Povezani
Brž je potrebno priznati, da je Seatov model, ki je dobil ime po tretjem največjem otoku v Balearih, že od nekdaj veljal za eno »fletnejših« izbir v tem razredu, saj je ponujal dokaj zanimiv konglomerat napredne germanske tehnologije, ki je tolikanj cenjena med spodnjekaravanškim ljudstvom, ter mediteranskega oblikovnega šarma. Povezava največjega španskega avtomobilskega proizvajalca z nemškim Volkswagnom, ki sicer traja že vse od daljnega leta 1982, je namreč doprinesla, da Ibiza že od druge generacije dalje tehnično sloni na modelu Polo, pri čemer je vedno ohranjala dovolj prepoznavno zunanjo »fasado«.
Tako bo tudi naslednja generacija drugega najbolj prodajanega modela v Seatovi paleti, ki naj bi jo po vsej verjetnosti predstavili že letos oktobra v Parizu, nastala na koncernski platformi MQB A0, ki bo osnova tudi prihajajočemu Volkswagnu Polo in Audiju A1. A ker bo do uvedbe novega modela preteklo še kar nekaj vode v Taji, so jo Španci v lanskem letu še drugič (dokončno) prenovili.
Tokratna zunanja revitalizacija je tako prinesla malenkostno spremenjene prednje žaromete, ki se ponašajo z drugačnejšo »traso« diod LED (264 evrov vreden dodatek) ter novo obliko platišč z barvnimi vstavki. Malce večja sprememba se je zgodila v notranjosti, kjer bodo prstne blazinice začutile za odtenek več mehkejših plastičnih oblog (sredinski del armaturne plošče), dlani oprijele povsem nov volanski obroč (takisti kot v večjem Leonu), oči pa uzrle povsem nov info-zabavni sistem.
Slednji se lahko pohvali z vsemi možnimi sodobnimi povezljivostnimi rešitvami, brez katerih nam menda več ni živeti in s pomočjo katerih sta avto in pametni mobilnik skorajda tako povezana med sabo, kot župnik in farovška kuharica. A le, če med dodatno opremo izberemo 290 evrov vreden sistem »Media System Plus« ter 173 evrov drago tehnologijo »Full Link« (z vmesniki Mirror Link, Android Auto in Apple CarPlay)! A glede na to, da sem med tokratnim testom povsem neuspešno želel preslikati zaslon mobilnika Samsung S5 na zaslon avtoradia ter se obenem (ponovno) spraševal o smiselnosti tovrstnih sistemov, bi omenjeni znesek vsekakor raje namenil nekaterim drugim kosom manjkajoče opreme (dežni senzor, zadnji parkirni piskači ter sprednji komolčnik).
Žal pa tudi tokratna revitalizacija še vedno ni poskrbela za odpravo arhaičnega odpiranja rezervoarja za gorivo s ključem ter za malce bolj skrbno obdelavo prtljažnega prostora, kjer tekstilna podloga prtljažnega dna prav nemarno štrli vstran. Častitljiva starost (ne pa tudi zastarelost) modela pa se kaže tudi pri nekaterih artefaktih, ki jih videvamo v Volkswagnovih avtomobilih vsaj že 17 let (stikala notranje osvetlitve ter električnega pomika ogledal).
Posodobljeni
Lanskoletna posodobitev se je hkrati dotaknil tudi motornega prostora, kjer je sedaj moč najti povsem novo koncernsko trivaljno motorizacijo Eco TSI (95 in 110 KM) precej varčnih manir, ki pa se žal ni vrtela v tokratnem testnem primerku. A se je tudi 442 evrov cenejši 1,2-litrski turbobencinski agregat (90 KM), ki so ga sicer v koncernu predstavili že pred petimi leti v modelu Polo, izkazal z zelo solidnim delovanjem, saj ima dovolj uporabnega navora že pri nizkih vrtljajih (najvišja vrednost že pri 1.400 vrtljaji), zaradi česar zna biti še najbolj prijeten sopotnik ravno v mestnem vrvežu. Petstopenjski menjalnik je dovolj natančen in hiter, pri čemer se pomanjkanje šeste menjalne prestave opazi zgolj med avtocestnimi ekskurzi, ko postane zvočna kulisa za odtenek preglasna, poraba goriva pa zraste bolj, kot bi si »gorenjska« denarnica to želela.
Seatovi … pardon … Volkswagnovi inženirji so lansko poletje poskrbeli tudi za manjšo dodelavo Ibizinega podvozja, kjer so bili dodatnih nastavitev deležne vzmeti, blažilniki in stabilizatorji, zaradi česar deluje med vožnjo še za odtenek bolj odraslo, kot do sedaj (boljše požiranje neravnin).
Resda se je Seatov drugi najmanjši model že do sedaj ponašal v svojem razredu z izvrstnimi voznimi lastnostmi, ki so ponujali ob primerni konjenici pod motornim pokrovom tudi rahlo esenco športnosti. A vseeno sem imel med tokratnim testom občutek, da Ibiza le ne zmore povsem skriti svoje starosti, kar se še najbolj kaže v primerjavi s tehnološko modernejšo »žlahto« (nova generacija Škodine Fabie), ki zna biti še bolj vozno uravnotežena.
Chanometer
Posodobljena stara Ibiza še nikakor ni za staro šaro! Z dodatno dozo »botoksa«, ki jo je bila deležna lansko leto, ohranja mladostnost in dokaj uspešno skriva svoje gube. Tako se lahko še vedno brez sramu postavi ob bok marsikateremu mlajšemu rivalu (Clio, Corsa …), kar tolikanj starim avtomobilskim modelom uspe le poredkoma – in to celo brez tega, da bi kupce prepričevala zgolj in samo s svojo konkurenčnejšo ceno.
Zatorej se lahko inženirji konkurenčnih znamk že sedaj, ko z nestrpnostjo čakajo na novo generacijo Seatove Ibize, ki bo po vsej verjetnosti sledila stopinjam večjega in precej uspešnega Leona, tresejo kot šiba na vodi.
Tekst in foto: Urban Acman
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Pomlajena in samozavestna"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Vizuelno mi je ta “športna” veja VAG grupe (za kar naj bi skrbela znamka Seat) zelo zadržana..ne mislim na nek dirkalnik, mi pa deluje, da je Ibizi od nekdanje (vizuelne) šprotnosti ostala samo malce lepša (dinamičnejša) oblika v primerjavi s Polotom. In nekoliko nižja cena.