tovarniško vgrajena plinska naprava, ki stroške vožnje uspešno zniža. Vsekakor je Meriva LPG primerna za družine, ki naredijo veliko kilometrov, potrebujejo olajšan dostop do otroškega sedeža in navsezadnje želijo izstopati z nenavadnim odpiranjem zadnjih vrat.

Več podatkov na uradni strani.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Bencinski agregat je poskočen in primeren za normalno vožnjo po avtocesti. Zelo sem pogrešal 6-stopenjski menjalnik, ki bi vožnjo umiril in izboljšal.
    8
  • Notranjost
    Ogromno odlagalnih površin in prilagodljivosti (sredinski naslon, zadnja klop). Robustna nemška izdelava primerna za družine, toda malce površna na nekaterih plastičnih stikih. Preveč gumbov na sredinski konzoli.
    8
  • Opremljenost
    Pogrešal sem potovalni računalnik s trenutno in povprečno porabo. Tudi malce večji ekran z več informacijami bi bil dobrodošel. Zelo prav pridejo parkirni senzorji in ostale dobrote. Gledano v splošnem pa je imela preizkušena Meriva opreme popolnoma dovolj.
    7
  • Vozne lastnosti
    Malce trše podvozje se odnese dobro na zavitih cestah pa tudi na ravninah. Vožnja po avtocesti ni utrujajoča, zaradi svoje kompaktne oblike je primerna za mesto.
    8
  • Gospodarnost
    Poraba ni bila (pre)visoka, a je še vedno ob bolj dinamični vožnji hitro narasla. V našem primeru nas je reševala plinska napeljava, ki znatno zniža stroške vožnje, še posebej če prevozite veliko kilometrov. Dodatek 2.000 evrov po ceniku za tovarniško predelavo se morda komu zdi visok, a je na dolgi rok bolj smiseln.
    7
  • Zmogljivost
    Želel bi si malce večjo moč pri pritisku na plin, a navsezadnje je to še vedno družinski avto, ki bo s svojo močjo zadovoljil večino uporabnikov.
    8
  • Sklep
    S svojimi zadnjimi vrati je Meriva vsekakor nekoliko posebna. Z njimi uporabnikom nudi lažji in bolj priročen dostop do zadnje klopi. S tovarniško plinsko napeljavo so spretno znižali stroške vožnje brez strahu pred izgubo tovarniške garancije ter s tem pridobili na splošni uporabnosti Merive.
    7.7

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 19.690
dolžina × širina × višina (mm) 4.288x1.812x1.615
dovoljena masa vozila (kg) 1.890
emisija CO2 (g/km) 146 (bencin), 124 (LPG)
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.364
kompresija (1:) 9,5
masa praznega vozila (kg) 1.360
medosna razdalja (mm) 2.644
menjalnik/pogon ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 188
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 88 (120) pri 4.800-6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 175 pri 1.750-4.800
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom Brez napak
obračalni krog (m) 11,48
osnovna cena vozila (€) 19.080
pnevmatike 205/55 R16
poraba goriva na testu (l/100 km) 10,1/6,2/7,6
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,0/5,3/6,2
pospešek 0-100 km/h (s) 11,5
prostornina posode za gorivo (l) 48 (polnjenje do 80%)
prostornina prtljažnika (l) 400-1.500
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski s predelavo LPG
vrtina × gib (mm) 72,5 × 82,6
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Opel Astra Sedan 1.7 CDTi Cosmo – Udobje na kvadrat
Škoda Octavia Combi Ambition 1.6 TDI (77 kW) – Ritke