Poraba 25,2 kWh Največja hitrost 230 km/h Cena 134.306 eur
Plusi
  • izjemne zmogljivosti
  • odlične vozne lastnosti
  • delovanje varnostno-asistenčnih sistemov
  • hitro polnjenje na DC (do 205 kW)
  • bogata serijska oprema
  • udobje v vožnji
  • ozvočenje Bowers&Wilkins
  • upravljalnik iDrive
Minusi
  • realen doseg
  • cene posamezne dodatne opreme (npr. posebna kovinska barva, …)
  • nekatere funkcije skrite v menijih (razdalja radarskega tempomata, …)
  • brez praktičnega odlagališča za električne kable (npr. dvojno dno)

Marsikdo si želi petke. Pa pri tem ne mislim na tiste v šolskih redovalnicah ali v ženskih omaricah za čevlje. Ter še manj na tiste, ki jih daje župan glavnega mesta tekačem na cilju vsakoletne maratonske prireditve. Govora je o tistih, na katerih se blešči modro-beli znak bavarskega proizvajalca in pri katerih je marsikomu – navkljub novodobni SUV noriji – začuda še vedno najbolj všečna ravno karavanska verzija. Aktualno generacijo priljubljenega Touringa po novem poganja tudi elektrika, pri čemer najmočnejša različica z oznako M60 ponuja toliko vozniške ekstaze, da bi se človek želel z njo voziti od petka do svetka. A le, če bi bil njen doseg vsaj tolikšen kot pri dizlu – no, lahko tudi petkrat daljši!

Predmet poželenja

BMW i5 TOURING 06BMW-jeva serija 5 že od nekdaj velja za zaščitni znak proizvajalca iz Münchna ter celo v teh športno uporabnih časih ohranja naslov njihovega najbolj prepoznavnega modela. Tistega, brez katerega si znamke BMW – podobno kot pusta brez krofov, primorske avtoceste brez zastojev ter iskanja slovenskega kandidata za evropskega komisarja brez zapletov – pač ne moremo več predstavljati. BMW-jeva petka je namreč za marsikoga enako kot razred E pri Mercedes-Benzu ter A6 pri Audiju – prava vstopnica v svet elegance, gracioznosti in prefinjenosti, ki jo pričakujemo od premijskih proizvajalcev.

Serija 5 obenem že več kot 50 let navdušuje tako uspešne poslovneže kakor tudi mularijo, ki v takšnih in drugačnih rabljenih primerkih najde svoje sanjsko vozilo. Med spodnjekaravanškimi kupci so še posebej priljubljene različice z »nahrbtnikom«, ki so jih Bavarci poimenovali z oznako Touring, saj uspešno združujejo eleganco in športno dinamičnost z vsakodnevno uporabnostjo. Morda zgolj kot zanimivost: kljub številnim »iksom«, ki preplavljajo trg, serija 5 (za serijo 3) še vedno ostaja drugi najbolj prodajan BMW-jev model.

BMW i5 TOURING 03

Zato ne preseneča, da ob vsakokratni predstavitvi nove generacije njihovega predstavnika višjega srednjega segmenta završi med avtomobilskimi navdušenci podobno kot med najstnicami, ko se pojavi nov album Taylor Swift. Zadnja izvedba z oznako G60, ki je sicer že osma po vrsti, se je svetovni javnosti predstavila v lanskem letu, letos pa se ji je pridružila še karavanska različica (oznaka G61). Slednja oblikovno dodobra sledi smernicam, ki jih je začrtala limuzina. Nenazadnje pa gre pri seriji 5 tudi za enega najbolj pomembnih modelov v BMW-jevi floti, zato ne čudi, da pri njej ne bomo našli kakšnih oblikovnih ekscesov (kot pri npr. kakšnem iX, XM ter nenazadnje tudi seriji 7).

Nova serija 5 Touring je obenem precej večja od prejšnje (beri: 9,7 cm daljša, 3,2 cm širša ter 1,7 cm višja) ter s skoraj 3-metrskim medosjem daje upanje, da je znotraj dovolj prostora za kar nekaj palic za golf, smučarskih kompletov ter nakupovalnih vrečk. In vsaj v tem elementu nikakor ne razočara!

Prvi

Nova BMW-jeva karavanska petica, ki sicer sloni na koncernski arhitekturi CLAR, namreč ponuja v prtljažniku – ne glede na pogonski sklop – kar 570 litrov uporabne praznine ter je več kot radodarna s prostorom tudi v potniškem delu. Okej, le zadaj je pri električno gnanih verzijah zaradi privzdignjenih tal malce manj prostora za noge, a to ne predstavlja kritične pomanjkljivosti.

BMW i5 TOURING 12Vsa ostala notranja arhitektura je – skladno s pričakovanji – do potankosti enaka limuzinski verziji ter navdušuje s prečiščenim dizajnom, vrhunskim izborom materialov, občutkom za detajle (npr. zanimive šobe klimatizacije, ki so skorajda povsem skrite) ter odlično ergonomijo. Malce manj pa z nekaterimi skritimi funkcijami v menijih (npr. za prilagoditev razdalje radarskega tempomata, nastavitev stopnje regeneracije ali pa za nekatere posamične nastavitve sedežev) ter ne najbolj posrečenimi tipkami na osrednji konzoli ter vratih, ki so manj praktične od klasičnih gumbov. So pa lepe, ni kaj.

Odličen je osrednji multimedijski sistem, ki se ponaša z izvrstno grafiko, uporabnim iDrive upravljalnikom ter dovolj intuitivno menijsko strukturo. A vsaj na začetku zahteva malce bolj poglobljeno učenje – ko ga enkrat osvojiš, pa ugotoviš, da je vse skupaj dokaj logično ter dovolj enostavno.

BMW i5 TOURING 26

Celotna notranja zasnova je morda v tem trenutku celo najbolj dodelana med sveto nemško trojico, kar sicer ni bila ravno BMW-jeva vrlina v preteklosti. V njej tako ne boste deležni neuglednega škripanja ter ne najbolj posrečenega izbora nekaterih plastičnih oblog, kar vam sicer znajo »ponuditi« v Stuttgartu. Nova petica je vsekakor tudi znotraj dovolj imenitna, da si zasluži premijski predznak! Okej, le pri ambientalni osvetlitvi, ki očitno postaja novi modni hit v avtomobilizmu, se bodo – podobno kot pri podcastih premierjeve spremljevalke – dodobra kresala mnenja. Enim je namreč neizmerno všeč, spet drugim pa deluje nekoliko ceneno.

Vsekakor pa je BMW-jev Touring z električnim pogonom prvi na trgu med sebi podobnimi, saj najbližji konkurenti še ne ponujajo alternativ (Audi A6 e-tron Avant je v prihodu, Mercedes pa nima karavanske verzije EQE).

Zverina

Bodimo iskreni: 600 »konjev« v poslovnem karavanu nihče ne potrebuje. Niti tisti najbolj adrenalinsko razpoloženi menedžerji, ki dopoldne sklepajo milijonske posle, popoldne pa trenirajo za Ironman. A vendarle (trenutno) najmočnejša Petka ponuja več kot 600 »žrebcev« največje moči (sicer le za 10 sekund, ampak zadošča), ki pa so povsem elektrificirani.

BMW i5 TOURING 27Verzija M60 ima namreč ameščena dva izjemno krepka elektromotorja (vsak na svoji osi), ki že v osnovnem voznem programu razvajata s 517 KM moči. Komur to ni dovolj, lahko s pomočjo leve obvolanske ročice vklopi funkcijo »Boost«, ki za 10 sekund doda še več moči ter ponudi kar 820 Nm (!) največjega navora, ki poskrbijo za zgolj 3,9 sekundni pospešek od mirovanja do stotice. Ja, prav ste slišali. Pospešek, ki se ga ne bi sramovali niti dirkalniki iz Maranella in Bologne. Ob tem je pospešek zaradi takojšnjega navora toliko brutalen, da boste želodec občutili tam nekje pri zadnjici, sopotniki pa vas bodo ob tem vsaj tako srepo gledali kot Von der Leynova madžarskega predsednika. Res pa vse skupaj izpade precej umetno in plastično. Kot pri računalniški igrici. Enostavno nekaj manjka. Pa pri tem ne mislim zgolj na zvok motorja, bolj pristnost, ki jo zna pričarati kakšen podobno močan bencinski osemvaljnik.

A BMW-jevim inženirjem je vseeno potrebno postaviti spomenik, da navkljub precejšnji masi vozila (skoraj 2,4 tone) najbolj popopran i5 v ponudbi pokaže izjemno lahkotnost v vožnji ter je zelo zanesljiv tudi pri zaviranju. Zračno vzmetenje (paket Adaptive M Suspension Professional, pri čemer je zadnje zračno vzmetenje serijsko pri električni seriji 5) poskrbi za izjemno udobje tudi na tistih cestnih površinah, kamor vzdrževalce bolj poredko zanese. Volanski mehanizem je čudovito intuitiven ter natančen, pa čeprav ne toliko oster pri dinamičnem priganjanju. Vsekakor velja počakati na prihajajoči M5, ki bo verjetno povsem drugačen v tem elementu! A je zaradi doplačilnega štirikolesnega volana odlično agilen, kar še kako prav pride sredi mestnih središč. Vseeno pa i5 M60 ni dirkalnik in to niti ne želi biti, prej izjemno udoben potovalnik, zaradi česar se pričneš spraševati, zakaj bi sploh še pogledoval k seriji 7. Razen seveda za razkazovanje statusnega položaja v družbi.

BMW i5 TOURING 29

Malce manj pohval si BMW-jevci zaslužijo na področju učinkovitosti pogonskega sklopa, saj je z i5 M60 iskanje polnilnih postaj precej bolj pogosto kot bi si to želeli novodobni poslovneži, ki jih vodi misel, da je tudi čas denar. Ob povprečni (dokaj nežni) porabi 25 kWh na 100 km je namreč potrebno vleči kable iz prtljažnika vsakih 250 do 300 kilometrov. Na hitri polnilnici sicer omogoča polnjenje z več kot 200 kW (a le za kratek čas, kot se je izkazalo v praksi), pa se vseeno zdi, da bi si tako močan avtomobil zaslužil malce večjo baterijo. Zgolj 81,2 kWh neto kapaciteta akumulatorja je precej povprečen podatek v časih, ko že Kitajci ponujajo več kot 100 kWh. Vsekakor ima na tem področju dovolj prostora za izboljšave.

Manifestacija

Najnovejša karavanska serija 5 je tudi v osmi generacijski izvedbi izjemno dodelana ter več kot odlična na prenekaterem področju, da jo bomo že čez par let najverjetneje pogosto videvali na parkiriščih trgovcev z uvoženimi rabljenimi vozili. Še prej pa na parkiriščih uspešnih podjetij in bank, saj bo marsikateri menedžer v njej videl ideal družinsko uporabnega avtomobila.

BMW i5 TOURING 33Električno gnana verzija M60 zagotovo ne bo med bolj vidnimi na cestah (če hočemo ali ne, bo to vsaj na naših tleh še vedno dizel), a z njo Bavarci kažejo, da so se resno pripravili na električno prihodnost. Obenem predstavlja manifestacijo znanja njihovih inženirjev, s čimer želijo prepričati še zadnje elektroskeptike. Saj veste, ob dobrih 600 »konjih« pod motornim pokrovom bo le malokdo ostal ravnodušen, pa četudi gleda na električno prihodnost podobno nezaupljivo kot Korošci na odprtje tretje razvoje osi, kar naj bi se menda zgodilo junija 2028.

Žal precej omejen doseg, ki v praksi stežka preseže 300 kilometrov, postavlja vprašanje, komu je tovrstna verzija z oznako M60 sploh namenjena. Avtomobil je namreč ustvarjen za dolga avtocestna potovanja (odlično vozno in zvočno udobje), ki so lahko v deželi piva, nogometa ter dokončno zaprtih jedrskih elektrarn tudi precej hitra. A kaj, ko bo voznik ob tem spoznaval prav vsa obcestna počivališča ter imel možnost zbiranja podatkov za študijo o razlikah v ceni kave. Vsekakor čakamo na močnejšo baterijo.

Tekst in foto: Urban Acman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Izjemno zmogljiv pogonski sklop, ki ga sestavljata dva elektromotorja na obeh oseh, ponuja ob vklopu funkcije Boost kar 600 »konjev« največje moči. 81,2-kilovatna baterija je v tovrstnem vozilu enostavno premajhna, saj se je potrebno prepogosto ustavljati na polnilnicah, ker se poraba le stežka spusti pod 25 kWh/100 km.
    9
  • Notranjost
    Prečiščena notranjost navdušuje z izborom materialov, občutkom za detajle ter s sodobnimi digitalnimi rešitvami. Karavanska različica ima (ne glede na pogon) 570-litrsko praznino, žal pa nobenega praktičnega odlagališča za električne kable.
    10
  • Opremljenost
    Dodatna oprema je pri tokratnem testnem primerku stala toliko kot spodobno opremljena Octavia, zato ne čudi, da ni manjkalo prav nič pomembnejšega. No, morda zgolj sedežna masaža.
    10
  • Vozne lastnosti
    Izjemno uravnoteženo podvozje, ki je sicer naravnano malce bolj na udobje, ter dovolj intuitivno krmiljenje poskrbita za čudovito vozniško doživetje. Vse skupaj nadgradi paket z doplačilnim zračnim vzmetenjem ter krmiljenjem zadnje osi, ki je vreden vsakega centa.
    10
  • Gospodarnost
    Pri dani ceni, za katero lahko kje na Dolenjskem ali v Prekmurju kupite tudi družinsko hišo, je debata o racionalnosti pač podobno smiselna kot razprava o porabi. Ki pa, roko na srce, pričakovano ni nizka.
    3
  • Zmogljivost
    Dobrih 600 naelektrenih »žrebcev« (funkcija Boost) ter skorajda nerealen pospešek za tako težko karavansko »kravo« (3,9 sekund) sta verjetno dovolj zgovorna podatka.
    10
  • Sklep
    Nova BMW-jeva karavanska serija 5 se izkaže na vseh najpomembnejših področjih (vozne lastnosti, notranja prostornost, premijski občutek, motorna ponudba), da bo ostala tudi v prihodnje eden njihovih prodajnih stebrov. Najmočnejša naelektrena verzija v ponudbi (M60) pa nakazuje, da bi lahko bila tudi električna prihodnost sila zabavna. A le, če bo doseg daljši.
    8.7

Tehnični podatki vozila

baterije 81,2 kWh (neto)
cena osnovnega modela (€) 73.900
cena testnega vozila (€) 134.306
dolžina × širina × višina (mm) 5.060 x 1.900 x 1.505
dovoljena masa vozila (kg) 2.960
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
masa praznega vozila (kg) 2.350
medosna razdalja (mm) 2.995
menjalnik/pogon enostopenjski / štirikolesni
največja hitrost (km/h) 230
največja moč elektromotorja (kW/KM pri vrt/min) 442/601 (261 spredaj / 340 zadaj)
največji navor elektromotorja (Nm pri vrt/min) 820 (365 pri 0-5.000 spredaj / 430 pri 0-5.000 zadaj)
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,9
osnovna cena vozila (€) 104.050
pnevmatike 255/35 R21 (spredaj) / 285/30 R21 (zadaj)
poraba električne energije (kWh/100km) 18,3-20,8
poraba goriva na testu (l/100 km) 25,2 kWh
pospešek 0-100 km/h (s) 3,9
prostornina prtljažnika (l) 570-1.700
vrsta motorja elektromotor
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

8 komentarjev za "Visokonapetostna Petica"


chad
20 dni 11 ur nazaj

Še en minus je to, da ni več pravih komfortnih sedežev, ki so res udobni in estetsko dovršeni in so skozi nekaj generacij naredili tudi lepši avto

jack86
21 dni 5 ur nazaj

Ne vem, ce je kdo ceno videl: dobrih 134.000€. Kar je enih 100.000€ prevec, za avto proizveden precej verjetno na kitajskem.

16 dni 3 ur nazaj

Osnovni je 73000 kar niti ni tako drago. Kaj je pa razlika med njima pa ne vemo.

jack86
21 dni 4 ur nazaj

Pardon, sem prebral, made in germany… vseno si mislim svoje o ceni…

Firediver
20 dni 9 ur nazaj

Najbrž si od včeraj, da ti je visoka cena BMW-ja nekaj tako šokantno novega.

jack86
19 dni 11 ur nazaj

Tako je, sem od vceraj.

brett
21 dni 8 ur nazaj

Če zunanjost pogojno še sprejmem, samo ne v tej mat barvi, mi je pa notranjost tako nečustvena, tehnokratska in brez duše, da sem brez besed.
Kaj pomaga bleščeča tehnologija, oh in sploh podvozje, etc., če pa človeka vizualno odbije na vsej črti.

Pod črto: “Hvala, ne hvala!”

thunderbolt
21 dni 6 ur nazaj

Tudi sama kvaliteta notranjosti je proti prejsnji generaciji korak nazaj.

 
Alfa med karavani
Bavarska prodajna aduta ter Minijev as iz rokava