Poraba 5,6 l/100km Največja hitrost 222 km/h Cena 51.645 eur
Plusi
  • rjavo usnjeno oblazinjenje barve konjaka je prava paša za oči
  • digitalna stikala za nadzor klime
  • prilagodljivost prtljažnega prostora in njegova prostornost
  • prostor na zadnji klopi
  • varčen dizelski motor
  • odlični sedeži, izrazito primerni za daljše poti
  • masažne blazine v sedežih
Minusi
  • kvaliteta slike vzvratne kamere povsem neprimerna ceni modela
  • klavirska plastika in reže na armaturni plošči so magnet za prah in prstne odtise
  • steklenica v držalu ovira prostor pred naslonom za roke

Z vsako novo generacijo modelov – morda je to še najbolj očitno pri Superbu – se Škoda umika od osnov, ki so to znamko definirale v zadnjih treh desetletjih. Znamkini modeli so veljali za racionalnejšo avtomobilsko opcijo, bili so namenjeni kupcem, ki si niso mogli ali želeli privoščiti Volkswagnovega modela istega razreda ter so bili oblikovno nekoliko za evropsko avtomobilsko smetano. Nekoč torej alternativa, danes pa Škoda nedvomno narekuje trende, ki jih je v zadnjem desetletju dejansko pomagala oblikovati. Superb nikakor ni več dostopnejši, cenovno je skoraj poravnan s Passatom ter oblikovno izrazito posrečen. Še več, v pretekli generaciji je postal tako prepričljiv, da je Volkswagen prepustil Škodi razvoj naslednje in Passata postavil na Superbove temelje. Narobe svet ali logična posledica?

Kako zelo čudno: avtomobilski model, uveden na trg v letu 2024, pa v svoji motorni paleti nima opcije baterijsko-električnega pogona in še vedno večino vozil proda z dizelsko motorizacijo. Povsem običajna zgodba, če bi se pisalo leto 2015, ko je na ceste zapeljala tretja generacija Superba, zdaj pa nekaj posebnega, celo v pozitivnem smislu.

A bolj kot motorna paleta (k njej se vrnem nekoliko kasneje) je v ospredju četrte izvedbe Superba njegova prostornost (stara zgodba) in še bolj očiten pomik v poslovne vode, kjer tempo diktirajo zahtevnejši kupci. V tem primeru lahko govorim o revoluciji Škodinega modela, čeprav bi s površnega vidika lahko le zamahnil z roko in Superba opisal kot logično obširnejšo prenovo predhodnika. Škoda je namreč ohranila vse njegove ključne prednosti, kozmetično pa so popravki evolucijske narave. Brez drznih potez, brez pretiravanja. Morda se pa tukaj kaže vse večja povezanost s Volkswagnom, ki je poznan po svojih izrazito nežnih oblikovnih popravkih, kljub generacijskemu preskoku.

Prtljažnik, s katerim težko tekmujejo celo enoprostorci

Pri Škodi pravijo, da so spremenili čisto vsako zunanjo površino, čeprav se morda na nekaterih delih to težje opazi. SuperbSkoda Superb Combi L&K 2.0 TDI-23 je pridobil predvsem bistveno bolj ostre linije, ki jih popestrijo matrični žarometi LED in kristalni elementi za nekaj premijskega pridiha. Maska hladilnika se je občutno razširila, odbijač pa krasi še kromirana linija. Brez revolucije, brez pretiranega izvabljanja čustev. A v času najinega druženja nisem zaznal pripomb na njegov videz. Po drugi strani pa je bilo slišati dosti vzdihovanja, kako zelo je “oh in sploh” in kako zelo bi ga zlahka zamenjali za svoje obstoječe vozilo. V preteklih treh izvedenkah je Superb pustil tako dober vtis, da nihče niti ne podvomi, ali četrta izvedenka nadgrajuje predhodnika.

V primerjavi s predhodnikom je model v dolžino zrasel za 43 milimetrov in je 12 milimetrov višji; karavan v dolžino tako meri 4.902 milimetrov. Medosna razdalja znaša 2.841 milimetrov in je enako dolga kot pri predhodniku. S tem pa Superb v dolžino meri skoraj toliko kot Audi A6 Avant. Dimenzijska rast na zunaj je očitna, a glede na enako medosje je hitro jasno, kam so bili dodatni centimetri usmerjeni – v prtljažnik. S 30 litri dodatka sprejme 690 litrov, največ med vsemi v razredu in na ravni enoprostorskih modelov.

Prtljažna odličnost

Prtljažnik je res ogromen. Ne zgodi se pogosto, da se elektronska prtljažna vrata osebnega avtomobila dvignejo, pred seboj zagledaš Skoda Superb Combi L&K 2.0 TDI-34velikansko odprtino in osupneš. Prav zastal sem v gibu, ker me je velikost “luknje” tako presenetila. Še preden sem se zbral, me je iz ozadja predramil ženin glas: “To pa je prtljažnik zame!” Morda je pa je Superb pravi odgovor za tiste, ki verjamejo, da je zadovoljna žena ključ do srečnega življenja moža. Da je prtljažnik postal še bolj uporaben, poskrbi polno uporabnih elementov – pregrade za prtljažnik, mreža in premična ponjava za odlaganje mokrih stvari. Na voljo je toliko različnih konfiguracij in elementov, da je ob strani celo nalepka s kodo QR za spletno povezavo, kjer si lahko vsak pogleda možne kombinacije in njihovo uporabo.

Pa saj niste pričakovali, da je postal na zadnji klopi kaj bolj utesnjen? Superb je eden redkih avtomobilov, kjer bi skoraj raje sedel zadaj kot za volanom. Ob normalno postavljenem voznikovem sedežu je za moja kolena ostalo še 25 centimetrov prostora. Pa mi ni dalo miru. Voznikov sedež sem pomaknil povsem nazaj, do skrajne točke. Rezultat? Še vedno sem lahko povsem sproščeno zleknjen sedel za njim na zadnji klopi.

Obstaja ločnica med poslovnim in družinskim avtom?

Sam bi ocenil, da je ta pri paketu L&K. No, nekaj besede pri tem ima brez dvoma tudi usnjeno oblazinjenje v barvi konjaka, ampak tako opremljen in nališpan Superb je res zapeljiv. In če pomislim, da bi ga dnevno “maltretiral” z družinsko rabo, ker vem, kakšen nered lahko ustvari moj osemletnik… Morda sem eden tistih zadnjih, a me kar v srcu stisne, če samo pomislim, da nekdo ne bi primerno skrbel za tako impozantnega Superba.

Paket L&K obenem opazno dvigne ceno testnega modela, potem pa je na voljo še kar nekaj doplačilnih opcij. V testnem avtomobilu jih je bilo za pet tisoč evrov. “Direktorski” Superb s paketom L&K in dvolitrskim dizelskim motorjem s 110 kilovati po ceniku stane 46 tisoč evrov, dodatna oprema pa jeSkoda Superb Combi L&K 2.0 TDI ceno testnega primerka dvignila na skoraj 52 tisoč evrov.

Me je pa Superb postavil pred pravo preizkušnjo – najti slabosti je pravi izziv. Škodina nova zasnova potniške kabine je tako zelo prijazna uporabniku, da sem se za volanom takoj počutil domače. Zaslon na dotik ima smiselno razporejene elemente, hkrati sem zgornjo opravilno vrstico hitro prilagodil svojim potrebam. Merilniki so nekoliko ponesrečene oblike, a preprosti in pregledni. Tri digitalna stikala so nadvse uporabna, takoj sem se privadil na njih in jih vzljubil.

Nekaj pomislekov mi je vzbujal osrednji naslon za roke. Pri Superbu (v primerjavi s Kodiaqom) je nepomičen in se ga ne da nastavljati niti po višini niti po globini. A kljub temu z njegovim položajem nisem imel težav. Je ravno prave višine za komolec, pod njim pa je skrit uporaben predal. Še najbolj me je zmotil vzorec z režami nad sovoznikovim predalom oziroma na desni strani armaturne plošče. Deluje lično, a že po nekaj dneh mi je po glavi hodilo le to, kako ga očistiti, ko se bo znotraj rež nabiral prah. Druga, še najbolj očitna pomanjkljivost, je kvaliteta slike vzvratne kamere. Ne vem, kaj so mislili, a res ni na nivoju cenovnega razreda Superba in ni usklajena z vsemi tehnološkimi dobrotami, ki jih prinaša nova generacija Superba. Ločljivost prikaza je res slaba, še posebej ponoči.

Na tem mestu pa se moje zamere Superbu končajo. Že nekaj časa nisem sedel v tako zaokroženem in prepričljivem osebnem avtomobilu. Vem, da se je v primerjavi s predhodnikom občutno podražil, a to je nekaj, kar zadeva presojo vsakega kupca in višino proračuna za avtomobil. Osebno vem le to, da je Škoda z novim Superbom zasenčila tekmece in ne bom presenečen, če bo po njemu posegel tudi kakšen lastnik ostarelega Audija, Mercedesa ali BMW-ja.

Kako dobro je sesti za volan dizelsko gnanega modela

Če je imel pred izbruhom dizelske afere praktično vsak večji avtomobilski model v modelni paleti prevladujoče dizelske pogone, se je v zadnjih nekaj letih to močno spremenilo. Zdaj je že prava redkost, če nov avtomobil poganja dizelski motor. No, pri Superbu je to povsem drugače, saj se skoraj 90 odstotkov kupcev odloči za dizel, vstopni dizelski dvolitrski motor s 110 kilovati pa ostaja pravšnja izbira.

Skoda Superb Combi L&K 2.0 TDI-8Čeprav gre za malenkostno prenovljen agregat, o novostih ni veliko za pisati. Skupaj z edino menjalniško opcijo, samodejnim 7-stopenjskim DSG menjalnikom, pogonskem paketu kot celoti ne morem zares očitati ničesar. Ob zagonu sicer še vedno pokaže nekaj robatosti, a se zanj odkupi med vožnjo predvsem z varčnostjo, obilico navora in elastičnostjo. Povprečna poraba se je v običajni kombinirani vožnji ustavila pri 5,5 litra, zlahka (in to mislim resno) pa bi jo spravil pod pet litrov na sto prevoženih kilometrov. V tem primeru bi s polnim rezervoarjem prevozil več kot 1.200 kilometrov, v mojem primeru pa mi ga je uspelo sprazniti po nekaj več kot 1.100 prevoženih kilometrih.

Zaradi prilagodljivega vzmetenje je Superb po novem še za odtenek bolj udoben, a le v programu Comfort, čeprav sem mi vseeno zdi, da lukenj ne požira tako lahkotno kot predhodnik. Je pa zaradi tega postal bolj dinamičen in vozniško zanimiv, pelje se predvsem bolj zanesljivo kot prej. Nedvomno ohranja oziroma še utrjuje primat znotraj družine Škoda – sicer je nekoliko dražji, a tako odličen, da bo pošteno prestrašil tekmece – tudi Passata, s katerim si zdaj deli večino komponent (in dimenzij).

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dizelski stroj v nosu Superba morda ni povšeči bruseljskim uradnikom, meni pa je sila ugajal in znova dokazal, da je prava izbira za voznike, ki na letni ravni prevozijo večje število kilometrov. Skupaj s 7-stopenjskim menjalnikom DSG tvori idealno kombinacijo. Hrup dizelskega motorja je dodobra zadušen in v notranjost se vibracije praktično ne prenašajo.
    9
  • Notranjost
    Superb nadgrajuje dosedanjo izkušnjo v potniški kabini. Ohranja primat v smislu prostornosti, a tako kot vedno s pametnimi rešitvami stavi predvsem na izboljšano uporabnost. Vsekakor pa zelo spretno in uspešno združuje poslovni in družinski svet. Škoda je ustvarila eno najboljših potniških kabin, ne le v svojem razredu. Kapo dol.
    10
  • Opremljenost
    Paket opreme L&K prinaša praktično vse in še več kot potrebujejo uporabniki. Namenjen je res zahtevnim kupcem, dodatno pa je bil testni Superb opremljen še z rjavim usnjenim oblazinjenjem, večjimi platišči, vozniškimi pripomočki, vlečno kljuko in nekaterimi paketi. Več opreme je praktično nemogoče namestiti vanj.
    10
  • Vozne lastnosti
    Superb je izgubil nekaj svoje pregovorne udobnosti. Dinamično prilagajanje vzmetenja je bolj čvrsto kot vzmetenje pri pretekli generaciji, a ponuja bistveno širšo uporabnost modela, predvsem z dinamičnega vidika.
    8
  • Gospodarnost
    Če so bili Škodini modeli nekoč med tistimi z dostopnejšimi cenami, so se stvari v zadnjih nekaj letih kar spremenilee. Kvaliteta njihovih modelov je močno odskočila, posledično pa tudi cene nekaterih modelov. Testni Superb stane več kot 50 tisoč evrov, kar seveda ni malo. A po drugi strani je popolno opremljen, izrazito prostoren in dimenzijsko razkošen. Vsekakor sem že vozil avtomobile bistveno slabše kvalitete za več denarja.
    7
  • Zmogljivost
    Morda je ravno pri pogonskem sklopu testni Superb najbolj povprečen. Ne zaradi narave dizla, ki je dandanes že prava redkost, temveč na račun moči, ki jo prinaša dvolitrski agregat - 110 kilovatov ni noben presežek, a je navorsko bogat s povsem dovolj moči za vsakodnevne vožnje, tudi po avtocesti. Za nekoliko manjšo moč se odkupi z ugodno porabo.
    8
  • Sklep
    Superb ostaja prostorski kralj srednjega razreda. Uporabnost nadgrajuje z izrazito kvalitetno, pametno in uporabniku prijazno potniško kabino, dizelski agregat pa ponuja pogonsko alternativo vsem tistim, ki na letni ravni prevozijo več kilometrov. Vsekakor ena svetlih zvezd med konkurenco, zato lahko marsikoga prepriča, da prestopi na Škodino stran.
    8.7

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 35.562
cena testnega vozila (€) 51.645
dolžina × širina × višina (mm) 4.902 x 1.849 x 1.484
dovoljena masa vozila (kg) 2.124
emisija CO2 (g/km) 136
emisijski razred Euro 6EA
gibna prostornina (cm3) 1.968
masa praznega vozila (kg) 1.769 (nosilnost 457 kg)kol
medosna razdalja (mm) 2.837
menjalnik/pogon samodejni/spredaj
največja hitrost (km/h) 222
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 110 (150) pri 3.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 360 pri 1.600
namestitev motorja spredaj
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,1
osnovna cena vozila (€) 46.277
pnevmatike 215/55 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,6
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,4
pospešek 0-100 km/h (s) 9,3
prostornina posode za gorivo (l) 66
prostornina prtljažnika (l) 690/1.920
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
zavore spredaj/zadaj kolutne hlajene/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

23 komentarjev za "Alfa med karavani"


berlonso
2 meseci 7 dni nazaj

Replika na naslov: Alfa nima karavana… 😉

tomzzi
2 meseci 14 dni nazaj

Takole berem mnenja in pišete o porabi olja…
Sedaj pa me zanima ali je sploh še kaj avtomobilov dandanes ki ne bi imeli napake kar se motorjev tiče?
Bolj kot berem teste, mnenja bolj sem zmeden glede vsega skupaj. A je sploh še kaj kar bi bilo vsaj približno ok kar se tiče motorjev?

Polo78
2 meseci 10 dni nazaj

Glede porabe olja preberi komentar malo nižje… 😉

ironmaiden
2 meseci 11 dni nazaj

suzuki, kar se tiče svojim motorjev – top – najmanj napak…..

xxl
2 meseci 14 dni nazaj

Ne vem, vem pa da 80% vseh izdelanih Toyot še vozi. 😉

2 meseci 11 dni nazaj

Pri tem bi lahko še dodal, da so Toyote zelo priljubljene v zelo slabo razvitih državah Afrike in Azije.

To so predvsem avti, ki v povprečno razvitem svetu ne morejo niti po pomoti narediti tehničnega in nimajo kaj delat na cesti. To niso male številke, govorimo v milijonih.

lada2103
2 meseci 13 dni nazaj

Imaš Toyoto?

xxl
2 meseci 12 dni nazaj

Tudi če je nimam, nobeden minus ne more spremeniti dejstva. 😉

Gosic
2 meseci 15 dni nazaj

Koliko je pa poraba olja in hladilne tekočine?

Polo78
2 meseci 10 dni nazaj

Prvih 15.000 kim je realna poraba olja nekje 1-1,5 litra, s tem da ga je občutno največ porabilo prvih cca. 5.000 km, nato se je poraba umirila. Na nemških forumih poročajo, da se poraba umiri po prevoženih 30k km, tam pa še nisem. Ko bom, poročam.
Hladilne tekočine ni porabilo nič, vsaj vizualno ne..

xxl
2 meseci 10 dni nazaj

Še davnega leta 2000 smo pri službenih Passatih 1.9 100 TDI PD, pri vsakem servisu dobili liter olja za dolivanje, tako da, je to očitno stalnica pri VAG.

enstot
2 meseci 16 dni nazaj

Me prav zanima kako merite porabo goriva?! Domnevam, da je številka prepisana iz potovalnega računalnika !? To je apriori “netočen” podatek.

2 meseci 14 dni nazaj

Ne vem kako je z novimi avti, po mojih izkušnjah kažejo za deci ali dva premalo. Enakega mnenja so tudi nekateri moji prijatelji. 2-4% odstopanja, meni se zdi tole dokaj natančno, vsak po svoje.

Če vsi enako “lažejo”, je na koncu veeno. Za orientacijo in primerjavo med avti je tole dovolj natančno.

enstot
2 meseci 12 dni nazaj

No vidiš, to je zaskrbljujoč podatek, kar si povedal! Že zaradi poštenosti, bi to morali zapisati na vidnem mestu v testu. Tehnično gledano pa je to neveljaven test porabe in zavajanje bralcev.

2 meseci 11 dni nazaj

Kaj je zaskrbljujočega? Ti si porabo računaš na 15 decimalk natančno? O kakšni poštenosti govoriš?
Kompliciraš za 0,1. Po tvoji logiki bi še morali zraven (kaj sploh je vidno mmesto?) zapisati koliko je težek človek, ki si vsede v avto in v katero smer je pihal veter, pa še marsikaj drugega.

V življenju ni nič 100%. 100% moraš samo umret.

mnmn
2 meseci 13 dni nazaj

Pri meni je pa zanimivo, da mi Golf celo kaže za 0.1 več kot je dejansko. Avto kaže 5.4, pri vnosu podatkov na poraba.com pa imam 5.3 .Tako, da je kar točen podatek.

Blinder
2 meseci 16 dni nazaj

Jaz pa verjamem, da je to resnična poraba goriva.

enstot
2 meseci 10 dni nazaj

Tudi jaz verjamem, da je zemlja ravna in v obliki pizze Quattro Staggioni.🍛

Polo78
2 meseci 10 dni nazaj

Iz izkušenj s tem motorjem (s točno tako verzijo) lahko samo potrdim, da je teh 5,6 litra realna poraba. Z umirjeno vožnjo se jo da spravit še nižje.

emozul
2 meseci 16 dni nazaj

Ja pa rak rana poraba olja, ter slabo delovanje osrednjega zaslona.

 
Dovolj dober
Visokonapetostna Petica