Pomembnost Octavie, ne le za Škodo, temveč za celotno skupino Volkswagen, ni zanemarljiva. V preteklih iteracijah je našla kopico ljubiteljev, ki so cenili prostornost, zanesljivost, pogonsko raznolikost in konkurenčno ceno v primerjavi z nekaterimi ključnimi tekmeci. Morda limuzina ne zmore slediti priljubljenosti karavana, a kljub drugačnemu zadku dokazuje, da gre še vedno za enega najbolj uporabnih ter prostornih modelov kompaktnega razreda.
Zaznavno le za največje ljubitelje

Prenova ni prinesla občutnih presenečenj. Čeprav so pri Škodi v zadnjih desetletjih znali presenetiti in tudi ob prenovah pripraviti občutne oblikovne novosti, so tokrat sledili komaj zaznavnemu pristopu, ki je postal prepoznavni znak Volkswagna. Spremembe bodo opazili le najbolj zagreti ljubitelji znamke, saj vključujejo manjše posodobitve sprednjega in zadnjega odbijača ter nekoliko spremenjeno masko, nad katero je nameščen posodobljen Škodin emblem. Drugačna sta tudi sprednja opcijska matrična žarometa v tehniki LED (serijsko je Octavia po novem opremljena s polnimi žarometi LED) in svetlobni podpis zadka z napisom imena znamke.
Sledi modnim smernicam znotraj avtomobilske industrije
Dvopodročna samodejna klimatska naprava je serijska, paket Selection pa dodaja nekaj več kontrastnih dodatkov v notranjosti. Sedeži naj bi bili izdelani iz recikliranih materialov, a na otip niti nisem opazil razlike v primerjavi s klasičnim oblazinjenjem. So pa sila udobni, kar je vsaj za moj okus več kot pozitivna lastnost. Seveda pri Škodi ne moremo mimo rešitev Simply Clever. Nekatere so na seznamu serijske opreme, spet druge na seznamu opcijske opreme. Vsekakor pa večina zmotno misli, da je košek za smeti v vratih ali zadnji dodatni predal med sedeži že del paketne ponudbe – gre za paket Simply Clever premium, ki dodaja še nekaj drugih uporabnih rešitev.
Zadaj bosta udobno sedela dva odrasla potnika, saj je sedalni del sredinskega sedeža precej kratek in obenem ozek. Ima pa prtljažnik kar 600 litrov, kar je le malenkost manj kot pri karavanu. Tudi tukaj je kar nekaj pametnih rešitev, med njimi “viseča mreža”. Slednjo se prilagaja in je vodoodporna, zato lahko vanjo odložimo moker dežnik ali pa kaj drugega, kar želimo imeti na dosegu roke.
Rešitev z digitalnimi vrtljivimi stikali pri Kodiaqu je boljša

Dvokraki volanski obroč ostaja točka pogovora. Mene osebno njegov nekoliko poseben videz niti ne zmoti, prav tako sta vrtljivi stikali ob straneh zelo priročni. Je pa volan zaradi svoje oblike nedvomno poseben in izstopa od ustaljenih oblik, zato sem slišal tudi pripombe glede njegovega videza. Dokler je težava samo videz in ne uporabnost na dotik občutljivih stikal, ki so bila del nekaterih modelov znotraj skupine Volkswagen in nočna mora za vsakodnevno rokovanje, zame to ni težava.
Pred voznikom ostaja del opcijske opreme 10-palčni zaslon digitalnega prikaza merilnikov, sredinski zaslon infozabavnega sistema meri v osnovi 10 palcev, tokratna testna Octavia pa je imela na sredini armaturne plošče vgrajen večji 13-palčni zaslon na dotik. Z razporeditvijo menijev in nekaterih bližnjic sem se hitreje navadil na njegovo uporabnost kot pri Cupri, še vedno pa bi si želel, da pri Škodi ne bi sledili rešitvam znotraj skupine in ohranili fizična stikala za klimatsko napravo.
Morda še manjša podrobnost, ki mi osebno pomeni veliko. Polnjenje preko priključka USB-C je izrazito hitrejše kot prej. Kot pravijo pri Škodi, se bo pametni telefon polnil z močjo 45W, to pomeni, da se je iPhone od 20 do 50 odstotkov napolnil že na dokaj kratki vožnji, ki ni trajala več kot deset minut.
Blagohibridni motor le v kombinaciji z DSG menjalnikom

S prenovo Octavia dobiva možnost blagohibridnega 1,5-litrskega štirivaljnega bencinarja, ki pa je na voljo le s 7-stopenjskim samodejnim menjalnikom DSG. Kdor bo želel ročni menjalnik, bo moral izbrati ali klasični 1,5-litrski bencinski motor ali pa pogledati k dizelskemu 2.0 TDI motorju. Kot pri drugih tehnika blagega hibrida bistveno ne posega v samo delovanje motorja. Po uradnih podatkih tovarne naj bi bila poraba v primerjavi s klasičnim 1,5-litrskim motorjem z enako močjo (110 kW) nižja za skoraj pol litra. V praksi temu ni tako, saj elektromotor, ki obenem služi kot generator električne energije in zaganjalnik motorja, nudi le malenkostno pomoč pri vožnji. Bistveno manj zaznavno je delovanje sistema stop&start, v grobem pa izrazitih razlik ni. Niti v porabi, ki se giblje pri okoli šestih litrih oziroma pri 7,5 litrih na sto kilometrov, če imamo težko desno nogo ali vozimo po avtocesti nad omejitvami hitrosti.
Prenova je Octavio pripravila na naslednjih nekaj let življenja. Ne posega bistveno v zunanji videz in v notranjost prinaša nekaj najnovejših digitalnih rešitev, a bistvo modela ostaja nespremenjeno. Ohranja moč predhodne različice, a z novim motorjem in recikliranimi materiali vozi po zadnjih trajnostnih smernicah avtomobilske industrije.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Po najnovejših smernicah"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Na tole ceno se trenutno dobi se kakih 10% popusta, vendar je to se vedno velik denar.
škodilarija
V nemčiji se za ta denar prodajajo karavani RS-ke. Edin 3% je treba doplačati DDV, ker so avti novi in se plača slovenski ddv.
Cena pa je kar konkretno poskočila … osnovni Golf GTI je cenejši od te testne (ki ima sicer res veliko opreme).