Testi

Volkswagen up! 1.0 high up – Šah mat

Poraba 5,5 l/100km Največja hitrost 171 km/h Cena 10.460,12 eur
Plusi
  • oblika zunanjosti in notranjosti
  • motor in menjalnik
  • serijska oprema (sistem citysafety)
  • vozne lastnosti
  • kompaktnost
  • ergonomičnost
  • delovanje naprave maps & more (navigacija, potovalni računalnik, telefon, …)
Minusi
  • odsotnost stikala sopotnikovega stekla na voznikovih vratih
  • sredinski zračnik
  • sprednja sedeža se pri preklopu ne vračata na svojo izhodiščno lego

Ko je Volkswagen lansiral na trg svoj najmanjši model up!, je predstavil tudi dva zanimiva paketa opreme. Enega v temni črni barvi, ki ga je poimenoval black up!, ter svetlega snežno belega white up!. Črno bela avtomobilska paket(k)a sta enostavno tako simpatična, da bi si človek najrajši omislil 16 belih in 16 črnih ter se z njimi doma igral vrtni šah. No, mi smo na test dobili … rdečega!

Kmetje in kraljice

Večni pesimisti »strokovne kavč javnosti«, ki vidijo svet le črno-bel, so najverjetneje prebledeli, ko so ugotovili, da zna tudi Volkswagen ustvariti prikupno oblikovan avtomobil, ki vzbuja pozitivna čustva. Preprostostih linij, brez pretiranih dizajnerskih ekskurzij v neznane sfere, ki bi krnile funkcionalnost, pa poraja takojšnje vprašanje, zakaj za vraga tako enostavne oblike ni že nihče prej izrisal. Filozofija ustvarjalcev up!-a, katerim je bilo glavno vodilo enostavnost, se je tako še enkrat izkazala za bistveno bolj učinkovito in všečno od neumestnega kompliciranja in predizajniranja. Mar ne, oblikovalci slovenskih olimpijskih kolekcij? Volkswagnovi oblikovalci so tako uspeli ustvariti mikro avtomobilski paket, v katerem se nihče ne počuti kmetavzarsko. Ter je dovolj prepričljiv, da se tudi razvajenim kraljičnam v njem ne bo povešal nos.

Posamezni detajli poskrbijo, da deluje up! v primerjavi s Škodinim bratcem Citigo malenkost živahneje in morda celo za odtenek bolj prestižno. S tem ohranja dovoljšnjo samosvojost, da češkemu sorodniku ne odžira kupcev. Pametno! A kljub temu ne moremo govoriti o tolikšni razliki kot pri konkurenčnih torinskih modelčkih, pri katerih bi »strokovna kavč javnost« preprosto namenila Fiat Pando kmetom, Fiat 500 pa le kraljicam.

Testno verzijo high up! najdemo proti zgornjemu delu cenika, zato jo dodatno krasi marsikateri všečni okrasek. Poleg živo rdeče barve, zaradi katere avtomobilček deluje kot velik in posušen vlož … vložen paradižnik, so še posebej padla v oči zanimiva aluminijasta platišča ter lepo oblikovana prednja maska z velikim emblemom. Zadnje tonirano steklo, ki sicer nadomešča prtljažna vrata, pa pripomore, da deluje avto od daleč kot mikrovalovka na kolesih. Med testom bi skorajda že odprl vrata prtljažnika in čakal na … pogreto mleko.

Trdnjava

Iskreno verjamem, da se dandanes marsikdo, ki je poln varnostnih dvomov, sploh ne usede več v avto, ki je manjši od štirih metrov. Kaj šele v vozilce, pri katerem bi morali proizvajalci nujno dopolniti navodila za uporabo z informacijo, kako pravilno naložiti v prtljažnik povprečno veliko mikrovalovno pečico. Brez podiranja zadnje klopi!

A kot sem že pred časom ugotavljal pri najmanjši Škodi, je Volkswagnovcem uspelo, da se v notranjosti avtomobilčka, kljub njegovi majhnosti, počutiš kot v manjši trdnjavi. Občutek vsesplošne kompaktnosti in presenetljivo zadovoljive prostornosti spredaj, tako nehote ponuja občutek varnosti, česar še do nedavnega v tem razredu nismo bili vajeni. Prava avtomobilska Švica! Dobra kvaliteta izdelave, z všečnimi retro vložki, kot je na primer v barvo karoserije odeta armaturna plošča, prijetno svetle barvne kombinacije notranjosti ter spodoben varnostni paket, s serijskim sistemom samodejnega zaviranja vozila v sili, pa bi znali prepričati še zadnjega dvomljivca, ki se sicer zaradi lastne »varnosti« po cestah premika le s cestnimi trdnjavami.

Pa bi si kljub dobremu počutju ter nekaterimi nadstandardnimi kosi opreme (kot na primer navigacijska naprava Maps & More) zaželeli še kakšnega sladkorčka. Morda samodejnosti dvoconske klimatske naprave, kot jo pozna Fiatova Panda. Četudi bi bilo v avtomobilčku, proporcev vžigalične škatlice, najverjetneje malce nemogoče vzdrževati ločeni temperaturi za levo in desno stran. Ali pa ogrevan volan, kot ga premore Kiin Picanto. Morda obvolanske komande, kot jih vključuje že osnovni Renaultov Twingo. Ali pa le povsem preprosto stikalo sopotnikovega stekla na voznikovih vratih, kot ga ima … Chevrolet Aveo.

Skakač

Pri živo rdečem VW up!-u lahko s popolno gotovostjo trdim, da gre za idealen avtomobil, namenjen vsakodnevnemu skakanju po opravkih v mestnem vrvežu. In ne le zaradi velikostnih in barvnih atributov, ki pripomorejo, da ga je moč skriti za kakšnim cvetličnim koritom, polnim rdečih petunij, brez da bi ga opazilo strogo oko mestnega redarstva ljubljanskega. Za precej živahnega se izkaže tudi trivaljni bencinski motor, katerega sem spoznaval že v Škodi, ki se zelo rad zavrti preko 4.000 vrtljajev, ko zna spustiti že malce bolj rezek zvok (za male brenčače). Je pa zaradi trivaljne zasnove dovolj prepričljiv že v najnižjih vrtljajih ter idealen spremljevalec nežnim ženskim ročicam pri najverjetneje najtežjem mestnem manevru – speljevanju na semaforjih.

Marsikdo bi pričakoval, da bo avtomobilček, zaradi majhnih mer ter kratkega medosja, po slovenskih luknjah (po svetu poimenovanih tudi magistralne ceste), poskakoval kot mlad kozliček ob prvem stiku z električnim pastirjem. Pa se, nasprotno, obnaša precej odraslo, s precej dobrim požiranjem neravnin ter brez pretiranega bočnega nagibanja v ovinkih. Tako so up!-ove vozne lastnosti, primerjalno s kakšnim »pirhastim« in že malce ostarelim Peugeotovim 107, precej bolj suverene in prepričljive. Kljub kozmetičnim popravkom slednjega se leta pač poznajo in se lahko le stežka primerja z mlajšimi. Življenjska resnica je pač kruta. Tudi pri avtomobilih, ne le pri ženah …

Chanometer

Pozabite na sivi miški v obliki up!-ovih predhodnikov, Lupa in Foxa! Naj bo najmanjši Volkswagen obarvan v takšno ali drugačno karoserijsko barvo, med avtomobilskimi palčki bi lahko postal nova modna črna. Uspešno kombinacijo sodobnosti ter rahlih retro reinkarnacij nadgrajuje precej konkurenčna cena, s katero bi znal izriniti s šahovnice celo prodajno uspešno avtomobilsko preproščino, v obliki francosko japonskega trojčka (107, C1 in Aygo). Ter v vrvežu evropskih velemest morda zopet postal pravo »ljudsko vozilo«. Še najbližje mu je s svojimi malčki trenutno Fiatov koncern.

Pri Volkswagnu nikakor ne marajo hitropoteznosti. Velikokrat si vzamejo dosti časa, konkurenco premerijo od glave do peta ter želijo predvideti vsaj tri poteze vnaprej. Za ubranitev svojega kraljestva se dostikrat poslužujejo tudi kakšne taktične rokade. Z njihovim najmanjšim modelom jim je trenutno uspelo matirati marsikaterega proizvajalca, ki ugotavlja, da postaja up! novi kralj mestnih malčkov. Tako lahko konkurenca na koncu le še potihoma sikne skozi zaprte ustnice: »Up yo …!«

Uporabni podatki na uradni strani.

Tekst in foto: Chan

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Če smo isto zasnovo pri sorodni, a plebejski Škodi ocenili z 8, potem si prestižnejši VW zasluži oceno … 8.
    8
  • Notranjost
    Prijetni svetli odtenki ter retro detajli sicer ne bodo prav vsem všeč. Tem je v koncernu namenjena umirjena Škoda.
    10
  • Opremljenost
    Izjemno dobro opremljen paket z navigacijsko napravo, laserskim sistemom zaznavanja ovir, dvostopenjskim gretjem sedežev ter najmanjšim merilnikom vrtljajev na svetu.
    9
  • Vozne lastnosti
    Zelo dobra rdeča kombinacija med udobnim, a dovolj togim podvozjem ter komunikativnim volanom je pravi balzam ob prehodu iz vijoličastega Peugeot-a 107.
    8
  • Gospodarnost
    Ob dokaj prijazni ceni ter ugodni porabi goriva tudi po mestnih ulicah, se sproža že resen razmislek ali je potrebno doplačilo do večjega, a dražjega Pola.
    9
  • Zmogljivost
    Kljub spodobnim zmogljivostim bi si zaradi prepričljivega podvozja ter natančnega volana zaželel kakšnih 30 konjičev več.
    7
  • Sklep
    Mikrovalovka na kolesih, ki bi znala z eno potezo spremeniti položaj na šahovnici. Upam le, da ne bo matični koncern nadaljeval s kakšno perverzijo, v obliki širitve modelčka še na ostale svoje znamke (Lamborghini, Porsche, Bentley) …
    8.5

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 10.460,12
dolžina × širina × višina (mm) 3.540 x 1.641 x 1.489
dovoljena masa vozila (kg) 1.290
emisija CO2 (g/km) 108
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti (podaljšano jamstvo za 3. in 4. leto) / 12 / neomejeno (vezano na redno servisiranje)
gibna prostornina (cm3) 999
kompresija (1:) 10,5
masa praznega vozila (kg) 929
medosna razdalja (mm) 2.420
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni / spredaj
največja hitrost (km/h) 171
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 55/75 pri 6.200
največji navor (Nm pri vrt/min) 95 pri 3.000-4.300
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 9,8
osnovna cena vozila (€) 9.932
pnevmatike 185/55 R15
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,9 / 4,0 / 4,7
pospešek 0-100 km/h (s) 13,2
prostornina posode za gorivo (l) 35
prostornina prtljažnika (l) 251-951
število valjev/ventilov 3/12
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 74,5 x 76,4
zavore spredaj/zadaj kolutne / bobnaste
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "Volkswagen up! 1.0 high up – Šah mat"


bajker
12 leta 7 meseci nazaj

Ampak poraba pa seka. Le za en tamal špricar manj kot moja precej večja gajba iz istega hleva.

luko
12 leta 7 meseci nazaj

Slikano je na Golem pri cerkvi ane?

Blinder
12 leta 8 meseci nazaj

haha lambo, porsche up
motor pa ima isto navora kot 60 konjska verzija. Če nima 60 konjski daljših prestav pol za večino ljudi tale verzija sploh ne gre boljše kot 60 konjska. Se pa pozna, da je menjalnik slabši kot od polo/golf, nastavitev el. gasa slabša, prikazovalnik priporočene prestave dela slabo

 
Peugeot 508 RXH – Za pest evrov več
Fiat Freemont 2.0 Multijet 16v 170 Urban – Zahodnjaški svobodnjak