Ko se prefinjenost sreča z brutalno hitrostjo
M5 je ena najbolj ikoničnih oznak v svetu avtomobilizma, ki jo poznamo že vse od leta 1984. Avtomobilski model, v katerem lahko vsak zavoj, vsak pospešek in vsak trenutek za volanom začutiš kot popolno usklajenost. Občutek na voznikovem sedežu pa je ob tem tako intimen, da bi lahko prisegli, da vas M5 pozna bolje kot vaš terapevt.
Zgodovina M5 je zgodba o stalnem iskanju popolnosti brez kompromisov. Od prvega modela, ki je začrtal nov standard za športne limuzine, pa do današnjega, ki združuje izjemno zmogljivost s prestižem in luksuzom. Vožnja z njim prinaša podobne reakcije kot tista na vrtiljaku – veliko adrenalina z malce strahu in hkrati nasmehom zadovoljstva na obrazu. Pri znamki ob tem v svojem samozavestnem slugu poudarjajo, da M5 ni le avtomobil, temveč izkušnja.
Najnovejši bavarski »bombnik«, ki se je pojavil na naših cestah v lanskem letu, nikakor ne more ostati neopažen. Z markantno pojavo, ostrimi linijami in mogočno motorno zasnovo navdušuje tako avtomobilske entuziaste kakor tudi ostale mimoidoče. V primerjavi z običajno serijo 5 je nekoliko širši (sprednji kolotek za 75 mm in zadnji za 45 mm), več je odprtin za zajem zraka, zadaj pa se bleščijo štirje zaključki izpušnih cevi, ki veljajo za prepoznaven podpis modela M5. Da o zlatih zavornih čeljustih, karbonskih dodatkih (streha, ogledala, zadnji spojler) ter posebni mat karoserijski barvi za 4 tisočake niti ne govorim.
Že na daleč daje vedeti, da ne gre za povsem običajni dizelski primerek modela s »plebejsko« oznako 520d. Je avtomobilski ekshibicionist, ki bo deležen precej več poželjivih pogledov kot brhka sopotnica na živo rdečem sopotnikovem sedežu. Če bi M5 imel osebnost, bi bil zagotovo akcijski junak z lastno serijo filmov – eleganten, prvinsko privlačen ter nevaren (za obcestne radarske kontrole, da ne bo pomote). Še posebej, če vemo, da pod njegovim motornim pokrovom rezgeta več kot 700 žrebcev. Prav ste slišali, še z besedo zapišem – sedemsto!
Izstrelitev v dobrih treh sekundah
Pogled na tehnične podatke novega M5 je fascinanten: 727 sistemskih »konjev«, 1.000 Nm navora, najvišja hitrost 305 km/h, 3,5-sekundno pospeševanje od mirovanja do stotice. Ter zgolj 1,7 l/100 km povprečna poraba po WLTP. Okej, ta zadnji podatek je potrebno jemati s podobno rezervo kot izjave ameriškega podpredsednika o svobodi govora na Stari celini. A ni odveč vedeti, da za pogon novega M5 skrbi priključno-hibridni pogonski sklop, pri katerih je tovrstno porabo (v razmerah, podobnih laboratorijskim) celo moč doseči. A če sem povsem iskren, tovrstnih poskusov z M5 verjetno na cestah ne bo prav dosti.
Pravoverni ljubitelji bavarske znamke modro-belega propelerja so se ob najavi nove generacije M5 s podporo elektrifikacije verjetno križali podobno kot Mehičani ob ogledu ažuriranih Googlovih zemljevidov. A tovrstna nadgradnja – roko na srce – v praksi ne predstavlja nikakršne pomanjkljivosti! Že iz modela XM poznana kombinacija 4,4-litrskega osemvaljnika z dvema turbinama M TwinPower Turbo (585 KM), elektromotorja, ki je nameščen znotraj 8-stopenjskega menjalnika (197 KM) ter baterije kapacitete 18,6 kWh namreč navdušuje na vsakem koraku. Kako tudi ne bi, saj je novi M5 drugi najmočnejši BMW v zgodovini znamke.
Kdor ga bo redno polnil na električni polnilnici (največja moč polnjenja je sicer 7,4 kW), bo ugotovil, da se lahko neslišno premika naokrog dobrih 40 kilometrov, kar je dovolj za del vsakodnevnih opravkov. A kaj, ko osemvaljna motorizacija kar sama od sebe kliče k poslušanju orkestralne simfonije. Res pa zvok motorja nikdar ni brutalno glasen (niti med grobim pospeševanjem), temveč razvaja s subtilno globino in harmonično resonanco, ki doda kanček elegance in moči.
Morda bo voznika na začetku zmotila plejada takšnih in drugačnih nastavitev (motor in menjalnik, podvozje in vzmetenje, zavorni sistem, zvočni sistem, izklop štirikolesnega pogona, itd.), zaradi česar pride prav vsaj nekaj dni učenja. A se da vse skupaj prikladno rešiti s pomočjo dveh že poznanih obvolanskih gumbov (M1 in M2), ki prikličeta shranjene najljubše vozne nastavitve. Priznam, da sem tokrat povsem ignoriral možnost popolnega izklopa varnostne elektronike ter xDrive pogona, saj nisem želel spoznavati katasterskih meja obcestnih zemljišč z vozilom, ki stane več kot 180.000 tisočakov.
Kljub temu nisem nič manj užival ob resnično brutalnih pospeških (vklop funkcije Boost Control s pomočjo leve obvolanske ročice), saj ponuja precej bolj pristne občutke kot kakšne novodobne električne »petarde«. Zvok bencinskega motorja pač naredi svoje. A pozor – ob omenjenih manevrih vas znajo sopotniki vsaj toliko zasovražiti kot najbolj razvpiti davčni svetovalec sodelavce Slovenskega finančnega urada.
Sistem štirikolesnega pogona M xDrive omogoča izbiro med tremi načini delovanja: 4WD (običajna vožnja z optimalnim oprijemom), 4WD Sport (dinamična vožnja z večjim poudarkom na zadnji osi) in 2WD.
Gumb M Hybrid dovoljuje izbiro med petimi načini delovanja pogonskega sistema: Hybrid (delovanje motorja z notranjim zgorevanjem in elektromotorja za optimalno učinkovitost ali zmogljivost), Electric (električna vožnja), eControl (omogoča ciljno regeneracijo zavorne energije ali vzdrževanje stalne napolnjenosti baterije), načina Dynamic in Dynamic Plus pa pripravita hladilne in pogonske sisteme za ohranjanje zmogljivosti na stalno visoki ravni ali za kratke sunke največje moči.
Kratek pritisk na tipko DSC na sredinski konzoli vključi M Dynamic Mode (MDM) za večjo dinamiko vožnje z rahlim zdrsom koles, medtem ko dolg pritisk izključi DSC, kar izkušenim voznikom daje popoln nadzor nad vozilom.
Poleg tega sta na volanu na voljo gumba M Drive (M1 in M2) za shranjevanje in hiter dostop do dveh individualno konfiguriranih nastavitev vozila.
Ne potrebuje Ozempica!
Ob prvi najavi nove generacije M5 je marsikdo glasno izrazil precejšen dvom nad prirastkom mase, saj je postal skoraj pol tone težji od predhodnika. A smo se pri priključnih hibridih že kar nekako navadili, da so postali bistveno težji, čeprav pogosto – podobno kot The Rock – zelo dobro skrivajo svojo maso. In kako se novi M5 izkaže v vsakdanjem življenju?
Tudi v načinu Comfort ima precej čvrsto nastavljeno blaženje, a še vedno razvaja z dovolj udobja v vožnji. Zadnje pettočkovno vpetje je sicer specifično za M5, sestavljeno iz ojačanih rok, ki omogočajo večje sile, medtem ko je sprednje vzmetenje bolj togo ter dodatno ojačano za izboljšan občutek športnosti. Obenem zna v povsem običajnem režimu presenetiti tudi s porabo goriva, ki je tokrat znašala zgolj 8,5 l/100km. Odlično!
A človek verjetno ne zapravi 151 tisočakov, kolikor stane osnovna verzija M5, da bo z njim brezskrbno križaril naokrog; predvidevam, da si z njim vsaj vsake toliko privoščijo tudi kakšno vragolijo. In ko voznik spusti z vajeti vseh 727 vrancev, hitro ugotovi, da so BMW-jevi inženirji resnično dobro opravili svoje delo. Ob pomoči elektronsko nadzorovane zapore zadnjega diferenciala ter krmiljenju zadnjih koles imaš namreč neprestano občutek, da se prevažaš v precej lažjem vozilu. Za dodatno dozo navdušenja poskrbita filigransko natančen volanski mehanizem ter noro suveren oprijem v ovinkih, kjer moraš imeti vsaj nekaj genov Nerona, Ivana Groznega in Kaligule, če se želiš zoperstaviti osnovnim fizikalnim zakonitostim naše galaksije. V najbolj športnih nastavitvah (Sport+) sicer daje rahel občutek prekrmarjenja, ki pa je – ob vklopljeni medkolesni elektroniki – povsem obvladljiv. A vseeno ne ponuja igrivo lahkotnih občutkov kot opazno lažji M3, kar je povsem razumljivo.
Večja masa vozila se malce bolj pozna na kakšnem bolj zaprtem cestišču z obilico ostrih ovinkov, kjer imajo tudi skorajda 11 tisočakov drage keramične zavore kar nekaj dela. A ne popustijo! Zato se ne čudite, če vam bo na takšnem serpentinastem cestišču brez težav sledil kakšen nabrit hot-hatch (npr. Megane RS) ter vas v zavojih celo dohiteval. A če sem povsem iskren, si v tovrstni BMW superzmogljivi poslovni limuzini nekako ne predstavljam, da bi z njo izzival lokalne dirkače v predelanih GTI-jih, RS-ih in ST-jih. Za kaj takega je pač preveč elegantno gosposki, na bližnjem parkirišču pa se precej raje spogleduje z Audijem RS6, Mercedesom AMG E53 ter Porschejem Panamera Turbo.
Korak v prihodnost
BMW je pri enem njihovih najbolj ikoničnih modelov v ponudbi opravil pomemben korak v smeri elektrifikacije ter večje energetske učinkovitosti – zaenkrat še brez tega, da bi povsem opustil klasičen pogonski sistem. Kljub temu, da prehod še ni popoln, je pomemben korak v prihodnost, v kateri prestižna znamka iz Münchna išče ravnotežje med zmogljivostjo in trajnostjo.
Novi M5 tako tudi v novi generaciji ostaja eden najbolj tehnološko naprednih športnih avtomobilov na trgu. V njem se prepletata vrhunska zmogljivost in inovacije, kar ima svojo ceno. Kdor si ga lahko privošči, se bo verjetno v njem (vsaj za nekaj časa) počutil kot superjunak.
Tekst in foto: Urban Acman.
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Z lastnostmi superjunakov"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Sem vozil novega M5 in M3. M5 je v bistvu cisto premocen, sploh ce je cesta malo bolj zaprta in je zavoljo ogromno elektronike precej sterilen. M3 je veliko bolj igriv, ampak bistveno manj udoben kot M5 – M3 je ze na meji sprejemljivega. Realno, ce clovek hoce performance varianto avta, je se vedno najboljsa opcija 340i.
Avto za direktorje.