Začetki v 50 letih prejšnjega stoletja
Na začetku je potekala vroča tematika tudi o uporabi prirotehničnih nabojev, s katerimi bi se napihnile blazine s plinom, saj so se številni strokovnjaki ubadali predvsem s problematiko ravnanja z eksplozivnimi snovmi na proizvodnji liniji ter njihovih potencialnih nevarnosti, ko so enkrat vgrajene v vozilu.
Preboj za varnostne blazine je pomenil zakon, ki je stopil v veljavo leta 1984 v Združenih državah Amerike, ki se je osredotočil na nevarnosti neuporabe varnostnih pasov. Posebnost je bila tudi zapoved, da morajo avtomobilski proizvajalci v roku treh let razviti sistem varnostne blazine, ki za aktivacijo ne potrebuje sprožitve s strani voznika ali sopotnikov.
Sodelovanje z varnostnim pasom
Kmalu po tem je varnostna blazina bila potrjena kot najboljša tehnična rešitev. Številni so bili celo mnenja, da bo nadomestila tritočkovne varnostne pasove, ki jih je mimogrede Volvo predstavil v svojih vozilih že leta 1959, a so Švedi uspešno argumentirali, da je učinkovito varovanje potnikov možno le ob skupnem sodelovanju varnostnih blazin in tritočkovnih pasov. Varnostna blazina je z modelom 850 postala del serijske opreme v volvih leta 1991.
Prvi pri varovanju pri bočnem trku
Štiri leta kasneje je Volvo Cars naredil še en korak v varovanju potnikov. Takrat je namreč predstavil bočno varnostno blazino, ki je bila vgrajena v bočni del naslona sedeža in je varovala prsni koš potnika v primeru bočnega trka. Ko je konkurenca pricapljala za Švedi s svojimi rešitvami bočnih varnostnih blazin pa je Volvo že spet prehiteval z varnostnimi zavesami.
Švedi pa so to tehniko v svežih modelih V70 in XC70 naredili uporabnejšo tudi za otroke, saj so zavese pri obeh modelih podaljšali navzdol še za dodatnih 60 mm, tako da nudi oporo tudi otroškim glavam.
Poleg napihovanja še veliko več
Tehnika je na področju varnostnih blazin v 20 letih izjemno napredovala, pri čemer je bil Volvo eden glavnih igralcev pri potiskanju meje mogočega naprej na tem področju. Današnja tehnika se tako ukvarja predvsem z razumevanjem poteka trka, vrednotenjem sil, ki nastanejo pri tem in ki delujejo na človeško telo med trkom ter seveda kdaj, kako ter s kakšno močjo se naj blazina sproži, da bo nudila najboljši učinek varovanja potnikov na vseh sedežih.
20 let je vsekakor dolgo časovno obdobje, a tudi napredek, ki je bil v tem času narejen v avtomobilski industriji je ogromen … in pri tem nimamo v mislih le področja varovanja potnikov.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen