Spomnim se besed inženirja, ki je skrbel za karoserijo in pogon pri Karoqu, ki je dal vedeti, da novinec ni naslednik Yetija. Slednji je bil le odlična osnova za nastanek novega modela. Vse, kar so se naučili pri Yetiju, vse, kar so imeli kupci radi in kar je bilo pomembno za družinskega križanca, so vključili v nov model. Za nenavadno ime se je tako postavila prepričljiva avtomobilska vsebina, kjer sta bili v ospredju praktičnost in družinska uporabnost.
Prenova posega v malenkosti

Čeprav smo pri Škodi navajeni prenov, ki lahko kar precej spremenijo zunanji videz določenega modela (spomnimo se prenove prejšnje generacije Octavie), pri Karoqu ni tako. Druga najbolje prodajana Škoda v Sloveniji je pustila svoj pečat tudi drugod po Evropi. Ravno prikupen zunanji videz je bil eden ključnih za njegovo uspešnost, zato pri Škodi niso želeli prekiniti rdeče niti. Ohranili so vse glavne oblikovne elemente, s prenovo pa iskali predvsem rešitve za izboljšanje aerodinamične učinkovitosti.
Deljena sprednja žarometa in večja maska hladilnika so predrugačeni izključno zaradi približevanja zunanjega videza aktualnemu oblikovalskemu jeziku znamke. Aluminijasta platišča z aerodinamičnimi vsadki, večji usmerjevalnik zraka in novo zaščitno oblogo na dnu avtomobila pa so uporabili predvsem zaradi boljšega pretoka zraka. Koeficient zračnega upora se je tako znižal za 0,30. Kako se to prenese na cesto? Razen posrečenega zunanjega videza in lepih platišč se za volanom bolj učinkovitega rezanja zraka ne čuti. Tudi pri povprečni porabi nisem zaznal pretiranih sprememb.
Elektrika? Pri Karoqu o njej zaenkrat ne duha, ne sluha.
Kar čudno, da ob poimenovanju Karoqa z vgrajenim 1,5-litrskim bencinskim motorjem ni nikjer nobene črke e ali oznake hibrid. V tem primeru gre torej za povsem običajni 1,5-litrski štirivaljni motor. Na pomoč mu ne priskoči niti blago-hibridni pogon. Mislim, da se je s tem Škoda v prvi vrsti izognila zvišanju cene, ki jo prinese takšna vrsta elektrifikacije.
Pod črto proti temu pristopu nimamo pripomb: 1,5-litrski turbo štirivaljnik je res všečen motor. Praktično neslišen v prostem teku, poskočen, z dovolj navora tudi za uporabo v večjih modelih in na koncu voženj povprečno varčen. Ne morem reči, da je izjemno varčen, saj je na testu porabil 6,8 litra goriva na prevoženih sto kilometrov – povprečen rezultat, ki pa ga lahko mirnejša desna noga dodatno zniža.
Ročni menjalnik bi zamenjal z avtomatikom

Pri Karoqu je ročni menjalnik še vedno priljubljena izbira, paket Style pa je nadgradnja vstopnega paketa Ambition. Ker je paket Sportline cenovno praktično poravnan s paketom Style, se več kupcev odloči za športnejšo izvedenko. Na seznamu doplačilne opreme tokrat ni bilo številnih opcijskih elementov. Paket Style je bil obogaten le s 540 evri vrednim paketom Amundsen in 600 evrov vrednim virtualnim pedalom za prostoročno odpiranje prtljažnih vrat. Škoda, da so manjkali trije individualni doplačilni sedeži VarioFlex (620 evrov). Je pa Karoq po drugi strani s paketom Style opremljen z digitalnimi merilniki, matričnimi žarometi, serijo varnostni pripomočkov in na koncu tudi priročnimi rešitvami Simpy Clever.
Srednje velik Škodin križanec pa je s prenovo in v sklopu zadnjih dvigov cene v industriji postal še nekoliko dražji. Že pred šestimi leti mu je marsikdo zameril, da je cenovno preblizu Kodiaqu, zdaj je to postalo še malo bolj očitno. Ob pregledu cenikov je jasno, da se je v šestih letih podražil za okvirno pet tisoč evrov. Testni Karoq je tako stal 33 tisoč evrov. Kar precej, še posebej, če upoštevamo, da ni bil opremljen s štirikolesnim pogonom in samodejnim menjalnikom. A na koncu, ob pregledu konkurentov, cenovno ne odstopa navzgor. Tudi drugi proizvajalci so svoje cene primerljivo dvignili (kar smo med drugim ugotovili v testu PRIMA).

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
24 komentarjev za "Preverjen recept za Škodino puščico"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Yeti je bil kul avto, tako za pogledat kot z zanimivimi rešitvami. Takrat mi je Škoda postajala ena bolj zanimivih znamk, žal so s tem modelom šli nazaj na generiko. Predvidevam da se to bolje prodaja. Škoda.
zakaj misliš, da se generika bolje prodaja? Yeti ni bil generičen in se je prodajal odlično! Scala je generičen avto in jaz je ne vidim praktično nikjer.
Predvidevam sodeč po voznem parku na cestah.
Tako dober avto ne more imet končne ocene 7.3.
Dober avto? kaj si ti sploh imel v življenju? škoda, dober avto?!
Uredništvo – lestvico ocen bi moral urejati ban. VAG 10, vse ostalo max 5.
Po zadnji sliki sodeč (odprta havba) je tole 1.5 TSI EVO 2 motor, torej nadgrajena verzija, ki jo je kot prvi dobil prenovljeni T-Roc in kjer so dokončno odpravili največjo hibo prvotnega motorja t.i. kangarooing. V teoriji obljubljajo tudi nižjo porabo, verjetno so zato temu Karoqu izmerili ugodnih 6,8 litra.
Nakupovalni voziček
Pri polovico testov napišeš “nakupovalni voziček”. Vsi hodimo nakupovat v trgovine. Ne vem je to dobro ali slabo.
Če nekaj kometiraš, se spdobi da napišeš kakšen argument zakaj je tako. Poizkusi vsaj 10 besed.
A se hecaš? kakšen večji ugled pa ma škoda od nakupovalnega vozička? vključno z voznimi lastnostmi, če si vsaj malo “šofer”? ne sanji
Lahko da se motim, v spominu imam, da za različne znamke pišeš isti komentar. Lahko bi pomenilo marsikaj.
Od Škode si niti ne pričakuje luksuza. Kolikor plačaš, toliko dobiš. Prodaja jim dobro laufa, ni problem za stranke.
Imel T-Roc s tem motorjem, kar je tudi eden od razlogov zakaj sem ga prodal po dveh letih. Ni bil požeruh, ampak, porabi cca 1,5 litra več kot moj 184 KM hibrid, tudi na ac je pil skoraj liter več. Jaz iz prve roke primerjam, dvomim, da vas je veliko, kateri to lahko rečete.
Ja xxl.. Samo da veš da tu nas zanimajo samo TDI-ji in TSI-ji (pač enaka firma). Pa iz avta se more na polno kadit, ker nam je vseeno. Pa prvo kar je treba naredit pri novem TDI ali TSI avtu, da se izklopi start-stop. Skratka pravi dec ne vozi hibrida, elektro avto je pa tako ali tako samo za čudake.
Gosic, vse jasno. V napačnem peskovniku sva.
Neverjetno kako eni ne morejo sprejeti dejstva, raje z minusi hranijo svoj ego.
Mora biti kar hudo, da sam sebi komentarje pišeš. Niti nisi napisal z katerim si ga menjal.
Da hibrid pije manj kot klasični bencinar, vemo vsi že dalj časa. Ne rabiš vsake 2 leti menjavat avta, da boš za nas odkrival toplo vodo. Ta avto ni namenjen ljubiteljem e in hibridov, ker te možnosti sploh ne ponuja.
Minuse si dobil, ker ni enak motor… Pa če še nisi opazil, nobenega ne zanimajo mnenja voznikov hibridov…
Ne bi se oglašal, če ne bi pred menoj zasledil dva posta, kje omenjajo (primerjajo) hibride, kot tudi ne, če ne bi bilo govora o TSI, tako da… Vsak nepristranski bo razumel.