Testi

Fiat Freemont 2.0 Multijet 16v 170 Urban – Zahodnjaški svobodnjak

Poraba 7,7 l/100km Največja hitrost 197 km/h Cena 32.550 eur
Plusi
  • prožnost motorja
  • ogromno predalčkov in odlagališč
  • lega na cesti in podvozje
  • prostornost
  • serijsko vgrajeni bonbončki
Minusi
  • slabša avtomatska klima

Medtem, ko se na forumih odvijajo čustvene debate da Dogde ni Fiat, sem se udobno zleknil v usnjen naslonjač in se odpeljal na potovanje (Journey). Res je, ne italijanska značka in ne italijanska notranjost ne moreta skriti, da je navsezadnje to Američan. Pa kaj!

Ameriška pita

Komur so všeč ameriški mali avti, bo navdušen nad videzom Freemonta. Večjih sprememb v primerjavi z izvornim Journeyem ni in, iskreno, bil bi kar razočaran, če bi bile. No, vsaj dokler ne pogledaš v notranjost, kjer so dodali italjanski dotik. V robustnem videzu terenca, s katerim marsikomu naženeš strah v kosti, ko se mu približaš, ni prostora za evropsko krhkost. Ni posebne elegance, ni posebne aerodinamike. Zgolj škatla, ki nas pripelje tja, kamor si zastavimo. Ampak glamurozna škatla.

Če se še kdo sprašuje zakaj Dodge, čisto na hitro: Fiat se je pred leti združil skupaj z Chrsylerjem, kamor spada tudi Dodge, in Freemont Journey je prvi izmed skupnih izdelkov. Če bi se peljali z obema, bi se verjetno opazile razlike. Fiat je kljub vsemu dodal nekaj sprememb na podvozju, malo posegel v ostale dele mehanike ter prilagodil luči evropskih zahtevam.

Pravljičnih sedem

Takšen, kot je videti od zunaj, je tudi notri – prostoren. V prvi vrsti pričakata udoben sedež in velik naslon za roko. Sedeže lahko prestavljaš naprej in nazaj tudi v drugi vrsti, vse tri, prav tako tudi njihov naklon. Če pa namesto prtljage zapeljemo še koga, se v zadnji vrsti pričarata še dva dodatna sedeža. A dobesedno brez prtljage – ko ju postavimo v sedalni položaj, naenkrat zadaj dobimo manjši prtljažnik kot v Kii Picanto. Kadar nimamo prtljage pravzaprav raje priporočam, da ju ne pospravljamo, kajti v avtomobilu ni roloja, ki bi zakril vsebino zadaj. Pa še nekaj. Na zadnja sedeža raje posadite otroka, ker prostora tam res ni obilo. In to je tudi edina opcija za tri otroške sedeže – dva spredaj in eden zadaj, saj na sredinsko klop ni moč namestiti vseh treh.

Vsestranskost se pokaže ob zlaganju sedežev. Že ko pospravimo zadnja dva, se pojavi lepa prostornina, ko jima dodamo še sredinsko klop, pa naenkrat iz začetnih 162 litrov dobimo fantastičnih 1.560. Dovolj za prevoz gradbenega materiala ali pa dostavo šolskih potrebščin domov iz knjigarne. Nalaganje je tudi precej poenostavljeno – prtljažnika mi ni treba posebej omenjati, stranska vrata pa. Odpro se kar do kota 90 stopinj. Fino, kaj pravite, še posebej, ko se ne gneteš na ozkem prostoru med zapenjanem otroka v sedež. In tudi tukaj niso pozabili še dodatne malenkosti – “jahače” so kar integrirali v sedeže. Z enostavnim potegom zunanja sedeža hitro dvignemo v otroško višino. Nič novega sicer, a pohvalno serijsko.

Delovišče

Ko sem se “zbasal” v sedež, sem najprej malo posedel in si ogledal s kakšnim strojem bom upravljal tokrat. Če zanemarim velik zaslon (ki ga sicer težko), mi je padlo v oči, kam vse lahko odložim pijačo. V tej pasji vročini to pride še kako prav in vse preveč proizvajalcev pozablja na to podrobnost. In potem sem našel še cel kup skritih predalčkov – ostaja vprašanje, če prav vse. Tistega pod sovoznikovo zadnjico šele ob preverjanju, če sem kaj pozabil v avtu. In sedaj se sprašujem, kaj sem …

Zbegalo me je tudi pomanjkanje obvolanskih ročic. Najde se samo ena, tista na levi, za smernike. In ko tako med vožnjo hočeš osvežiti z vodo tudi stekla, mimogrede mahaš po praznini in se čudiš, kdaj so se ti prsti tako skrajšali. Količina kontrol na tisti edini ročici pa je enostavno absurdna. A deluje, očitno. Ne bom se branil komentarja kakšnega lastnika Mercedesa, kako se znajde v tej situaciji. Vsi ostali pa imamo na začetku kar nekaj problemov. Kaj hitro prižgeš kaj drugega, kot si imel v mislih.

In če se še kdo sprašuje, zakaj Mercedes, ponovno čisto na hitro: preden se je Fiat združil s Chryslerjem, je le-ta sodeloval z Mercedesom. A ostalih nemških idej ni zaznati. Velik, prstom prijazen zaslon je ameriška ideja, čeprav verjetno azijskega izvora. Upravljanje z zvokom, pa naj bo to radio, CD, USB ali telefon, je smešno preprosto. Klimo sem sicer raje nastavljal preko gumbov, ki so mi bili bolj priročni in hitri, a zadnjih le ne dosežeš s svojega sedeža. No jo, preko konzole.

Zaprašena

Ne oblika, ne motor, ne notranjost, pač pa zunanjost po nekaj kilometrih makadama, kamor te zapelje GPS, kadar pozabiš izključiti kakšno opcijo. 19-palčna kolesa preko podvozja presenetljivo odlično opravljajo svoje delo, v notranjost je zaznati le kakšno izjemno luknjo. Le kako bi bilo, ko bi imel še štirikolesni pogon. Takrat bi se z veseljem pognal tudi v kakšen hribček, na primer do kakšnega vikenda, kamor si s tem velikanom zaradi samo prednjega pogona in teže nisem upal.

Ti moderni SUV-ji so pač namenjeni bolj asfaltnim in kolovoznim potem. In tam se počuti kot riba v vodi. Fiatov multijet nima problema s premikanjem vse te opreme naprej in nazaj. Mogoče ima kaj zraven tudi 170 konj, ki jih premore. Vsekakor je poslušanje glasbe prijetno, razločnost sogovornika na drugi strani telefonske linije pa odlična. Tu gre zahvala precej umirjeni glasnosti mlinčka in, zaradi njegove moči, nižjim obratom potrebnim za normalno vožnjo. Tako umirjeni glasnosti, da nisem niti prestrašil štorklje, kateri sem se precej približal v želji po fotografiji.

Non parlo Italiano …

… bi si lahko zavrteli Američani, če bi ta avto nastal v Italiji. Tako pa si mi lahko zavrtimo med vožnjo America*. Družinski enoprostorec ni brez hib, a je vsekakor zanimiva izbira s precej serijsko dostopnimi rešitvami. Kadar žena spakira kakšen rezerven kos oblačil več, za vsak slučaj še kakšno igračo, mogoče še kakšno dodatno idejo preveč, priskoči na pomoč tudi strešni prtljažnik, kamor hitro namestiš ustrezno škatlo. Ali pa dokupiš zgolj nastavke za prevoz koles. Za piko na i manjkajo le še zasloni v vzglavniku za predvajanje risank našim najmlajšim, ki vozniku omogočajo še mirnejšo vožnjo.

Več o Fiat Freemont-u pa na uradni strani

Tekst, foto: Pete

*Rammstein – America

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Le pikica mu manjka do čiste desetke. Motor in menjalnik se super razumeta.
    9
  • Notranjost
    Prostorno udoben, primeren tudi za tihotapce z ogromno skritimi predalčki in odlagališči za pijačo za močenje ust ob prehodu meje.
    9
  • Opremljenost
    Velikanski zaslon na dotik, tri-točkovna klima, 7 sedežev in kar nekaj ostalih serijsko integriranih rešitev. Bravo. Kar me je zmotilo, je le muhasto obnašanje klimatske naprave.
    9
  • Vozne lastnosti
    Prožen motor nima problema s podlago, znajde se povsod. Štirikolesni pogon pa bi bil sploh odličen.
    9
  • Gospodarnost
    Mogoče cena malce odbije, poraba pod 7 litrov pa je prej izjema kot pravilo, kar teža skoraj dveh ton hitro opraviči.
    8
  • Zmogljivost
    Je dovolj, da omenim 11 sekund to stotice? Motor je dovolj prožen, da bi mogoče lahko razmišljal tudi o manjšem, pa vendar ... pustimo pri "mogoče".
    9
  • Sklep
    Svobodnjak ponuja prevoz vsem sedmim palčkom na delo in popotovanja, stekleno krsto s Sneguljčico pa enostavno dajo na streho. Skratka: je družinski, zabaven in praktičen avto za vsak dan ali daljše izlete za manjše ali večje družine. Všečen.
    8.8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 32.550
dolžina × širina × višina (mm) 4888 x 1878 x 1745
dovoljena masa vozila (kg) 2472
gibna prostornina (cm3) 1956
masa praznega vozila (kg) 1949
medosna razdalja (mm) 2890
menjalnik/pogon 6 stopenjski ročni
največja hitrost (km/h) 197
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 125 (170) pri 4000
največji navor (Nm pri vrt/min) 350 pri 1750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez
obračalni krog (m) 11,6
osnovna cena vozila (€) 28.630
pnevmatike 225/55/R19
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,7
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,3 / 5,3 / 6,4
pospešek 0-100 km/h (s) 11
prostornina posode za gorivo (l) 78
prostornina prtljažnika (l) 167 / 1560
število valjev/ventilov 4 v vrsti
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Fiat Freemont 2.0 Multijet 16v 170 Urban – Zahodnjaški svobodnjak"


igork
11 leta 7 meseci nazaj

Citiram:
Zbegalo me je tudi pomanjkanje obvolanskih ročic. Najde se samo ena, tista na desni, za smernike.

Verjetno si mislil na levi strani, ne predstavljam si, da bi na desni strani vklapljal “žmigavce”.

bajker
11 leta 7 meseci nazaj

A porabe pa nisi meril na testu?

carloabarth
11 leta 7 meseci nazaj

Fiat se ni združil z Chryslerjem, temveč ga je kupil.

 
Volkswagen up! 1.0 high up – Šah mat
BMW 520dA M Performance – Zakaj že?