Poraba 4,9/11,2/7,7 l/100km Največja hitrost 202 km/h Cena 39.090 (37.590 ob upoštevanju popusta za Opel financiranje) eur
Plusi
  • pogonski sklop kot celota
  • uporabnost prtljažnika (toga polica osnovnega prtljažnika)
  • prostornost prtljažnika
  • motorna prožnost (nad 1.500 vrt/min)
  • svetilnost žarometov (matrični LED)
  • uporabnost in prilagodljivost večopravilnega sistema
  • vsesplošen občutek prostornosti znotraj
  • opremljenost
Minusi
  • občasno odzivnost dotično občutljivih površin

Osebno sem v Opel Grandlandu prve generacije videl mnoge vzporednice s Peugeotom 3008. Sicer je slednji, predvsem z bolj dovršenim zunanjim in notranjim oblikovanjem,ciljal višje na lestvici zahtevnosti in premožnosti kupcev, a sta bila tehnično, mersko in oblikovno bolj ali manj enaka. Ker je ta enakost očitno motila tudi Stellantisove stratege, so naslednji generaciji obeh modelov naredili bolj različni. Test

Že prvi Opel Grandland je bil postavljen na PSA-jevo tehniko, a je njegov razvoj potekal še pod taktirko ameriškega GM-a, ki je bil do avgusta leta 2017 lastnik znamke. Nobena skrivnost ni, da so Američani z njo dolga leta delali izgubo, v času razvoja prvega Grandlanda pa so vodilni nedvomno tudi vedeli, da se njihove poti razhajajo. Posledično me ne preseneča, da si pri njegovem razvoju niso posebej razbijali glave z razlikovanjem od tehničnega sorodnika. Pri snovanju drugega Opla Grandlanda in tretjega Peugeota 3008 so imeli škarje in platno v rokah strategi skupine Stellantis, ki so lahko poskrbeli za bolj jasne ločnice med posameznimi modeli. Rezultat vsega tega pa je, da je po mojem mnenju Grandland po novem umeščen približno v sredino med tesna sorodnika Peugeota 3008 in 5008.

Razhajanje v merah in oblikovanju

Opel_Grandland_12_Turbo_Hybrid_GS_03Če začnem pri najbolj očitnem, zunanjih merah. S točno 2.784 milimetri je Grandlandova medosna razdalja po novem 45 milimetrov daljša kot pri 3008 in 117 mm krajša od 5008. Enako je Opel s skupno dolžino 4,65 metra pozicioniran med oba Peugeota, saj je od prvega daljši za malo več kot decimeter, od drugega pa celo za 14 centimetrov krajši. V širino in višino so razlike na ravni centimetra ali dveh, opaznejše razhajanje med trojico pa je spet razvidno v njihovi zasnovi ter oblikovanju. Grandland je, podobno kot Peugeot 5008, oblikovan kot cestni terenec z bolj pokončnim zadnjim steklom ter stavi na prostornost in uporabnost. Na drugi strani so Francozi spremenili 3008 v bolj slogovno zaznamovan fastback, kar z navadnimi besedami pomeni, da so ga preoblikovali v t.i. kupejevski SUV z bolj položno padajočim zadnjim steklom.

Tudi ponoči bo jasno

Opel_Grandland_12_Turbo_Hybrid_GS_36Ni pa bolj stilski samo novi 3008, tudi Grandland je v primerjavi s predhodnikom pridobil na slogu in prefinjenosti. Njegovo zunanje oblikovanje deluje sicer še vedno dokaj zadržano in germansko strogo, a mu nekaj posebnosti vseeno vdahne svetlobni podpis na nosu in zadku avta. Oba sta namreč zaznamovana s širom avta razpotegnjenimi osvetljenimi elementi, spredaj ga dopolnjuje osvetljen logo, zadaj pa ravno tako osvetljen napis Opel. Tako bodo tudi ponoči mimoidoči nedvomno vedeli, kateri avto se je peljal mimo njih.

Sveže in razgibano

Opel_Grandland_12_Turbo_Hybrid_GS_12Oblikovanje v kabini deluje sveže, razgibano in v mojih očeh zelo všečno. Izstopata barvita in dobro berljiva zaslona, 16-palčni sredinski in 10-palčni za merilnike. Testni primerek je imel primaknjen še projicirni zaslon v pravem pomenu besede, saj je dostojne velikosti, dobro berljiv in z deloma prilagodljivo vsebino. Mnoge površine na dosegu uporabnikovih rok so na otip mehke in večinoma odete v tkanino. Čisto na vrhu armaturne plošče je plastika mehka, povsem spodaj pa jasno trda in cenejša. Oblikovno razbijajo monotonost kokpita še vključki iz imitacije karbonskih vlaken, ponoči pa zasije tudi nekaj osvetljenih črt ambientalne razsvetljave. Uporabniki bodo na dolgi rok veseli, da so se oblikovalci v veliki meri vzdržali vgradnje obilo črne visoko polirane plastike, saj je ta omejena le na razmeroma majhne dizajnerske vključke na predelih, ki se jih uporabniki ne dotikamo. Tako se bo na njih s časom nakopičil samo prah, ne pa tudi mastni prstni odtisi.

Greenovation

Opel_Grandland_12_Turbo_Hybrid_GS_11Opel sicer ponuja možnost doplačila za usnjeno oblazinjenje sedežev, a je imel testni primerek sedeže odete v tkanino. Pri njih Opel izpostavlja, da tkanina, kot tudi vsi ostali elementi v Grandlandovi kabini, vsebuje delež recikliranih surovin. Vključevanje že recikliranih snovi je posledica Oplovega pristopa »Greenovation«, ki naj bi povečala okoljsko vzdržnost Oplovih vozil, a Nemci žal niso toliko natančni, da bi navedli dejanski delež recikliranih snovi. Priznam, da vsaj jaz zato dejansko dodano vrednost tega pristopa za okolje jemljem z rezervo in ga vidim predvsem s perspektive trženja.

Posebnost testnega Grandlanda

Opel_Grandland_12_Turbo_Hybrid_GS_25Po zaslugi izdatno nastavljivega volanskega obroča in sedeža si bo lahko natančno po lastnih željah nastavil delovno mesto čisto vsak posameznik. Prostora je spredaj v vse smeri sicer dovolj, a je res, da sem sam v jutranjem času tam z vrhom las rahlo »ščetkal« strešno oblogo. Je bilo pa bistveno bolj tesno v drugi vrsti sedežev, kjer sam nisem mogel sedeti vzravnano, saj je dovolj prostora za glave zgolj za posameznike telesne višine do približno 1,75 metra. Zagotovo je pomembno vlogo pri tej omejujoči posebnosti testnega Grandlanda odigralo vanj vgrajeno strešno okno, ki potisne strešno oblogo navzdol, a je novinec tu vseeno skromnejši od predhodnika, saj v slednjem jaz zadaj nisem nikoli zaznal tovrstne prostorske stiske. Je pa zato v novem Grandlandu opazno bolj velikodušno odmerjen prostor za kolena zadaj, kar je posledica njegove občutno daljše medosne razdalje.

Tipke in »tipke«

Opel_Grandland_12_Turbo_Hybrid_GS_14Vesel sem, da so Oplovi razvojniki uspeli zadržati nekaj fizičnih tipk in gumbov, a se jih je vseeno kar nekaj umaknilo trendovskim dotično občutljivim površinam. Z namenom narediti te površine kar se da pravilno odzivne in s tem prijetne do uporabnika, so jih nadgradili z občutljivostjo na dejanski pritisk, ne samo na dotik. Žal je tako, da bodo morali Nemci funkcijo prepoznavanja pritiska še malo dodelati, saj se občasno zgodi, da se želena funkcija aktivira šele po drugem ali celo tretjem poskusu.

Veliki družinski potovalnik

Opel_Grandland_12_Turbo_Hybrid_GS_33Vožnjo z novim Oplom Grandlandom zaznamuje bolj togo nastavljeno podvozje. Zadeva sicer ni tako neudobno trda, kot zna biti pri kakšnih tekmecih, a tudi ni več tako prizanesljiva do potnikov, kot je bila pri prvi generaciji modela. In ja, Opel Grandland poskuša nagovarjati predvsem kot veliki družinski potovalnik ter nima posebnih ambicij po dinamičnem šviganju skozi kot presta zvite ovinke, saj je pod črto za kaj takšnega preprosto preveč posreden, premalo povratno poveden in zmerno motoriziran.

Sveži igralec

Opel_Grandland_12_Turbo_Hybrid_GS_17In tako sem prišel do, po mojem mnenju, glavne in tudi najpomembnejše novosti druge generacije Grandlanda, njegovega pogonskega sklopa. Tega tvori 1,2-litrski bencinski trivaljnik s 100 kW (136 KM) največje moči in 230 Nm največjega navora. Do tu več ali manj poznana štorija od prej, zelo drugačen pa je pridruženi menjalnik. Dolgo let visoko cenjena 8-stopenjska klasična avtomatika dobavitelja Aisin se je umaknila 6-stopenjskemu dvosklopkovnemu menjalniku razmeroma svežega akterja na področju proizvajalca menjalnikov, Punch Powertrain iz Belgije.

Kilometer daleč

Opel_Grandland_12_Turbo_Hybrid_GS_39Morda se komu zdi manjše število prestav korak nazaj, a morebitni manko prestav v praksi več kot izniči drugo bistvo e-DCS6 menjalnika, vanj vgrajeni elektromotor. Ta bencinarju pomaga ali pa ga celo povsem nadomesti z 21 kW (29 KM) moči ter 55 Nm navora. Na prvi pogled te številke ne delujejo ravno obetavno in v praksi se Grandland z njimi res ne bo vozil recimo 130 km/h hitro po avtocesti v klanec. Po navedbah znamke pa zmore s hitrostjo največ 30 km/h priti na elektriko največ kilometer daleč.

Ko sem bil s stopalko plina resnično nežen, recimo v kakšni koloni ali v mestu, in v vozilu sam, sem prišel z Grandlandom na elektriko dejansko več sto metrov daleč. Ko pa je elektrika v skromni 48-voltni bateriji, shranjeni pod voznikovim sedežem (bruto: 898 Wh in neto: 432 Wh), pošla ali če sem le malo preveč pritisnil na stopalko plina, je 48-voltni alternator-zaganjalnik bencinski motor hitro obudil iz spanja in ga vključil v pogon. Zna in zmore pa hibridni sistem bencinarja izključiti iz pogona tudi pri večjih hitrostih pri iztekanju avta. Konkretno sem Grandland Turbo Hybrid z zelo nežno pohojeno stopalko plina na dovolj dolgih avtocestnih spustih pripravil, da je na elektriko prevozil tudi dva kilometra daleč, hitrost pa se je takrat ali ohranjala ali pa je avto zelo rahlo upočasnjeval.

Zanaša se na sistemski navor

Opel_Grandland_12_Turbo_Hybrid_GS_41Kot sem že omenil, elektromotor v menjalniku lahko bencinarju tudi pomaga pri pogonu, kar je v vsakdanji vožnji najbolj očitno pri pospeševanjih z nižjimi vrtljaji bencinarja. Takrat namreč ne prideta več tako zelo do izraza niti turbo luknja trivaljnika niti čakanje na menjavo prestave navzdol. Izkaže se namreč, da se krmilna pamet hibrida dobro zanaša na navor pogonskega sklopa kot celote, kar pomeni, da s pridom izrablja pomoč električnega navora, ki tako v veliko primerih izniči potrebo po izbiri nižje prestave, avto pa vseeno zanesljivo in prožno pospeši.

Izključno petsedežnik

Opel_Grandland_12_Turbo_Hybrid_GS_34Nemci so Grandland načrtno umestili v sredino med manjšega Peugeota 3008 in večjega 5008. Ker so Francozi tudi slednja za novo generacijo prilagodili, so rezultat trije dovolj različne avti, ki vsak zase nagovarjajo svojo ciljno publiko. Srednje velik Grandland z obliko običajnega cestnega terenca vabi z notranjo uporabnostjo in prostornostjo, sam pa sem pričakoval, da ponuja tudi sedemsedežno notranjo ureditev, a so se strategi očitno odločili drugače. Kljub temu, da nima te možnosti, pa menim, da Opel Grandland več kot dobro pokriva potrebe sodobne družine, če le ta nima šest ali sedem članov.

Besedilo in fotografije: Peter Humar.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Na papirju deluje 136 konjskih moči in 230 Nm navora trivaljnika v primeru več kot 1,6 tone težkega križanca skromno, a se v praksi izkaže, tudi po zaslugi 55 Nm navora elektromotorja, s povsem zadostno prožnostjo za umirjene družinske izlete. Lep dokaz, da manj ni zares manj. Manko dveh prestav menjalnika namreč vanj vgrajen elektromotor več kot nadoknadi. Po mojem je Stellantis z novim menjalnikom storil razvojni korak v pravo smer.
    10
  • Notranjost
    Sveže oblikovana z na otip večinoma prijetnimi materiali, vzdolžno prostorna, v višino pa, tudi po zaslugi vanj vgrajenega strešnega okna, presenetljivo manj. Všečna je izdatna prilagodljivost prikaza in nabora bližnjic na domačem zaslonu. Osebno bi si želel bližje postavljen osrednji zaslon, saj sem večkrat opazil, da sem se moral do elementov na njem z roko posebej stegovati. Razen te izjeme je ergonomija voznikovega delovnega mesta na pregovorno visoki ravni, ki je značilna za Ople.
    9
  • Opremljenost
    Paket opreme GS in še nekaj dodatkov je vsebovalo več, kot bi sam želel v tovrstnem avtu.
    10
  • Vozne lastnosti
    Čeprav je napram predhodniku novinec opazno bolj togo vzmeten, ne premore nič več dinamičnih ambicij kot prej.
    7
  • Gospodarnost
    Kakorkoli obrnem, je 39 evrskih tisočakov za velik družinski SUV zelo veliko denarja. Dobro je, da dobi kupec v Grandlandu 1.2 Turbo Hybrid GS v zameno zanj tudi zares veliko avta. V praksi je pozitiven učinek hibridizacije pogonskega sklopa opazen med vožnjo in tudi ob obisku bencinske črpalke.
    6
  • Zmogljivost
    Za velikost avta, njegovo maso in zasnovo, je 136+29 KM moči ter 230+55 Nm navora sicer povsem dovolj za umirjene družinske potepe in izlete. V primeru izdatneje naloženega Grandlanda ali če se bo vozniku z njim kam mudilo in ga bo začel priganjati, pride do izraza zajetnost bremena za mali trivaljnik. Posledično naj se zahtevnejše stranke ozrejo po motorni paleti navzgor …
    6
  • Sklep
    Sodobna pogonska tehnika v kombinaciji prožnega 1,2-litrskega trivaljnika, dobro delujočega dvosklopkovnega menjalnika in ob pomoči 29-»konjskega« elektromotorja bi morala zadostiti potrebam umirjene družinske uporabe. Z mislijo na družinsko uporabo je zasnovana, kakovostno obdelana in všečno oblikovana tudi »grandiozno« prostorna notranjost. Če torej povzamem: Opel Grandland 1.2 Turbo Hybrid GS nedvomno predstavlja dobro alternativo za vse, ki so na lovu za naslednjim prostornim križancem.
    8

Tehnični podatki vozila

baterije Bruto: 898 Wh, Neto: 432 Wh (litij-ionska)
cena testnega vozila (€) 39.090 (37.590 ob upoštevanju popusta za Opel financiranje)
dolžina × širina × višina (mm) 4.650 × 1.905 × 1.657
dovoljena masa vozila (kg) 2.120
elektromotor sinhronski s stalnimi magneti
emisija CO2 (g/km) 126 (WLTP)
gibna prostornina (cm3) 1.199
kompresija (1:) 11,0
masa praznega vozila (kg) 1.600
medosna razdalja (mm) 2.784
menjalnik/pogon 6-stopenjski dvosklopkovni/spredaj
največja hitrost (km/h) 202
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 96 (130) pri 5.500
največja moč elektromotorja (kW/KM pri vrt/min) 21 (29) pri 4.264
največji navor (Nm pri vrt/min) 230 pri 1.750
največji navor elektromotorja (Nm pri vrt/min) 55 pri 750 – 2.499
namestitev motorja spredaj prečno
obračalni krog (m) 10,9
osnovna cena vozila (€) 34.990 (33.490 ob upoštevanju popusta za Opel financiranje)
pnevmatike 225/55 R 19
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,9/11,2/7,7
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,6 (WLTP)
pospešek 0-100 km/h (s) 10,2
prostornina posode za gorivo (l) 55
prostornina prtljažnika (l) 550 - 1.645
število valjev/ventilov 3/12
vrsta motorja hibridni (turbobencinski + električni)
vrtina × gib (mm) 75,0 × 90,5
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Izbira na sredini"


4 ur 49 minute nazaj

Zanimivo bo s tem plastičnim vizirjem, kaj se bo zgodilo skozi leta. Ali bo to podobno kot pri lučeh začelo preparevat?

 
Deset let je dolga doba