Brez baročnih prvin
Čeprav poltovornjaki že desetletja definirajo ameriški prometni vsakdan, pri čemer jih bomo tam onkraj množično videvali tudi v prihajajoči električni dobi (npr. Tesla Cybertruck, Rivian R1T, Hummer EV), pa je sila zanimivo dejstvo, da se korejski proizvajalci nikdar niso množično odločali za proizvodnjo tovrstnih vozil. Še posebej, če vemo, da je ameriški trg zelo pomemben za Korejce. Če odmislimo najnovejši Hyundai Santa Cruz, je v tovrstnem razredu vozil nastopal zgolj nišni Ssangyong, ki pa tako ali tako ni prisoten v deželi z enim najbolj opotekajočih se predsednikov. Menda naj bi se to spremenilo že v kratkem.
Najnovejšo generacijo Mussa Grand, ki na domačem trgu sliši na ime Rexton Sports, so sicer predstavili že pred petimi leti, a se je na naših tleh znašla šele letos. Avtomobil, ki je sicer nekakšen duhovni naslednik modela Actyon Sport, se je končno oddaljil od nekdanje Ssangyongove oblikovne filozofije, ki mu ni bila ravno v ponos. Spomnite se zgolj bizarnega Rodiusa ali Kyrona z zadnjimi lučmi v obliki viteškega ščita.
Kakorkoli že, novi Musso Grand že na zunaj izgleda precej bolj všečno, kot smo bili tega vajeni v preteklosti. Ter tudi grandiozno – še posebej s sprednje strani, kjer se nahaja precej strašljiva maska, katere se ustraši marsikdo. Tudi sicer Ssangyongov poltovornjak deluje sila mogočno, saj s svojimi 5,4 metra dolžine dodobra preseže tipsko parkirno mesto. Avtomobil klasične zasnove (šasija, listnate vzmeti zadaj), ki sicer nastaja na modelu Rexton, tako želi dodobra skakati v zelje prodajnim uspešnicam, kot so Ranger, Hilux, Amarok, ipd.
Malce bolj arhaična je zgolj odločitev proizvajalca, ki po novem sliši na ime KGM, da avtomobilu vgradijo ksenonske žaromete, ki pa so na voljo zgolj v najvišjem paketu opreme. Pa še ti svetijo zgolj pri zasenčenih lučeh (dolge so še vedno halogenske).
Presenečenje
Da so pri znamki dveh zmajev (Ssangyong) precej truda vložili v razvoj njihove zadnje interpretacije delovnega poltovornjaka, se pokaže tudi v kabini. H končni oceni je vsekakor pripomogel tudi »ultimativni« opremski paket z vrha ponudbe, ki vključuje precej nadstandardnih pripomočkov (celo sedežno hlajenje!). A vseeno navdušuje z zelo dobro in natančno izdelavo, spodobnim izborom materialov (presenetljivo kvalitetno sedežno usnje) ter ravno pravo simbiozo digitalnega in analognega (klasična upravljala klimatske naprave). Musso Grand tako znotraj ponuja precej nadstandardnih občutkov, ki niso ravno značilni v tem razredu, pri čemer zna biti v delih celo imenitnejši od kakšne Toyote. Posamezen element sicer precej spominja na kakšnega sonarodnjaka (npr. digitalni merilniki so precej podobni Hyundaievim).
Malce manj navdušujoče je upravljanje osrednje multimedije, ki ni najbolj intuitivno (npr. za splošne nastavitve je potrebno držati gumb nekaj sekund, da se pokaže glavni meni), pri čemer bi se lahko tudi zaslon ponašal z lepšo grafiko. Sedeži sicer dajejo dovolj bočnega oprijema, a je njihov sedalni del prekratek, zaradi česar bo vožnja na daljših poteh manj udobna. Posebno pozornost si obenem zasluži še ročica avtomatskega menjalnika, ki ponuja nekoliko nepraktičen način ročnega pretikanja preko tipke. Ne vem, zakaj se niso poslužili klasične menjalne kulise (+, -) s preklopom naprej in nazaj. In zakaj bi bilo potrebno poseči ravno po najbogatejšem paketu, če želimo imeti kamero in sistem za zaznavo v mrtvem kotu?
Ker poltovornjaki niso prvenstveno namenjeni temu, da bomo božali plastiko po armaturni plošči, svoje prave kvalitete skriva zadaj na kesonu. Vanj lahko naložimo dobro tono tovora, zadaj pa vlečemo prikolico z zavoro, ki ne sme biti težja od 3 ton (kar je sicer za pol tone manj od marsikaterega konkurenta). Za intaktnost tovora v vseh vremenskih pogojih obenem skrbi naknadno vgrajeni rolo.
Čez drn in strn
Ker je znamka Ssangyong v osnovi specialist za terenska vozila, verjetno ni presenečenje, da precej zmore tudi novi Musso Grand. S klasičnim preklopljivim štirikolesnim pogonom (dvokolesni 2H, samodejni štirikolesni 4H ter reduktor 4L) ter zaporo diferenciala tako zmore marsikaj na terenu, kjer ga še najbolj omejujejo njegove mere. Ob preklopu reduktorja (položaj menjalnika v nevtralni način), ko v njegovem drobovju malce zaškrta, ter ob vklopu sistema za počasno spuščanje na strmini (najnižja hitrost zgolj par km/h) pa zna premagati marsikatero strmino, kamor bi še peš komajda prisopihali.
Terensko naravo razkriva tudi malce bolj posreden volanski mehanizem, ki se izkaže na makadamskem cestišču, a zna biti na asfaltu za odtenek pretežaški v skrajnih legah. Navkljub listnatim vzmetem zadaj vožnja z Mussom ni naporna, obenem ponuja presenetljivo raven udobja za ta tip vozila. Zelo spodobna lega na cestišču!
Za pogon na naših tleh skrbi preverjen 2,2-litrski turbodizel lastnega razvoja, ki ponuja spodobna 202 »konja« največje moči ter 440 Nm navora (20 Nm več kot pri ročnem menjalniku). Za prenos moči skrbi 6-stopenjski avtomatski menjalnik s polic japonskega Aisina in ne 8-stopenjski Hyundajev kot pri Rextonu. Vseeno se izkaže z dovolj solidnim (a ne odličnim) delovanjem, kjer mu je moč očitati zgolj ne najboljšo odzivnost med speljevanji ter predolgo vztrajanje v prestavi v načinu Sport. Poraba goriva? Povsem v skladu s pričakovanji za tako težak model, a jo je brez težav moč držati pod 10 litri na sto prevoženih kilometrov.
Svetla prihodnost
Čeprav je znamka Ssangyong stari znanec naših cestišč, je vseeno veljal vsa ta leta za svojevrstnega eksota. Kar pa niti ne čudi ob znamkini burni preteklosti, kjer so se lastniki menjavali kot ministri v Golobovi vladi.
A se vseeno zdi, da so zdaj na pravi poti, saj so se z novimi modeli dodobra odmaknili od predmeta posmeha k resnemu proizvajalcu. To dokazuje tudi novi Musso Grand, ki se predstavlja v zelo pozitivni luči, pri čemer hitro dobiš občutek, da so se Korejci resnično potrudili pri njegovem razvoju. Poltovornjak, ki želi izžarevati celo kanček premijskega priokusa!
Vse skupaj nadgradi s svojo ceno, ki je izjemno konkurenčna. Cenik Mussa se namreč končuje ravno tam, kjer se od bližnje konkurence šele začnejo. In že zaradi tega je prav, da mu damo priložnost z uvrstitvijo na nakupni seznam tovrstnih avtomobilov. Marsikdo bi znal biti presenečen.
Tekst in foto: Urban Acman.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Sodobnejši, kot se zdi"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Koliko so kej dobavni časi za rezervne dele?