Testi

Dacia Lodgy Laureate 1.2 Tce 115 7s – Sedem palčkov

Poraba 8,1 l/100km Največja hitrost 179 km/h Cena 14.790 eur
Plusi
  • živahen motor
  • MEDIA NAV multimedijska naprava
  • prostorna notranjost
  • dovolj prostora na 6. in 7. sedežu tudi za odrasle
  • ogromen prtljažnik (ob petsedežni postavitvi)
  • cena
Minusi
  • nepraktičen gumb za odpiranje prtljažnika
  • zgolj omejevalnik hitrosti brez tempomata
  • neosvetljen prtljažnik pri sedemsedežni verziji
  • odpiranje pokrova za gorivo s ključem
  • brez prtljažnega roloja
  • neosvetljena stikala za električno odpiranje stekel
  • nima merilnika zunanje temperature

Če bi brata Grimm ustvarjala Sneguljčico v današnjem času, bi pisala o tem, kako zna sedmerica palčkov živeti racionalno, a vseeno uživati v vsakodnevnih malenkostih. Živeli bi sredi gozda, kjer bi si postavili nizkoenergijsko pasivno hišo v kateri bi se ogrevali s pomočjo toplotne črpalke. Uživali bi domače pridelano hrano z bližnjega vrta ter se ob vikendih razvajali v domači finski savni. Med delavniki pa bi se vozili na »šiht« v bližnji rudnik s sedemsedežno Dacio Lodgy.

Zrcalce, zrcalce, na steni povej …

… kateri najlepši v deželi je tej? Kompletna sedemsedežna enoprostorska konkurenca, razen Ssangyonga Rodiusa, si lahko takoj oddahne. Še vedno so lepši! Lodgy postavlja štirioglato praktičnost pred lepoto. Da o kakšni oblikovni seksapilnosti, katero bi prej našli pri kapelici Marije Snežne na Kredarici, niti ne govorim.

Za razliko od marsikaterega slovenskega samovšečnega politika, ki se tako rad ogleduje v ogledalu in mu zrcalna slika toliko zamegljuje pogled, da ne loči več med levo in desno, pa pri romunski »kapel’ci« ne potrebujemo ravno popačenega odseva v ogledalu, da bi v njem uzrli izjemno dobro izkoriščenost notranjega prostora. Preseneti celo toliko, da lahko na šestem in sedmem sedežu povsem spodobno sedita palčka iz Černobila, ki sta nenadzorovano zrasla do 180 cm višine.

Jabolko iz Hoferja

Zlobna mačeha bi pri iskanju Sneguljčice še kako potrebovala multimedijski sistem MEDIA NAV, s sedem-palčnim (ne sedem palčkastim!) zaslonom na dotik, ki stane zgolj 400 EUR. Na odlično ločljivem zaslonu z velikimi ikonami, ki bi bile primerne tudi kratkovidnim zlobnim mačeham z večjo dioptrijo, bi brez težav našla pot do nizkoenergijske hiše sedmih palčkov. Ter ob tem poslušala sountrack iz filma Snow White and the Huntsman*, preko Bluetooth povezave s svojim pametnim telefonom. In se hkrati jezila, da iz zvočnikov ne prihaja boljši zvok, katerega pa zna še dodatno zadušiti hrup med hitrejšo avtocestno vožnjo.

Dacijina avtomobilska filozofija bi jo spominjala na filozofijo trgovine Hofer, kjer je kupila prelestno rdeče jabolko, saj Lodgy ponuja le tisto najnujnejše, kar voznik resnično potrebuje. A kljub temu bi se čudila nad zgolj omejevalnikom hitrosti ter zaman iskala še tempomat. V spomin bi se ji prikradel marsikateri Renaultov relikt iz preteklosti, kot je hupa v obvolanski ročici, nepraktično odpiranje prtljažnika z gumbom, pri katerem si lahko hipoma zlomiš pravkar manikiran noht, ter prepoložno nameščen volanski obroč, za katerim bi se počutila kot v dostavniku. Ter si hkrati s presenečenjem ogledovala, za ta cenovni razred, dokaj razsipno hidravlično pomoč pri odpiranju motornega prostora.

Na spolzkih tleh

Kljub precej velikim steklenim površinam, ki ustvarijo Lodgy-jevo notranjost še bolj zračno in prostorno, pa bi zaradi zgolj treh zvezdic na preizkusnem trku Euro NCAP mačeho toliko načenjal črv dvoma, da bi ga skorajda že preimenovala v … stekleno krsto. Resda zna biti v tem segmentu v precejšnji prednosti že marsikateri rabljeni primerek družinskega enoprostorca, ki je cenovno konkurenčen Lodgy-ju. Ok, da pa bi zaradi tega »maroško« Dacio krstili s krsto, pa bi le bilo čisto pretiravanje!

A vsaj deloma varčevalna politika Dacie deluje podobno, kot če bi palčki zgradili nizkoenergijsko pasivno hiško v gozdu ter zaradi nižje cene varčevali na račun pomanjkljive izolacije in bili celo brez fasadnega ovoja. S tem pa se lahko Dacia hitro znajde na spolzkih tleh … z ali brez serijskega ESP!

Princ na Renaultovem konju

V tej naši deželici, kjer je avtomobil verjetno cenjen bolj od lastne žene, se ljudstvo nemalokrat obnaša malce čudno. Ko ljudje slišijo, da se pod karoserijo romunske Dacie skriva preizkušena Renaultova tehnologija, večinoma vihajo nosove nad njeno zastarelostjo. A če bi se pod Romunko skrivala preizkušena Volkswagnova tehnologija, bi jo hvalili na vse pretege. Velikokrat narobe svet! A kaj bi potem taisti kritiki porekli, ko bi slišali, da se je pod pokrovom testnega Lodgy-ja skrival najnovejši Renaultov, prisilno polnjeni, 1.2 Tce agregat? Ter prinaša zanimivo alternativo tudi dizelskim dCi motorjem.

Renaultov motor(ček), ki je v Lodgy-ja prišel malce kasneje, se ponaša z zelo ugodno krivuljo navora, mirnim delovanjem in je dovolj zmogljiv tudi ob polno naloženem avtomobilu. Motorizacije, sparjene z dokaj natančnim petstopenjskim menjalnikom, bi bil vesel tudi princ, ko bi z nezavestno Sneguljčico brzel v bližnji zdravstveni dom, kjer bi ji s Heimlichovim prijemom poskušali odstraniti delček jabolka iz sapnika.

Do zdravstvenega doma bi se pripeljala dokaj udobno, brez pretiranega nagibanja karoserije. Podvozje, pri katerem je prednja prema sposojena od Logana, zadnja pa od Kangooja, pa bi poskrbelo za dokaj udobno vožnjo, z uspešnim požiranjem neravnin. Presenečeno bi ugotavljal, da zna biti volanski mehanizem bolj komunikativen kot pri marsikaterem Renaultu. Malce nelagodja bi princ občutil le ob »čigumijastem« občutku zimskih pnevmatik (Kleber).

Chanometer

Dacia Lodgy se je na testu izkazal kot izjemno racionalno vozilo. In hkrati tudi dovolj prostorno, da bi bilo vanj moč naložiti sedem trenutno najbolj zloglasnih in trdoglavih palčkov, poznanih kot Janezek, Karly, Iggy, Zoky, Ljudmilca, Rady in Gregy ter jih poslati na »šiht« v bližji rudnik. S sabo pa lahko zaradi mene vzamejo tudi Barbi … pardon, Sneguljčico!

* Sneguljčica in lovec (am. film, 2012)

Več o Lodgy-ju pa na uradni strani.

Tekst in foto: Chan

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Precej zanimiv motorski downsizing, ki je dovolj prepričljiv tudi v sedemsedežnem enoprostorcu. Malenkost nenatančno zgolj pretikanje v prvo prestavo.
    9
  • Notranjost
    Prostorna notranjost, z obilico "trpežnih" materialov. A če bi se pred tridesetimi leti s časovnim strojem prežarčil neposredno v Lodgy-ja iz kakšnega romunskega avtomobilskega relikta, v katerem si zaradi smradu plastičnih mas doživel lažji astmatični napad, bi za trenutek pomislil, da te je posvojil sam Ceausescu.
    7
  • Opremljenost
    Nekaj pomislekov zbudi zgolj pogled na Dacijin cenik, kjer se ESP pojavlja kot doplačilo (?). Kljub temu, da je pri vseh slovenskih Lodgy-jih med serijsko opremo ...
    7
  • Vozne lastnosti
    Bolj Scenicove (prejšnje generacije) kot Kangoojeve. Preseneti dokaj komunikativen volanski mehanizem - po Renaultovih kriterijih.
    7
  • Gospodarnost
    Največ sedežev za dani denar. Čeprav tudi ostala sedemsedežna konkurenca ni več toliko cenovno oddaljena!
    8
  • Zmogljivost
    Navorsko radodaren, prisilno polnjeni 1.2 motor, deluje presenetljivo suvereno. V pomoč mu je tudi dokaj nizka teža praznega vozila (1.205 kg).
    8
  • Sklep
    Dostavniški enoprostorec, ki s pomočjo prepričljive 1.2 Tce motorizacije brez večjih težav dostavi na drug konec gozda tudi sedem »košarkaških« palčkov.
    7.7

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 14.790
dolžina × širina × višina (mm) 4.498 x 1.751 x 1.680
dovoljena masa vozila (kg) 1.885
emisija CO2 (g/km) 140
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 (100.000 km) / 12 / 3
gibna prostornina (cm3) 1.198
masa praznega vozila (kg) 1.205
medosna razdalja (mm) 2.810
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni / spredaj
največja hitrost (km/h) 179
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 85/115 pri 4.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 190 pri 2.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 11,1
osnovna cena vozila (€) 13.890
pnevmatike 195/55 R16
poraba goriva na testu (l/100 km) 8,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,3 / 5,3 / 6,0
pospešek 0-100 km/h (s) 11,2
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 207 - 1.861
število valjev/ventilov 4 / 16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 72,2 x 73,2
zavore spredaj/zadaj kolutne (280/24) / bobnaste
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Dacia Lodgy Laureate 1.2 Tce 115 7s – Sedem palčkov"


bajker
11 leta 2 meseci nazaj

Kot ponavadi te domišljija ni zapustila :), le tista hidravlika za haubo je pa vseeno malo huda. Ponavadi je stisnjen zrak čisto zadosti.

 
Toyota Auris 1.4 D-4D Style – Zrelost
Citroën C3 Picasso HDi 115 Exclusive – Ko bom mami …