Testi

Škoda Superb Combi Elegance 2.0 TDI DSG 125kW – Super bus

Poraba 7,1 l/100km Največja hitrost 221 km/h Cena 39.569 eur
Plusi
  • izjemna prostornost (zadnja klop, prtljažnik)
  • zmogljiva motorizacija
  • uglajeno in skorajda nezaznavno pretikanje menjalnika
  • opremljenost testnega primerka
  • prtljažna prilagodljivost
  • uravnotežene vozne lastnosti
Minusi
  • na umazanijo preobčutljiva notranjost testnega primerka
  • vztrajanje menjalnika v previsokih prestavah pri nižjih hitrostih
  • facelift je prinesel premalo tehnoloških izboljšav
  • pri dani ceni brez USB

Redki posamezniki znajo povedati, da obstaja vozilo, ki ponuja potnikom celo več prostora, kot ga je moč najti na zadnji klopi Škode Superb. Ter da ima celo večji prtljažnik kot karavanska izvedenka najimenitnejšega modela češkega proizvajalca. Redki posamezniki znajo povedati, da je to vozilo … avtobus!

Ošabnost

Nedolgo nazaj so v slovenskem državnem podjetju iskali nov menedžerski avto, ki bi bil dovolj zmogljiv za avtocestna potepanja in bi imel na zadnji klopi dovolj prostora za razvajenega direktorja. Ker je zaradi poglobljene gospodarske krize podjetje že uvedlo nekatere drastične varčevalne ukrepe z odpuščanji, je eden izmed članov uprave predlagal, da bodo še najmanj na očeh javnosti, če bodo nabavili Škodo Superb – med ljudstvom poznano tudi kot »češki Audi«. Po krajšem premisleku so se kasneje odločili, da raje nabavijo pravega Audija A6!

Ne, Škodin Superb* med ošabnimi slovenskimi menedžerji ni bil nikdar predmet pretiranega poželenja, saj se jim menda že zaradi pogleda na »socialistično« Škodo v grlu zatikajo prepeličja jajčka s kaviarjem. Tako so po Superbu druge generacije, ki je na trgu že od leta 2008, več ali manj posegale zgolj racionalno razmišljujoče družine (zatorej niti ne čudi podatek o kar 80% prodanih družinsko naravnanih karavanskih izvedbah), ki pač niso bile nikdar deležne milosti tistih redkih posameznikov, da bi jim denar rasel na Factorjevih in Probančnih drevesih.

Letošnjo pomlad je Škoda v Šanghaju predstavila kozmetično prenovljenega Superba, ki pa se vsaj pri različici Combi od svojega predhodnika razlikuje zgolj toliko kot slovenska politična levica od slovenske politične desnice. Gre namreč le za malce spremenjene obrise (beri: modificirana mreža hladilnika, meglenke, odbijač, sprednja blatnika in pokrov motornega prostora), malenkost več kričečih dodatkov (beri: preoblikovani žarometi z dnevnimi LED svetili, nova platišča) ter rahlo drugačno značko (beri: spremenjen Škodin logotip), groba osnova pa je ostala več ali manj nespremenjena.

From VW with love**

Zgolj nežna prenova se je dotaknila tudi notranjosti, kjer pa je moč opaziti le spremenjeno prestavno ročico ter volanski obroč, ki je poznan že iz nove Octavie in se ponaša z bistveno bolj intuitivnimi upravljali, kot jih je moč najti pri novodobnih Volkswagnih. A so s svojim (pre)nežnim pristopom pri prenovi hkrati ustvarili svojstven paradoks, saj sedaj ponuja najnovejša Octavia več tehnoloških novotarij, pa najsi gre za sodobnejšo in grafično bolj dodelano navigacijsko napravo, možnost asistenčnih sistemov (radarski tempomat, ohranjanje smeri na voznem pasu), kot večji in po rangu tudi rahlo prestižnejši Superb.

Resda sicer povsem tradicionalen voznik Škode ravno ne mara, da bi se v avtu počutil, kot da se je znašel na oddelku tehnike v Leclercu, a vendarle: če je za avto že “zmetal” skoraj 40 evrskih tisočakov, potem bi si najverjetneje le želel, da se lahko pred ostalimi pohvali še s čim drugim, kot z doplačilno (!) 311 evrov vredno pripravo za prostoročno telefoniranje s povezavo Bluetooth, če že serijskega USB priključka nima.

Vsa preostala notranja arhitektura je ostala več ali manj ista kot pred prenovo in je vsaj pri testnem primerku ponujala tudi nekaj rahlih prestižnih občutkov v obliki svetlega oblazinjenja kombinacije usnja in alkantare (a s premalo ramenske opore pri sprednjih sedežih), okusnih kromiranih dodatkov, prijetne ambientalne osvetlitve, električnih nastavitev vsega možnega ter mehkih plastičnih oplat, ki bi lahko bile za vzor tudi VW Passatu. A kljub precejšnjemu vplivu matičnega Volkswagna in njegovi striktni politiki, ki ne dovoljuje pretiranih odmikov, Superb še vedno deluje dovolj samosvoje in na trenutke tudi celo mikavneje od »originala«. Nekako tako kot Alenka Bratušek …

K sreči je prenova ohranila izjemno prostornost prtljažnika (633 litrov), kakor tudi potniškega prostora. Iskreno rečeno, toliko prostora za (iztegnjene!) noge, kolikor ga imajo potniki na zadnjih sedežih Škode Superb, je moč najti le še na ginekološkem stolu. In ne le to, kozmetična prenova je pripomogla, da ga je od zadaj moč celo povečati s pomočjo električne nastavitve sovoznikovega sedeža! Za tistega, ki bi trdil, da ga ima še vedno premalo, je skrajni čas, da se s svojimi groteskno prevelikimi »šapami« vrne nazaj v cirkus!

Auriga superbus***

Voznik Škodinega Superba je lahko še kako ponosen na svojo kočijo, če se pod motornim pokrovom skriva 170-“konjski” dizelski agregat. Ob najmočnejšem dizlu v Superbovi ponudbi, ki je deloval med testom v vseh voznih režimih zelo prepričljivo, pa se je porajalo nekaj precej resnih vprašanj:

1. Se splača biti racionalen, privarčevati slabih tisoč evrov ter vzeti šibkejšega 140 konjskega TDI-ja? Saj močnejši agregat deluje ob izvrstnem podvozju, ki je kljub trdim nizkopresečnim 18-palčnim gumam odlično požiralo večino cestnih neravnin ter odlično komunikativnim volanskim mehanizmom »stare VW šole«, le bolj optimalno?
2. Zakaj ima Superb v ponudbi še vedno »stare« TDI-je (sicer s sistemom Start-Stop), medtem ko se v novi Octaviji vrtijo že sodobnejši (beri: 150- in 184-“konjski”)?
3. Kdo za vraga bi se pri tolikšni »kravi« sploh odločil za spomenik v obliki 105-“konjskega” 1.6 TDI-ja?

Voznik Škodinega Superba pa je lahko še bolj ponosen na izvrsten samodejni dvosklopčni menjalnik DSG. Malce negodovanja je porajal zgolj pri počasnejši vožnji, saj predolgo vztraja pri visokih prestavah in nizkih vrtljajih (kar sem zaznal že pri Golfu VII, z DSG menjalnikom), avto pa pri 50 km/h v 5. prestavi pri 1.200 vrtljajih že kar malce neudobno bobni. Kljub temu pa s svojim intuitivnim in precej nezaznavnim delovanjem večinoma navdušuje. In deluje dokaj podobno kot partner po 40 letih zakona – saj le še ob redkih priložnostih zaznavaš, da pač »nekaj počne«.

Chanometer

Škodin »super bus« je odličen izdelek! Čeprav ni tako vozno suveren kot nova Mazda 6, niti ni več tako cenovno konkurenčen, kot je bil pred kozmetično prenovo (pretekli akcijski paket Family), niti tako tehnološko napreden kot družinska Octavia (ki bi lahko bila morda še največji Superbov konkurent!), pa še vedno velja za enega najbolj racionalnih avtomobilskih paketov. Avtomobil, ki najverjetneje ponuja največ prostorninskih litrov na evro!

In ravno zaradi svoje izjemne prostornosti ter solidnega vsesplošnega občutka, ki ga ponuja, bi lahko bil brez težav tudi povsem svojstvena menedžerska alternativa bolj renomiranim, a skoraj dvakrat dražjim predstavnikom višjega srednjega razreda (Mercedes E, Audi A6, BMW 5). A kaj, ko kupcem tovrstnih prominentnejših vozil Škodin emblem na nosu vozila zbuja neko nerazložljivo željo, da bi raje skočili pod avtobus, kot pa imeli »Čeha« pred svojo lično vilo.

Več o Škodi Superb na uradni strani.

Tekst in foto: Chan

* Superbus (lat.) – ponosen, tudi ošaben, aroganten
** Od VW z ljubeznijo (angl.)
*** Ponosen voznik (lat.)
**** vir: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2478044/Mr-Bean-Rowan-Atkinson-ditches-3m-supercar-Skoda.html

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Kombinacija najmočnejšega dizla ter samodejnega DSG menjalnika je pri Superbu dovolj superiorna, da se voznik počuti ... super.
    10
  • Notranjost
    Svetlo oblazinjenje testnega primerka je še dodatno povečalo občutek zračnosti Škodine "garsonjere", ki je po kvadraturi brez težav primerljiva s povprečno sobico študentskega doma Praške fakultete za časa Češkoslovaške socialistične republike.
    10
  • Opremljenost
    Kljub odsotnosti nekaterih novotarij v obliki varnostnih asistenčnih sistemov ter modernejše avdio-navigacijske naprave, je imel testni avto za kar 7 tisoč (Škodinih, ne Audijevih!) evrov doplačilne opreme, ki je dodobra razvajala.
    9
  • Vozne lastnosti
    Natančno vodljiv, a ne športno neposreden, stabilen ter, kljub za tovrstno vozilo pričakovanemu, a povsem obvladljivemu podkrmarjenju, povsem predvidljiv. Udobno vzmetenje, ki ni pretrdo, pa zna poskrbeti, da se niti zadaj sedečim razvajencem ne bo več kolcalo po štirih krogcih.
    9
  • Gospodarnost
    "Admiralske" Škode niso več poceni, a nikakor niso cenene! Odlična alternativa precej dražjim, premijskim primerkom.
    8
  • Zmogljivost
    Povsem izvrstne zmogljivosti za rang družinskih karavanskih "monstrumov". Kdor pa išče brezkompromisne športne užitke med ovinki ter pobruhane otroke na zadnji klopi, naj znotraj znamke pogleduje k oznakam RS.
    9
  • Sklep
    Kaj imata skupnega Urad predsednika Republike Slovenije ter angleški igralec Rowan Atkinson, najbolj znan po vlogi gospoda Beana? Poleg občasnih humornih vložkov, po novem tudi … Škodinega Superba!****
    9.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 39.569
dolžina × širina × višina (mm) 4.833 x 1.817 x 1.511
dovoljena masa vozila (kg) 2.142
emisija CO2 (g/km) 141
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti (podaljšano jamstvo za 3. in 4. leto)/12 let/2 leti
gibna prostornina (cm3) 1.968
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.579
medosna razdalja (mm) 2.761
menjalnik/pogon 6-stopenjski DSG / spredaj
največja hitrost (km/h) 221
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 125/170 pri 4.200
največji navor (Nm pri vrt/min) 350 pri 1.750-2.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 11,69
osnovna cena vozila (€) 32.828
pnevmatike 225/40 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,4/4,7/5,4
pospešek 0-100 km/h (s) 8,7
prostornina posode za gorivo (l) 60
prostornina prtljažnika (l) 633-1.865
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 81 x 95,5
zavore spredaj/zadaj kolutne / kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

7 komentarjev za "Škoda Superb Combi Elegance 2.0 TDI DSG 125kW – Super bus"


Gregor-Humar
10 leta 3 meseci nazaj

Evo, sam sem pred kratkim kupil točno takega, še barva je ista. Resda rabljenega (pred faceliftom), a z vso opremo, vključno z usnjem, DSG-jem,… Elegance oprema plus nekaj bonbončkov. Prezadovoljen, renično. Za svoj denar je to to.

peroRS
11 leta 4 meseci nazaj

@Chan: to jaz težko dopovem ljudem. Če se umazanija ne vidi, to še ne pomeni, da ni umazano 🙂 Na bež notranjosti se hitreje opazi takšne madeže, po drugi strani je pa črna občutljiva na navaden prah, ki se na bež praktično ne vidi.

toMmy
11 leta 4 meseci nazaj

Novi motorji so namensko delani za (zelo specifično) vgradnjo v avte narejene na MQB platformi . Verjetno je vgradnja v stare modele preveč komplicirana oz. predraga. Drugače pa po FL zelo všečen avtobus! 🙂

 
Ford Tourneo Custom Limited L2 – Za veliko otrok
Seat Leon SC FR – Prijetno presenečenje