Testi

Renault Scénic 1,5 dCi 105 Dynamique

Poraba 5,1/8,9/6,8 l/100km Največja hitrost 180 km/h Cena 21.870 eur
Plusi
  • prostornost
  • prilagodljivost
  • udobje v vožnji
  • lega na cesti
  • cena
Minusi
  • (ne)prožnost motorja
  •  namestitev zaslona navigacije
  • ni parkirnih tipal

Ustanovitelj razreda kompaktnih enoprostorcev s tretjo generacijo brani naslov najpopularnejšega med sebi podobnimi. Po večjem grandu, ki se je na testu zelo dobro odrezal, smo pod drobnogled dobili še »navadnega« scénica z 1,5-litrskim dizlom. Test.

Sodobna oblika z nekaj markantnimi potezami

Tokrat se scénic od večjega brata ne razlikuje zgolj po dolžini, temveč tudi po obliki sprednjega in zadnjega dela. Tako ga spredaj krasi tridelna maska, ki spominja na dinamičnega mégana kupe, na zadku pa imata glavno vlogo (namesto navzven) navznoter obrnjeni luči v obliki bumeranga. Kljub tem markantnim potezam, je scénic, zlasti ob izbiri nebesno modre barve precej umirjen, kar se pravzaprav dobro poda vlogi družinskega enoprostorca.

Ureditev v službi prostornosti in prilagodljivosti

Notranjost je na prvi pogled urejena po vzoru predhodnega modela, a prinaša pomembne izboljšave. Glavna značilnost armaturne plošče je sredinsko nameščena instrumenta plošča, ki pri novi generaciji sestoji iz barvnega zaslona LCD, na katerem so v digitalno-analogni kombinaciji prikazani merilnik hitrosti, vrtljajev ter podatek o količini goriva in druga pomembna sporočila. In, če je ta lepo pregleden, pa to ne velja za ob njem nameščeni zaslon navigacijske naprave, ki je malce preveč oddaljen od voznika in obenem podvržen precejšnjemu bleščanju. Bistven napredek v primerjavi s predhodnikom je doživela ergonomija voznikovega prostora. Kljub razmeroma visokemu položaju sedenja, bolj navpičen položaj volanskega obroča in primerna postavitev prestavne ročice ne dajeta več tovornjaškega občutka, ki je pestil prve scénice. V drugi vrsti potniki ne bodo trpeli zaradi pomanjkanja prostora za noge ali glave, ker pa je malce manj prostora za ramena, si bolj kot odrasle potnike tu lažje predstavljamo otroke. V prid mu štejemo tudi preglednost, ki jo prinašajo velike steklene površine, hvalimo pa tudi kakovost na otip zelo prijetnih materialov.

Novi scénic po pričakovanjih ne razočara na področju uporabnosti in prilagodljivosti. Klasičnim odlagalnim prostorom v vratih in pred sovoznikom so dodani velik prostor v drsni sredinski konzoli in praktična predala v tleh za sprednjima sedežema. In čeprav njegov prtljažni prostor v osnovni postavitvi meri povprečnih 437 litrov, pa posamezni sedeži v drugi vrsti, ki jih je moč zložiti, prekucniti, ali v celoti odstraniti, omogočajo, da na zelo enostaven način pridobimo do 1.873 litrov prostora prtljago in daljše tovore.

Ne premalo in ne preveč

Izbira 1,5-litrskega turbodizelskega stroja, ki razvije 78 kilovatov (106 KM), bo prava za tiste, ki želijo uporaben avtomobil, obenem pa ne pričakujejo presežkov. Moči in navora je dovolj za normalno vožnjo pa tudi za kakšno hitrejše prehitevanje. Edina zamera gre slabi prožnosti, ki je med testom prišla do izraza zlasti med vzpenjanjem na enega od slovenskih prelazov. Pod 2.000 vrtljaji je motor zelo len in zahteva pogostejše pretikanje v nižjo prestavo, odzivnost pa ponovno izgubi že kmalu nad 4.500 vrtljaji. Na drugi strani moramo pohvaliti njegovo uglajeno delovanje in natančen šeststopenjski ročni menjalnik z dobro preračunanimi prestavnimi razmerji, kar omogoča udobno in nenaporno vožnjo tudi pri višjih hitrostih.

Udobje z mislijo na vozne lastnosti

V vožnji scénic ponuja zelo dobro razmerje med dinamiko in udobjem. Čeprav je podvozje naravnano tako, da s pridom požira vse neravnine, kar zagotavlja zgledno udobje praktično na vseh podlagah, ponuja tudi zanesljivo lego na cesti. Nagibanja karoserije v zavojih je občutno manj kot pri predhodnih modelih, občutno boljši je tudi volanski mehanizem, ki voznika dobro obvešča o dogajanju na cesti. Ob uglajenosti motorja, k udobju, tudi pri višjih hitrostih, prispevata aerodinamična oblika karoserije, ki zmanjšuje piš vetra ter dobra izolacija potniškega prostora.

Prijazen do uporabnika tudi z opremo

S paketom opreme Dynamique je scénic temeljito varnostno opremljen. Vgrajen ima zavorni sistem ABS, štiri varnostne blazine in varnostni zavesi, serijski pa je tudi sistem za nadzor stabilnosti ESP. Nadalje so, poleg elektrifikacije stekel in ogledal, avtoradia in potovalnega računalnika, tu še dvopodročna samodejna klimatska naprava, usnje na volanskem obroču in prestavni ročici, tipalo za dež, tempomat z omejevalnikom hitrosti in zelo udobna elektrificirana samodejna ročna zavora. Ob vsem tem pa bi v »kompletu« pričakovali in si vsekakor želeli še tipala za pomoč pri parkiranju. Vsakemu scéniculahko spiska doplačil privoščimo tudi zelo »odraslo« dodatno opremo. Testni primerek je imel vgrajeno natančno, cenovno ugodno, a v tem primeru malce slabše pregledno, TomTomovo navigacijo, avdio sistem z modrozobo napravo za prostoročno telefoniranje, kartico za prostoročno upravljanje s funkcijo samodejnega zaklepa ob oddaljitvi od vozila in celo napravo za merjenje tlaka v pnevmatikah.

Za konec

Scenic v tretji izdaji, še bolje kot njegova predhodnika, ponuja vse, kar objektivno potrebuje povprečna družina. Zadovolji s prostornostjo in prilagodljivostjo, z voznimi lastnostmi, z opremo in nenazadnje z 1,5-litrskim dizlom, ki se, kljub neosupljivim zmogljivostim, v kombinaciji s šeststopenjskim menjalnikom izkaže kot dobra izbira za vsestransko uporabo.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Pomanjkanje prožnosti nadoknadi z dobrim menjalnikom.
    8
  • Notranjost
    Prostorna in prilagodljiva ter kakovostnejša od predhodnikove.
    8
  • Opremljenost
    Manjkajo v glavnem le parkirna tipala in kakšni luksuzni priboljški.
    8
  • Vozne lastnosti
    Udobje ob zanesljivi legi.
    8
  • Gospodarnost
    Ob zmerni nakupni ceni omogoča tudi zmerno porabo.
    8
  • Zmogljivost
    Ni ravno topovski izstrelek, a kdo v takem avtomobilu to potrebuje?
    8
  • Sklep
    Dober nakup brez presenečenj, presežkov, ali skritih napak.
    8

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 20.140
cena testnega vozila (€) 21.870
dolžina × širina × višina (mm) 4.344 × 1.845 1.635
dovoljena masa vozila (kg) 2.110
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 3 leta/12 let/3 leta/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1.461
kompresija (1:) 15,3
masa praznega vozila (kg) 1.450
medosna razdalja (mm) 2.705
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 180
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 78 (106) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 240 pri 2.000
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,1
pnevmatike 205/60 R 16, 7 J×16
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,1/8,9/6,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,7/4,5/4,9
pospešek 0-100 km/h (s) 12,4
prostornina posode za gorivo (l) 60
prostornina prtljažnika (l) 437 - 1.837 
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 76,0 × 80,5
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

14 komentarjev za "Renault Scénic 1,5 dCi 105 Dynamique"


zraice
14 leta 21 dni nazaj

še ena grdoba, le zakaj nisem presenečen?

14 leta 28 dni nazaj

armaturka je za bruhat grda

nevermind
14 leta 28 dni nazaj

Kje je @kolesar?

dct
14 leta 28 dni nazaj

Vseved, ta primerjava pa se ti ni najbolj posrečila. Tako scenic, kot golf plus sta izvedena iz dveh avtomobilov C segmenta. Prvi iz megana, drugi pa iz golfa in si z njima delita večino tehnike. Golf plus mogoče res ni pravi enoprostorec in ga bodo nekateri izbrali predvsem zaradi rahlo privzdignjenega položaja sedenja in boljše preglednosti in to so obenem tudi edine prednosti, ki jih bo v primerjavi s klasično kombilimuzino, iz scenica iztisnilo veliko povprečnih uporabnikov.

cuteboy1988
14 leta 28 dni nazaj

Kira grda gajba, pa še tolk hoćjo za njo,hahaha

 
Toyota Urban Cruiser 1.4 D-4D Executive
Ford Fiesta 1,6 TDCi Titanium Individual