Testi

Toyota Auris 1.4 D-4D Style – Zrelost

Poraba 5,9 l/100km Največja hitrost 180 km/h Cena 18.740 (16.740 promocija) eur
Plusi
  • lega na cesti in vožnja
  • opremljenost
  • umirjena notranjost kvalitetnega videza
Minusi
  • brez opcije tempomata
  • namestitev vzvratne kamere - vidljivost v dežju

Leta prinesejo v nekaterih stvareh malo več zrelosti. Namesto da bi si vsak dan razbijal glavo s tem, kaj je narobe in kaj manjka, poskušaš uživati v tistem, kar imaš. Pri motečem pa malo stisneš zobe in zamižiš.


Zmenek na slepo

Lagala bi, če bi napisala, da mi je bil novi Auris všeč že na prvi pogled. A sem se potrudila ter ga pogledala še enkrat, z leve in desne, od zadaj in spredaj. Podobno, kot če bi želela dati možnost moškemu, za katerega mi prijatelji zatrjujejo, da je res v redu, jaz pa ga na cesti v devetih od deset primerov ne bi opazila. Ocena: glede na svojo zunanjost Auris ne bi bila moja prva izbira, pa druga verjetno tudi ne. Ostre dinamične linije ga sicer jasno ločujejo od prejšnje generacije, a v mojih očeh bolj izrazito ni vedno boljše in lepše.

Se pa premika – težko bi rekli, da je neopazen ali dolgočasen, torej se v Toyoti držijo svojih novih usmeritev, o čemer sem že pisala v vtisih s slovenske predstavitve. In ker večino časa preživim v avtomobilu in ne pred njim, se z zunanjostjo od te točke naprej nisem več pretirano ukvarjala. Priznam, pri moškem bi me to bistveno bolj motilo … vsaj še naslednjih trideset let.

Umirjeno

Zame je pomembna odlika avtomobila, da med vožnjo ne draži pretirano čutov s posebnimi vidnimi ali zvočnimi efekti. Auris v tem primeru deluje podobno, kot da bi v pozni jeseni življenja uporabljala slušni aparat, nastavljen na minimalno glasnost. Pohvalno se zvok motorja in ceste le malo prenaša v notranjost vozila, občudujoče sem zrla celo v curek vode na vetrobranskem steklu, saj brizganja iz šob skoraj ni bilo slišati. Enako tihi (a še vedno dovolj slišni) so opozorilni znaki za varnostne pasove in prižgane luči.

A kljub temu je v notranjosti ostalo nekaj, kar draži oko pozornega opazovalca enako moteče kot glasno smrčanje življenjskega sopotnika. Precej šal je namreč padlo na račun digitalne ure, ki kraljuje v zgornjem sredinskem delu armature in deluje še posebej kontrastno v primerjavi z modernim zaslonom na dotik. Verjetno bo za vedno ostala skrivnost ali se je ostanek preteklosti znašel tam zaradi velike zaloge v skladišču ali s kakšnim globjim namenom, bi ga pa z lahkoto pogrešali.

Drobnarije

Medtem ko prostoročna povezava za telefoniranje tokrat deluje b.p. in prikazovalniki v vozilu dajejo povsem dovolj informacij za normalno uporabo in obrobno zabavo, se razvajenka zdaj “obešam” na to, da v kombinaciji z motorjem 1.4 D-4D ni mogoče naročiti tempomata (in omejevalnika hitrosti), za kar nisem dobila kakšne koristne razlage. Edina rešitev za odvisneže od elektronskih regulatorjev hitrosti je izbira drugega motorja.

Še ena malenkost, ki me je zmotila, je nekoliko nesrečna namestitev kamere za vzvratno vožnjo, kjer ni toliko težava v umazaniji s ceste, ampak kaplje vlage oziroma dežja, ki hitro izkrivijo podobo. Odkrito povem, da mi je to vzbudilo pozornost, ker sama raje uporabljam zadnje senzorje kot kamero.

Na Akidov ukaz

V novem Aurisu so se Toyotini inženirji precej posvečali izboljšanju vozne dinamike. Ob zmanjšanju teže in povečanju vzvojne trdnosti so prilagodili vzmetenje ter vozni položaj. Auris je po novem nižji za 55 mm, odmik od tal je zmanjšan za 10 mm, položaj prednjih sedežev pa spuščen za 40 mm, vse z namenom znižanja težišča. Rezultat je večja stabilnost in okretnost v ovinkih, pa tudi izboljšano udobje v vožnji in odzivnost vozila, na kar so dodatno vplivale izboljšave elektronskega servo volana.

Se vse navedeno pokaže v praksi? Zame je občutek v vožnji ena glavnih prednosti in bolj prepričljivih lastnosti Aurisa, saj je upravljanje z njim povsem nenaporno in imaš kot voznik v vsakem trenutku dober občutek nadzora nad situacijo na cesti. O posebni dinamiki med vožnjo v tej motorni izvedbi sicer ne morem govoriti, a tega verjetno niti niste pričakovali.

Prepričevanje

Novega Aurisa bodo najbrž najbolj cenili vozniki, ki si ali so si že lastili Toyoto tega razreda. Za ostale bo treba nekoliko več prepričevanja, manj s podobo in več z vožnjo. Skoraj zagotovo o njem ponoči ne bodo sanjale gospodične, ki sledijo trendom, saj ni tipičen “chick-car”* in ga ni moč naročiti v modnih barvah rezanega cvetja. Za gizdaline v vzponu je premalo opazen in ne kriči po uspehu. Bo pa zato, če je vsaj malo podoben svojemu predhodniku, zanesljiv sopotnik zaposlenim mamicam, ki nimajo niti časa niti volje hoditi po servisih** in se ne obremenjujejo z nepomembnimi podrobnostmi.

Za konec še zanimiva japonska reklama, ki je šokirala javnost:

v primerjavi s precej bolj polikano verzijo za široke množice:

Več o Toyoti Auris na uradni strani.

Besedilo in foto: Urška Radolović

*”babji” avto
** indeks zanesljivosti na podlagi podatkov Warranty Direct (UK)

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Simpatična kombinacija šibkejšega dizla s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom. Pri motorju so se bolj ali manj držali pravila, da ne meštraj po tistem, kar dobro deluje, namestili nove piezo injektorje ter par drugih malenkosti, v splošnem pa optimizirali porabo in posledično zmanjšali emisije škodljivih snovi.
    8
  • Notranjost
    Daje vtis premišljene izbire kakovostnih materialov, ki delujejo prijetno in trpežno. V oči pa kar bode nepotreben in zastarel dodatek digitalne ure na sredinski konzoli, ki ob Toyota Touch zaslonu na dotik deluje kot relikt iz pradavnine.
    8
  • Opremljenost
    Ob sicer dobro opremljeni različici Style bi se kdo zgražal nad ročnim pomikom zadnjih stekel, kar me osebno moti bistveno manj kot dejstvo, da z motorjem 1.4 D-4D ni moč naročiti tempomata.
    7
  • Vozne lastnosti
    Sem le občasni voznik Toyote, a sem bila v primerjavi z modeli drugih znamk primerljive moči motorja in velikosti vozila zelo zadovoljna z upravljanjem. Auris na volanu daje vse potrebne informacije o dogajanju pod kolesi, je okreten in lahko obvladljiv na mestu in ob počasni vožnji, pri večjih hitrostih pa se zresni, zato ga ni potrebno neprestano popravljati.
    9
  • Gospodarnost
    Oceno dviguje dejstvo, da Toyota ob začetku prodaje nudi promocijske cene, kar pošteno popravi prvi vtis ob prebiranju cenika. Sprejemljiva je tudi poraba, ki smo jo uspeli ob previdni varčni vožnji s tremi potniki spraviti pod pet litrov na prevoženega stotaka, če ste pripravljeni sprejeti posledice besnih voznikov za sabo, gre pa tudi nižje.
    8
  • Zmogljivost
    Ne pretiravajmo, 66 kilovatov pač naredi, kar lahko in to je obenem povsem dovolj za vse mestne in obmestne vožnje.
    7
  • Sklep
    Za Aurisa se je lažje odločiti, če ste doma že kdaj imeli Toyoto. Ostali potrebujemo nekaj več spoznavanja in prepričevanja, dva ali tri daljše zmenke in zadostno mero zrelosti, pa nikakor ne bo razočaral.
    7.8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 18.740 (16.740 promocija)
dolžina × širina × višina (mm) 4.275 x 1.760 x 1.460
dovoljena masa vozila (kg) 1.815
emisija CO2 (g/km) 109
emisijski razred Euro 5
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 leta ali 100.000 km/12 let/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1.364
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.270-1.335
medosna razdalja (mm) 2.600
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni / spredaj
največja hitrost (km/h) 180
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 66 (90) pri 3.800
največji navor (Nm pri vrt/min) 205 pri 1.800-2.800
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 5,2 (min)
osnovna cena vozila (€) 17.690
pnevmatike 205/55 R 16
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,9
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,2 / 5,0 / 3,7
pospešek 0-100 km/h (s) 12,5
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 360
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 73,0 x 81,5
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

14 komentarjev za "Toyota Auris 1.4 D-4D Style – Zrelost"


toMmy
12 leta 2 meseci nazaj

Ja, silhueta in postavitev števcev sta podobna… pri več kot polovici avtov v zadnjih 15ih letih. Kako ti je pa armatura z masivno sredinsko konzolo (navpičen del) s kupom tipk podobna novi dokaj minimalistični, mi pa nikakor ni jasno in mi nikoli ne bo. Te digitalne pa očitno nihče ne jemlje kot “retro”, ampak preprosto kot zastarelo, vsaj po “WTF” komentarjih po Evropi sodeč.

Polo78
12 leta 2 meseci nazaj

Oblika armaturke v smislu silhuete ter postavitve števcev pri A3 je že ves čas zelo podobna in se je od prvega modela do najnovejšega bolj malo spremenila in to je dejstvo. Ne rečem, da je povsem ista – nikjer tega nisem trdil, je pa kot rečeno precejšnja podobnost. Še enkrat si dobro poglejte slike preden kdo koga pošilja k okulistu. Enako je s števci pri BMW-ju. Zopet ne trdim, da so povsem isti, so si pa sila podobni cca. zadnjih 30 let. Samo poglejte si font številk, ki je bil nevem koliko let isti. In enako je s to digitalno uro, ki se je v vseh teh letih “spremenila” toliko kot zgoraj naštete stvari. Jaz jo jemljem kot retro nečesa kar je bilo značilno za daljne-vzhodne znamke 20-30 let nazaj in ne nekaj kar je ostalo “na zalogi” še iz tistih časov, zatorej me niti najmanj ne moti.

toMmy
12 leta 2 meseci nazaj

Znak? 😀 Drugače je pa očitno kakšno lepilo snifal, ker zdaj gledam vse tri generacije A3 in res ne najdem, po čem so vse tri armature “iste”. Obvolanske ročice so pri prvi in drugi iste, pa znak se ponavlja, to je pa to! 😀 Pa tudi če bi bile “iste”, ne vem kako to opravičuje “čip šit pralni prašek” digitalno uro iz 80-ih v sicer moderno oblikovanem avtu, ki seka ven, kot da je kdo izrezal luknjo v armaturo in jo naknadno vgradil. Razen če japanci to štejejo kot retro dodatek? 😀

King1
12 leta 2 meseci nazaj

@Polo78, če ima pa audi a3 isto armaurko že petnajst let potem pa se prosim naroči na okulistični pregled. Namreč slabo vidiš. lp p.s. pozabil si omenit kaj ima vw kar je že 35 let isto.

Raiden
12 leta 2 meseci nazaj

ahaha ha ha, katera ura…Moja teorija-naštancali so jih 6 milijard-pa jih imajo še na zalogi, enako verjetno ročki brisalci, smerniki…Display klime-no comment!

Prosim primerjaj bmw/ števce izpred 30 let in danes…Kar malo na pamet?

 
Škoda Rapid 1.6 TDI Elegance – Novi favorit ali zgolj priročen izgovor?
Dacia Lodgy Laureate 1.2 Tce 115 7s – Sedem palčkov